Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Acceleratoarele de particule si Big Bang-ul

Creat de DTJNBR, 03 Martie 2008, 12:52:26

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

DTJNBR

Citat din: alx din  07 Martie 2008, 14:45:28
OFF-TOPIC

baiete,ai inceput sa bati campii!  Nu e important ce si cum o sa fie,important e sa ai TU ultimul cuvant...acu ai ajuns la sfarsitul lumii si 2012...maine ce o sa-i mai pui in carca acceleratorului astuia?  poate ca tot el atrage si pe Nibiru incoace...asta or fi asteptand si OZN-urile,sa-i dam drumu sa ne fure materie stangelets...???????

Legatura cu 2012 era doar o ipoteza, am postat ceva mai mult fiindca am incercat sa adun cat mai multe informatii cu privire la acest subiect de pe web pe care le-am si inclus in posturile mele.

Ce se poate observat este ca multe din ideile si subiectele prezente odata doar in stadiul de science fiction pe parcurs au devenit realitate, deci asteptati-va ca si la alte subiecte din domeniul science fiction sa devina realitate.

prometeus

    Cred ca experimentul ar putea fi realizat peste 2-3 decenii intr-un loc unde lipsesc cutremurele,exista microgravitatie si ceva materie de sacrificat,eventual.Asta ar putea sa insemne undeva pe centura de asteroizi.[nici o legatura cu centura politicii...]
    ...Daca nu cumva se aglomereaza locul intre timp...

Shadowman

#62
Citat din: Kymosabe din  04 Martie 2008, 14:25:43
Oul sau Gaina? :wink:
Ou,Gaina,Marea Explozie...?
  O lectura utila : Legile termodinamicii si legatura lor cu originea (referat pentru liceeni)  :wink:
http://www.referat.ro/referate/Legile_termodinamicii_si_legatura_lor_cu_orig_b7615.htm
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

prometeus

#63
       In atentia d-lui Antoniu despre care am inteles ca are pregatire in dezamorsarea conflictelor:
      ---Daca europenii nu vor reusi sa stinga controversa legata de preconizatele experimente se vor implica americanii din nou in rezolvarea problemelor continentului[nu mai stiu exact,pentru a patra sau a cincea oara in ultima suta de ani]?
      ---Se va ajunge in situatia comica in care vom avea inspectori americani la CERN, asa cum am vazut inspectori in Irak in cautarea armelor secrete ale lui S.H.??
       ------


antoniu

stimate domnule Prometeus, daca vrem sa facem o analiza holistica a conflictelor si tehnicilor de dezamorsare  ,cred ca mai intai ar trebui sa definim conflictul (primul pas), apoi sa decupam un conflict oarecare din realitatea complexa in care traim si sa-l asezam ,intr-un model functional ,pe care sa testam din repertoriul de solutii de dezamorsare ,solutia top cu care sa rezolvam problema. Exista sase grade de conflict( intra si inter) ce se inlantuie algoritmic ca intensitate,risc,amplitudine si arie geografica iar dezamorsarea lor se face gradat,primul fiind cel mai important.(adica cel intrapersonal).Daca e sa facem o analiza de impact transversal,atunci vorbind de siguranta nationala si rezolvarea conflictelor ,atunci prima siguranta a cetateanului trebuie sa se manifeste in spatiul domestic ,apoi in spatiul public si implicit in spatiul national ,ca pas final vectorial catre spatiul European si apoi GLOBAL. Daca nu intelegem acest lucru este si normal ca vom fi ajutati sa-l intelegem.....vb. dupa 10 aprilie.

