Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

NEUROFONUL

Creat de dalu364, 11 Martie 2008, 19:00:51

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dalu364

Salut.
M-ar interesa daca cineva cunoaste ceva detalii referitoare la functionarea acestui dispozitiv.

http://www.neurophone.com/home.htm

  Eu sant electronist si am realizat mai multe aparate din acest domeniu al paranormalului, aparate care costa foarte mult pe site-urile de specialitate, dar a caror principiu nu este foarte sofisticat.......dar extrem de greu de aflat. :? :-o

romulus

Citatacest domeniu al paranormalului
---Cum ar fi.....? Poti sa ne spui cateva din domeniul asta al paranormalului ?
---Cel pus de tine aici - neurophonul -  pare a fi ceva obisnuit.
---Din cate cunosc eu, prin state sunt multe astfel de " scule" . Dar eu cred ca in afara celor expuse de producator/comerciant, un cuvant greu de spus mai au si oamenii de specialitate : medici neurologi, orl-isti and so on .....
----Ca sa nu mai zic de teste clinice, de laborator, cazuistica, aprobari de la foruri competente..... Ehe, e un drum lung.....
----Ori poti sa pui pe produs avizul acela faimos : " acesta este un supliment ........, cititi cu atentie prospectul, daca apar manifestari neplacute, adresati-va .... producatorului " !!!
----Am zis
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

adipop

Citat din: dalu364 din  11 Martie 2008, 19:00:51
Salut.
M-ar interesa daca cineva cunoaste ceva detalii referitoare la functionarea acestui dispozitiv.

http://www.neurophone.com/home.htm

  Eu sant electronist si am realizat mai multe aparate din acest domeniu al paranormalului, aparate care costa foarte mult pe site-urile de specialitate, dar a caror principiu nu este foarte sofisticat.......dar extrem de greu de aflat. :? :-o

Daca nu te dereanjeaza, ce aparate ai realizat ?
adi

Urban

Salut

Uite niste detalii pe care e bine sa le citesti inainte sa te apuci de aparatul acela...

spooky

Secretul e la sfarsit in descriere pe acea pagina...

CitatExciting new University studies are underway evaluating the Neurophone's® profound role in accelerated learning and memory retention. This instrument represents my life's work and I am greatly pleased to offer the new Neurophone® Model GPF-1011 DSP.

... iar cu un mic research pe net gasesti si solutia.

Acest aparat accelereaza procesul de invatare... de cele mai multe ori aceasta se intampla in momentul in care creierul este supus unor unde alpha... 7.5-9.5 Hz... dealtfel frecventa de rezonanta Schuman de 7.83Hz se afla in aceasta zona.

Parca cei de la Monroe Institute au si ei ceva asemenator si tehnologia lor HemiSync parca... ideea e simpla, folosind un semnal audio stereo (pe doua canale). Un canal (canalul stang) emite pe ultra sunet sa zicem la 60 000 Hz, iar celalt canal (cel drept) emitea un ultra sunet pe 60 008 Hz... aceste doua semnale sunt anulate de catre creierul uman si rezulta o frecventa indusa creierului de 8Hz care iti accelereaza procesul de invatare.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Nox

#5
+ Aparatul are ca scop obþinerea a ceea ce se numeºte binaural beats (BB) (tonuri binaurale). Iar undele purtãtoare sunt obligatoriu sinusoidale.

Dar construcþia lui nu mi se pare necesarã mai ales cã am impresia ca DSP-ul e destul de costisitor. În plus efectul poate fi obþinut cu un software specializat în generarea de sunete.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

adipop

Citat din: spooky din  12 Martie 2008, 01:03:12
Secretul e la sfarsit in descriere pe acea pagina...

... iar cu un mic research pe net gasesti si solutia.

Acest aparat accelereaza procesul de invatare... de cele mai multe ori aceasta se intampla in momentul in care creierul este supus unor unde alpha... 7.5-9.5 Hz... dealtfel frecventa de rezonanta Schuman de 7.83Hz se afla in aceasta zona.

