Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Dumnezeu ne-a vrut a fi animale

Creat de DTJNBR, 06 Februarie 2008, 01:26:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Vot

Da
0 (0%)
Nu
0 (0%)

Numărul total de membrii care au votat: 0

Votare închisă: 11 Februarie 2008, 19:28:56

Fr0styan

#60
sau
prea puternicul si atotstiutor creator al nostru a facut la inceput omul perfect dar dupa ce omul perfect a fost pacalit sa guste o anumita substanta a inceput sa se degenereze, si undeva in involutia omului a aparut o ramura de omuleti mai ciudati low IQ si foarte hairy dar care puteau supravietui  :roll:

ce vreau sa zic este ca: in biblie este clar ca la inceput omul a fost perfect, asa ca nu inteleg de ce "oamenii de stiinta" au ales sa creada ca omul a fost mai intai stupid si paros si s-a infrumusetat de la generatie la generatie si nu ar fi zis invers sa fie in concordanta cu biblia, asa omul inghitea ideea mai bine? maimutele sunt un fel de hominizi din viitor..poate ca asa o sa arate omul in 50000 de ani de "evolutie" incepand cu ziua asta ; sau nu (interventia divina, iisus a fost rastignit ca sa ne salveze ?!?!) oricum..teoria cu evolutia din maimuta e fumata de mult timp la nivel individual, dar vad ca se mai tine cu dintii de aceasta idee cu anumite scopuri si interese ale unor oameni  :roll:


Leonard

#61
Ma voi nu intelegeti ca biblea a fost scrisa de oameni?Isus nu o fost niciodata cu biblea in mana.Auzi ca o gustat Adam dintr-un mar.Poi daca i adevarat ce zice DTJNBR in primul mesaj inseamna ca sarpele o fost binecuvantatu.Desi nu cred nici o idee.Si ca veni vorba despre Dumnezeu noi in cine credeam daca nu ne zicea nimeni despre Dumnezeu?
Cei care stiu tac.

Urban

#62
Dumnezeul personificat in care "crede" lumea de 3-4000 de ani incoace nu a "creat" nici un om...Omul deja exista pe Terra la momentul respectiv insa intr-o forma careia i-ar fi trebuit vreo 2-3 milioane de ani ca sa evolueze pana la Homo Sapiens (si nici asa nu stiu sigur daca ar fi fost posibil)...
Faptul ca una sau mai multe civilizatii din afara sistemului nostru solar au vizitat in acele timpuri imemoriale planeta noastra a dus cu sine si la apropierea acelor entitati de asa zisele "animale" care populau pamantul atunci...si evident la studierea si "imbunatatire" acestor "animale" pentru scopurile urmarite de catre vizitatori...minerit, extragerea aurului si asa mai departe...(acelasi lucru il fac astazi oamenii cu animalele de companie pe care le educa in scopuri proprii ca aducerea papucilor la pat si asa mai departe)
Aceste entitati denumite Elohim (care nu inseamna Dumnezeu ci "un grup de Zei" la plural deci) sunt responsabile de modificarile genetice pe asa zisele "animale", modificari care au dus in timp la aparitia si dezvoltarea Omului mileniului III asa cum se vede prea bine...

Religia la randul ei nu este decat o forma de control a maselor si atat...peste toate acestea (religie, Elohim, ET etc) exista "ceva" pe care mintea umana nu il poate concepe indiferent de stadiul stiintei, "ceva" care guverneaza absolut, omnipotent si omniprezent in cele mai indepartate unghere ale Cosmosului...nu are barba, nu are toiag si nu vorbeste in parabole....

"Dumnezeu" nu ne-a vrut a fi animale...pur si simplu a vrut sa existam....


bluestar3

Citat din: Leonard din  22 Octombrie 2008, 16:18:26
Ma voi nu intelegeti ca biblea a fost scrisa de oameni?Isus nu o fost niciodata cu biblea in mana.Auzi ca o gustat Adam dintr-un mar.Poi daca i adevarat ce zice DTJNBR in primul mesaj inseamna ca sarpele o fost binecuvantatu.Desi nu cred nici o idee.Si ca veni vorba despre Dumnezeu noi in cine credeam daca nu ne zicea nimeni despre Dumnezeu?

