Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Dedublarea

Creat de Skywalker, 17 Iulie 2005, 16:12:26

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

calinahanna

@xenon_2000

Atat timp cat esti "facut dupa chipul si asemanarea sa" nu ai cum sa nu "fii facut" pentru asa ceva.
Trebuie vointa si trebuie sa nu renunti. A, si sa nu iti fie frica. Pentru ca orice forma de frica este malefica pentru om.

@Shadowman

Unde le pot gasi? Sunt traduse in romana?

xennon_2000

Am vazut documentare multe pe Discovery, in care se incercau metode cu aparate electronice de inducere a unei stari de relaxare profunda (cu un ecran la ochi-gen realitate virtuala, si cu o muzica ambientala)....pe subiectii umani(studenti la facultatile de parapsihologie) si s-a reusit in procent de 40% dedublarea


Sunteti de acord cu aceste metode..Calina...Mai sus scriai ceva de genul narcotice...dar eu nu vreau sa aud de asa ceva!

calinahanna

@xenon_2000

Pai asta am spus si eu, ca nu e cazul sa vrei "narcotice", "halucinogene", "plante apotropaice" etc...

xennon_2000

dar cu metodele de mai sus (cele elecronice) esti de acord?Vreau si eu sa intri (daca vrei si ai tip) pe arheologie - tehnologie antica, mai pe la sfarsit sa vad ce parere ai in legatura cu ce am scris!

darkness

lovecraft se gaseste la toate librariile si bibliotecile...e interesant dar prea usor

xenon, poti folosi un anumit tip de muzica,asa cum foloseau si samanii

pri3st3ss

#65
calinahanna,cunosc sentimentul,uneori o patesc si eu, e chiar trist...

la mine dedublarea e indusa si de muzica si dans; nu stiu exact daca ceea ce ascult eu merge la orice persoana.. eu ascult o forma mai usoara de rock sau muzica clasica,in special bach cu concertele de orga; uneori iti simti trupul pulsand, toate celulele intra in vibratie si e ca si cum sunetele iti imping afara trupul astral din cel fizic..(adu-ti aminte de samani! )
nu folositi droguri, bauturi alcoolice si alte substante halucinogene pentru a va dedubla!!!



iata ce am incercat eu la inceputuri:
1. asaza-te in pat,intins, cu fata in sus,mainile pe langa trup( te vor deranja la un moment dat,daca le tii  pe burta,caci ti se vor parea extrem de grele)
2. asigura-te ca nu te va cauta nimeni la telefon,usa,nu ai o emisiune preferata care sa inceapa cat timp meditezi tu...asigura-te,de asemenea, ca esti corect imbracat..adica nimic nu te strange,nu te incomodeaza...nu e prea frig sau prea cald,nu ti-e foame,sete etc...
3. incearca sa te concentrezi pe respiratie...daca vrei,poti sa si numeri; de ex, 3 sec inspiri, 3 sec expiri, 2 sec faci pauza intre expirat si inspirat..inspiri si expiri adanc...nu iti fie teama daca vei pierde sirul...dupa 2-3 sedinte,corpul tau se va obisnui si va face acest lucru automat
4. incearca sa iti relaxezi muschii,e destul de grea partea asta,dar trebuie sa reusesti; si ma refer la toti muschii,sa nu cumva sa uiti vreunul
5. unii rostesc mantre...de ex "aum"
6. incearca sa iti golesti mintea de orice fel de gand...nu te chinui sa iti amintesti ce culoare are parul lui x, ce ti-a spus y, ce trebuie sa faci maine...nu trebuie sa permiti niciunui gand sa intervina....daca iti apare totusi un gand, lasa-l sa treaca, nu te agata de el...
7. construieste mintal,un triunghi...colturile de jos sa fie ochii si al treilea sa fie al treilea ochi ( mijl fruntii) si incearca sa privesti acel punct,dar fara sa te chinui,ca sa te doara globii oculari.
8. vei avea o senzatie de ameteala,sau "iti va zbura patul de sub tine"..asta ar fi varianta rapida.. ,dar sa nu te sperii...desigur,in primele dati s-ar putea sa ai un soc cu privire la acele ameteli, in sensul ca uneori sunt foarte puternice,dar te vei obisnui...
9. incearca sa iti faci o matrice luminoasa a corpului tau,pe care mintal sa o inconjori cu un cerc de sare ( daca poti, pune sare in jurul patului de fiecare data cand faci exercitiile ),sau un cristal de cuart,sau invoca-ti protectorul sa te asiste....si cand spun sa il invoci, chiar vb serios....e ca si cum l-ai ruga pe dzeu...spune-i sa vina,convinge-l ca esti gata...vorbeste-i si spune-i ca vrei sa te ajute..uneori iti va raspunde,alteori nu...uneopri il vei simti...nu pot fi duhuri necurate,caci vei simti automat raul,indiferent cat demult se chinuie sa il disimuleze
10.dupa ce acea matrice a propriului corp e realizata si cat mai luminoasa, incearca sa iti fixezi un punct pe tavan la care sa ajungi...propune-ti sa invingi gravitatia..nu trebuie neaparat sa iesi pe undeva anume ( plex, al treilea ochi , a7a chackra - vf capului)...ca sa iti faci o idee: e ca si cum ai fi beat..stii ca at cand esti ametit bine,ai senzatia aceea de plutire..aceasta senzatie trebuie sa o redescoperi si tu acum; altii apeleaza la varianta cu matricea deasupra corpului subtil/astral...din experienta iti spun ca e mai usor sa te ridici decat sa te infunzi in podea...

