Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Pareri ! Ce am fotografiat ?

Creat de OzN_HunteR, 13 Februarie 2008, 10:28:21

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Yagg

Nu la avion mã refeream... mã temeam cã va fi greu de observat.

Vedeþi cã în ultimele douã poze nu se mai vede, deºi sunt la diferenþã de câteva secunde.

Shadowman

 Daca ai facut ieri sau alaltaieri fotografia (tinind cont de faza in care se afla Luna ) sansele de a fi fotografiat planeta Marte sunt mari. Ora 20,orizontul vestic,lumina din crepuscul care se vede...Marte !
Cred ca ai fotografiat planeta Marte. Era bine sa fi setat ora si ziua ! :-D
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Shadowman

Acum observ...Punctul rosiatic pare sa fi avut o miscare laterala  fata de coltul cladirii (se observa in ultima fotografie postata ).In 4 secunde s-a deplasat...Iar eu m-am pripit cu analiza. :-)
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Dreamy


prodcomb

Da, se miºcã repede. Poate fi ISS, dar nu este suficient de luminos obiectul; poate fi un satelit.
Nu îmi dau seama dacã diferã de un punct luminos. La zoom peste 10 ar trebui sã difere de un punct luminos, dacã este ISS.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Yagg

Pozele au fost fãcute în data de 6 august 2008, aproximativ ora 20.30, orientare N-NV

prodcomb

În limita sfertului de orã "academic" ºi a faptului cã venea dinspre VNV, a fost ISS.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

DepthOfField

Pentru Jean:

Citat din: jean din  11 Iulie 2008, 23:12:25
   Nu am spus prostii in legatura cu incercarea de a fotografia insecte si pasari in mod intentionat, pentru a vedea cum apar ele pe poze. Am si facut cateva, nu chiar foarte bune, dar nu ma dau batut. Mai incerc. Mai jos am postat cateva.
   Primele trei fotografii, reprezinta pasari in zbor. Ultima reprezinta o insecta.
Stiu ca nu ai spus prostii, si chiar sunt curios ce ai mai reusit. Eu am o colectie noua si elocventa de insecte si pasarele, la adresa din semnatura mea, si chiar m-ar interesa ce parere ai de multele exemple de insecte si pasarele care seamana multe dintre ele cu OZN-uri tipice..apropo si de pozele de pe Asfan... astept parerea ta aici sau eventual pe topicul "Pasarele si insecte - responsabile de unele interpretari UFO eronate"  de aici: http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,1339.msg36326.html#msg36326

===========================================

Pentru Yagg:

CitatVedeþi cã în ultimele douã poze nu se mai vede, deºi sunt la diferenþã de câteva secunde
Ba se mai vede dar nu ai privit cu atentie.

Toate cele sase cadre DSC02969.JPG ... DSC02974.JPG contin acel obiect, si prin suprapunerea lor, si "stabilizarea" manuala, adica pozitionarea fiecarui cadru astfel incat coltul cladirii sa se suprapuna in toate, obtinem traiectoria avionului cu dare cat si a obiectului misterios:


Ca atasament, pun imaginea "suprapuse1.jpg" cu suprapunerea la rezolutie full




In ultimele 2 cadre, unde nu ai vazut nimic..iata obiectul:


si




Data fiind marimea obiectului, eu cred ca obiectul tau misterios este pur si simplu un alt avion. Poate fi tot un avion cu reactie, care zboara la o alta altitudine unde conditiile de presiune, temperatura si umiditate fac sa nu se vada deloc jet de condensare, sau poate fi un avion cu motoare clasice cu elice, mai sunt si de-astea, de exemplu pe la mine la Braila in fiecare dupa-amiaza am unul din-asta care trece regulat, are 4 motoare paremi-se (nu am folosit binoclu), si desi zboara sus, face un zgomot puternic si grav, de intra in rezonanta geamurile casei...poate daca o sa fiu atent ora la care trece, o sa fiu pe faza sa-l fotografiez.


David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

bungy

Poza e facuta noaptea ,fara blitz. In acel moment nu am observat nimica pe cer ,doar cand am descarcat poza pe pc si nu imi dau seama ce poate fi.
totul este relativ...

Serban M


Nox

Citat din: bungy din  08 Decembrie 2008, 00:31:06
Poza e facuta noaptea ,fara blitz. In acel moment nu am observat nimica pe cer ,doar cand am descarcat poza pe pc si nu imi dau seama ce poate fi.

Ce anume din poza nu ºtii ce este? Fã un marcaj.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

bungy

cred ca am gasit raspunsul si cred ca este un bec de la stilp.atasez o poza modificata
totul este relativ...

Unidentified

#42
   Mai jos este o poza facuta in aer liber. Ce sunt acele luminite?  :)  



Nox

Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Unidentified

  Balize in aer?  :evil:   Mai sunt luminite si pe sus! 
  Acum nu stiu daca am postat poza unde trebuie...  :-D