Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Tablitele de plumb de la Sinaia

Creat de adipop, 26 Februarie 2008, 21:22:52

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

darieglobur

ok, oameni buni, pace!...

ce sa spun, am vazut si eu pozele placutelor postate aici pe forum si, mie unul, intreaga problematica mi se pare una deosebit de interesanta. sincer, n-am informatiile necesare ca sa-mi pot face o idee in legatura cu autencitatea acestora. asa ca astept si voi cauta in continuare informatii legate de subiect.
pare a fi vorba de texte in toata regula. totusi, o serie de intrebari raman...
...und Sie fliegen doch!

Kymosabe

#31
Citat din: darieglobur din  01 Martie 2008, 20:31:18

ce sa spun, am vazut si eu pozele placutelor postate aici pe forum si, mie unul, intreaga problematica mi se pare una deosebit de interesanta. sincer, n-am informatiile necesare ca sa-mi pot face o idee in legatura cu autencitatea acestora. asa ca astept si voi cauta in continuare informatii legate de subiect.
pare a fi vorba de texte in toata regula. totusi, o serie de intrebari raman...


Subiectul este foarte interesant pentru cei pasionati de istorie si arheologie (apropo cred ca acest subiect nu se incadreaza la NWO ).
Referitor la originea acestor placute , dupa cum ati citit exista mai multe teorii : ca ar fi copii realizate dupa niste originale din aur , ca ar fi falsuri realizate de Densusianu sau Hasdeu .
Exista insa si o a treia teorie potrivit careia aceste placute din plumb sunt de fapt cele originale .
Dl. Napoleon Savescu sustine ca astfel de placute de plumb au fost decoperite si la sud de Dunare pe teritoriul Bulgariei precum si in Serbia .
Mai mult , pentru a demonstra autenticitatea si vechimea acestor tablite  , au fost efectuate mai multe analize in cadrul sectiei ,,Material Science-Based Archeology Group'' de la Oxford University .
Astfel , s-a  comparat un fragment din latura placii #22 cu o piesa antica de mortar  din zidul cetatii Sarmisegetusa , mai exact o scoaba , pusa la dispozitie de prof. Dr.Ion Glodariu.
Concluzia profesorului de la Universitatea din Oxford ,Dr. Peter Northofer , a fost ca  atat proportia de plumb , cat si cea de antimoniu din scoaba dacica cat si din placa #22 dovedesc autenticitatea celei din urma .
In cazul in care aceste  placute ar fi fost falsificate , asa cum sustine dl. Alexandru Vulpe , cel care ar fi realizat aceste falsuri ar fi fost unul genial , deoarece ar fi trebuit sa foloseasca mai mult de jumatate de tona plumb careia sa-i imprime un aliaj care sa poata imita , convingator , plumburile specifice antichitatii (pagina 220 ,,Cronica apocrifa pe placi de plumb?'' a dl. Dan Romalao).
De asemenea , genialul falsificator ar fi trebuit sa fie un deosebit de talentat sculptor , un erudit lingvist , cunoscator al vechilor limbi , cat si un fantasic istoric  .

Pentru cei interesati, cartea ,,Cronica apocrifa pe placi de plumb?'' a dl. Dan Romalo se gaseste pe torentele externe (am fost surprins ca am gasit-o).
Deci daca vreti sa analizati aceste scrieri , incepeti prin a citi aceasta carte . Dl. Dan Romalo si-a dedicat peste 30 de ani studiind aceste placute .
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Shadowman

#32
Citat din: Kymosabe din  02 Martie 2008, 15:02:46
In cazul in care aceste  placute ar fi fost falsificate , asa cum sustine dl. Alexandru Vulpe , cel care ar fi realizat aceste falsuri ar fi fost unul genial , deoarece ar fi trebuit sa foloseasca mai mult de jumatate de tona plumb careia sa-i imprime un aliaj care sa poata imita , convingator , plumburile specifice antichitatii (pagina 220 ,,Cronica apocrifa pe placi de plumb?'' a dl. Dan Romalao).
De asemenea , genialul falsificator ar fi trebuit sa fie un deosebit de talentat sculptor , un erudit lingvist , cunoscator al vechilor limbi , cat si un fantasic istoric  .

S-a mai discutat,pe un alt topic,despre tablitele de plumb de la Sinaia...
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,599.msg11949.html#msg11949
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,599.msg15176.html#msg15176


Ma citez : " In Buletinul de Informatii al Asociatiei Romanilor din Australia (Anul 52,Nr.2,Ianuarie -Februarie 2006) cititi informatii incendiare : "Cercetatori,mafioti si servicii secrete,pe urmele Tablitelor dacice de la Sinaia " !
  http://www.aradomain.com/archives/biara2006no2.pdf

  (pag.10-13 din documentul pdf...)
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Kymosabe

Citat din: Shadowman din  02 Martie 2008, 15:20:10
S-a mai discutat,pe un alt topic,despre tablitele de plumb de la Sinaia...
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,599.msg11949.html#msg11949
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,599.msg15176.html#msg15176


Ma citez : " In Buletinul de Informatii al Asociatiei Romanilor din Australia (Anul 52,Nr.2,Ianuarie -Februarie 2006) cititi informatii incendiare : "Cercetatori,mafioti si servicii secrete,pe urmele Tablitelor dacice de la Sinaia " !
  http://www.aradomain.com/archives/biara2006no2.pdf

  (pag.10-13 din documentul pdf...)

