Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Pareri ! Ce am fotografiat ?

Creat de OzN_HunteR, 13 Februarie 2008, 10:28:21

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Siberia

Citat din: kefren din  03 Septembrie 2011, 21:02:09
Cu programul Stellarium asa imi rezulta si mie,ca ar fi Venus.Totusi din poze obiectul isi schimba destul de drastic pozitia fata de Soare.Am o intrebare,intre ce ore ai facut pozele,macar cu aproximatie?

Intre 16h si 10' si 17h si 20'.
Faptul ca si-a schimbat pozitia asa repede m-a bagat si pe mine in ceata ... maine o sa vad daca apare in aceeasi pozitie la ora 16.00 .
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

kefren

Am folosit din nou programul,de aceasta data am setat inclusiv traiectoria planetei Venus.Straniu,pare a fi Venus dar in acelasi timp pare a nu fii,si asta datorita traiectoriei.Pe cer nu se afla altceva in pozitie apropiata de Soare si de asemenea dimensiune.Mai am o intrebare,daca poti sa raspunzi,bine,daca nu,nu,care e locatia ta,macar cu aproximatie?

Siberia

Citat din: kefren din  03 Septembrie 2011, 21:35:43
Am folosit din nou programul,de aceasta data am setat inclusiv traiectoria planetei Venus.Straniu,pare a fi Venus dar in acelasi timp pare a nu fii,si asta datorita traiectoriei.Pe cer nu se afla altceva in pozitie apropiata de Soare si de asemenea dimensiune.Mai am o intrebare,daca poti sa raspunzi,bine,daca nu,nu,care e locatia ta,macar cu aproximatie?

N 44° 26' 24.00"
E 26° 6' 0.00"
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

fiulploii

#78
Am mai studiat putin problema .
Daca setezi sa iti apara si satelitii cu traiectoria lor in perioada respectiva , dupa parerea mea is cel putin doua obiecte fotografiate  :-D
satelitii care ii scrisesem se vedeau numai de la mine  :-D
Iar la final Venus

Sa ma verifice cineva , pls

PS am pus fotografiile una langa alta , presupunand ca is puse in ordinea temporala. In primele 3 observ o baleiere a traiectoriei iar in urmatoarele 3 traiectoria pare cam verticala, deci parerea mea e ca sunt totusi cel putin 2 obiecte daca nu chiar 3 . Mai studiez insa .  :roll:

kefren

Am verificat si eu,au fost doar 2 sateliti care s-au apropiat cat de cat de Soare
     ERBS- pe la 16,21
     OKEAN- 17 si ceva,n-am retinut exact
   Totusi,nici unul pe traiectoria  obiectului fotografiat  de Siberia.

kefren

Citat din: fiulploii din  03 Septembrie 2011, 21:42:41
Am mai studiat putin problema .
Daca setezi sa iti apara si satelitii cu traiectoria lor in perioada respectiva , dupa parerea mea is cel putin doua obiecte fotografiate  :-D
satelitii care ii scrisesem se vedeau numai de la mine  :-D
Iar la final Venus

Sa ma verifice cineva , pls

PS am pus fotografiile una langa alta , presupunand ca is puse in ordinea temporala. In primele 3 observ o baleiere a traiectoriei iar in urmatoarele 3 traiectoria pare cam verticala, deci parerea mea e ca sunt totusi cel putin 2 obiecte daca nu chiar 3 . Mai studiez insa .  :roll:



   Am studiat un pic si eu pozele.Daca privesti al doilea set de poze ai sa vezi ca Siberia nu si-a modificat pozitia.Luand ca punct de reper chestiile alea de pe bloc,antene sau ce-or fi ele,miscarea pe care o are obiectul fata de Soare e mai mult decat evidenta.

StarDust

#81
Eu zic ca-s simple lens-flare pe care colega Siberia nu le-a observat probabil pe display-ul aparatului foto. Daca misti f. putin axa aparatului fata de soare(fara a schimba pozitia si pastrant acelasi cadru), apare exact acel efect de mutare a flare-ului in lateral sau sus-jos, efect ce se vede in poze. Oricum puteti sa faceti experimente dar mare grija ca va puteti distruge senzorul sau diafragma camerelor.
Pun si eu pozele mele de exemplu, in care se vede cum "Nibiru" a cazut in padurea de langa mine...  :-D
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

fiulploii

Am dat like pentru ca satelitii nu pot fi , poate Venus in ultima foto , in schimb la restul e singura explicatie care sta in picioare si in plus, acelasi efect apare si daca faci poze la bec urmand  indicatiile colegului @Stardust
Asa cum am mai spus , Nibiroasa nu poate fi pentru simplul motiv ca daca ar fi asa de aproape, nu ar mai fi cine sa faca poze  :lol:
Evident, parerea mea . 

fiulploii

#83
Daca comparam pozele mele cu cele din cartea lui Florin Gheorghita - OZN eterice , ce am fotografiat ?
Observam in a doua poza asa-numitele trasee perlate mentionate de autor .

jean

#84
Salut, poti sa ne spui cu ce fel de aparat ai facut pozele si in ce loc? In parc, pe strada, etc. Cred ca au fost facute dupa lasarea intunericului. Pare o poza facuta printr-un geam si cu aparatul miscat.
Adevarul este dincolo de noi

