Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Dedublarea

Creat de Skywalker, 17 Iulie 2005, 16:12:26

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Dreamy

Salut focusXX si bine ai venit pe RUFON!!!

Se pare ca si avut noroc cu carul...ce povestesti tu pare sa fi fost o moarte clinica.

In faimoasa  lucrare "Viata de dupa viata" Dr. R. Moody descrie fazele mortii clinice, asa cum le-a intalnit el la persoanele ce au avut aceasta extraordinara experienta.

1. Greutatea de exprimare
Experientele sunt atat de complexe incat persoanelor le este foarte greu sa redea exact ceea ce tocmai au simtit. Dr. R. Moody considera ca moartea face trecerea de la constiinta obisnuita la o constiinta superioara care are proprietati spatio-temporale uimitoare, ceea ce il impiedica pe acesta sa poata analiza senzatiile cu logica tridimensionala obisnuita.

2. Audierea verdictului propriei morti
Pacientul in aceasta stare intelege si vede perfect medicii, anuntand propriul verdict de moarte, aflandu-se totusi in imposibilitatea de a resimti exact ceea ce se petrece. Au existat cazuri in care pacientul a putut repeta medicilor cuvant cu cuvant conversatia lor si le-a descris diferite faze ale operatiei.

3. Starea de pace
Marturiile celor ce au experimentat moartea clinica contin cuvinte precum: calm, pace, bunastare, disparitia emotiilor si a fricii, senzatie de frumusete, perfectiune.

4. Fenomenul sonor
Inaintea intrarii in zona intunecata apare un fenomen sonor asemanator cu timbrul unei sonerii, unui vuiet, unei muzici armonioase sau chiar clopot, iar alteori "era foarte liniste". Descrierile difera, dar aceasta nu reflecta aspectul imaginar, ci diversitatea unei lumi care nu ne este accesibila in mod direct, in cadrul corpului fizic.

5. Zona obscura (tunelul)
Pacientul realizeaza intrarea intr-o zona intunecata insotita de o stare de pace profunda. Pentru a trece de la un nivel la celalalt este nevoie sa depaseasca o frontiera denumita bariera de lumina. Aceasta este frontiera universului cunoscut.

6. Decorporalizarea
Reprezinta parasirea corpului care este insotita de o modificare a sensului perceptiei de catre simturi, a intelegerii timpului si a spatiului.

7. Intalnirea cu alte fiinte Se realizeaza cu persoane care au parasit planul fizic inainte. Aceste persoane pot fi cunoscute sau necunoscute.

8. Intrarea in lumina
Lumina este intensa si se manifesta ca o prezenta calduroasa si tonica. Aici persoana care are o astfel de experienta poate sa intalneasca fiintele de lumina, ingerii, despre care am prezentat in articolele anterioare.

9. Viziunea asupra vietii
Nu sunt atat imagini cat mai ales forme ale gandirii. Deseori persoanele respective au relatat ca si-au perceput intreaga viata derulandu-se precum un film.

10. Limita de netrecut si reintoarcerea in corpul fizic
Exista o limita pe care subiectii nu o pot depasi astfel incat, se reintorc la viata si se reintegreaza in propriul corp. Reintoarcerea este deseori instantanee si violenta. Cel mai adesea reintoarcerea in corpul fizic se produce fara aparitia acestei limite de netrecut.

Toate marturiile resping in mod clar ideea ca ar putea fi o stare de vis sau ca subiectii sunt victime ale halucinatiilor. Aceste experiente aduc uluitoare transformari asupra conceptiei despre viata si moarte, asupra comportamentului ulterior al fiintelor umane ce le-au trait: acestea nu se mai sperie de moarte, se simt mult mai puternice, mai optimiste si pline de calm.

Recunosti fazele descrise???   Iti mai aduci aminte si altceva in afara de ce ai povestit deja??

darkness

Citat din: Shadowman din  13 Decembrie 2006, 09:24:44
Citat din: darkness din  10 Decembrie 2006, 17:52:44
nu e greu,trebuie sa ai incerdere in tine...in acest fel, te vei putea folosi de "noul" trup
curiozitate,incredere si rabdare
aaah,si pregatire...daca protectorul considera ca nu esti suficient de "matur", nu iti va permite multe...
doar daca esti atat de inenios cat sa fugi..mai stiu eu cazuri :-D
curiozitatea a ucis pisica,priestess...