Mersi Shadowman .

Alte informatii puteti gasi aici http://www.bibliotheca-dacica.ro/frames.htm
(este un site al taberei PRO  , a celor care sustin autenticitatea acestor placute  :wink:)
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

adipop

Citat din: antoniu din  01 Martie 2008, 16:49:05
nu ati inteles ca tablitele de plumb de la sinaia lucreaza la conceptul de demnitate ....sic.

Deocamdata strang date noi, referitor la aceste placute.

adipop

#35
Citat din: Urban din  01 Martie 2008, 17:09:05
Din moment ce nu avem nici o traducere oficiala a tablitelor (cel putin eu nu stiu daca exista)...ati putea sa ne explicati in ce mod lucreaza tablitele la conceptul de demnitate.
Puteti lasa deoparte modul de exprimare alambicat si sa faceti o dizertatie ca sa inteleaga si norodul.
Nu de alta dar noi nu suntem scoliti in America si nu am avut oportunitatea sa facem parte din minunatele noastre structuri de securitate.

Cu respect




PS...Si totusi, cine este "Mosu" ?...e nume conspirativ ?....e Mos Craciun ?....etc. etc.

Mosu - Tudor Diaconu din Pitesti.
Asa i-am spus eu de cand l-am cunoscut. Este unul dintre cei mai mari oameni de cultura din lume. Publica carti in editura Obiectiv Magazin de la Craiova. Prima carte a lui, publicata inainte de a ne cunaoaste, Limba vorbita de Adam si Eva - reprezinta o alta forma de abordare, a aflarii istoriei Neamului nostru.
Mosu reprezinta in acest moment unul din  " uriasii in gandire " din lume. O mare revista americana i-au decernat de doua ori titlul (2000 sau 2001- nu mai stiu precis si in 2004 ) de cel mai valoros om in domeniul culturii, la nivel mondial.
Cele bune,
adi

adipop

Citat din: Urban din  01 Martie 2008, 17:15:38
Mai exista demnitate pe plaiurile mioritice ? :ufo:
Chestia asta imi aduce aminte de aberatia aia dupa "Revolutie  :-D" ..."Noi nu ne vindem tara"...stiti voi...

Asteptam in continuare dezvaluirea identitatii "Mosului"....

Aicea gresiti, cu demnitatea....

adipop

Citat din: Kymosabe din  01 Martie 2008, 17:35:24
Ai uitat ,, IO Jiji Becali'' . :lol:
Probabil el stie ceva dar nu vrea sa ne spuna . :wink:

O carte interesanta (gratis) o gasiti (sper ca mai este ) pe http://www.dacia.org/
Se intituleaza ,,Noi nu suntem urmasii Romei'' , a d-lui dr. Napoleon Savescu .

Napoleon Savescu recunaoste ca face sinteza la ce apare...Este nevoie de cei care au darul descoperirilor.

adipop

Citat din: bluemoon8520 din  01 Martie 2008, 17:46:18
Urban, dacã ai fi citit cu atenþie primele mesaje ale acestui topic ai fi înþeles cine este Moºu. Sã mã corecteze d-nul Adrian Pop dacã greºesc.

E corect. Ideea de baza este ca, indiferent unde punem mesajele, in cele 4 teme de discutie pe care le-am activat, informatiile trebuie sa duca la ceva concret, adica la formarea unei echipe care vrea , pe de-o parte sa stie si care se implica in a studia si-a scoate pe piata, ceva NOU. Indiferent in ce domeniu. Nu cred ca n-avem resurse de-a iesii din acest marasm in care ne aflam, ca Natie.
Mi s-a oferit sansa in Viata ) mi-am oferit-o ), sa stau sa invat in tinerete, langa mari personalitati ale Lumii. Acesta este motivul principal, pe care-l am, de-a ajuta cat mai multi tineri sa demareze frumos in Viata. O sa abordez absolut toate problemele din doua puncte de vedere. Cel Spiritual si in mod egal, pe cel Material.

adipop

Citat din: antoniu din  01 Martie 2008, 17:55:52
domnule adipop, imi cer eu scuze, in locul celor care vor sa arunce in derizoriu si se manifesta fara respect, in legatura cu postarea dvs.(este vorba de civilizatia dialogului)

Multumesc. Nu-i nevoie. Este vorba de mici neintelegeri...Nimic mai mult.
adi

adipop

Citat din: Urban din  01 Martie 2008, 18:19:25
Din ce ati postat pana acum inteleg ca "Mosu" a decriptat cate ceva din tablitele in discutie...
Daca sunteti in posesia celor cateva decriptari, de ce nu postati studiul dvs pe forum....?


