Sectiune pentru limba româna > Laborator

Pareri ! Ce am fotografiat ?

(1/90) > >>

OzN_HunteR:
Aseara in jurul orei 18 seara ma aflam cu niste prieteni pe Tampa ( Brasov ) cand am vrut sai fac o poza la cer doarece arata formidabil ) cand am scos poza am observat mai multe semisfere luminoase pe poza.
Astept pareri !

DepthOfField:
pune si tu poza originala, poate vedem si parametri exif. Oricum, cred ca sunt pixeli morti la prima vedere.
"am scos poza" presupjn ca nu e aparat clasic pe film, si azi ai developat filmul si pozele ? Ca daca da, este doar mizerie pe film.

Ai putea testa usor: mai fa poze asemanatoare IN CONDITII ASEMANATOARE, adica pe inserat, cand lumina e slaba, si pe fundaluri mai uniforme si fara detalii, ca sa poata fi vazute mai usor.

sevastase:

--- Quote from: ciuciulete on  13 February 2008, 11:10:09 ---pune si tu poza originala, poate vedem si parametri exif. Oricum, cred ca sunt pixeli morti la prima vedere.
"am scos poza" presupjn ca nu e aparat clasic pe film, si azi ai developat filmul si pozele ? Ca daca da, este doar mizerie pe film.

Ai putea testa usor: mai fa poze asemanatoare IN CONDITII ASEMANATOARE, adica pe inserat, cand lumina e slaba, si pe fundaluri mai uniforme si fara detalii, ca sa poata fi vazute mai usor.

--- End quote ---
sunt "orbs" ... observabile in special pe poze sau inregistrari.

jean:
  In Prima fotografie se evidentiaza o sfera transparenta de culoare mai inchisa. Fotografia a doua este un zoom la prima fotografie.  Lumina vine din partea dreapta, vezi umbra la copaci. Ce credeti ca ar pute fi?...
 Cea de a treia fotografie surprinde ceva langa avion. Este a doua fotografie de acest fel facuta de mine in locuri si in perioade diferite. Ar pute fi totosi o pasare, la o distanta mai mare.
  Ultima fotografie cred ca arata o pasare in zbor, in dreptul sageti ,,A". Si in dreptul sageti ,,B", se vede o punga agatata de vegetatie. Ceva asemanator cu fotografia din padurea Baciu.
  Voi ce parere aveti de fotografia a treia si imaginea din dreptul sageti ,,A" din cea dea patra fotografie?...

DepthOfField:
In imaginea "Parcul Plumbuita 08.jpg" si respectiv ma refer mai exact la detaliul "Parcul Plumbuita 07.jpg", ai de-a face cu un gol intre frunzisul verde al copacilor din stanga si din dreapta, din planul apropiat, gol prin care se vede ramurisul difuz NEINFRUNZIT al altor doi copaci aflati in spatiul verde mai aproape de gardul viu. La randul lor, acel ramuris neinfrunzit, mascheaza partial linia oblica a acoperisului cladirii aflate mai departat.
Cu alte cuvinte, o imagine NECLARA, la limita rezolutiei (nivel de pixel) si fenomenul psihologic de PAREIDOLIA din plin! Credeai si chiar sperai cumva ca ai fotografiat vreo sfera energetica invizibile?
cat despre petele mici de pe cer..am demonstrat si aici http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,1339.0.html   cum ca PASARI SI INSECTE sunt perfect responsabile de aceste forme. De ce minimalizati acest aspect FIRESC?

Din pacate, ne intoarcem iar si iar la studiul imaginilor mici, neclare si la limita definitiei, acolo unde informatiile utile care definesc obiectul dispar si nu ramane loc decat de dat cu presupusul in orice directie, fara dovezi sau elemente CLARE....

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version