totul necesita multa credinta,(nu trebuie realizat acest exercitiu atunci cand esti extrem de obosit - nu de alta, dar vei adormi rapid ) si multa munca..
-nu uita sa te relaxezi cat mai bine...uneori iti vei simti pulsul devenind cat mai puternic,asta e bine.
-nu  e neaparat necesar sa iei legatura cu protectorul, dar ai grija sa iti protejezi trupul
- e posibil ca in lunile in care incerci aceste exercitii,sa ai multe vise lucide..si visele lucide  sunt o forma de proiectare astrala
- oricum uneori vei adormi inainte sa termini tot exercitiul,dar dedublarea se va realiza inconstient...daca esti sigur ca iti poti induce aceasta stare in timpul somnului, incearca sa tii seama de ceea ce visezi,sa devii constient in timpul visului; acest lucru e strans legat de dedublare
- cand reusesti , incearca sa stergi visul si sa te observi,sa vezi camera...asta in somn,fara sa fi treaz!
-cand esti sigur ca stapanesti si acest punct, muta meditatia de la ora serii mai de dimineata sau in timpul zilei si incearca sa te proiectezi...

xenon, nu  ai nevoie de aparate ca sa iti induci relaxarea, o poti realiza singur; dedublarea o poate face oricine, dar modalitatea de a te dedubla  difera de la persoana la persoana; de exemplu eu "ma ridic" , calinahanna, la fel parca,sau isi propune sa ajunga undeva(acel bat de bambus care ii ramasese in minte, ultimul lucru vazut inainte de somn etc); vei reusi in mod sigur intr-o zi, dar iti trebuie mult exercitiu, multa vointa,rabdare si odihna(desi uneori eu ma dedublez mai repede cand sunt stresata si obosita );
cunosc persoane care au reusit dedublarea in 2 luni,pe cand altii abia dupa 2 ani..nu stiu sa explic acest lucru,probabil nu se tinusera de treaba;

calinahanna are dreptate, nu trebuie sa iti fie teama!teama iti va paraliza creierul si va interveni partea constienta a lui si te vei trezi brusc( probabil ai parte de acele nopti in care uneori ai senzatia ca iti zboara patul de sub tine si te prabusesti in gol - la asta ma refer)


succes!
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

calinahanna

@xenon_2000

Ma intrebi de metodele enumerate anterior mesajului tau...
In general, am o parere destul de clar conturata in privinta fenomenelor considerate "paranormale".... Nu consider ca e nevoie decat de o singura metoda, si anume bunul simt, pe care il ai sau nu. Tot ce este "indus", "provocat", de obiecte/elemente terte (tertze), nu cred ca isi are rostul, nu sunt "naturale" (droguri, alcoool, sisteme electrice/electronice etc).
Nu stiu, in ziua de azi e foarte greu sa fii "old school", dar merita incercat si staruit cu ajutorul vointei clare asupra acestui gen de practici.
Eu nu sunt atat de avansata pe cat as fi vrut, insa este explicabil datorita vietii cotidiene pe care am trait-o si pe care partial o mai traiesc. Ca atare, mai mult decat atat nu imi permit sa iti spun. Oricum, dupa cum ai remarcat, aici gasesti destule raspunsuri, pe care le poti pune cap la cap, iar impreuna cu ce stii deja sa nu te chinui prea mult. 

Daca exersezi (ceea ce a spus pri3st3ss anterior si ceea ce s-a spus pe acest topic pana acum cu siguranta iti vor fi elemente si informatii ajutatoare pentru inceput) este imposibil sa nu reusesti. Poate dura si cativa ani, dar daca nu renunti si daca nu ai sperante desarte, cu siguranta vei reusi. Sa vezi pe urma senzatii benefice!

Si pana la urma, daca vei reusi si ne vei spune si noua, vom fi si noi bucurosi ca s-a mai ridicat cineva, si ca nu am inrosit tastaturile degeaba... :wink:

xennon_2000

Multumesc Calinna...Vreau sa stiu si eu daca cu astfel de tehnici te poti vindeca si de diferite boli, sau alte tehnici speciale tot in gen ca dedublarea!

calinahanna

@xenon_2000

Depinde..cred ca trebuie sa stapanesti in primul rand dedublarea, sa ai niste tehnici speciale de "vedere" si "observare", iar apoi sa incerci sa vezi ce e in plus si cu o vointa fantastica, sa iti impui sa reusesti sa te vindeci. Dar ai atat de multa energie? De obicei, boala iti cam consuma energia..

Nu stiu daca e bine sa te "arunci" din prima la ce e mai greu. Incearca si tu pas cu pas, mai intai...

Si inca ceva.. "totul este in mintea ta".


xennon_2000

O cauza pricipala a nereusitei concentrarii in vederea relaxarii si eventual dedublarii este stresul...cauza stresului : societatea de azi si sistemul social!Cum putem scapa de stress!?
pt Calina....

pri3st3ss

nu exista exercitii speciale pentru a scapa de stress,totul sta in vointa..in ceea ce iti impui, ce iti sugerezi...
incearca atunci cand ajungi acasa sa nu te mai gandesti la problemele tale, recreaza-te, binedispune-te cu activitati care crezi tu ca te relaxeaza...e cam greu sa iti lasi problemele la usa , dar trebuie sa incerci..
oricum, chiar si inaintea exercitiilor de dedublare sau orice alt tip de exercitii , ar trebui sa te linistesti, sa te calmezi, sa te relaxezi; vei observa ca vei vedea altfel problemele, vei gasi  amanunte pe care nu le-ai observat in momentul aparitiei problemei pentru ca deja intregul tau corp  intrase in alerta si anumiti stimuli trecusera pe langa tine...

unii psihologi afirma ca stress-ul e produs de persoana in sine, nu de problema  cu care se intalneste persoana; fenomenul se numeste " lupta sau fugi", e activat de amigdala, care e un sistem foarte primitiv aflat in creierul nostru , se regaseste si la animale; atunci cand apare stimulul ( problema), creierul tau o analizeaza,o scaneaza ( asta foarte rapid ) si se hotaraste ce sa faca: sa fuga sau sa lupte? intre aceste doua stari, exista insa starea aceea de panica, de agitatie, anxietate ( astea difera de la om la om ), in care tot corpul tau intra in alerta..
in continuare, aceiasi psihologi au spus ca de fapt asta inseamna stress-ul , tocmai aceasta agitatie, anxietate etc, pe  care si-o creeaza fiecare dintre noi atunci cand realizeaza mai multe lucruri ( de exemplu, realizeaza ca nu are timp sa o termine o lucrare si are termenul de predare in 2 zile; sau realizeaza ca nu are cunostintele necesare pt a duce la bun sfarsit acel proiect etc etc etc ) si, in loc sa se calmez, sa respire adanc si sa se "adune" si sa ia totul step-by-step, isi permite sa intre in  panica..
mai multe astfel de momente  conglomerate duc  la stari de oboseala cronica, anxietate, diferite sentimente de inutilitate, debusolare etc...care bineinteles apoi se rasfrang asupra organismului ( ataca sanatatea - nu numai cea mintala - apar ulcere, gastrite etc )

deci totul e ceva personal,deoarece tu iti cunosti / ar trebui sa iti cunosti trupul mai bine decat orice alt medic / psiholog si in tine exista raspunsul...

asa ca sfatul meu este sa nu te iei dupa ce spune x si y, ci sa iti asculti vocea interioara/ instinctul/ corpul ,caci el stie cel mai bine, si sa iti acorzi cateva momente in fiecare zi ( chiar daca esti de sex masculin ) pentru tine si numai pentru tine..
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

xennon_2000

vorbeam de orice fel de stress.... toti psihologii din lume nu pot vindeca grijile de zi cu zi, care imbolnavesc omul (asa e societatea din ziua de azi...concep progresul ca pe o munca titnica asociata cu stresul fizic sau psihic)

darkness

nu ai nevoie de psihologi ca sa te vindeci!
ai nevoie de tine,de credinta ta ca vei reusi si de vointa ta! psihologii doar te ajuta, te indruma

pri3st3ss

stiu, xenon, si eu tot la orice fel de stress ma refeream,practic metoda e aceeasi, o poti extinde si mula pe spiritul tau..
darkness are dreptate, niciun psiholog nu te poate ajuta, daca tu nu te ajuti, daca nu ai incredere in tine!
asculta-ti trupul si fa ceea ce simti ca trebuie sa faci ca sa inlaturi stress-ul; de exemplu pe mine ma relaxeaza baile cu tot felul de arome,lumanari, esente,spuma, muzica etc ; asa scap de oboseala si de stress; dar totusi fii atent!
a sta in cada 3 ore/a te uita la tv/ alte variante, nu inseamna a combate stress-ul,inseamna a amana momentul clacarii intregului organism, inseamna a te minti!
eu am gasit in meditatia zen un prieten excelent care ma scapa de stress,insa e posibil ca la tine sa nu fie buna aceasta metoda.o prietena picteaza, alta face curatenie ca sa combata stress-ul..incearca-le pe toate si alege-o pe cea mai buna, personalizeaz-o!