   Cu "noul trup",te citez,poti pleca in America,Coreea de Nord...? Ca e mai greu cu viza prin locurile astea...Daca tot au fost descrise calatorii din stele ,poate ascultam si povestiri din Coreea de Nord,Cecenia...
Sau nu permite "instructorul"...? :evil:
Interesante calatoriile la mari distante prin "dedublare"...Ce-i curios e ca n-a zburat nimeni in America de Nord sau de Sud,Pacific pina la descoperirea lor de catre Columb,Magellan.. :wink:



shadowman,poti pleca oriunde doresti daca esti pregatit..iti dai seama ca niciun profan nu va face calatori f mari si atat de departe de trup, daca protectorul nu e on si nu stie cum sa il ghideze..
desigur, aceste calatorii se fac uneori si prin intermediul unor  intermediari..adik bautura,droguri, dans shamanic etc...


skywalker, regresia se face doar de catre psihiatri excelenti

focusXX

multumesc mult dreamy

raspunsul este da imi mai aduc "ceva " aminte, ba chiar detalii destul de dure.
cand ai o astfel de experienta nu poti uita usor.

Dreamy

Nu vreau sa te supar focusXX,  sau sa ai impresia ca nu te cred, departe de mine asa ceva, insa uni oameni isi reprima amintirile neplacute si ori nu-si mai amintesc ori pur si simplu nu vor sa vorbeasca despre ele.

Daca o sa ai dispozitia necesara si o sa vrei sa scri mai multe despre asta, eu chiar sunt interesata!!

Daca as fi in locul tau mi-as pune mood-ul LUKY!!! :wink:

Shadowman

#34
Citat din: darkness din  13 Decembrie 2006, 12:58:36
shadowman,poti pleca oriunde doresti daca esti pregatit..iti dai seama ca niciun profan nu va face calatori f mari si atat de departe de trup, daca protectorul nu e on si nu stie cum sa il ghideze..
desigur, aceste calatorii se fac uneori si prin intermediul unor  intermediari..adik bautura,droguri, dans shamanic etc...

  Am citit si auzit despre cazuri de decorporalizare si calatorii cu "noul trup" la munte ,la mare,la ses...Prin Himalaia,Tibet,India...Sau prin blocurile de locuinte,spitale,castele...Ori printre stele din alte galaxii....Pe Luna ,Saturn,Mercur,Soare,comete sau asteroizi nu prea am auzit cazuri...Tinind cont ca
"trupul imaterial" se supune altor legi, diferite de  cele ale fizicii invatate de noi prin scoli,cum se explica faptul ca desi abunda relatarile despre calatorii pe Pamint,pe crestele muntilor ori printre stele,nu intilnim povestiri in care "duhurile" calatoresc pe fundurile oceanelor,lacuri de acumulare,fluvii,delte,mari,iazuri...? Se uda,afecteaza componenta trupului,il distruge sau il ineaca de -adevaratelea...?  :-o
  Intreb si eu ca un necunoscator in domeniu... 
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

focusXX

Partea ce urmeaza este un pic mai neagra.
In momentul "detasarii" mele, in "zona" in care ma aflam mai era "ceva", spun ceva deoarece nu era delimitata ci avea mai mult caracteristica de materie. Daca as vorbi mult mai popular as folosi termenul de "Doamna cu coasa" dar in contextul actual putem vorbi doar de elemente ce nu pot fi clasificate decat ca materii.
Da in spatele meu  se mai afla cineva si nu cineva cunoscut ci doar cineva care imi parea atat de cunoscut ca as fi putut jura ca-mi este "ruda" dar nu se comporta ca un prieten. Aceasta entitate (daca imi pot permite sa o numesc asa) parea pasnica si in acelasi timp foarte impulsiva vroia cu ardoare sa ma sensibilizeze ba chiar sa ne imprietenim.
Nu mi-a luat prea mult timp sa inteleg ce insemna aceasta "Prietenie".
Ca la orice muritor de rand curiozitatea macina gandirea si in cazul meu prima curiozitatea de ai vedea fata. Ei bine nu este deloc asa cum o cunoastem noi din carti sau din diverse "surse" ortodoxe sau mai putin ortodoxe ci surprinzator nu are fata. Dar miscarile si hai sa-i spunem materialitatea ei denota o extraordinara expresivitate. Gesturile sunt indeajuns de clare ca sa iti mai trebuiasca vorbe sau altceva.
In fine "zona" in care ma aflam era plina de forme, energii, culori si nu in ultimul rand de contraste.
E destul de greu sa poti face pe cineva sa inteleaga cu adevarat ce s-a petrecut atunci si aproape imposibil sa reusesti sa redai in imagini toate detaliile......