Nu. N-am ajuns la el sa mi le dea.

Kymosabe

Citat din: adipop din  02 Martie 2008, 17:53:22
Mosu - Tudor Diaconu din Pitesti.
Asa i-am spus eu de cand l-am cunoscut. Este unul dintre cei mai mari oameni de cultura din lume. Publica carti in editura Obiectiv Magazin de la Craiova. Prima carte a lui, publicata inainte de a ne cunaoaste, Limba vorbita de Adam si Eva - reprezinta o alta forma de abordare, a aflarii istoriei Neamului nostru.
Mosu reprezinta in acest moment unul din  " uriasii in gandire " din lume. O mare revista americana i-au decernat de doua ori titlul (2000 sau 2001- nu mai stiu precis si in 2004 ) de cel mai valoros om in domeniul culturii, la nivel mondial.
Cele bune,
adi

Adipop , Dl. Tudor Diaconu  are studii de specialitate in domeniul lingvisticii ori istoriei , sau face totul din pasiune la fel ca domnul Napoleon Savescu sau Dan Romalo ?
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

adipop

Citat din: Kymosabe din  02 Martie 2008, 18:42:44
Adipop , Dl. Tudor Diaconu  are studii de specialitate in domeniul lingvisticii ori istoriei , sau face totul din pasiune la fel ca domnul Napoleon Savescu sau Dan Romalo ?

Mosu a studiat toata Viata. Are studii in istorie, filologie, filosofie, religie, matematica si medicia. Ca face din pasiune, da...pentru ca altfel n-ar fi lucrat 22 de ore pe zi, timp de zeci de ani....
Am discutat in seara aceata cu el, sa se gandeasca deca de-a lungul cercetarilor lui, a gasit inscrisuri despre folosirea Apei, ca sursa de Energie. Mi-a promis ca se va gandii.

jackie28t

Citat din: adipop din  02 Martie 2008, 22:41:29
Mosu a studiat toata Viata. Are studii in istorie, filologie, filosofie, religie, matematica si medicia. Ca face din pasiune, da...pentru ca altfel n-ar fi lucrat 22 de ore pe zi, timp de zeci de ani....

Ma indoiesc ca un om normal ar putea lucra 22 de ore pe zi timp de zeci de ani asta in cazul in care Mosu nu-i un hibrid cu gene de extraterestru sau un Cyberman.Un doctor cred ar putea explica mai bine si de ce.Am rezistat si eu cu 2 ore de somn din cele 24 timp de 3 zile dupa care mi-am bagat ''capul'' in perna si m-am culcat ca vorba acea ca OM eram obosit. :wink:

adipop

Citat din: jackie28t din  02 Martie 2008, 23:08:41
Ma indoiesc ca un om normal ar putea lucra 22 de ore pe zi timp de zeci de ani asta in cazul in care Mosu nu-i un hibrid cu gene de extraterestru sau un Cyberman.Un doctor cred ar putea explica mai bine si de ce.Am rezistat si eu cu 2 ore de somn din cele 24 timp de 3 zile dupa care mi-am bagat ''capul'' in perna si m-am culcat ca vorba acea ca OM eram obosit. :wink:

Acesta este adevarul. Cu multi ani in urma, cand Mosu avea 42 de ani, a dat peste Miulescu, la biblioteca din Pitesti. Au ramas impreuna 9 ani, si-au studiat Vedele si Upanisadele, descoperind ca ele au fost scrise in Romania si descriu lanturi intregi de localitati de la noi.
Nu am eu vina ca nu sunt cunoacute aceste lucruri.
Primul lucru pe care la facut Mosu, alaturi de profesorul lui, care avea pe atunci 70 de ani, a  fost sa scoata somnul. I-au trebuit 6 luni de dusuri reci si calde, atunci cand adormea, pana a reusit acest lucru.
Marturie la afirmatiile mele, stau manuscrisele acestui mare Om.
Emil Constantinescu, i-a inmanat diploma de onoare pt intraga activitate, cand era Presedintele Romaniei.
Pacat ca in necunostinta de cauza, aruncam meritele unui om de aceasta talie, la gunoi....Fara sa stim sau nu, daca el exista si daca este Adevarat, cele spuse de mine.
referitor la E = MC2, de care pomeneam, este asa zisa formula generalizata a lui Einstein. Nici pe departe.  In alfabetul Romanesc, E  este litera cu nr 5. M - 13 si C-2. Deci 5 =1+3 + 3 -2 in Numerologie. Deci 5=5. Este vorba de casta IO, de care pomeneam. OM este la fel O 15 si M 13 , deci 1+5+1+3 + 10, sau OI, sau UNUL intreg. Aceiasi Casta sacerdotala. Calculatoarele functioneaza cu 0 si 1. de ce credeti ? Alfabetul tot Romanesc este geometric, intrand in O si I. Singurul din lume. Omul asta a descoperit ca toate limbile pamantului pleaca dintr-una. Cea fonetica. Demonstreaza matematic asta.

Pacat...ca-l aruncam la cosul de gunoi....