Parca cei de la Monroe Institute au si ei ceva asemenator si tehnologia lor HemiSync parca... ideea e simpla, folosind un semnal audio stereo (pe doua canale). Un canal (canalul stang) emite pe ultra sunet sa zicem la 60 000 Hz, iar celalt canal (cel drept) emitea un ultra sunet pe 60 008 Hz... aceste doua semnale sunt anulate de catre creierul uman si rezulta o frecventa indusa creierului de 8Hz care iti accelereaza procesul de invatare.

La frecventa de 7,3 Hz ( theta inalte ), pe-o purtatoare de 2.000 Hz, sunet dat de clopotei din lut, actioneaza asupra creierului pe singura frecventa de creatie. Clopotelul era proiectat astfel incat sa genereze aceasta frecventa si in mod static.

La frecventa de 5,6 Hz, in mod repetat emisa, sunetul poate distruge celula de sange.
adi

spooky

Citat din: adipop din  12 Martie 2008, 08:12:41
La frecventa de 5,6 Hz, in mod repetat emisa, sunetul poate distruge celula de sange.

Din cate stiu eu... nu prea vad cum...
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Nox

Citat din: adipop din  12 Martie 2008, 08:12:41
La frecventa de 7,3 Hz ( theta inalte ), pe-o purtatoare de 2.000 Hz, sunet dat de clopotei din lut, actioneaza asupra creierului pe singura frecventa de creatie. Clopotelul era proiectat astfel incat sa genereze aceasta frecventa si in mod static.

Aici e o problemã pentru cã urechea umanã nu percepe infrasunetele (0-20 Hz), deci ca sã aibã efect tonurile binaurale trebuie produse direct în creier, care recepþioneazã pe frecvenþe de 0-40 Hz. De aceea sursele emiþãtoare de sunete care se folosesc sunt cele foarte apropiate de ureche (cãºti stereo) sau prin contact (transductoare).
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

adipop

Citat din: bluemoon8520 din  12 Martie 2008, 13:45:26
Aici e o problemã pentru cã urechea umanã nu percepe infrasunetele (0-20 Hz), deci ca sã aibã efect tonurile binaurale trebuie produse direct în creier, care recepþioneazã pe frecvenþe de 0-40 Hz. De aceea sursele emiþãtoare de sunete care se folosesc sunt cele foarte apropiate de ureche (cãºti stereo) sau prin contact (transductoare).

Nu, decat purtatoarea se auzea, cand il miscai. Cand echipa noastra de cercetare a studiat forma acestor copotei din lut ( lut luat de langa Izvorul Muresului ), am urmarit ce efect aparea asupra persoanelor care-l aveau pus pe birou sau in casa. Ma refer la efectul static, adica fara sa-l misti. Am comandat mii de astfel de clopotei si i-am daruit pe toti. Sriam pe ei " Desteapta-te Romane " si " Speranta ". Am inscriptionat cu acest cuvant Speranta clopotei de lut, in zeci de limbi straine si i-am daruit Ambasadelor tarilor respective.
La Madrid, am dat clopotei cu Desteapta-te Romane, la ziaristi, cand s-a pus problema intrarii noastre in NATO. Clinton cand a venit la Bucuresti, la cateva zile, asta a spus pe romaneste...Si-a schimbat complet discursul. Pacat ca la sugestia colonelului Garz, Emil Constantinescu i-a oferit un cadou. Un tablou cu Dracula. Consecintele s-au vazut imediat, in sensul ca mari corporatii americane si-au retras investitiile din Romania, ca sa nu mai vorbim de intrarea noastra NATO.
Era o prostie care a actionat la nivel subtil, pe care i-am reprosat-o d-lui colonel. Noroc ca era total in necunostinta de cauza, neavand idee de Legea cauzalitatii.
Acesta este motivul de care spun de " bun simt "....
adi

Nox

Atunci asta înseamnã cã unda de 7,3 Hz era o armonicã a purtãtoarei de 2 KHz...
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

dalu364

Citat din: Urban din  11 Martie 2008, 21:11:51
Salut

Uite niste detalii pe care e bine sa le citesti inainte sa te apuci de aparatul acela...