Ganditorul

In partea de sus a fotografiei traseele perlate sunt aproape identice - si asta ar da nastere la ipoteza unui aparat miscat intr-un anumit sens sau a unei suite de subiecte miscate intr-un anumit sens in fata aparatului.
Dar avem in partea de jos un traseu diferit al perlatelor. E relativ greu sa misti imaginea intr-un sens curb/alambicat in partea de sus a fotografiei si intr-un sens linear jos (greu dar nu imposibil - o oglinda flexibila ar putea da acest efect dar ma indoiesc ca, colegul nostru se tine de astfel de shotii si trucaje).
Mai mult, in fundal se vede o contructie paralelipipedica (probabil un container, sau un chiosc...) care este neclar dar nu este miscat.
Concluzia mea - dar e f posibil sa gresesc - este ca e o fotografie a unor entitati energetice exact cum sunt cele descrise de dl Florin Gheorghita in cartile sale ( in "Incursiuni in alte lumi'" de ex. - care are fotografii de acest gen )

prodcomb

Citat din: StarDust din  03 Septembrie 2011, 22:20:57
Eu zic ca-s simple lens-flare pe care colega Siberia nu le-a observat probabil pe display-ul aparatului foto. Daca misti f. putin axa aparatului fata de soare(fara a schimba pozitia si pastrant acelasi cadru), apare exact acel efect de mutare a flare-ului in lateral sau sus-jos, efect ce se vede in poze. Oricum puteti sa faceti experimente dar mare grija ca va puteti distruge senzorul sau diafragma camerelor.
Pun si eu pozele mele de exemplu, in care se vede cum "Nibiru" a cazut in padurea de langa mine...  :-D
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Siberia

Eu nu vad nici o asemanare intre lens-flare-urile lui @StarDust si ceea ce fotografiasem, dar nah... fiecare vede ce vrea.
La ultima fotografie as fi zis ca poate fi un semi-efect de sun-dog... dar nu stiu sigur.. asa ca am lasat-o moarta-n papushoi, oricum  :-D
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

fiulploii

Citat din: jean din  14 Octombrie 2011, 08:59:17
Salut, poti sa ne spui cu ce fel de aparat ai facut pozele si in ce loc? In parc, pe strada, etc. Cred ca au fost facute dupa lasarea intunericului. Pare o poza facuta printr-un geam si cu aparatul miscat.

Salut , Canon 350D facute dimineata la ora locala 2.00 printr-un geam care nu era foarte curat , spre o zona de parcare si  in apropiere de un aeroport , cu aparatul miscat - de exemplu la poza a doua timpul de expunere a fost de 10 secunde timp in care mi-am tinut respiratia- normal - insa mi-a venit sa stranut  :-D si deci , mi-au tremurat mainile .
Citat din: Ganditorul din  14 Octombrie 2011, 11:30:12
In partea de sus a fotografiei traseele perlate sunt aproape identice - si asta ar da nastere la ipoteza unui aparat miscat intr-un anumit sens sau a unei suite de subiecte miscate intr-un anumit sens in fata aparatului.
Corect , vezi expolicatia de  mai sus .
Citat din: Ganditorul din  14 Octombrie 2011, 11:30:12

Dar avem in partea de jos un traseu diferit al perlatelor. E relativ greu sa misti imaginea intr-un sens curb/alambicat in partea de sus a fotografiei si intr-un sens linear jos (greu dar nu imposibil - o oglinda flexibila ar putea da acest efect dar ma indoiesc ca, colegul nostru se tine de astfel de shotii si trucaje).
Mai mult, in fundal se vede o contructie paralelipipedica (probabil un container, sau un chiosc...) care este neclar dar nu este miscat.
Concluzia mea - dar e f posibil sa gresesc - este ca e o fotografie a unor entitati energetice exact cum sunt cele descrise de dl Florin Gheorghita in cartile sale ( in "Incursiuni in alte lumi'" de ex. - care are fotografii de acest gen )
Nu ma ocup cu astfel de trucaje , faceam diverse modalitati de fotografiere noaptea a aceleeasi zone - pentru comparatii . Si cand am vazut ca prima poza pare sa fi prins 3 entitati energetice de forme diferite si culori diferite si neuitand cartile lui Florin Gheorghita cu a lor poze - unele din ele parandu-mi-se erori foto , m-am gandit sa le pun pe forum pentru ca sa nu uitam sa cautam intai explicatii stiintifice la orice fenomene ciudate si abia apoi , daca nu exista nici o explicatie logica si stiintifica sa ne gandim la minuni - mai mult sau mai putin tehnologice  .
Deci, cele 3 entitati energetice sunt exact asta , entitati energetice ale murdariei geamului prin care am fotografiat, combinata cu miscarea aparatului si cu reflexiile luminilor de la sistemul de iluminat stradal .
Atasez pozele integrale deoarece la prima postare le-am decupat ca nu cadrau cu scopul urmarit , adica sa para entitati  :lol:  . Vreau sa zic ca e posibil ca si altii sa procedeze la fel , in mod mult mai profesionist decat mine .
A treia poza este un avion care ateriza . Bineinteles , poza miscata   :lol: sau poate ca s-a miscat avionul ? 

Ganditorul

#89
Imi esti dator uzura neuronului singuratec, care s-a muncit sa interpreteze "shotia" ta -  :-P :evil: :martiansad: :-D ... infinit.