Dreamy

Citat din: focusXX din  13 Decembrie 2006, 15:45:06
Partea ce urmeaza este un pic mai neagra.
In momentul "detasarii" mele, in "zona" in care ma aflam mai era "ceva", spun ceva deoarece nu era delimitata ci avea mai mult caracteristica de materie. Daca as vorbi mult mai popular as folosi termenul de "Doamna cu coasa" dar in contextul actual putem vorbi doar de elemente ce nu pot fi clasificate decat ca materii.
Da in spatele meu  se mai afla cineva si nu cineva cunoscut ci doar cineva care imi parea atat de cunoscut ca as fi putut jura ca-mi este "ruda" dar nu se comporta ca un prieten. Aceasta entitate (daca imi pot permite sa o numesc asa) parea pasnica si in acelasi timp foarte impulsiva vroia cu ardoare sa ma sensibilizeze ba chiar sa ne imprietenim.
Nu mi-a luat prea mult timp sa inteleg ce insemna aceasta "Prietenie".
Ca la orice muritor de rand curiozitatea macina gandirea si in cazul meu prima curiozitatea de ai vedea fata. Ei bine nu este deloc asa cum o cunoastem noi din carti sau din diverse "surse" ortodoxe sau mai putin ortodoxe ci surprinzator nu are fata. Dar miscarile si hai sa-i spunem materialitatea ei denota o extraordinara expresivitate. Gesturile sunt indeajuns de clare ca sa iti mai trebuiasca vorbe sau altceva.
In fine "zona" in care ma aflam era plina de forme, energii, culori si nu in ultimul rand de contraste.
E destul de greu sa poti face pe cineva sa inteleaga cu adevarat ce s-a petrecut atunci si aproape imposibil sa reusesti sa redai in imagini toate detaliile......


Ingerii insotesc omul chiar si pe ultimul drum. Aceast lucru a fost descoperit in cazurile de moarte clinica, in care peroanele care au trait au putut relata experienta.
Ceea ce este extraordinar in cazul acestor experiente este faptul ca desi persoanele aflate in diferite zone ale globului, beneficiind de culturi si traditii total diferite, au relatat experiente similare, confirmand astfel autenticitatea acestor realitati.
Deci ce ai vazut tu se poate sa fi fost ingerul tau pazitor...iar faptul ca nu i-ai vazut fata s-a datorat faptului ca nu mureai....

Am cunoscut candva o persoana care a trecut printr-o moarte clinica...nu a fost datorata unui accident ca in cazul tau, ci s-a intamplat pe masa de operatie, in timpul unei interventii pe cord, a povestit cam acelasi lucru ca si tine, a simtit prezenta cuiva, a simtit multa caldura si pace, a vazut faimoasa lumina, insa ca si tine nu a distins nici o figura...totul era in ceata, ce a vazut clar a fost propriul corp intins pe masa de operatie...si doctorii care operau.
Persoana respectiva de atunci isi serbeaza 2 zile de nastere...prima cea naturala iar cea de a doua, ziua in care s-a intors din morti.

pri3st3ss

darkness,regresia se face de catre psihologi,dar putini sunt aceia care risca...
in rest de acord cu tine, dar eu as exclude din "meniul" meu drogurile si bautura...
incearca