toma

#66
DTJNBR, te-ai intrebat care este curentul acestui facicol? Te-ai intrebat cite particule intra in fascicul? Stii ceva despre accelaratori, in afara de bazaconiile citite pe net? Ce ai zice daca eu as afirma ca as putea da foc oxigenului din atmosfera aprinzind un chibrit? E cam acelasi lucru!
Citat...cauza spun ca nu stiu la ce descoperiri sa se astepte de pe urma lor, ridica mari semne de intrebare asupra intregului proiect
Te rog, nu da alt sens cuvintelor! Da, nu se va stii ce sa va descoperii, asa cum nici Curie nu a stiut ca va descoperi Poloniul in urma experientelor sale! Hai sa-ti spun eu ce sa cauta:  bozonul Higgs, eventual mecanismul care il inlocuieste. Acest bozon Higgs se crede ca este responabil de crearea masei dupa Big-Bang.
CitatPlus de asta imprevizibilul poate aparea oricand din diverse cauze iar situatia poate scapa de sub control
Nu crezi ca sapunul scapat pe jos poate sa creeze o situatie imprevizibila in care sa-ti fringi gitul? Atunci de ce-l mai folosesti? :lol:
Citatce se poate intampla in cazul in care acceleratorul executa niste teste si experimente complexe cum ar fi sa se produca un banal cutremur de pamant chiar in acel moment, poate cineva sa prevada care vor fi consecintele unui astfel de eveniment intr-un astfel de moment ?
Iti spun eu: probabil tubulatura acceleratorului va ceda pe undeva, va pirde vidul iar fasciculul va fi pur si simplu frinat si anihilat de aerul intilnit in cale! Ori nu stiai ca aceste accelerari se fac in vid???
Alx, da-mi voie sa te citez: fara sa fiu rau si fara sa jignesc pe nimeni,repet indemnul:mai puneti mana pe carti!As preciza pe carti de fizica seroase, nu pe cele ale lui Tugui sau mai stiu eu ce para! Cit despre net....
CitatApropo ce-a existat inainte sa te nasti tu dintr-un spermatozoid si un ovul ?
Hai ca-ti raspund eu: atomi de H, Ca, Fe, O, Zn, S, asa, cale de o juma' de tabel periodic!
DTJNBR, ce stii tu despre Big-Bang, in afara de faptul ca a bubuit ceva? Stii cam cum arata Universul la secunda 10 la minus 48 dupa explozie? Probabil ca nu te-ai gindit niciodata la asa ceva! Asa ca nu mai da sfaturi celor care stiu mai multe decit tine!
CitatCe a fost inainte ? Oul sau Gaina?
Si aici raspunsul e clar: reptilele! Se inmultesc prin oua si au aprut inaintea ...gainii! :lol:
Citatacest univers s-a nascut din nimic
Nu nene, acest univers este creat din energie! Cel putin asta este teoria acceptata pina acum.
Citatde ce ar fi absurd sa presupunem ca acest univers a luat nastere din altul
Nu este chiar absurd! Imediat dupa punerea in evidenta a gaurilor negre, se credea ca acestea ar fi generatoare de noi universuri. Teoria scirtiie si nu a fost inca fondata. Dar...cine stie! :wink:
Citatideea cum ca se pot produce gauri negre in astfel de acceleratoare:
DTJNBR, tu stii ce este o gaura neagra? Stii cum se formeaza? Tu stii ce MASE si ce ENERGII sunt "stocate" acolo? In rest no comment, a puncatat bine Alx!
CitatLeslie din los angeles, california...scuza-ma daca nu am fost pe faza cand i s-a decernat premiul Nobel pt stiinta...
Alx, habar nu ai citii dintre "savantii" astia, citati pe net, nu sunt cunoscuti la ei acasa!
Citatsi totusi unii ii cred,in acelasi timp in care adevaratii oameni de stiinta sunt luati in ras...oare asta e normal?
Da-mi voie sa-ti raspund cu o vorba de duh: un nebun arunca o piatra in lac si zece intelepti se chinuie sa o scoata! Pai ce cona Leanta nu era primul chimist al tarii, doctor, inginer etc, etc.
Atentie, wikipedia nu este o sursa oficiala de informatii, ci mai degraba un fel de bloog ce aduna niste cunostinte gen Tica si Rica in vacanta(pentru cine nu stie, o serie de cartii distractive de popularizare a stiintei printre elevii din cursurile primare)
Citatca nu se poate produce in mod accidental o reactie nucleara de un tip inca necunoscut care sa cuprinda intreaga masa a planetei
. Prometeus, hai ca exagerezi! Cind a fost experimentata prima bomba termonucleara, o serie de "savanti" isi exprimau temerea ca reactia va scapa de sub control si ca tot hidrogenul din atmosfera va arde! Ei bine nu a ars si nici nu va adre vreodata deoarece in lumea legilor fizicii sunt o multime de factori de extinctie.
Citatdecat ca o sa vedeti vreo gaura neagra de aproape
...Ei Alx, avem una aproape de tot, e ascunsa undeva in sudul Olteniei! (Sursa: Ziarul Libertatea! Scrie negru pe alb, pot sa nu cred??????))
CitatE doar o ipoteza...
Da, Prometeus, si timpita pe deasupra!
Citatdaca va intrebati cum pot explica aceasta afirmatie,raspunsul e simplu:fiecare monitor CRT pe care il aveti in fata e un  ACCELERATOR DE PARTICULE!
