Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Becul lui Tutankamon

Creat de Urban, 10 Martie 2008, 18:43:38

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Urban

Putem afirma ca macar unul din misterele antichitatii a fost rezolvat ?
Si anume ca faraonii luau cina la lumina becurilor si nu a tortelor....
Dar probabil ca oamenii de stiinta inca mai au de dezbatut daca obiectul din imaginile de mai jos este un bec sau un falus imbracat in cine stie ce antic prezervativ...

http://doernenburg.alien.de/alternativ/dendera/dend04.php

Lone Ranger

Meine Herr,
E teribil de interesant ce-i acolo, dar... o versiune in engleza pt. noi ~ashtia care nu shtim nemtzeshte, exista?


pri3st3ss

In sustinerea tezei ca egiptenii puteau sa fi cunoscut curentul elecric vine si descoperirea asa numitei baterii din Bagdad. Si ca o ultima dovada sunt considerate desene de pe peretii unui templu subteran din Dendera. Pe acestea este înfatisat un con sustinut de o coloana. La capatul mai subtire al conului în acesta intra ceva asemanator unui cablu care în interior se incolaceste ca un sarpe.




acest subiect s-a mai discutat si aici:
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,368.0.html

si extrem de detaliat aici :

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,190.0.html
...si e si in romana :-D
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Urban

Citat din: pri3st3ss din  10 Martie 2008, 20:01:12
In sustinerea tezei ca egiptenii puteau sa fi cunoscut curentul electric vine si descoperirea asa numitei baterii din Bagdad. Si ca o ultima dovada sunt considerate desene de pe peretii unui templu subteran din Dendera. Pe acestea este înfatisat un con sustinut de o coloana. La capatul mai subtire al conului în acesta intra ceva asemanator unui cablu care în interior se incolaceste ca un sarpe. 

...cunosteau deja curentul electric..... hai sa fim mai precisi.
Intrebarea intrebatoare este, de ce Zahi Hawass ezita sa dea publicitatii amanunte de genul asta ...?

Kymosabe

#5
Citat din: Urban din  11 Martie 2008, 12:40:39
...cunosteau deja curentul electric..... hai sa fim mai precisi.
Intrebarea intrebatoare este, de ce Zahi Hawass ezita sa dea publicitatii amanunte de genul asta ...?

Domnul Dr. Zahi Hawass , secretarul general al Consiliului Suprem pentru Antichitati al Egiptului, rupe scaunul de ras cand aude teoriile lui Von Daniken . :lol:
Deci nu va sustine si nu va confirma niciodata astfel de ipoteze . :wink:
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Urban

Citat din: Kymosabe din  11 Martie 2008, 13:28:15
Domnul Dr. Zahi Hawass , secretarul general al Consiliului Suprem pentru Antichitati al Egiptului, rupe scaunul de ras cand aude teoriile lui Von Daniken.
Deci nu va sustine si nu va confirma niciodata astfel de ipoteze. 

Probabil...dar dovada exista...pietrele alea sunt sculptate si nu desenate.
Si nu cred ca au fost sculptate de vreun pezevenghi din secolul XX.
Nu confirma si nu sustine teoriile astea pentru ca nu i se da voie....ia cauta si ai sa vezi cine l-a sponsorizat sa isi termine studiile.

Kymosabe

Citat din: Urban din  11 Martie 2008, 13:33:04
Probabil...dar dovada exista...pietrele alea sunt sculptate si nu desenate.
Si nu cred ca au fost sculptate de vreun pezevenghi din secolul XX.
Nu confirma si nu sustine teoriile astea pentru ca nu i se da voie....ia cauta si ai sa vezi cine l-a sponsorizat sa isi termine studiile.

Nu stiu cine i-a sponsorizat studiile , insa stiu  ca este cel mai renumit arheolog specializat in istoria Egiptului Antic , iar arheologia si paleoastronautica sunt doua stiinte  total diferite .
Disputa dintre cele doua stiinte este ceva de genul : Profesionisti vs. Amatori .

Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Urban

Deci pana la urma imaginile prezinta un falus in prezervatic antic...?  :wink:

Nox

Citat din: Kymosabe din  11 Martie 2008, 13:43:26
Nu stiu cine i-a sponsorizat studiile , insa stiu  ca este cel mai renumit arheolog specializat in istoria Egiptului Antic , iar arheologia si paleoastronautica sunt doua stiinte  total diferite.

A fi renumit nu înseamnã a fi ºi competent/capabil...
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

calinahanna

Citat din: bluemoon8520 din  11 Martie 2008, 14:03:02
A fi renumit nu înseamnã a fi ºi competent/capabil...

:?
Pai, in cazul de fata, nu este renumit pentru lucruri rele...din contra.

Kymosabe

#11
Citat din: bluemoon8520 din  11 Martie 2008, 14:03:02
A fi renumit nu înseamnã a fi ºi competent/capabil...

Functia de Secretar General al Consiliului Suprem pentru Antichitati al Egiptului i-a fost acordata pentru competentele sale , cred...
Dupa cate stiu , Zahi Hawass este cel care , la inceputul anilor 90 a descoperit vestigiile arheologice care au demonstrat ca piramidele nu au fost construite de sclavi , asa cum se credea ,  ci chiar de egipteni .

Citat din: Urban din  11 Martie 2008, 14:00:57
Deci pana la urma imaginile prezinta un falus in prezervatic antic...?  :wink:

Probabil .. :lol:
Glumesc.
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)


Nox

#13
Tot nu îl consider o figurã competentã în domeniu... cât, spre exemplu, despre John Anthony West, R. A. Schwaller de Lubicz am o altã pãrere!

Iar despre:

Citat din: Kymosabe
Dupa cate stiu , Zahi Hawass este cel care , la inceputul anilor 90 a descoperit vestigiile arheologice care au demonstrat ca piramidele nu au fost construite de sclavi , asa cum se credea ,  ci chiar de egipteni .

Nu, zãu? (explicaþie ulterioarã: am vrut sã zic cã e ca ºi cum ai demonstra cã piramidele nu au fost construite de broaºte ci de broaºte þestoase). Ceea ce nu aduce nimic nou pentru mine ºi este egal cu NULL. Încã ceva. Poate cã singurul lucru bun este acela cã demonstreazã cã "povestea cu sclavii care au construit piramidele" este doar propagandã religioasã. Dar nu aduce nimic nou despre cei care deþineau cunoºtinþele ºi tehnologia proiectãrii ºi construirii piramidelor.

Citat din: calinahanna
Pai, in cazul de fata, nu este renumit pentru lucruri rele...din contra.

Explic(iteaz)ã, te rog.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Kymosabe

#14
Citat din: bluemoon8520 din  11 Martie 2008, 14:28:06

Nu, zãu?


Blue, documenteaza-te inainte sa raspunzi cu astfel de expresii .
http://guardians.net/hawass/buildtomb.htm


Urban , sunt satul de conspiratii si speculatii .

Pentru Bluemoon :

We should contrast the evidence of the tombs and of medical treatment with the notion that pharaohs used slave labor to build the giant pyramids, an idea as old as Herodotus. The scenario of whip-drive slaves received support from the biblical account of Moses and the Exodus and the first-century A.D. historian Josephus. In our era, Cecil B. de Mille's galvanizing screen images reinforced this popular misconception.

The pyramid builders were not slaves but peasants conscripted on a rotating part-time basis, working under the supervision of skilled artisans and craftsmen who not only built the pyramid complexes for the kings and nobility, but also designed and constructed their own, more modest tombs.

I hope that people who believe that the pyramids belong to lost civilization can read the story of this discovery and understand that until now, everything we have found at Giza dates the pyramid and the sphinx to Dynasty 4, about 4600 years ago.
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)