Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Pareri ! Ce am fotografiat ?

Creat de OzN_HunteR, 13 Februarie 2008, 10:28:21

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

jean

  O poza interesanta cu doua formatiuni de obiecte, A si B, asezate in forma geometrica se pot vedea in fotografia de mai jos. Ce pote fi? In prima poza care a fost micsorata am incercuit zonele respective, A si B. Iar in a doua poza am evidentiat obiectele ce se afla in cele doua zone.
Adevarul este dincolo de noi

jean

  Este vorba de pasari, care zburau la distanta mare de obiectiv. Fotografia a fost facuta intentionat pt. acest lucru. Alinierea relativa a punctelor din poza putand duce la o interpretare eronata.   :-o
Adevarul este dincolo de noi

MimiD10

Hi this is a nice post for reviewing photograph. From the plain reading of this post I could learn many thing about photography. This was very much useful to me. Thanks.

abyss

Tanti mimi, bre! La noi pe ulițã nu e bre nevoaie de sulemenelile lu matale! Aicea se cautã numai fuomei naturale bre, cu marar în grãdinã!! Poate doar la cocoana mare la cotroceni sa ai saftea!  :-)  :-)  :-)

papilllon

Buna, sunt nou pe forum dar, va citesc de multa vreme.
  Ce parere aveti ce am fotografiat?






spooky

Salut. Ar fi util sa ne spui detalii despre aceasta poza. Unde/cand/conditii meteo, temperatura eventual etc.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Xanadron

Cred ca poate fi atasata la topicul "imagini cu nori ciudati".
Fiindca inclin sa cred ca asta si e de fapt.
Zic si eu.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

papilllon

Fotografiile au fost facute asta iarna decembrie sau ianuarie, era dimineata inainte sa rasara soarele. De cand am observat "petele" pe cer pana sa dispara a trecut aproximativ un minut. Acelasi lucru l-am mai vazut si inainte de a face pozele cu 2-3 luni.

abyss

Salut, frumoase foto! Îþi mulþumim cã ni le-ai arãtat ºi nouã!

Iarna am mai întâlnit asemenea fenomene în special în zona de deal ºi munte în urma trecerii avioanelor de linie. Nu mã pricep însã presupun cã sunt straturi de aer cu temperaturi diferite ºi dupã cum am mai observat sunt cazuri când avionului ori îi apare brusc dara de condens ori se întâmplã sã-i disparã. Înclin sã cred cã straturile astea cu temperaturi diferite urmãresc relieful ori au anumite culoare ascensionale. Fiind la înãlþime mare, razele solare se reflectau în vaporii de condens.

Chestia cu sunt nou dar va citesc demult e simpaticã. E un fel de "sunt eu coane Iancule" nu trageþi în mine! ;)


cassius

Buna seara.
Varul meu e pasionat de trenuri, locomotive si cam tot ce inseamna transport feroviar.
Pe data de 29.07.2011 a facut poza care o atasez in zona CUG spre Ciurea in apropierea municipiului Iasi, cand a descarcat pozele acasa a observat un obiect oarecum greu de identificat in partea dreapta aproape de mijloc. Acesta mentioneaza ca in zona nu erau avioane, elicoptere ori alte asemenea si nici zgomote ce pot fi identificate cu asa ceva. Eu n-am cum sa verific daca e avion in zona la data si ora respectiva, cu toate ca prin forma ce se distinge nu seamana a fi unu sau elicopter asa ca astept pareri. De asemeni spune ca aparatul foto cu care s-a efectuat poza nu a avut probleme tehnice, daca este nevoie de alte poze pentru lamurirea unor aspecte tehnice rog sa solicitati. Poza initiala a fost facuta in format RAW si salvata in format .jpeg ca cea pe care o atasasez.

Siberia

#70
Am si eu o intrebare:

- ce planeta sau orice altceva este pozitionata/pozitionat sub soare pe timpul zilei ?
Nu e vizibila cu ochiul liber, dar apare pe fotografii si nu stiu sigur ce e.

(precizez ca a treia fotografie este facuta prin geam, primele doua nu).
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

fiulploii

#71
Citat din: Siberia din  03 Septembrie 2011, 16:53:47
Am si eu o intrebare:

- ce planeta sau orice altceva este pozitionata/pozitionat sub soare pe timpul zilei ?
Nu e vizibila cu ochiul liber, dar apare pe fotografii si nu stiu sigur ce e.

(precizez ca a treia fotografie este facuta prin geam, primele doua nu).

Ai programul Stellarium de la NASA?
Iti arata in timp real cerul cu ce o mai fi pe el :D iar daca nu e in program, atunci sigur e ceva nou pe cer .

PPS din locatia mea pare a fi Venus
trebuie sa iti introduci coordonatele tale locale si sa orientezi harta , te descurci tu  8-)

PS nu cred ca e nibiru ca aia e mai mare , cre'ca e Nebuloasa Crabului shapeliftuita  :roll:

Later Edit . normal ca nu vezi nik cu ochiul liber ,  :-D

Siberia

Mai atasez 3 imagini. Nici una nu este facuta prin geam.
Imaginile sunt luate intr-un interval de timp de cca. jumatate de ora.

Ma abtin in legatura cu Nibiru sau alte cele... vreau doar  sa stiu daca e satelit, planeta orice ce altceva ar putea fi.

Ultima precizare. N-am scame pe lentila, nu sunt scame pe cer si cu ochiul liber nu vad nimic in zona aia (e undeva pe directia SV).
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Siberia

Nu-l am pe aici... dar ma duc sa fac niste sapaturi :-D
Mersi de ajutor !

Venus ma duce cu gandul la: soarele deasupra si luna dedesubt :-D
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

kefren

Cu programul Stellarium asa imi rezulta si mie,ca ar fi Venus.Totusi din poze obiectul isi schimba destul de drastic pozitia fata de Soare.Am o intrebare,intre ce ore ai facut pozele,macar cu aproximatie?