Biblia este cea mai citita carte din istoria lumii. Educatia oricarui om nu este completa daca el n-a citit si aceasta carte. Desi la prima vedere Biblia pare o carte mare si complicata, cel ce doreste sincer sa o inteleaga nu va intampina dificultati majore. Iata cateva lucruri pe care trebuie sa le stim atunci cand ne apropiem de aceasta "Carte a cartilor":

1. Biblia este o carte unitara. Exista cateva elemente care-i atesta aceasta unitate: (1) Pe toate paginile ei ne intalnim cu acelasi Dumnezeu unic, creator al cerurilor si al pamantului. De la Geneza pana la Apocalipsa, cartile Bibliei ne vorbesc despre acest Dumnezeu atotputernic si atotintelept care conduce istoria lumii inspre implinirea planurilor Sale desavarsite. (2) Biblia este, de la un capat la celalalt, revelatia unui plan unic - planul lucrarilor lui Dumnezeu cu omenirea. (3) Cartile Bibliei se succed intr-un tot armonios completandu-se si lamurindu-se unele pe altele. Profetiile anuntate cu intrazneala in unele din cartile Bibliei sunt reluate in altele, care le consemneaza implinirea. (4) Biblia este o revelatie progresiva a adevarului. Dumnezeu a ales sa ne transmita ceea ce trebuie sa stim despre lume, viata si viitor intr-un mod treptat care culmineaza cu descoperirea de Sine prin Fiul Sau : Isus Hristos (Evrei 1:1-2). (5) Biblia ne prezinta un singur plan de mantuire. Toata istoria biblica curge in matca timpului spre punctul de apogeu al rastignirii Domnului nostru Isus Hristos. Pe bolta circulara a unei cunoscute catedrale, cineva a pictat pe circumferinta chipurile proorocilor si  apostolilor. Toti au mana intinsa aratand spre centrul boltii in care a fost pictat chipul Domnului Hristos. Singura diferenta dintre prooroci si apostoli a fost aceea ca unii il aratau pe Domnul privind in timp inainte, iar ceilalti il aratau privind inapoi. (6) De la inceput si pana la sfarsit, Biblia se ocupa de fapt cu o singura persoana: Domnul Isus Hristos, Fiul Dumnezeului celui viu. In mod explicit El este numit: "Cuvantul" (Ioan 1:1). Legea, proorocii si Psalmi (conform lui Luca 24:44) ca si toate cartile Noului Testament sunt pline de mesaje care ne vorbesc despre persoana si activitatea Sa mantuitoare. (7) Invatatura Bibliei este aceiasi in toate cartile ei, desi au existat 44 de autori insirati de-a lungul a peste saisprezece secole. Asa se face ca Pavel poate citi un text din Geneza 2:24 in sprijinul ideii sustinute de el in Efeseni 5:31. Miile de ani scurse intre aceste doua pasaje nu exista atunci cand cauti sa le patrunzi intelesul.

2. Biblia este o carte compusa din alte carti. "Bibliorum" - numirea originala a Bibliei este un substantiv cu forma de plural. "Cartea cartilor" este de fapt o "biblioteca" de carti adunate de-a lungul secolelor. Este foarte important ca fiecare carte a Bibliei sa fie studiata in lumina propriei ei teme. Cartea Genezei este, de exemplu, o carte a "inceputurilor". Ea stabileste cadrul in care se desfasoara apoi actiunea tuturor celorlalte carti ale Bibliei. Unele carti ale Bibliei sunt carti de naratiune istorica, altele sunt profetice sau pedagogice. Fiecare carte este un intreg de sine statator si trebuie inteleasa ca atare inainte de a fi asezata in contextul Scripturii.

3. Biblia este o culegere de carti asezate in grupe distincte. Cei ce au stabilit "canonul" Bibliei au cautat sa aseze cartile ei intr-o anumita ordine. Este bine sa cunoastem aceasta ordine pentru a ne putea forma o privire de ansamblu care sa ne ajute sa identificam curgerea ideilor majore ale Bibliei. Planul Bibliei poate fi comparat cu un mozaic. Fiecare capitol din fiecare carte formeaza o unitate distincta, dar incompleta in el insusi. Numai toate la un loc isi dezvolta armonia si mesajul
Cartile Bibliei au fost comparate cu o multime de perle de mare pret. Pentru a le expune si mari valoarea, perlele trebuie asezate pe un fir care sa le ajute sa stea una langa alta in jurul gatului. Cartile Bibliei au un astfel de "fir calauzitor" care le strabate dintr-un capat in altul.
"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

Urban

#64
Citat din: bluestar3 din  22 Octombrie 2008, 21:25:25
Biblia este cea mai citita carte din istoria lumii. Educatia oricarui om nu este completa daca el n-a citit si aceasta carte.

Pai tu de ce crezi ca planeta e plina de prosti si condusa de escroci ?
Se rupe Universul in doua si voi tot la Biblie ati ramas...
Vezi ca asta nu e un forum pentru propaganda bisericeasca....no offence

bluestar3

#65
Citat din: Urban din  22 Octombrie 2008, 21:46:27
Pai tu de ce crezi ca planeta e plina de prosti si condusa de escroci ?
Se rupe Universul in doua si voi tot la Biblie ati ramas...
Vezi ca asta nu e un forum pentru propaganda bisericeasca....no offence

Indirect, am incercat un raspuns si catre titlul acestui topic.
Atunci cand formulezi o acuzatie, trebuie sa cunosti Persoana care o acuzi.

