Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Pareri ! Ce am fotografiat ?

Creat de OzN_HunteR, 13 Februarie 2008, 10:28:21

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alx

Un suport prins de marginea podului?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

uforever

#166
Citat din: horia2008 din  25 Martie 2013, 19:55:10
Pareri ! Ce am fotografiat ?? :? :-o
Sau mai degraba cum fac... :mrgreen:

Cel de jos e practic un "stativ" ce-l sustine pe cel de sus. Este un intreg schelet metalic trecut prin maneca, pana la baza celui care sta jos. Am vazut o schita de genul asta, posibil chiar pe forum, nu-mi mai aduc aminte.

p.s. scheletul metalic seamana cu suportul pentru flori , cel de sus fiind floricica :lol:

horia2008

#167
Citat din: uforever din  25 Martie 2013, 20:35:03
Cel de jos e practic un "stativ" ce-l sustine pe cel de sus. Este un intreg schelet metalic trecut prin maneca, pana la baza celui care sta jos. Am vazut o schita de genul asta, posibil chiar pe forum, nu-mi mai aduc aminte.

p.s. scheletul metalic seamana cu suportul pentru flori , cel de sus fiind floricica :lol:

mai degraba asa, cam asta era si ideea mea, mai ales ca tipii erau destul de relaxati, si i-am vazut ulterior si in alte locatii... :roll:  ; oricum, sunt dibaci baietii, chit ca n-au nici o treaba cu costumul orange....



Ilie de la scularie

Citat din: Rayden din  28 Februarie 2013, 19:22:27
oare ce am pozat aicia ?  :mrgreen:

Raspund la o luna distanta, dar e cu avioane si imi place.
Ai pozat un fenomen optic numit halo, sau glory pe englezeste. E destul de des intalnit de cei ce zboara des. Mai pe larg aici:

http://en.wikipedia.org/wiki/Glory_(optical_phenomenon)

Si un fenomen conex aici:

http://en.wikipedia.org/wiki/Brocken_spectre

Rayden

@Ilie de la scularie

bine ai venit pe forum si ...merci pentru parerea ta..

desi am zburat si eu un pic la viata mea..si sper sa mai zbor :mrgreen: m-a frapat faptul ca... era foarte colorat fenomenul "optic" cu pricina iar pozele nu reprezinta nici macar pe jumate din ce am putut percepe cu ochiul liber..

Ilie de la scularie

Citat din: Rayden din  28 Martie 2013, 15:20:13
@Ilie de la scularie

bine ai venit pe forum si ...merci pentru parerea ta..

desi am zburat si eu un pic la viata mea..si sper sa mai zbor :mrgreen: m-a frapat faptul ca... era foarte colorat fenomenul "optic" cu pricina iar pozele nu reprezinta nici macar pe jumate din ce am putut percepe cu ochiul liber..

Multumesc pentru primire.
Eu am vazut de multe ori fenomenul, si asa este, e greu de redat in poze. Cateodata se mai poate observa ceva similar, tot din avion, dar fara conditii de nori: in diminetile de primavara, cand se formeaza roua si sunt campuri mari de plante proaspat incoltite, unde ar trebui sa cada umbra avionului se vede o crestere a luminozitatii locale. E greu de descris si aproape imposibil de fotografiat, dar e interesant sa vezi o pata luminoasa,pe camp, care iti urmareste umbra avionului. Se mai vede ceva asemanator si daca zbori intr-o zona cu cristale de gheata, dar pata respectiva de lumina e putin deformata si alungita.
Totusi glory-ul e cel mai spectaculos dintre toate.

adrian75

Astazi am fotografiat din masina un nor putintel ciudat. M-am gandit sa-l pun aici desi nu este decat un nor si nimic mai mult...

Adina

@Adrian75, acel norisor am impresia ca se cam stramba la tine  :lol:
Cel mai frumos sentiment din lume este dat de mister. Cel care n-a cunoscut aceasta emotie are ochii inchisi.
Albert Einstein.

Ganditorul

Undeva, pe o piatra de pe cursul apei apare imginea cu piramida luminoasa. Ce am fotografiat ? Pareri...!!??
Nu e trucaj, nu e prelucrare a fotografiei.

romulus

Poate fi o mica acumulare de apa, intr-un caus (forma pietroiului favorizeaza asta) care reflecta lumina, fenomen favorizat - poate - si de un  mic halou cetos - intalnit in mod obisnuit, dimineata, pe deasupra apelor fie ele rauri ori balti; acelasi fenomen la o mai mica amploare se poate observa, vag,  si un pic mai sus in stanga gropii, pe malul  pietros din stanga. Parerea mea!
Am zis!
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Ganditorul

#175
Nu e dimineta ci e la apus iar lumina soarelui nu bate de loc in zona respectiva ci uneva mult mai departe. Despre acumularea de apa care reflecta ceva nu pot spune nimic pt ca am observat fenomenul studiind fotografia acasa, mult timp dupa ce am plecat din zona. In general pietrele erau uscate pt ca batuse soarele toata ziua pe ele. Fenomenul apare si sub alt unghi - in vre-o 3-4 poze facute la momente diferite. Ce mi se pare straniu este haloul piramidal in mijlocul caruia se afla un disc/sfera alb(a). Bitzul nu stiu daca a functionat - aparatul era pe "automat". Oricum, distanta era prea mare pentru ca micul blitz incorporat aparatului sa aiba ceva efect...

Arhanghelul

#176
E posibil sa fie o reflexie dintr-o bucata de mica (siliciu/cuart/cristal de stanca) prinsa in blocurile de piatra (gresie) ... din acest cristal este posibila si o "proiectie" cu unghiuri si laturi reprezentari spatiale ... ale "cristalului" ...

Daca te uiti mai atent sunt mai multe zone din poza unde se observa mici luciri la nivelul rocilor/pietrelor ...

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

uforever

Ultima oara cand am vazut asa ceva, era reflexia unei monede in apa, nu stiu daca e cazul aici. Oricum, frumoasa zona Ganditorule, bag de seama ca pe-aici "trandavesti" :lol: dumneata.

fiulploii

#178
Ce am fotografiat? Pozele sunt facute cu telefonul ..mobil , ca ala fix il lasasem acasa   :lol:

romulus

Sunt vreo doua sau trei aeronave  care au activat optiunea "invizibil"  :-D !
Nu?
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David