Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Romanian UFOpedia / observaþii ºi discuþii

Creat de Interesent, 02 Martie 2008, 21:11:20

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Interesent

Buna seara.
Astazi m-am uitat pe aceasta pagina creata noua si am gasit in rubrica Ufopedia la tema "Nordici" Elvetianul Billy Meier si extraterestrii Pleiadieni pus in legatura cu nordicii relatati.
In acest caz s-au amestecat unele informatii din diferite parti care nu au nici uns sens intre ele si de aceea rog pe autorul acestui articol sa scoata Billy Meier si Pleiadienii din acest context afara.
Meier (ca pamintean) si Pleiadienii (extraterestrii Plejari) nu au cu "Nordicii" sau asazisii Arii (provenind de la Arus) nici o legatura. Greseala trebuie recunoscuta in felul cum Meier relateaza si argumenteza si in felul cum ceilalti contactees scriu. Mai departe trebuie mentinut ca Plejarii nu au cu miscarea New Age nimic de a face.
Exista unii scriitori si asaspusi "contactees" care vorbesc de contacte cu Pleiadienii, dar acestia vorbesc intr-un sens religios si nu se deosebesc in nici un fel de altii care scriu in acelasi fel. Aici se intreba cine scrie si copiaza de la cine. 
Meier scrie si explica intilnirile lui cu Plejarii intr-un fel unic, relateaza despre trecutul si viitorul pamintenilor, in diferite domenii de stiinta sub alta forma si vorbeste despre o alta filozofie spirituala. Diferenta intre felul lui Meier si informatiile lui primite de la Plejari si informatiile celorlati contactees dovedeste ca Meier nu poate fi pus la aceeasi treapta cu aceia.
Multi din asazisi contactees au scris mult timp dupa ce Meier a publicat unele nume extraterestre, care mai tirziu au fost folosite sub alta forma si cu alt sens.
Este foarte important sa se inteleaga diferenta intre Meier si Pleiadienii (Plejari) si ceilalti "contactees" cu extraterestrii lor.
Comparati fiecare dintre voi informatiile lui Meier aparute in limba engleza cu cele scrise de alti contactees si o sa gasiti diferentele!
Totodata este bine sa se fereasca de o "Religie OZN". O religie de acest fel nu exista. Aceasta ramura de stiinta a fost violata de unii oameni care au cautat sa-si traga profitul material amestecind credinta cu tema serioasa de extraterestrii. Noi nu vorbim de o tema credincioasa discutind despre pro si contra la intrebarea pusa daca exista rase omenesti in afara planetei noastre sau nu. Acesta tema are nevoie de adavaruri si de dovezi logice pentru oricine si oricind si nu de credinta!!
Unele raspunsuri au nevoie timp pina se inteleg, dar aceste dovezi vor apare, vor fi intelese si vor fi acceptate, de unii dintre noi mai repede si de unii mai incet.

De aceea va rog sa lasati sa se corecteze acel articol de pe acel web-site, doarece o legatura al lui Meier (si a Pleiadienilor) cu tema de Nordici nu exista.

Va salut - Interesent

Comentarul meu scris se refera la: http://www.ozn.ro/tiki-index.php?page=ExtraterestriNordici&highlight=nordici

Nox

#1
Informaþia de acolo e scrisã de mine dupã cum se poate vedea.

Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Nox

Citat din: Interesent din  02 Martie 2008, 21:11:20
Totodata este bine sa se fereasca de o "Religie OZN". O religie de acest fel nu exista. Aceasta ramura de stiinta a fost violata de unii oameni care au cautat sa-si traga profitul material amestecind credinta cu tema serioasa de extraterestrii. Noi nu vorbim de o tema credincioasa discutind despre pro si contra la intrebarea pusa daca exista rase omenesti in afara planetei noastre sau nu. Acesta tema are nevoie de adavaruri si de dovezi logice pentru oricine si oricind si nu de credinta!!
Unele raspunsuri au nevoie timp pina se inteleg, dar aceste dovezi vor apare, vor fi intelese si vor fi acceptate, de unii dintre noi mai repede si de unii mai incet.

Aici n-am înþeles ce vrei sã spui! Cine este bine sã se fereascã? Îþi lipseºte subiectul din propoziþie.