Excelent Alx, la acest exemplu nu ma gindisem!!!!! Si nu este singurul! Ba mai mult, banalul aparat ROETNGEN cu care facem radiografii dentare/pulmonare ori defectoscopie, accelereaza electronii, nu la 27 kev, ci la 400 - 800 Kev! Si nu a aparut nici o gaurica, nici macar gri!
CitatOamenii de stiinta au estimat ca exista 1 sansa din 50 milioane sa se intample o catastrofa de proportii epice.
1 la 50 milioane, adica 0.00000002! Sansa ca sa fim loviti de o cometa este muult mai mica, undeva pe la 1 la 50000!
Citat1. intrebarea asta nu-si are locul pe topicul asta!
2.intrebarea asta trebuie adresata serviciilor de informatii...oamenii de stiinta nu fac predictii asupra terorismului!
Corect. Dar hai sa-i raspund: undeva 1/1000! Si apoi, in cazul BTW, cam put multe!
CitatSunt temeri nejustificate, si amplificate si distorsionate la extrem prin necunostere
Corect Ciuciulete, numai vezi tu, necunoasterea asta face mai multa galagie decit cunoasterea!
CitatEu raman totusi la parerea mea, si anume ca nu poti creea o "gaurica neagra" din coliziunea catorva particule
Corect StarDust! Aici intevin forte, mase si energii colosale! Dar cine se documenteaza din Libertarea poate crede si intr-o microgaurica neagra! Da poate fi si mai gri, ce e vreo problema? Gaurile negre se nasc din stele pitice albe, stele ce devin neutronice. Pe scurt, materia acestor stele pierde invelisul electronic, nucleonii "ingramadindu-se" unii in altii datorita uriaselor forte de atractie ce apar. Soarele nostru nu are nici o sansa sa devina gaura neagra! E prea mititel, bata-l vina! Mai degraba o gigantica galbena!
CitatDaca toate prezicerile referitoare la anul 2012 si sfarsitul lumii sunt defapt strans legate de experimentele efectuate in LHC ?
Mai nene, ne lasi cu prostiile despre 2012!
CitatAsta ar putea sa insemne undeva pe centura de asteroizi
Stii ce este centura de asteroizi si cam ce se inimpla acolo?
As mai aduga inca ceva, românii sunt implicati si ei in acest exeriment, participind la constructia uriasilor detectori de radiatii folositi in acest exeriment.
DTJNBR, nu vreau sa intram in discutii despre semantica sau sa te trimit la DEX dar trebuie sa-ti spun ca si eu sunt SIMILAR cu Brad Pitt ....da nu se dau fetele in vint dupa mine!
Mai am o povetioara, sper sa o suportati dupa asta lunga polologhie. Pe vreme lui ceasca aveam un secretar BOB, tare "descurcaret". Incepeam o lucrare si, cind ajungeam cu ea pe la jumatate, venea BOB-istul se uita, isi dadea cu parearea si presara "indicãþii preþioase", apoi isi vedea de BOB-ul lui. Dupa ce treaba se termina, aparea si el. Existau doua variante:
- treba a mers bine: da tovarsi, am lucat intr-un colectiv inchegat, constient, receptiv la indicatiile mele, barvo pentru rezultate
- treaba iesea prost: tovarsi, s-a lucrat intr-un coletiv dezbinat, iresponsabil, ce nu a putut rezolva o treaba simpla, cu toate ca eu personalle-am dat indicatii si ajutor neprecupetit.   
Nu inteleg cum o serie de semidocti cu pretentii de savanti, reusesc sa vorbesca mai tare decit savantii in sine! Asta sa fie oare natura umana? Ne plac atit de mult teoriile astea catastrofice? Ori ne place sa dam cu laturi si, daca iese cumva rau, sa ne putem lauda: v-am spus eu? Decit sa vorbim prostii, nu este mai simplu sa citim o catre de fizica, biologie, astronomie, chimie? Credeti-ma, sunt satul de tot felul de "savanti" care habar nu au de efectul giroscopic, dar spun ca pot obtine antigravitatie rotind cu nu stiu ce viteza un disc, care habar nu au cum functioneaza un accelerator tandem, dar spun ca pot obtine in el o microgaura negra, care spun ca navigeaza inertial in ...zig-zag, care habar nu au le legile conservarii impulsului sau energiei ori vorbesc despre pozitroni, dar habar nu au ce-s si cum se obtin!
DTJNBR, daca tot iti plac scenariile catastrofice si probailitatile nefaste, de ce te-ai mai nascut? Ca te intreb:
- stii care-i probabilitatea ca un copil sa se nasca cu malformatii?
- stii care-i probabilitatea ca un copil sa moara strangulat cu cordonul ombilical?
- stii care-i probabilitatea ca un copil nou nascut sa fie scapat din mina, de moasa?
- stii care-i probabilitatea ca un copil nou nascut sa contacteze o boala in maternitate?
As mai spune cite ceva dar, cum ziua a ajuns la 16 ore iar Pamintul, normal plat, se invirte mai incet in jurul propriei axe si incalzirea globala e dupa colt, va zic doar zîua buna si scuzati de val!
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