Salut.
Materialul pe care l-ai pus la dispozitie este excelent. Mi-am facut o idee generala despre principiul de functionare al aparatului care costa ,, la ei acolo '' peste 800$ . Nici nu mai trebuie electronica in realizarea lui. Cu niste software bune, se poate realiza fara probleme. Singurul inconvenient care i-mi vine acum in cap , este gasirea unui software  de oscilator, a carui frecventa poate fi variata in functie de vocea umana , deci sa se faca o modulare in frecventa a semnalului de 15 khz.  Evident ca semnalul audio provenit de la microfon, va fi trecut printr-un filtru trece-banda ( tot software ), care va permite trecerea benzii 300-4.000 hz din vocea umana, semnalul rezultat fiind perfect inteligibil si lipsit de bubuituri , fasiituri sau alte asemenea elemente perturbatoare.
Daca aveti sugestii , sant deschis la a le primii si discuta si poate impreuna facem o ,, scula '' mult mai ieftina si performanta decat cea de 800 $

Nox

Citat din: dalu364 din  12 Martie 2008, 19:52:01
Singurul inconvenient care i-mi vine acum in cap , este gasirea unui software  de oscilator, a carui frecventa poate fi variata in functie de vocea umana , deci sa se faca o modulare in frecventa a semnalului de 15 khz.  Evident ca semnalul audio provenit de la microfon, va fi trecut printr-un filtru trece-banda ( tot software ), care va permite trecerea benzii 300-4.000 hz din vocea umana, semnalul rezultat fiind perfect inteligibil si lipsit de bubuituri , fasiituri sau alte asemenea elemente perturbatoare.

Eu nu înþeleg care este legãtura dintre microfon, voce umanã ºi tonuri binaurale...
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

adipop

Citat din: bluemoon8520 din  12 Martie 2008, 15:19:49
Atunci asta înseamnã cã unda de 7,3 Hz era o armonicã a purtãtoarei de 2 KHz...

Da. Era interesant faptul ca amplitudinea acestui semnal pe theta-inalte, era cu mult mai mare decat amplitudinea purtatoarei.
adi

dalu364

Citat din: bluemoon8520 din  12 Martie 2008, 20:05:49
Eu nu înþeleg care este legãtura dintre microfon, voce umanã ºi tonuri binaurale...

  Daca studiezi materialul pe care l-am scos in evidenta , vei observa o schema bloc , din care se poate deduce usor principiul de functionare al aparatului. In primul rand ca aici nu-i vorba de sunete binaurale si nici  de frecvente in domeniul alpha sau theta. Se moduleaza in frecventa un semnal de 15.000 hz cu vocea umana. Va rezulta o trecventa variabila in intervalul 14.700-19.000 Hz in ritmul vocii umane. Un alt oscilator, furnizeaza o sinusoida  cu frecventa fixa de 15.000  Hz. Dupa amplificarea semnalelor, acestea sant aplicate unor traductoare piezoceramice ( twettere ) care se pun pe capul ,, pacientului ) Traductoarele vor emite doua semnale ultraacustice, unul fix iar celalalt cu frecventa variabila , iar in zona unde cele doua semnale se intersecteaza , semnalele se vor scadea , iar rezultanta va fi tocmai semnalul audio corespunzand vocii umane initiale. Daca creierul uman se afla in zona aceea , atuci acesta va actiona precum membrana unui difuzor si probabil sugestiile date vor patrunde mult mai eficient in subconstient. Dupa o documentare ceva mai seriosa , am constatat ca principiul neurofonului nu este ceva deosebit, ci se foloseste la  sistemele acustice de mare performanta , care costa bani grei !!
Sper ca v-am lamurit cum vad eu functionarea acestui aparat. :roll:
Bun , acum daca aveti ceva sugestii constructive , astept cu interes sa le postati .