Dacã acestã ramurã a ºtiinþei a fost violatã sau nu...nu ºtiu!

Eu NU am prezentat acolo idei ºi credinþe proprii ci am prezentat informaþii per se!
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Nox

Legãtura extratereºtrilor nordici cu cei din Pleiade (Pleiadieni/Plejari) este aceea cã cei din Pleiade reprezintã un grup de extratereºtri nordici.

De pe site-ul lui Billy Meier:

Semjase is 344 years old, about 1.7 meters (5.5 ft.) tall and is a slender, young, pretty woman with fair skin, sparkling blue eyes and light-blond hair. Her very long and somewhat forward-placed earlobes form a special distinguishing feature.

Deci mai sus se spune cã are ochii albaºtri ºi pãrul blond-deschis, aproximativ 1.7 metri înãlþime.

http://www.steelmarkonline.com/semjase.htm


De pe site-ul Burlington UFO and Paranormal Research and Education Center:

Appearance and Nature of the Nordics

They were all in one place and the Nordics - who were blonde - wear silk ysmooth, light blue suits. The only symbol of their victims I recall is a dragon-like snake with wings. The males were handsome with bottomless blue eyes, set in angular faces.


Aºadar nordicii sunt tot blonzi ºi cu ochi albaºtrii.

http://www.burlingtonnews.net/nordics.html


Se pare cã argumentaþia ta are la bazã

Citat din: Interesent
Diferenta intre felul lui Meier si informatiile lui primite de la Plejari si informatiile celorlati contactees dovedeste ca Meier nu poate fi pus la aceeasi treapta cu aceia.Multi din asazisi contactees au scris mult timp dupa ce Meier a publicat unele nume extraterestre, care mai tirziu au fost folosite sub alta forma si cu alt sens.Este foarte important sa se inteleaga diferenta intre Meier si Pleiadienii (Plejari) si ceilalti "contactees" cu extraterestrii lor.

Citat din: Interesent
Comparati fiecare dintre voi informatiile lui Meier aparute in limba engleza cu cele scrise de alti contactees si o sa gasiti diferentele!

La ce diferenþe te referi?
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Interesent

Halo si Buna Seara.
Intii vreau sa ma scuz ca in articolul scris, si la care ma refer, nu am vazut la sfirsitul acestuia numele autorului Bluemoon8520 scris. Dar prin aceasta greseala reiese poate o situatie si ocazie de informatie favorabila si pentru ceilalti membrii ai acestui forum.
Incerc sa raspund la intrebarile puse:

CitatAici n-am înþeles ce vrei sã spui! Cine este bine sã se fereascã? Îþi lipseºte subiectul din propoziþie.
..... Eu NU am prezentat acolo idei ºi credinþe proprii ci am prezentat informaþii per se!
Feresterea de "Religia OZN" a fost pusa ca avertizare pentru oameni la general, deci ca subiect subinteles, reiesit din acea propozitie. Sau nu mai exista o asemenea forma der articulatie in limba Romana?
Credinta autorului este ceva propriu si nu am pus in legatura cu continutul articolului, deci nu m-am referit la acest fapt. Gindesc ca aici am fost inteles gresit.
Relatarea la credinta si religie reiese din contextul "New Age" care este pus in legatura cu esoterica, cu multe persoane care se prezinta ca "contactees" si declara ca extraterestrii ar fi trimiti de D-zeu sau Isus Cristos ca niste maistrii, loctiitori, aparatori, sfinti, ingeri, etc si care ar fi venit aici pe pamint sa salveze lumea numai atunci cind acestia ar crede.