Cu siguranta, Universul care il cunoastem, se rupe nu in doua, nici in trei... de fapt nu se rupe, ci mai rau... se dizolva, se descompune, cel putin din punct de vedere economic. In ceea ce priveste Universul extra planetar, aici este o cu totul alta realitate.
Nu o sa-ti spun sa vezi pe Cineva care controloeaza toate lucrurile. De fapt, poti vedea ce vrei. "no offence".
"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

Urban

#66
Nu era o acuzatie....dar explicatiile tale seamana cu "Turnul de veghe"
Prefer sa intuiesc acel "ceva" decat sa ma zgaiesc la oscioarele Paraschivei, chilotii lui Tertulian si asa mai departe...

bluestar3

Citat din: Urban din  22 Octombrie 2008, 22:31:48
Nu era o acuzatie....dar explicatiile tale seamana cu "Turnul de veghe"
Prefer sa intuiesc acel "ceva" decat sa ma zgaiesc la oscioarele Paraschivei, chilotii lui Tertulian si asa mai departe...

Inseamna ca nu ai citit cu atentie.
Nu ader la nimic din ceea ce expui atat de "plastic" ;)
"Daca gasesc in mine o dorinta pe care nici o experienta din lumea asta nu o poate satisface,atunci cea mai probabila explicatie e aceea ca am fost creat pentru o alta lume"(C.S.Lewis)

elena78

Nu prea cred ca Dumnezeu ne-a vrut  a fi animale ,el ne-a creat dupa chipul si asemanarea lui  dar ne-am indepartat de tot...am devenit prizonieri in inchisori mentale  sau cum spune Robert Dean in mod ironic  planeta noastra a devenit o adevarata gradina zoologica .... :x....

niphilim

#69
Citat din: Urban din  22 Octombrie 2008, 17:00:13
Faptul ca una sau mai multe civilizatii din afara sistemului nostru solar au vizitat in acele timpuri imemoriale planeta noastra a dus cu sine si la apropierea acelor entitati de asa zisele "animale" care populau pamantul atunci...si evident la studierea si "imbunatatire" acestor "animale" pentru scopurile urmarite de catre vizitatori...minerit, extragerea aurului si asa mai departe...
Aici suntem de acord. A discuta despre asta presupune in primul rand ca toti de prin preajma sa-si expuna parerea personala . Daca doar unul o expune iar restu' casca gura si aplauda neconditionat , ..... nu mai e discutie . In fine .....
Sa revin : asa credem noi c-a fost . Cu mici sau mari diferente de la punct de vedere la punct de vedere , scriem intr-un forum al unei comunitati care crede in asa ceva .
Ca sa fiu concis , personal cred cu tarie ca nu suntem , nu putem fi un "accident" al naturii .
De ce spun accident ? Nu-i nimic intamplator la acest termen . Natura in sine n-ar fi creat "arma" propriei condamnari . Suntem in totala contradictie cu minimumul necesar al traiului pe Terra si-al integritatii acesteia .

Dar mergand mai departe pe postarea ta :
Citat din: Urban din  22 Octombrie 2008, 17:00:13
"Dumnezeu" nu ne-a vrut a fi animale...pur si simplu a vrut sa existam....

Aici este mult de discutat . Mult !!! Probabil ca doar Dumnezeu ( cum ii spunem noi , sau Elohim - ca sa te citez - , acea societate ce presupunem ca ne-a creat ) n-a vrut de la noi decat sa existam . Cum spui .....

Insa , .... insa daca fac o similitudine , cea mai la indemana , cea care-mi trece acum prin cap , este relatia dintre apicultor si stupina . Si albine ......

Pentru un apicultor , indiferent de cat sustine ca-si iubeste albinele , ei bine , dincolo de spusele lui exista un sambure de "material" . Lui acestea ii TREBUIESC ! Bun , e pasionat , fascinat , devotat , .... alea-alea ! Dar de la astea la IUBIRE e drum lung .

Daca ne mutam insa la "fereastra" albinelor vedem cu usurinta ca ele muncesc de smintite toata ziua inspre bunul mers al societatii , sunt inteligente , tenace , devotate pana la autosacrificiu , ..... insa nu pot percepe acea "fiinta superioara" care le cere doar sa existe si caruia sa-i PRODUCA ! Nici nu sunt capabile sa perceapa "furtisagul" apicultorului cand acesta "mulge" stupul , munca lor .....

Poate nu-i cel mai bun exemplu , noi n-am creat albinele . Vreau insa sa subliniez ideea de-a nu putea - noi - sa cuprindem existenta "Elohim" si interesul pe care-l are acesta din existenta noastra ......

