Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Israel vs. Liban

Creat de Urban, 10 Martie 2008, 09:43:05

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Urban

De aproape o saptamana si ceva, Liban a declarat razboi Israelului.
Surprinzator ca pe toate posturile de televiziune nu se mai pomeneste nimic...

Arckadii

Corect. Am si uitat, dar stiu ca era conflict in zona din nou. Oare de ce nu se pomeneste nimic?

Ark

Curiosul

Citat din: Arckadii din  11 Martie 2008, 07:10:56
Corect. Am si uitat, dar stiu ca era conflict in zona din nou. Oare de ce nu se pomeneste nimic?

Ark

Eu n-am auzit ca Libanul a declarat razboi Israelului.
Daca e asa atunci nu se pomeneste nimic pentru ca inca nu zboara bombe.

Intre Coreea de Nord si Coreea de Sud e si acum teoretic razboi, ei acum aflandu-se in armistitiu.
Declaratia de razboi nu are nici o valoare daca nu e pusa in practica. Poate ca guvernul libanez vrea puteri sporite (interne) care nu se pot obtine decat daca tara e in razboi. Poate ca de aceea a declarat razboi...

Oricum eu n-am auzit de acest lucru.

antoniu

aceasta zona de impact tricontinentala a tectonicii sociale,se afla in razboi continuu de peste 2000 de ani.Pamantul sfant ce uneste si desparte in acelasi timp ; RESURSE -INTERESE-SCOPURI -CREDINTE, este tinta finala a jucatorilor globali ce pot avea patru comportamente- implicare,dezimplicare,asistare sau anihilare.

romulus

#4
Citatpatru comportamente- implicare,dezimplicare,asistare sau anihilare.

---De ce nu sase, sau opt: + incitare, dezbinare, dminare ,stapanire....
---Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

antoniu

pai nu este bine ca toate inseamna  =IMPLICARE

LupinThe3rd

Eu nu am auzit nimic. Stiu ca Imad Fayez Mughniyah s-a dus pe vesnicele plauri ale vanatoarei sa isi intalneasca stramosii care pe vremuri invarteau matanii pe deshte privind cu un ochi camilele ce beau apa salcie din oaza iar cu celalt ochi la fundul mare al candanelor ce se misca in timpul dansului in sens invers buricului. Sau in fine se uitau la buricul ce se misca in sens invers fundul mare. Sa nu uitam in timp ce grasimea tremura si ea in ritmul dansului... Ca doar nu slabanoagele scot din gura arabului strigate de admiratie ci grasimea tremuranda de pe burta... Deci Imad s-a dus sa isi intalneasca stramosii, fapt care ar trebui sa il bucure in mod deosebit mai ales ca il asteapta nu stiu cate fecioare. Asta daca a mai ramas... In plus probabil are destule sa le spuna stramosilor... Probabil ca si colegi si fratii lui din Hezbolah este putin oftic, fratii sunt ofticati rau de tot, de faptul ca a fost trimis pe vesnicele plaiuri ale vanatoarei cu masina capcana, camarazii lui din Hezbolah, uitand ca si altii fac la fel. Stiu ei cine... Din pacate fratii lui nu au precizat daca o racheta dintr-un elicopter israelian le-ar fi placut mai mult fiind prea ocupati cu declararea rezbelului total impotriva Israelul precizand ca loviturilor vor avea loc cand si unde vrea muschii lor. In  schimb aia au raspuns ca sunt pregatiti pentru orice atac...Adica, in traducere, o bomba urmata de 4, 5 rachete.... In plus Israelul a raspuns ca nu ei nu l-au mierlit pe Imad si nu stiu mai cum, lasand sa se inteleaga ca fie fac pe niznaiu fie l-au mierlit unii pe care i-a prostit la poker si mai nasol poate fratii lui ca sa aiba motiv de scandal...
Asta e razboiul?

antoniu

nu domnule ..razboiul este un conflict de gradul 6 ,de tip international ,impact dramatic violent intre :resursele,interesele,scopurile si credintele unui stat fata de alt stat.