CitatLa ce diferenþe te referi?
Diferenta intre Billy Meier si ceilalti "contactees" se observa comparind ce scrie Elvetianul despre extraterestrii Plejari si filozofia spirituala si ce prezinta ceilalti scriitori.
Meier scrie in felul ca totul este explicabil, totul reiese ca rezulat din cauzalitate si ca pentru tot ce se intimpla omul este singur raspunzator.  Nici o forta supranaturala (in felul religiilor si sectelor religioase) nu influenteaza destinul si soarta omului. Acestea sint rezultatul felului de gindire si actiune ale omului insusi. Singurul lucru ce influenteaza traiul omului sint regulile vietii care se manifesta in natura (micro- si macrocosmos) si care pot fi observate, recunoscute si intelese de oricine. Sint aceste corelatii recunoscute, intelese si urmate, atunci poate omul sa evolutioneze fara probleme mari.
Deaspura omului nu exista un Dumnezeu cu toata hierarhia de ingeri sau sfinti, ci numai o Atotputernicie neutrala, din care a reiesit tot si care are destinul de evolutie. O Atotputernicie nu are nevoie de oameni sau creaturi neevolutinate care sa it ie locul si sa o reprezinte! Religiile in fell cum noi pamintenii le cunoastem sint rezulatatul unor extraterestrii din trecut care au venit aici pe pamint si sau comportat brutal asupra pamintenilor si i-au subjugat. Prin felul cum acestia au trait aii si au folosit pamintenii ca sclavi au creiat in nebunia lor aceasta doctrina religioasa saltinduse in locul acestei Atotputernicii, ca sa demonstreze oamenilor de aici ci puteri mari ei ar avea. Cine nu se supunea acestei doctrini a fost imediat omorit sau eiliminat.
Atotputernicia este unica si nu are nevoie de o asemenea "reprezentanta" religioasa si unlogica. Din trecut a reusit doctrina religiilor sa tina omenirea ca sclavi si sa provoace de mii de ani ca oamenii sa se ucida sa se razboiasca unii intre altii fara nici un rost.

CitatAºadar nordicii sunt tot blonzi ºi cu ochi albaºtrii.
Legãtura extratereºtrilor nordici cu cei din Pleiade (Pleiadieni/Plejari) este aceea cã cei din Pleiade reprezintã un grup de extratereºtri nordici.
Daca "Nordicii" au ochi albastri, par blond si sint mari, asta nu insemana ca ei ar fi din acelasi neam cu Pleiadienii. Chiar daca Pleiadienii (Plejarii) au printre ei oameni care arata blond si au ochi albastrii, nu inseamna ca toti ar fi asa! In confederatia lor apartin diferite rase de oameni cu diferite staturi (proportiuni de corp) si de culoare diferita (si la ochi) - nu toti sint blonzi cu ochi albastrii! Final inseamna ca Nordicii nu au corelatie mare cu Pleiadienii.
Mentin inca o data - Meier a fost primul care a vorbit si a scris de Pleiadieni (care se numesc adevarat Plejari), de unele persoane de contact (Semjase, Sfath, Ptaah, etc) si el a fost acela care a descris si locul unde si felul cum acestia traiesc. Ceilalti "contactees" care scriu despre Pleiadieni in afara de Meier au copiat aceste informatii si le folosesc in mod fals! 

Pentru informatii autentice despre Billy Meier si Plejari propun sa folosesti aceaste resurse:
Interviu cu Billy: http://us.figu.org/portal/BillyMeier/InterviewwithBilly1988/tabid/62/Default.aspx
Forum de discutie in engleza: http://forum.figu.org/cgi-bin/us/discus.cgi?pg=topics&access=guest

Alte articole si manuscripte despre si ale lui Billy Meier se vor traduce din limba germana in limba romana.

Va salut - Interesent



darieglobur

Citat din: bluemoon8520 din  03 Martie 2008, 01:03:37
 

La ce diferenþe te referi?

fara a mai vorbi de diferentele de amanunt, exista diverente foarte mari si evidente, intre billy meier si alti autori, in primul rand din punct de vedere filosofic si spiritual, in ceea ce priveste modul de abordare si integrare a asa zisei "probleme a extraterestrilor" in general.
...und Sie fliegen doch!

Nox

#6
OK. O sã am în vedere... am nevoie de timp sã parcurg informaþia.

Dar ai vreo referinþã directã cã nordicii nu au legãturã cu Pleiadienii? Pentru cã eu tot ce am gãsit e cã aceste douã grupuri sunt legate, iar în cel mai rãu/bun caz nu e precizat nimic despre acestã (non-)legãturã.

Sau poate ne poate rãspunde Billy Meier direct la întrebare.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

darieglobur

#7
Citat din: bluemoon8520 din  04 Martie 2008, 00:50:02
OK. O sã am în vedere... am nevoie de timp sã parcurg informaþia.

