Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Dirijabil (balon cu heliu) confundat cu un OZN, Timisoara 3 martie 2008

Creat de spooky, 05 Martie 2008, 19:29:03

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

spooky

De pe www.ProTV.ro:
Dosarele X la marginea Timiºoarei!

Oamenii au telefonat îngrijoraþi la 112, ºocaþi de o luminã stranie pe cer.

Localnicii au crezut cã e o farfurie zburãtoare ºi uimirea lor a crescut când au vãzut cã pe OZN scria "Forþa Poli".

Nu, extratereºtrii nu þineau cu echipa localã de fotbal! Era un balon cu heliu care trebuia sã poarte îndemnul mobilizator deasupra stadionului, dar l-a luat vântul.
-----------------
Din pacate e o problema la redarea clipului video...
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

bizzu

Salut comunitatea RUFON cu ocazia "inregimentarii" mele...  :lol: Nu este prima data cand ma alatur celor care studiaza fenomenul definit drept UFO, pana acum aproximativ 10 ani eram membru activ al echipei Raport UFO Romania de la Tirgu Mures, investigator de teren si analist specializat pe sinteza informatiei. De asemenea, cu titlu ocazional, redactor colaborator la publicatia RUFOR care aparea la Tirgu Mures.
Scriu aici la indemnul lui spooky, cu care am luat legatura foarte recent. Motivul? Am fost unul din martorii involuntari la "OZN-ul Poli" care circula necontrolat pe cerul Timisoarei. Si nu numai ca l-am observat de la distanta dar l-am si filmat. Il rog pe spooky sa posteze acest film undeva pe net si sa punem aici un link. Consider extrem de didactic acest film de 4 minute, deoarece doar uitandu-te la el si nestiind ceea ce se stie acum despre originea obiectului zburator poti foarte usor sa cazi in capcana de a spune: "am vazut un OZN cu ochii mei!". La inceput chiar eu am trait senzatia "insolitului", desi am o oarecare experienta in domeniu. Desi STIAM ca obiectul inregistrat pe camera video are un comportament identic unui zeppelin puternic iluminat in noapte, STIAM deasemenea ca pana la acel moment nimeni nu opera un zeppelin in zona Banatului. Adaugati va rog la aceasta comportamentul "haotic" sau cel putin ilogic ce se poate observa in filmul meu. Acum stim ca el se datoreaza faptului ca proprietarii l-au scapat de sub control. Iar ultimul ingredient neobisnuit este... "disparitia". Pentru un ochi atent, obiectul luminos pare ca se reduce brusc la o linie vericala ce apoi dispare brusc. Efectul acesta SF se datoreaza exclusiv putinilor pixeli de pe senzorul camerei video care inregistreaza zona luminoasa ce reprezinta zeppelinul. Probabil ca o camera video High Definition ar fi inlaturat complet efectul.
Incercati, asadar, sa priviti filmul ca si cum n-ati sti nimic. Veti vedea ca el seamana izbitor de mult cu ceea ce vedem uneori in emisiunile de senzatie ca fiind filmari ce dovedesc existenta OZN-urilor. Luati-l ca pe un experiment didactic in educarea noastra, a celor pasionati, pentru a aprecia corect o asemenea observatie. Pentru ca inlaturand falsele observatii si farsele intentionate, vom obtine la final raportari foarte putine dar care vor crea prin ele insele serioase intrebari tocmai prin veridicitatea faptelor. Desi nu am vazut niciodata un OZN, dupa 15 ani de investigatii am ramas cu cateva cazuri care si acum rezista evaluarilor ulterioare si ma fac cu atat mai mult sa ma intreb in sinea mea: "care este, totusi, adevarul? EI exista sau nu?"

alx

Citat din: bizzu din  05 Martie 2008, 22:37:19
Salut comunitatea RUFON cu ocazia "inregimentarii" mele...  :lol:
bine ati venit printre noi!

Citat din: bizzu din  05 Martie 2008, 22:37:19
Pentru un ochi atent, obiectul luminos pare ca se reduce brusc la o linie vericala ce apoi dispare brusc. Efectul acesta SF se datoreaza exclusiv putinilor pixeli de pe senzorul camerei video care inregistreaza zona luminoasa ce reprezinta zeppelinul. Probabil ca o camera video High Definition ar fi inlaturat complet efectul.

referitor la filmul pe care l-ati trimis,as avea 2 comentarii:
1. camera a fost operata in modul automat,de aici si acele defocalizari ''frumoase''...daca ati fi operat-o manual,folosind doar zoom optic si manual focus,alta ar fi fost povestea...si nu e nevoie de un HD ...
2.  chiar si pe fisierul encodat wmv se puteau vedea palpairile flash-ului de semnalizare...ozn-urile nu prea au asa ceva...e o chestie tipica aparatelor ''earth made''...
    sigur,asta daca nu ati dorit sa ne dati o lectie...facand ca aceasta inregistrare sa para facuta de cineva fara experienta...