antoniu


DTJNBR

#68
toma in incercarea ta de a-i contrazice pe ceilalti nu faci decat sa demonstrezi principiul materie-antimaterie.
Nu sunt nici de ieri nici de azi pe un forum ca sa-mi dau seama ca orice afirmatie isi gaseste contra-afirmatia, deci nimic nou in aceasta privinta.
Sunt sigur ca daca au mai ramas afirmatii care nu au fost contrazise se va gasi cineva ca sa le contrazica si pe acelea, e ceva normal.

Oricum rezultatul experimentelor nu depinde de discutia de pe acest forum cum nu depinde nici de parerile celor 10000 oameni de stiinta din moment ce acestia nu au nici o idee despre ce vor descoperi defapt.

alx

Citat din: DTJNBR din  15 Martie 2008, 00:14:53
toma in incercarea ta de a-i contrazice pe ceilalti nu faci decat sa demonstrezi principiul materie-antimaterie.
detaliaza te rog acest principiu...

Citat din: DTJNBR din  15 Martie 2008, 00:14:53
Nu sunt nici de ieri nici de azi pe un forum ca sa-mi dau seama ca orice afirmatie isi gaseste contra-afirmatia, deci nimic nou in aceasta privinta.
corect!  esti aici din 22 Mai 2007,de la ora 01:51:23.

Citat din: DTJNBR din  15 Martie 2008, 00:14:53
Sunt sigur ca daca au mai ramas afirmatii care nu au fost contrazise se va gasi cineva ca sa le contrazica si pe acelea, e ceva normal.
pe ce se bazeaza siguranta asta a ta,daca pot sa te intreb?

Citat din: DTJNBR din  15 Martie 2008, 00:14:53
Oricum rezultatul experimentelor nu depinde de discutia de pe acest forum
aici ai dreptate,si cand ai,ai...

Citat din: DTJNBR din  15 Martie 2008, 00:14:53
nu depinde nici de parerile celor 10000 oameni de stiinta din moment ce acestia nu au nici o idee despre ce vor descoperi defapt.
aici nu ai dreptate,nu uita ca ei sunt la butoane...adeca daca apasa pe ce nu trebuie,adio rezultate!  si isi cam dau cu parerea(brainstorming),pana ce apasa pe butoane...
       cam atat acu...restul mai tarziu...poate niciodata!   alx
 
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

DTJNBR

alx a scris:
Citatpe ce se bazeaza siguranta asta a ta,daca pot sa te intreb?
Se bazeaza pe cei ca tine care incearca sa-i contrazica pe ceilalti, dar ma mir ca vei intelege din moment ce pentru tine e doar inca o afirmatie pe care va trebui s-o contrazici.  :-D

lylyt_ice

 DTJNBR...Ce zise-si bre..? Zau !....ca n-am inteles o iota din, ce ai scris mai sus...?! Poti sa dezvolti putin ideea(?) ca oricum subiectul discutiei...nu mai exista de mult....
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

DTJNBR

#72
Citat din: lylyt_ice din  15 Martie 2008, 01:06:57
DTJNBR...Ce zise-si bre..? Zau !....ca n-am inteles o iota din, ce ai scris mai sus...?! Poti sa dezvolti putin ideea(?) ca oricum subiectul discutiei...nu mai exista de mult....
Care idee ce subiect ? ai gasit tu subiect si ai pierdut ideea sau ai gasit idee si n-ai subiect ? fi mai explicita, hai ca daca tot mi-ai spus bre, pot sa-ti spun si eu fa.

lylyt_ice

 Daca tu cind spui cuiva; bre, agaleaza cu "FA"...imi dau seama ca....esti pe de laturi"TOTAL" discutia nu are rost....totus...te mai intreb o data....; ce ai vrut sa-i spui lui alx mai inainte (?) ca nu are nici o noima...?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

antoniu

domnule Toma judecatile de valoare sunt ca diamantele ,oricat incerci sa le murdaresti cu noroi ,daca le speli tot diamante raman...... ai dreptate in ce afirmi....