Dar ai vreo referinþã directã cã nordicii nu au legãturã cu Pleiadienii? Pentru cã eu tot ce am gãsit e cã aceste douã grupuri sunt legate, iar în cel mai rãu/bun caz nu e precizat nimic despre acestã (non-)legãturã.

Sau poate ne poate rãspunde Billy Meier direct la întrebare.

Salutare!

Nu am o astfel de referinta. Unde ai gasit ca aceste grupuri sunt legate? In cartile lui Billy Meier se discuta in mai mute locuri despre legaturile dintre pleiadieni (pleiari) si pamanteni, despre modul cum primii au influentat istoria Pamantului, despre rasele umane etc., insa eu nu am gasit o afirmatie explicita in acest sens.

Da, de ce nu? Pe link-ul dat de Interesent, mai exact pe figu forum, exista un thread in care Billy Meier raspundea la intrebari (nu stiu daca o mai face si acum) si ai putea sa-l intrebi asta, desi personal cred ca raspunsul va fi negativ.
...und Sie fliegen doch!

Nox

Ce am scris acolo e luat de pe wikipedia (versiunea în englezã), iar acolo sunt specificate ºi referinþele de unde este preluatã informaþia.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Interesent

Halo.
Se poate pune intrebari in forumul de la FIGU.
Este adevarat ca in trecut Billy a raspuns direct la intrebarile puse. Astazi este el cu scrisul a mai multor carti (din misiunea care o absolva) si nu mai are timp. Dar intrebarile puse la adresa lui se raspund prin moderatorii forumului care le transmit mai departe sau le raspund ei din felul cum cunoaste materia. O alta cale de raspuns la intrebari mai deosebite este de a le publica in editia periodica numita FIGU-Buletin. Aici se publica raspunsuri la intrebari si teme interesante pentru toti.
Daca ai o intrebare, poti sa o lansezi prin linkul pus la acel Forum in limba engleza.
Dar cum a mentionat si membrul darieglobur, gindesc ca intrebarea la legatura intre Pleiadieni (Plejari) si Nordici se va raspunde negativ, adica nu are nici o legatura unul cu celalalt.
Si face sens.
Pina sa ajung sa cunosc pe Billy Meier am citit alte carti de Ufos. In majoritate se poate spune ca informatiile se repeta si se pot reduce la 2 tipuri de extraterestrii: cei mari blonzi cu ochi albastrii (Nordici) si cei mici gri cu ochi insectoizi (Little Greys). Unii sint cei rai care rapesc pe oameni si pe care femeile le viloleaza, chinuiesc si masacreaza animalele si ceilaltii buni mari, blonzi, etc...
Dupa cum am observat eu (poate gresesc aici pentru ca nu pot sa stiu totul), cam toate cartile de tema Ufo descriu intimplarile care sint cel mai intensiv publicate, incepind din anii 50-60. Lasind la o parte citeva cazuri mai deosebite de la Rooswell sau cu Daniel Frey, sint publicatiile reduse numai la cele doua tipuri de humanoizi descrise sus. De exoticii Reptiloizi nu am citit pina acum decit in acest forum. Cu asta nu vreau sa spun ca o asemenea rasa de humanoizi nu poate exista.
Cine cunoaste raporturile lui Billy despre intilnirele lui cu Plejarii si ce pericole in afara pamintului exista la expeditiile cosmice, i-si poate inchipui ce obstacole trebuiesc ocolite, pentru a cerceta o planeta necunoscuta si mai ales atunci cind acea are o populatie humana. Gravitatia, aerul de respirat, pericolul oamenilor (fiind dusmanosi la ce nu cunosc), pericolul bacteriologic si de microorganisme, etc....
Sa fie omorati pentru furtul tehnologiei avansate ar fi un motiv de a mentine cele mai mari reguli de atentie. 
Dar daca extraterestrii au venit din motiv de expansiune cautind o planeta noua de trai, s-ar putea pentru bastinasii planetei sa devina acesta situatie tot asa de periculoasa. In orice caz, este posibil ca acea rasa extraterestra sa elimine in scurt timp toata populatia bastinasa a planetei ca sa o aiba loc pentru ei singuri. Sau ii trimit pe bastinasi in sclavagism, ca acestia sa fie folositi ca mina e lucru grati, ca slugi. Oricum este totul posibil.