Citat din: bizzu din  05 Martie 2008, 22:37:19
Desi nu am vazut niciodata un OZN, dupa 15 ani de investigatii am ramas cu cateva cazuri care si acum rezista evaluarilor ulterioare si ma fac cu atat mai mult sa ma intreb in sinea mea: "care este, totusi, adevarul? EI exista sau nu?"
au fost facute publice aceste cazuri?  eventual,puteti sa le mentionati?

si imi cer scuze pt ca v-am luat tare ''din prima'' ...

     alx
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

jackie28t

Buna ''bizzu'' si bine ai venit printre noi.Astept cu nerabdare secventa filmata de tine cu "OZN-ul Poli".
Sper sa fie la fel de senzational ca si filmul cu ''OZN-ul Sanyo''  :wink:

bizzu

Citatcamera a fost operata in modul automat

Evident, la acel moment m-a interesat doar sa privesc lumina de pe cer prin cea mai puternica lentila pe care o puteam gasi in casa. Iar aceasta era cea de la camera video. Nu m-a interesat aspectul "cinematografic".

Citatchiar si pe fisierul encodat wmv se puteau vedea palpairile flash-ului de semnalizare...ozn-urile nu prea au asa ceva...

Nah, ghinion, promit ca data viitoare sa SI regizez un film care sa poata fi folosit in scop didactic...  :lol: Asta am, asta va ofer! :wink:

Citatau fost facute publice aceste cazuri?  eventual,puteti sa le mentionati?

Da, o parte le poti gasi rasfoind colectia RUFOR din acea perioada, o alta parte au fost prezentate in emisiunea "Galaxia OZN" pe care o realizam in acei ani la Radio Timisoara impreuna cu Mandics Gyorgy si Lucian Ionica.

Citatimi cer scuze pt ca v-am luat tare ''din prima'' ...

No problem...  :lol: :lol: :lol: Modul tau de a-mi spune "bun venit" este de-a dreptul o amabilitate fata de "tirurile" la care am fost supus in emisiunea mea radio. Uneori mi se parea si mie ridicol sa vorbesc despre raportari fara sa pot prezenta in imagini putinele probe, atunci cand ele existau. In majoritatea cazurilor, puteai doar sa oferi publicului interviuri cu martorii care raportau observatiile.

Ah, si inca ceva: hai sa ne spunem pe nume, fara "dvs.", ce zici? :wink:

bizzu

CitatSper sa fie la fel de senzational ca si filmul cu ''OZN-ul Sanyo''

:lol: :lol: :lol: Excelent Jackie !!!! CHIAR seamana cele doua filme! Fir-ar, asta trebuia sa fac si eu, un zoom 100x sa se vada cum scria "Fortza Poli"  :lol: :lol: :lol:

alx

Citat din: bizzu din  05 Martie 2008, 23:32:01
Evident, la acel moment m-a interesat doar sa privesc lumina de pe cer prin cea mai puternica lentila pe care o puteam gasi in casa. Iar aceasta era cea de la camera video. Nu m-a interesat aspectul "cinematografic".
imi pare rau sa o spun,dar daca o persoana care  A FOST SI ESTE IMPLICATA in studiul fenomenului OZN gandeste asa...ce sa mai asteptam de la cei care sunt luati prin surprindere de astfel de evenimente?  nu e vorba de aspectul ''cinematografic'',ci de claritatea imaginilor,si de posibilitatea folosirii lor ca si eventuale probe...

Citat din: bizzu din  05 Martie 2008, 23:32:01
Nah, ghinion, promit ca data viitoare sa SI regizez un film care sa poata fi folosit in scop didactic...  :lol: Asta am, asta va ofer! :wink:
multumesc frumos!  prefer sa nu o faci...de regizori e plin pe youtube...si se vede ce de productii cu ozn-uri gasesti pe acolo...nu mai vreau inca una in plus...

Citat din: bizzu din  05 Martie 2008, 23:32:01
Da, o parte le poti gasi rasfoind colectia RUFOR din acea perioada, o alta parte au fost prezentate in emisiunea "Galaxia OZN" pe care o realizam in acei ani la Radio Timisoara impreuna cu Mandics Gyorgy si Lucian Ionica.

din nefericire,colectia aia nu este de gasit pe toate drumurile...poate reusim sa facem ceva in privinta asta...niste scanari ar fi super...cat despre emisiunea radio,banuiesc ca era la postul local...dar mai exista benzile cu innregistrari?

