Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Becul lui Tutankamon

Creat de Urban, 10 Martie 2008, 18:43:38

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

darieglobur

Citat din: Kymosabe din  20 Aprilie 2008, 18:23:54

Aceeaºi datã pe care o stim cu toþii, undeva in jurul anului 2500 i.e.n ,în timpul celei de a 4-a Dinastii .
Eu nu am citit ºi nu am auzit ca Zahi Hawass sã aibã o alta pãrere.
De ce întrebi?
http://www.zahihawass.com/sphinx_pyramids.htm

eram doar curios...
mda, cam 2500-2600 B.C. e data acceptata de majoritatea arheologilor. stii vreun sait, asa, mai concis, care explica pe ce se bazeaza estimarea asta?
eu cred ca-s mult mai vechi.
...und Sie fliegen doch!

sevastase

Citat din: bluemoon8520 din  11 Martie 2008, 14:03:02
A fi renumit nu înseamnã a fi ºi competent/capabil...
:lol: :lol: :lol:

Bravo Blue..imi place cum gandesti

sevastase

Piramidele au cel putin 12500 ani vechime ....

sevastase

Dar sa revenim la reliefurile de la Dendera, templul Hasteput



Mai intai as dori sa precizez ca ceea ce vedem la Dendera nu are absolut nimic in comun cu iluminatul, ci tine de genetica. Creditul pentru interpretarea originala ii revine lui Mathew Delooze. La fel ca el, nu cred pentru nici macar un moment ca Hathor are de a face cu becuri.

Cateva notiuni necesare pentru a intelege interpretarea mai bine.

Floarea de lotus ... creatie

Haosul amniotic din apa si Soarele reprezentand forta creatiei

Sarpele omniprezent, forta , stiinta , MOTIVUL si OBIECTUL creatiei

Templul Hathor ... semnificatia lui este renasterea sau reinvierea

Deci :


  .. ce se renaste sau ia viata din floarea de lotus in imaginile de la Dendera ?


         Simbolic, se ilustreaza nasterea sarpelui din lotus. Corpul, sau bulbul care incapsuleaza sarpele reprezinta un alt spatiu sau alt univers, o alta dimensiune. Pozitionarea lui vizavi de entitatea care sta in picioare il face sa reprezinte falusul.

         Acest bulb e sustinut de ceea ce se numeste DJED. Djed, este termenul folosit pentru a descrie un stalp scurt cu 4 platforme orizontale in varf. Explicatia djed-ului o gasiti aici http://altreligion.about.com/library/glossary/symbols/bldefsdjed.htm

Pe scurt djed-ul reprezenta simbolic trunchiul in care a fost ascuns Osiris dupa ce a fost omorat de fratele sau Seth, folosit in festivitati care simbolizau renastere, simbolic pentru copacul vietii, axa cosmica,falusul sau penisul.

Reintorcandu-ne la imagine, , copacul vietii sprijina sarpele in alta dimensiune sau spatiu fiind totodata controlat de acesta ( sarpe)

Cele 2 personaje cu mainile ridicate siin genunchi abordeaza o pozitie de adorare si supunere fata de djed, sarpe, forta creatiei ( am amintit de nenumarate ori ca rasele reptiliene si nu numai sunt maestri geneticieni la un nivel ce ne depaseste cu mult puterea de a intelege )

Creatura care sta in picioaare langa Djed, are cap de reptila si corp de babuin ( sau maimuta ) , simbolic pentru alterarea genetica a speciilor de primate care au precedat crearea noastra cu o multitudine de functii alterate ( a se citi reduse sau estompate....ADN, CREIER, GLANDA PINEALA, etc)

Fiinta cu cap de reptila tine in mana doua cutite sau mistrii, foarte familiare pentru noi ca simboluri masonice.










geutzu

lasati conspiratiile, masonii si alte culte de ciudati care ne modeleaza din cele mai vechi timpuri societatea, eu zic sa mergeti unul sa vizitati locurile astea, sa stati de vorba cu batranii locului sa va povesteasca cateva legende si apoi sa postati ceva pe forum ... ca de poze si teorii ne-am saturat.
"The difference between the impossible and the possible is merely a measure of man's determination." - Cap. James Thain

StarDust

Citat din: geutzu din  24 Iunie 2008, 18:06:10
lasati conspiratiile, masonii si alte culte de ciudati care ne modeleaza din cele mai vechi timpuri societatea, eu zic sa mergeti unul sa vizitati locurile astea, sa stati de vorba cu batranii locului sa va povesteasca cateva legende si apoi sa postati ceva pe forum ... ca de poze si teorii ne-am saturat.
Fara suparare "geutzu", eu ti-as ramane dator daca tu ne-ai impartasi o legenda auzita personal din gura vre-unui batran egiptean.Personal, as fi incantat, asa cum zici si tu sa ma duc sa ai ascult.Chiar daca in legende, dupa cum stim, exista doar o farama de adevar, dar daca stii sa o separi...Pana una alta... ne documentam de unde putem si noi, asta e...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

geutzu

carcotasule, era ideea .. sa pleci macar cu ceva legenda de acolo .. sa nu vii total dezamagit de pietrele si desenele care le vezi .. adik sa ai asa .. o poveste frumoasa de spus :D
"The difference between the impossible and the possible is merely a measure of man's determination." - Cap. James Thain

StarDust

#37
Pai sa fi sigur, ca de ajung in Egipt, nu voi rata nimic, si o sa imi impartasesc aici experientele cu placere. Dar o sa vin cu legende auzite la concret, nu cu sfaturi. Nu ma intelege gresit :D
P.S.
Si la cat mai multe postari la obiect pe forum! Cele bune ;)
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16