Ma reintorc la ce cunoastem astazi.
Plejarii sint foarte ateni si nu se mai arata nimanui, ci mentin relatiile lor de contact numai cu Billy in mod personal. Alte persoane care au avut contact indirect cu Plejarii au decedat intre timp.
Un singur barbat din Rusia care a avut norocul sa calatoreasca cu Billy si Asket cu o nava spatiala plejara a murit in virsta. Acesta a promis ca nu v-a vorbi si povesti niciodata despre ce a vazut si a petrecut cu Billy si Asket, cu toate ca el vroia sa vinda aceasta petrecere la ziare pentru bani. Dar s-a tinut de cuvint pina la moarte.
Tinind cont cit de precauti acesti extraterestrii sint, este greu sa se creada ca pe planeta noastra se petrece ca la o gara sau aeroport. Asa multi extraterestrii nu pot trece pe aici. Interesant este o informatie plejara, ca planeta noastra se afla destul de aparte, ca in pustiul cosmic. Acest fapt rezulta din trecut cind s-a cautat o planeta noua de viata pentru o grupa de refugiati cosmici, care vroiau sa ramina ascunsi de acea care ii urmareau.
Gindind mai departe inseamna, ca unele intilniri de gradul 3, mai degraba s-au petrecut intre paminteni si nu cu extraterestrii. Numai asa se poate explica ca acei extraterestrii vorbeau de viata pe Venus sau Saturn sau alte planete din sistemul nostru solar. In asa fel se retrage atentia ca acei extraterestrii blonzi, care vorbeau und "dialect german" ar fi venit din spatiu.
Ginditi-va la acele laboratoare si fabrici ascunse si secrete in care se produc tehnologii inalte de viitor, dar de care nimeni nu are voie sa stie ceva, mai ales cind se produce si se cerceteaza armament nou. Care pretext este cel mai bun si duce mai bine in eroare? "Noi sintem de pe planeta xy, si sintem trimisi de ..... noi aparam si salvam pamintenii, daca se inchina in fata noastra".
Ce stiam noi la acel timp cum arata sistemul nostru solar si unde se poate trai sau nu, ca sa se poata controla ce s-a spus?
Diferenta intre Billy Meier si ceilalti contactees este, ca el incurajeaza controlul si cercetatul la ce s-a spus, pentru ca numai in acest fel se gaseste un adevar. Eu nu am auzit sau am citi de altii ca tot asa argumenteaza.
Totodata, asa cum acei contactees au venit si au cistigat banii si nu au adus nici un beneficiu omenirii,  au trecut si nu se mai aude si se vede nimic de ei. Meier scrie inca si astazi si da relatii si informatii la multe teme. Daca Meier ar scrie numai prostii, atunci ar fi totul degeaba. Totusi trebuie sa fie continutul literaturii lui asa de bun, ca altii copiaza de la el.
Ce ne ramine noua de facut?
Sa controlam ce se scrie, sa cautam sa intelegem ce se intimpla pe linga noi, si sa nu credem orice. Totul este logic si explicabil.
Din cauza aceasta am rugat ca articolul sa fie intr-un fel corectat.
Bluemoon8520 i-ti multumesc pentru ajutorul si angajamentul tau.
In acest fel va urez o seara buna!
Interesent.

Nox

#10
Citat din: Interesent din  04 Martie 2008, 22:38:13
In majoritate se poate spune ca informatiile se repeta si se pot reduce la 2 tipuri de extraterestrii: cei mari blonzi cu ochi albastrii (Nordici) si cei mici gri cu ochi insectoizi (Little Greys). Unii sint cei rai care rapesc pe oameni si pe care femeile le viloleaza, chinuiesc si masacreaza animalele si ceilaltii buni mari, blonzi, etc...

[...]

De exoticii Reptiloizi nu am citit pina acum decit in acest forum. Cu asta nu vreau sa spun ca o asemenea rasa de humanoizi nu poate exista.

David Ike a scris în special despre rasa reptilianã.

Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee