Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Pareri ! Ce am fotografiat ?

Creat de OzN_HunteR, 13 Februarie 2008, 10:28:21

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Nox

Pãi topicul ãsta presupune sã ºtii ce ai fotografiat. Altfel nu are rost.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Nox

Info EXIF:
Manufacturer:Canon   Model:Canon DIGITAL IXUS II   Orientation:1   File Change Date:2007:02:07 22:45:48   Exposure Time:1/60 seconds   F Number:F/2.8   Exif Version:2.2   Date Taken:2007:02:07 22:45:48   Shutter Speed:1/60 seconds   Exposure Compensation:0 Step   Metering Mode:5   Flash Mode:25    Focal Length:5.40625 mm   Supported Flashpix version:1   Color Space:1   Sensing Method:One-chip color area sensor   Exposure mode:0   White balance:0   Digital zoom ratio:2048/2048   

Sus ai Flash mode:25

Mai jos avem specificaþiile pentru standardul EXif versiunea 2.2

http://www.exif.org/Exif2-2.PDF


La pagina 42 avem

CitatResulting Flash tag values.
0000.H = Flash did not fire.
0001.H = Flash fired.
0005.H = Strobe return light not detected.
0007.H = Strobe return light detected.
0009.H = Flash fired, compulsory flash mode
000D.H = Flash fired, compulsory flash mode, return light not detected
000F.H = Flash fired, compulsory flash mode, return light detected
0010.H = Flash did not fire, compulsory flash mode
0018.H = Flash did not fire, auto mode
0019.H = Flash fired, auto mode
001D.H = Flash fired, auto mode, return light not detected
001F.H = Flash fired, auto mode, return light detected
0020.H = No flash function
0041.H = Flash fired, red-eye reduction mode
0045.H = Flash fired, red-eye reduction mode, return light not detected
0047.H = Flash fired, red-eye reduction mode, return light detected
0049.H = Flash fired, compulsory flash mode, red-eye reduction mode
004D.H = Flash fired, compulsory flash mode, red-eye reduction mode, return light not detected
004F.H = Flash fired, compulsory flash mode, red-eye reduction mode, return light detected
0059.H = Flash fired, auto mode, red-eye reduction mode
005D.H = Flash fired, auto mode, return light not detected, red-eye reduction mode
005F.H = Flash fired, auto mode, return light detected, red-eye reduction mode
Other = reserved

Valoarea ta aflatã în Exif-ul pozei, adicã 25 în zecimal corespunde valorii 0019 în hexazecimal. Asta înseamnã ca bliþul era în modul auto ºi s-a declanºat. Deci ar putea fi foarte bine niºte insecte, þinând cont cã poza e fãcutã pe înserat în lângã o apã. Acu ar trebui sã ºtim anotimpul ºi unde ai fãcut poza (sã stabilim tipul de climã) sã vedem dacã în perioada aia mai zboarã insecte.


Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Unidentified

#47
    Gaze parca nu erau dar daca erau mai la distanta cine le mai vedea intr-o seara linistita de toamna, putin cam racoroasa, un pic imbibata de alcool si cam multi chinezoi.

spooky

"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

bk

Revin cu alte fotografii pe care le-am facut anul trecut. Se poate sa fie un balon insa forma mi se pare ciudata si de aceea doresc si parerea voastra cu privire la aceasta posibilitate.. 

Nox

bk, ai vãzut obiectul cu ochiul liber ºi ai fãcut poze sau l-ai vãzut ulterior dupã ce ai fãcut pozele?
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

bk

L-am vazut cu ochiul liber insa se poate sa fi fost, asa cum am spus, doar un balon argintiu scapat de cineva.

StarDust

#52
Tot ce se poate sa fie un balon, totusi forma care se vede in poza 3(img_099) e cam ciudata, pare o emisfera cu baza in sus si pare sa aiba un fel de margine mai lata la baza. O forma cam ciudata pt. un balon, care ar trebui sa fie sferic sau oval. Poate ca totusi fiind un balon argintiu sa reflecte albastrul cerului deasupra si avand o alta forma decat rotunda sau ovala sa apara acel efect de forma de UFO din cea de-a doua poza.
Am anexat si o scurta animatie cu cele doua poze pt. a vedea aproximativ modul de deplasare al obiectului in intervalul de 7 sec. in care s-au luat pozele.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Unidentified

#53
Salutare

Ma uitam pe niste poze facute recent si am observat pe poza atasata un punct ciudat.

Nox

Citat din: Unidentified din  23 Aprilie 2009, 21:11:56
Salutare

Ma uitam pe niste poze facute recent si am observat pe poza atasata un punct ciudat.


Ar fi trebuit sã faci ºi tu un marcaj. Poza ta poate avea 4915200 (2560x1920) de "puncte ciudate".
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Outlaw

Cred ca se refera la punctul acela de pe cer- mai pe mijloc. Probabil un fir de praf asezat accidental pe lentila . Parerea mea.

Unidentified

Citat din: Nox din  23 Aprilie 2009, 21:34:59

Ar fi trebuit sã faci ºi tu un marcaj. Poza ta poate avea 4915200 (2560x1920) de "puncte ciudate".

Cam aberezi
Poza am pus-o aici neatinsa, fara marcaje sau imbunatatiri. A doua poza este prelucrata un pic.

Citat din: Outlaw din  23 Aprilie 2009, 23:15:35
Cred ca se refera la punctul acela de pe cer- mai pe mijloc. Probabil un fir de praf asezat accidental pe lentila . Parerea mea.

Exact de acel punct intreb. Sigur nu era praf pentru ca in pozele urmatoare nu apare asa ceva.

Nox

Citat din: Unidentified din  24 Aprilie 2009, 20:51:55
Cam aberezi
Poza am pus-o aici neatinsa, fara marcaje sau imbunatatiri. A doua poza este prelucrata un pic.

Ideea era cã nu ºtiu despre ce punct vorbeºti dacã nu-l indici cumva, capisce?
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

lylyt_ice

 hai mai, ca este clar despre ce punct este vorba...! Eu cred ca ambele cazuri, au ca "PROTAGONISTE" baloane meteorologice.....! Zic eu...
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

StarDust

Ceea ce se vede in poza lui unidentified poate fi orce, inclusiv o pasare. Eu m-am lamurit ca pasarile pot genera asemenea efecte in fotografii.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16