Citat din: bizzu din  05 Martie 2008, 23:32:01
No problem...  :lol: :lol: :lol: Modul tau de a-mi spune "bun venit" este de-a dreptul o amabilitate fata de "tirurile" la care am fost supus in emisiunea mea radio. Uneori mi se parea si mie ridicol sa vorbesc despre raportari fara sa pot prezenta in imagini putinele probe, atunci cand ele existau. In majoritatea cazurilor, puteai doar sa oferi publicului interviuri cu martorii care raportau observatiile.

Ah, si inca ceva: hai sa ne spunem pe nume, fara "dvs.", ce zici? :wink:

 fii fara grija...nu e stilul meu sa menajez pe cineva...dar nici nu am vrut sa fiu nepoliticos...mai ales ca am fost acuzat ca eu sunt cel care alunga membrii de pe forum... :-D
 
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

bizzu

Citatimi pare rau sa o spun,dar daca o persoana care  A FOST SI ESTE IMPLICATA in studiul fenomenului OZN gandeste asa...ce sa mai asteptam de la cei care sunt luati prin surprindere de astfel de evenimente?  nu e vorba de aspectul ''cinematografic'',ci de claritatea imaginilor,si de posibilitatea folosirii lor ca si eventuale probe...

Dragul meu, nimeni nu e perfect....  :lol: Si nici nu e vorba de a gandi intr-un fel sau altul. Marele defect al unei inregistrari video este ca surprinde realitatea doar in 2 dimensiuni. Cea de-a 3-a, perceputa de ochiul uman, combinata cu un anume instinct care-ti spune cand ceva e "de-al nostru" chiar daca improbabil de explicat m-a facut sa nu cad in transa unei autentice observatii OZN.
Alte critici?  :-P  :lol:

alx

Citat din: bizzu din  06 Martie 2008, 00:28:15
Marele defect al unei inregistrari video este ca surprinde realitatea doar in 2 dimensiuni. Cea de-a 3-a, perceputa de ochiul uman, combinata cu un anume instinct care-ti spune cand ceva e "de-al nostru" chiar daca improbabil de explicat m-a facut sa nu cad in transa unei autentice observatii OZN.
aproape corect...cu o mentiune:cele 2 dimensiuni ale camerei video sunt OBIECTIVE,pe cand ce-a de-a 3-a este SUBIECTIVA...si nu era vorba de o transa,ci pur si simplu de a obtine maximum de informatii la acel moment...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Shadowman

Citat din: bizzu din  05 Martie 2008, 23:32:01
Da, o parte le poti gasi rasfoind colectia RUFOR din acea perioada, o alta parte au fost prezentate in emisiunea "Galaxia OZN" pe care o realizam in acei ani la Radio Timisoara impreuna cu Mandics Gyorgy si Lucian Ionica.

BINE AI VENIT !
  Sunt interesante revistele din colectia RUFOR...Chiar,stii de ce n-a mai aparut ? Sau devenise o revista "incomoda" ? A iritat pe cineva ?   :-) Vezi numarul 6 din anul 1995 ( http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,325.msg7791.html#msg7791 )
  Nu am,din pacate,intreaga colectie...Mai pastrezi inregistrarile emisiunilor radio si numerele din colectia  RUFOR ?
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

bizzu

Salut Shadowman!

In legatura cu revista RUFOR, hai sa zicem ca in urma unor articole care incepusera sa puna intrebari incomode, dar pe de alta parte destul de pamantene  :lol: (si nu e vorba de articolul la care te referi tu) brusc am constatat o scadere a interesului finantatorilor publicatiei in a mai continua. Pentru o perioada a mai aparut in conditii dificile, total neregulat, mai mult datorita incapatanarii celor doi editori principali, Tibi Reman si regretatul Peter Leb (a decedat recent...). Am incercat solutii de finantare din exterior, insa am avut marea surpriza sa constatam ca din afara miscarea romaneasca UFO se vedea in acea perioada ca fiind profund dezorganizata, haotica si uneori chiar contradictorie. Prietenii stiu de ce...  :wink: Ori, cei de acolo doreau sa sprijine o miscare puternica, reprezentativa pentru Romania. Inevitabil, dupa o perioada de agonie s-a luat decizia stoparii aparitiilor si... cam atat a fost, un vis frumos transformat efemer in realitate.

Cat priveste colectia RUFOR, da, o am in totalitate si poate atunci cand imi voi gasi 2-3 zile libere (ce gluma!  :lol:) o voi scana si atunci v-o ofer si voua pe ftp. Emisiunile radio nu s-au pastrat dintr-un motiv foarte simplu: atunci cand eu faceam ultimele emisiuni, cel mai mare mediu de stocare IT era "enormul" HDD de 125 MB... Iar pentru a le fi tinut inregistrate pe banda magnetica probabil as fi avut nevoie de un sac de casete. Asa era atunci....

spooky

"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984