Citat din: Shadowman din  13 Decembrie 2006, 15:40:47


  Am citit si auzit despre cazuri de decorporalizare si calatorii cu "noul trup" la munte ,la mare,la ses...Prin Himalaia,Tibet,India...Sau prin blocurile de locuinte,spitale,castele...Ori printre stele din alte galaxii....Pe Luna ,Saturn,Mercur,Soare,comete sau asteroizi nu prea am auzit cazuri...Tinind cont ca
"trupul imaterial" se supune altor legi, diferite de  cele ale fizicii invatate de noi prin scoli,cum se explica faptul ca desi abunda relatarile despre calatorii pe Pamint,pe crestele muntilor ori printre stele,nu intilnim povestiri in care "duhurile" calatoresc pe fundurile oceanelor,lacuri de acumulare,fluvii,delte,mari,iazuri...? Se uda,afecteaza componenta trupului,il distruge sau il ineaca de -adevaratelea...?  :-o
  Intreb si eu ca un necunoscator in domeniu... 

nu se uda si nici nu afecteaza nimic,shadowman..nu stiu insa de ce nu auzim si despre astfel de cazuri....am sa mai caut,poate totusi nu s-au mediatizat prea mult...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

calinahanna

@skywalker

Buna...
Ce pot eu spune sunt 2-3 lucruri...
1. Exista un exercitiu, singurul dintr-o carte care mi-a fost recomandat "cu caldura", care suna cam asa... (dar cu siguranta vei avea nevoie de multe "nopti" albe pentru asta, cel putin la inceput): trebuie sa stai intins, cu corpul cat mai drept, probabil pe o saltea foarte tare, scandura, etc...trebuie sa faci in asa fel incat coloana ta vertebrala sa fie perfect intinsa, chiar daca te doare spatele (la un moment dat, durerea va disparea). Cand te-ai obisnuit cu pozitia respectiva (poate nu neaparat in prima seara, eu nu am rezistat mai mult de 10 minute in aceasta pozitie, ce sa spun, mi-au trebuit cateva saptamani, dar asta este), incepi si iti relaxezi CONSTIENT fiecare muschi in parte. In prealabil poate inveti anatomie, daca nu o stii deja, si nu glumesc cu asta. Iti imaginezi ca esti din ce in ce mai atras de forta gravitationala, si trebuie sa si simti asta, pana la un moment dat cand nu mai simti nimic "fizic". Dupa ce vei reusi sa treci prin toate fazele astea relativ rapid (sa nu dureze mai mult de 5-10 minute tot "sportul" asta), incearca sa realizezi ce este inauntrul tau. Mie mi s-a spus sa imi imaginez ca exista "ceva" ca o plasma sau ca un lichid foarte dens, pe care sa il controlez eu. Apoi incerci sa "iesi" din corpul tau fizic.
Eu am incercat sa "ies" prin crestetul capului. Este cel mai greu... Altii ies prin frunte, plex, etc... Poti "iesi" pe oriunde, cum "iti vine", daca ma pot exprima asa... Si pe urma ... mai vezi tu.
Ce pot spune: sa realizez ca am "iesit", nu mi s-a intamplat...am adormit :cry:de fiecare data. Insa intr-o noapte am "iesit"... altfel. Aveam un papagal, caruia uitasem sa ii pun apa proaspata, cum faceam in fiecare seara. Am adormit cu gandul ca "sa nu uit"... Iar la un moment dat, am "visat" ca m-am dus sa vad daca are nevoie de apa, iar el se uita speriat la mine, eu ma uitasem la recipientul respectiv, erau 2 pene in el dar era apa, iar ochii papagalului erau rosii, ca atunci cand faci poze ochilor de animal, si  in ei se reflecta lumina blitzului (am uitat numele fenomenului). Cand am realizat asta, imediat m-am trezit, m-am dus la colivie, m-am uitat, erau cele doua pene acolo, era acelasi nivel de apa, iar papagalul meu, nu stiu ce avea, dar statea cuminte in colivie...
2. Din cate am inteles, nu este periculos sa "iesi" si sa te "plimbi"...am inteles ca acel "cordon argintiu" nu se poate rupe chiar asa usor... Si daca se rupe sau ceva de genul asta, nu inseamna ca mori, ci pur si simplu, ai o stare mai neplacuta in ziua (zilele) urmatoare..pana iti refaci echilibrul energetic.
3. Am vazut si eu ceva in genul povestirii tale...
M-am trezit in vis (da, eu ma trezesc in vis...), de fapt, m-am trezit ca incercam sa trec printre niste nori, i-am dat la o parte (oricum, zburam...), am vazut 3 oameni inarmati alergand, fara masti sau ceva, o cladire mica, gen centrala termica dintre blocuri, iar cand am vrut sa le vad fetele, sau sa alerg dupa ei, am fost trasa inapoi, de fapt, pe moment, am avut senzatia ca mi s-au terminat bateriile... Nu s-a mai repetat.

