Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Influente masonice in jocul Assassin's Creed

Creat de Daz72, 14 Decembrie 2008, 18:11:52

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Daz72

Am terminat de curand acest joc si am observat ca pe parcursul lui se face referire de mai multe ori la cavaleri templieri si la "new world order". Pe final am fost surprins sa vad ca sunt afisate si simboluri masonice (in primele 2 poze). In urmatoarele 2 sunt afisate pe rand sigla jocului si simbolul masonilor care cred ca seamana destul de mult. Oare aceasta conspiratie s-a intins pana la jocurile video?

http://www.computerandvideogames.com/article.php?id=175552&site=xbw si aici o pagina unde se explica toate simbolurile , se face referire in joc si la data de 12.21.2012

Serban M

#1
Citat din: Daz72 din  14 Decembrie 2008, 18:11:52
Am terminat de curand acest joc si am observat ca pe parcursul lui se face referire de mai multe ori la cavaleri templieri si la "new world order". Pe final am fost surprins sa vad ca sunt afisate si simboluri masonice (in primele 2 poze). In urmatoarele 2 sunt afisate pe rand sigla jocului si simbolul masonilor care cred ca seamana destul de mult. Oare aceasta conspiratie s-a intins pana la jocurile video?

probabil,ori si-au gasit un mod de a-si face reclama mai multa  :-D .

oricum,aceasta ''conspiratie'' e de mult intinsa peste jocurile video & co. facand parte din mass media

adi_drula

Toate jocurile sunt pline de simboluri. nu numai masonice... Pentagrame, simboluri sataniste, simboluri egiptene samd... Le face sa arate bine din punct de vedere grafic. Eu zic ca nu-i vorba de vreo conspiratie. Si oricum masonii nu au nevoie de publicitate. Organizatia in sine incepe sa se dilueze de la o vreme. Din ce in ce mai multi corupti ajunsi - nu se stie cum in lojile masonice - fac ca organizatia sa nu mai fie ce a fost...


Serban M

#4
Citat din: adi_drula din  14 Decembrie 2008, 18:24:59
Toate jocurile sunt pline de simboluri. nu numai masonice... Pentagrame, simboluri sataniste, simboluri egiptene samd... Le face sa arate bine din punct de vedere grafic. Eu zic ca nu-i vorba de vreo conspiratie. Si oricum masonii nu au nevoie de publicitate. Organizatia in sine incepe sa se dilueze de la o vreme. Din ce in ce mai multi corupti ajunsi - nu se stie cum in lojile masonice - fac ca organizatia sa nu mai fie ce a fost...

iti recomand sa vezi Esoteric Agenda - filmul

ai sa intelegi mai bine cum nimeni nu ajunge in elita din varful piramidei,doar prin mosteniri; si de aceea,masoni de rand sunt doar niste papusi in mainile celor din varf,asemeni plebei.


http://www.corinthianlodge.com/images/structure-of-freemasonry-by.jpg

Daz72

sunt destul de multe referiri expuse subtil in coduri pe care doar un om pus in tema cat de cat le-ar intelege , deci nu cred ca simbolurile sunt puse doar ca sa arate bine jocul  :-)

adi_drula

Citat din: Daz72 din  14 Decembrie 2008, 18:11:52
pe parcursul lui se face referire de mai multe ori la cavaleri templieri si la "new world order".

In conditiile astea nu e normal sa apara simboluri masonice? Orice joc de genul asta e mai cool daca apar chestii misterioase care au legatura cu organizatii mai mult sau mai putin secrete... Si eu le-as folosi daca as face jocuri din astea. Nu credeti?

StarDust

Si eu sunt de aceeasi parere. Cred ca e normal ca intr-un joc ca Asassin's Creed sa se introduca tot felul de simboluri asociate cu organizatii secrete. De fapt asta si face parte din tema jocului, pe care de ce sa nu recunosc, eu l-am savurat din plin la 1280x1024 si full detail. Un joc exceptional care pe mine "m-a prins", ca sa zic asa... :D. L-am jucat si eu cap-coada.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16