cateva tehnici antistress:
- Confortul: Absenta lui e un obstacol major in destindere. Desi par niste lucruri marunte, o temperatura inadecvata in casa, o mobila neconfortabila, o imbracaminte nepotrivita, un spatiu murdar si neintretinut creeaza indispozitie. Temperatura ideala este in jur de 20 de grade, o mobila confortabila nu inseamna o canapea in care sa te scufunzi, ci un scaun simplu, cu spatar.
    Aerul: V-ati intrebat vreodata de ce ne simtim atat de calmi la tara, fata de oras? Nu e vorba numai de liniste, asa cum pare la inceput, ci calmul e creat de spatiul deschis si de aerul curat. Din cauza asta, o plimbare pe-un drum de tara e mult mai reconfortanta decat una pe o strada de oras, si tot de asta, un birou care da cu fereastra spre cer e mai putin deprimant decat acela care da cu fereastra catre un zid sau catre o curte interioara. Spatiul si aerul curat sunt doua dintre cele mai puternice antidoturi impotriva stresului.

Linistea: Persoanele anxioase fug de ea. Declara ca linistea accentueaza stresul: ,,Am nevoie de radio ca sa ma destind". Nu va lasati influentati. Daca tanjiti dupa pace si relaxare, cautati linistea. Absorbiti-o, cufundati-va in ea, faceti-va din ea un tovaras de lunga durata. Numai linistea ne aduce calmul total. Nu o puteti afla in oras? Profitati de calmul unei biserici goale, de pilda, si-o veti gasi. Stati catva timp intr-o strana sau asezati pe o banca si nu va ganditi la nimic. Incarcati-va de atmosfera binefacatoare a locului. Nici o liniste nu e mai deplina decat aceea care coboara din cer. Doar daca sunteti un ateu inrait, nu veti resimti linistea care va cuprinde. 
     Linistea utilizata in mod creativ este arma cea mai puternica impotriva stresului si a anxietatii. Ea este prezenta in majoritatea tehnicilor de relaxare si meditatie. Iar de la liniste la calm nu e decat un pas.
     Motivatia: Exista momente in care, desi va aflati in locul cel mai linistit de pe lume, inconjurati de un confort princiar si fara sa fiti deranjati de nimic, vi se pare imposibil sa fiti relaxati si senini. Explicatia? Starea de bine nu ne cade din pom. Trebuie sa muncim pentru ea. Sa fim motivati. Sa vrem. Trebuie sa fim convinsi ca ceea ce facem e spre binele nostru. Cu cat vom fi mai siguri de reusita, cu atat vom fi mai aproape de telul propus.
-invata sa te relaxezi! Incearca sa faci pauze scurte, constante, de respiratie adanca. Inchizand ochii si constientizand procesul de respiratie te vei simti mai bine si iti vei putea pune mai bine ordine in ganduri.
-Incearca terapia prin muzica! Aceasta are o multitudine de beneficii: trateaza boli, calmeaza si binedispune. Muzica poate fi de orice gen fiind insa de preferat cea cu sunete din natura. Asculta pe fundal la birou, in masina, in bucatarie sau in timp ce faci sport si te vei simti mai bine
-Stresul este contagios-Oamenii stresati raspandesc germenul stresului. Il poti contacta fara sa iti dai seama. Protejeaza-te invatand sa recunosti situatiile stresante si sa limitezi contactul cu cei contaminati. Sau, daca esti in masura si ai dispozitia necesara, joaca-te de-a Dr. Antistres si ajuta-i pe cei din jur sa treaca peste situatiile dificile.


nu pot face altceva decat sa iti urez succes!
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

xennon_2000

"Aerul: V-ati intrebat vreodata de ce ne simtim atat de calmi la tara, fata de oras? Nu e vorba numai de liniste, asa cum pare la inceput, ci calmul e creat de spatiul deschis si de aerul curat. Din cauza asta, o plimbare pe-un drum de tara e mult mai reconfortanta decat una pe o strada de oras, si tot de asta, un birou care da cu fereastra spre cer e mai putin deprimant decat acela care da cu fereastra catre un zid sau catre o curte interioara. Spatiul si aerul curat sunt doua dintre cele mai puternice antidoturi impotriva stresului. "


Exact pri3st...asta e o buna recomandare....pentru a ne gasi linistea spirituala trebuie sa ne gasim si linistea fizica (si un mediu ambiant corespunzator)