darkness

BRAVO,calinahanna

ai reusit dedublarea  si ai ales partea mai grea a ei,dar felicitari!!!

respiratia conteaza si ea f mult si iti dau dreptate,cand am inceput sa fac si eu aceste lucruri,mi-am dat seama cati muschi are corpul meu :-D; eu m-am plictisit repede de acest exercitiu de relaxare,la fel ca si tine,pana imi relaxam eu muschii,adormeam...e drept ca dormeam mai bine.. :-D
un alt exercitiu cu ajutorul caruia te poti dedubla, in afara de respiratie, este incercarea de a invinge gravitatia...iti fixezi pe tavan un punct si te chinui sa il atingi..mi-a luat cam 6 luni pana am reusit cu adevarat, timp in care,ca si tine, aveam parte de vise lucide...
eu ies prin plex,e mai simplu...prin crestet am impresia ca ma intorc..
oricum,va invidiez pe voi fetele, sunteti tare perseverente si constante,nu inteleg de ce eu ma plictisesc rapid...
felicitari inca o data

calinahanna

@darkness

Nu invidia pe nimeni..
Face rau :-)
Am cunoscut un tip, asul asilor... Mega verficat, crede-ma. Deci nu e o regula, ca fetele pot face mai multe...
Personal cred ca e important sa crezi in ceea ce faci, sa nu ai nimic de pierdut, sa stii ce vrei si sa nu iti fie frica...
A! Si sa nu uiti ca singuri ne-am nascut, singuri murim...

PS. Vine vacanta si am sa dorm mai mult. Am sa incerc sa fac si ce mi-ai spus tu.

darkness

hehe..secretul mi l-a spus priestess,asa ca multumeste-i ei,eu doar am profitat de lipsa ei...partea cu "nu ai ce pierde" mi-a spus-o si priestess,dar nu prea imi vine sa cred...daca stau totusi sa ma gandesc bine,chiar nu am ce pierde,dar e si teama de necunoscut as zice,de ceea ce voi gasi pe partea cealalta,; daca ar fi priestess aici, mi-ar zice ca ma contrazic si ca de fapt imi e teama ca voiu fi dezamagit de ce voi vedea dincolo,caci eu cer prea multe...in fine,voi stiti mai bine...

bine,rectific "va invidiez"..de fapt nu invidiez cu adevarat,era un fel de a spune...dar aveti,voi fetele, meritul vostru...aveti rabdare cu carul!!!!

calinahanna

@darkness

Hahaha!
Inainte de toate, "La multi ani"...
Apoi...tzi-am spus ca voi incerca ce mi-ai zis tu, exercitiul acela cu punctul de pe tavan.
Am adormit, insa punctul il fixasem pe un bambus din camera (si nici nu era macar camera mea :mrgreen:). Am visat o prostie, nu mai stiu ce, insa m-am trezit in vis ca imi sarea in ochi un obiect chinezesc din acea camera, pe care l-am remarcat inainte de a adormi. Super fain, era extrem de clar conturul sau, iar in jurul meu era ceva ca o ceata, ca un fum alb, ceva care se disipa din ce in ce mai mult, pe masura ce realizam ca ma indreptam din pat inspre acel obiect... Desi nu am adormit curioasa in legatura cu acel obiect. Adica nu aveam atentia indreptata direct asupra lui, eu ma gandeam la bambusul de langa geam...

Nu am reusit chiar totul ca la carte, dar nu pot uita felul in care m-am trezit, mergand spre acel obiect.

Multumesc!

xennon_2000

Calinahanna.....poate ai visat.....nu vreau sa par toma necredinciosul dar sunt putin cam sceptic!

xennon_2000

Sau poate ai u anumite tehnici de dedublare!Sincer sa fiu am incercat si eu si fara niciun rezultat!mai ales la oras in f mult zgomot!...Poate tehnicile astea sa mearga undeva in mediu rural...in natura unde este multa liniste!