Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Pareri ! Ce am fotografiat ?

Creat de OzN_HunteR, 13 Februarie 2008, 10:28:21

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

prodcomb

Vezi că ai ceva în poză.  :-D
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

jean

@prodcomb
Sigur nu este un paianjen cum nu este un paianjen nici in pozele lui Racoltza Florin dupa cum vezi. El spune: pozele au fost facute din usa vagonului. Paienjeni in usa vagonului? greu de crezut. Trenul este in circulatie si panza era rupta de cei care urcau sau coborau din vagoane. Nici reflexie in geam nu e pentru ca usa era deschisa. Poate fi o pasare surprinsa intr-o pzitie mai ciudata fata de obiectiv. Eu am cautat pe net poze cu pasari in zbor si nu am gasit nimic asemanator. Dar daca nu este o pasare?...... :?
Adevarul este dincolo de noi

prodcomb

Păi nu este o pasăre, sunt insecte sau bucăți din ele după o masă copioasă de păianjen.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

Citat din: jean din  16 Iulie 2016, 16:46:59
... Panzele lor se fac in locuri linistite si fara curenti de aer.
... De remarcat ca nu au fost vazute cu ochiul liber in timpul fotografierii.

Eu am văzut și fotografiat cum lucrează ziua-nămiaza mare în vegatație; deci fals.
Am mai auzit afirmația asta ,,tabu"; n-am văzut, nu știu nimic (cred în Moș Crăciun!).  :-D
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

StarDust

Citat din: prodcomb din  17 Iulie 2016, 17:47:03
Eu am văzut și fotografiat cum lucrează ziua-nămiaza mare în vegatație; deci fals.
...

Fals. In vegetatie e o treaba, e mediul lor natural. Nu si usa unui vagon de tren, unde curentii de aer sunt mult mai intensi plus ca circula lumea non-stop pe acolo.
Din pacate, paianjenii nu explica totul...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

prodcomb

Citat din: StarDust din  19 Iulie 2016, 18:29:23
Fals. In vegetatie e o treaba, e mediul lor natural. Nu si usa unui vagon de tren, unde curentii de aer sunt mult mai intensi plus ca circula lumea non-stop pe acolo.
Din pacate, paianjenii nu explica totul...

Păianjenii sunt inepuizabili ...
În interiorul vagonului, nu în exterior. Și pe urmă, trenurile sunt cam goale.
De fapt nu avem un selfie să vedem unde stă observatorul.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

Poți pune întrebarea și pe www.astronomy.ro
Acolo sunt mai mulți care fac observații ca tine și au echipamene corespunzătoare. În mod sigur au mai întâlnit ce ai găsit tu în poze.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

abyss

Ar trebui sa cauti raspunsul mai întâi pe un forum de fotografi super profesioniști ... apoi pe astronomie si altele...
Oricum e un subiect foarte serios.

prodcomb

Ar fi interesant de știut data (ziua, ora; intervalul de timp îl aflu după lungimea arcelor stelare) când au fost făcute expunerile.
În atmosferă se simțea prezența insectelor, gâzelor, ... ?
Hot pixels ar trebui să apară mereu în același loc în cadru.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

abyss

Nici eu nu ma pricep asa de bine ... Dar poti vorbi in bucuresti cu cei de la magazin f64, mai sunt si băieți deștepți pe acolo, sau cauti pe net, de exemplu


https://photo.stackexchange.com/questions/69379/what-are-the-red-blue-and-green-dots-in-my-night-sky-photos

https://photo.stackexchange.com/questions/tagged/artifacts

Artefactele acestea pot avea o sumedenie de cauze.... si sigur, pot fi si lucruri reale , nu neapărat artefacte, dar trebuie înlăturate toate.variantele.

prodcomb

Citat din: Guest

...
Erau tantari multi si noi am scapat doar dupa ce ne-am dau cu spray anti tantari, dar chiar si asa unii voiau sa te muste si de ochi sau din interiorul urechii daca ii lasai :-D. Noi eram pe un deal langa Comana si locatia este excelenta pentru observatii ale cerului dar din pacate in seara cu pricina Luna ne-a cam deranjat.
...


Ar putea fi țânțari care reflectă lumina Lunii?   :roll:

distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Arhanghelul

#386
Tu ai folosit un DSLR ... cu oglinga si obiectiv interschimbabil ... adica se expune interiorul aparatului la factorii externi ... in speta vreau sa spun ca pot intra impuritati :praf de piatra/roca/etc., pilitura metalica, vapori de apa si/sau alte lichide ... cele enumerate anterior se pot depune pe lentila interioara a obiectivul/teleobiectivului si/sau senzor.

Acum eu nu zic ca este valabila ipoteza de mai sus cu "impuritati" ... dar poate fi luata in calcul ...

https://scottymanphoto.com/dslr-sensor-cleaning-photography-tips/

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

prodcomb


Deci se pot face studii ale radiației cosmice.    :roll:

Dece nu ai postat răspunsul și pe astronomy.ro?
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

prodcomb

#388
Fenomenul jerbelor de particule cosmice are diametre de sute de metrii. Se pot detecta relativ ușor la nivel de amator. Jerbele conțin particule secundare generate de radiația primară de mare energie. O broșură ștințifică veche se intitula ,,Raze din adâncul Universului".

În cazul cosmonauților, umoarea apoasă a ochilor joacă rol de cameră cu bule.

Pe vremuri se depozitau pe vârfurile munților teancuri de plăci fotografice cu straturi speciale pentru detectarea radiației cosmice.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Arhanghelul

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05