Un apicultor nu intervine "grosolan" in existenta unui stup decat in situatii de infestatii cu varoa sau cu alti factori ce pot periclita acea microsocietate de care se foloseste . Cum fac - probabil - "Elohim" cand ne mananca pe noi in cur de-o punem de-un accident nuclear sau de cate-o epidemie cu un virus letal . Se constituie pentru ei , pentru interesele lor nestiute si de nepatruns de catre noi  in "caz de forta majora", si imediat noi vedem pe cer "stele verzi" . Pe care nu le vom putea interpreta cu mai multa iscusiinta decat "fraierele" alea de albine care muncesc smintite pentru tarta cu miere a fiului apicultorului ........ cand ii vad astuia labele mosmondind prin stup .

Cert insa este un lucru : ori asa s-a vrut ca noi sa fim creati special inspre atingerea unui anume interes despre care habar n-avem , ori ...... suntem un ESEC ! Mie personal mi se intampla des sa ABANDONEZ un proiect ce se dovedeste a fi un esec , un "rateu" , si m-apuc de altul . Fara insa sa gasesc necesar sa anunt proiectul esuat ca-i abandonat si ca atentia mea se axeaza inspre un altul ...... Daca proiectul esuat ar avea constiinta , ce-ar simti ? .... Ar suferi ? ..... S-ar putea simti abandonat ? ..... Ar trai cu speranta ca eu , creatorul , m-as mai putea vreodata "apleca" inspre el ? Probabil ca da . N-am stat sa ma gandesc pana acum , cand ti-am raspuns tie .........

Insa noi nu mai suntem deloc un lucru bun pentru "stupul" Terra . Aici imi place sa cred ca suntem total de-acord .......

Acum spune-mi , ce crezi ? Suntem un "esec" abandonat ? Sau se mai cere ceva de la noi ?
Singura certitudine din viata e faptul c-am sa mor ....

fiulploii

#70
Citat din: niphilim din  27 August 2012, 12:56:44

Acum spune-mi , ce crezi ? Suntem un "esec" abandonat ? Sau se mai cere ceva de la noi ?
Sa incerc si eu o parere .
Eu zic ca prea ades se face confuzie intre Divinitate si diversi zei locali , fie ei si elohim sau iehova .
Te simti abandonat ? ca mie asa imi rezulta din ecuatie  :-D
Ce se mai cere   de la noi ? Nimeni din exterior nu iti cere nimic . Totul este in interior ; daca acolo nu gasesti nimic atunci te simti gol  si pustiit si ceri sa iti vina mantuitorul.  :-P
Cui ceri ? Cerul e gol si nu e nici un mantuitor . Niciodata nu a fost si nici nu va fi . Dovezi? daca se cer dovezi inseamna ca ..degeaba  :lol: 
Divinitatea e .. altceva , la alta scara . Nu e cea din cartile sfinte  Aia de acolo sunt doar zeii locali ahtiati dupa comert, putere si mirajul eternitatii. Exceptia fiind zeii primordiali, civilizatori - Prometeu fiind inclus  :lol:
  Deci , azi este prima zi din noua ta viata - vorbind la modul general , colega @niphilim
Ce faci cu ea ?

Cat despre titlul subiectului  :lol:
Cei care ne-au vrut animale au fost .. altii   iar planurile lor preluate de altii sunt in desfasurare si azi .
Interesant e ca fiecare intelege altceva prin conceptul de Dumnezeu si palierul de actiune al acestuia.
Deduc insa din postarile de aici ca se face referire la dumnezeul biblic care este un dumnezeu local cu posibilitati tehnice si spirituale evoluate si rezultate din cunoastere stiintifica profunda a legilor universului . Iar amintirea despre zeii astia multi numiti elohim este amestecata , rastalmacita si diluata cu multe alte ingredinte .

Evident, doar parerea mea.. falsa  :lol:

Urban

@Niphilim

Atasez explicatia mai jos (ca sa nu plictisim audienta)
O zi excelenta

arckadii

Si iata-ma infirmand propriile-mi spuse. Dupa cativa ani de "framantari", pot sa spun ca nu mai sunt de acord cu 90% din ce enuntam anterior:)


In plus, ca sa fiu putin on-topic, omul mai mult ca sigur are la baza o evolutie biologica, punctul de inceput este cel care din punctul meu de vedere este mult mai interesant. Daca o fi fost o intamplare...asta e:) Mie imi place insa totusi ideea Biblica pe care insa o interpretez acum un pic mai personal:)


O seara buna,


Ark

Urban

Citat din: arckadii din  28 August 2012, 21:18:27
Si iata-ma infirmand propriile-mi spuse. Dupa cativa ani de "framantari", pot sa spun ca nu mai sunt de acord cu 90% din ce enuntam anterior..In plus, ca sa fiu putin on-topic, omul mai mult ca sigur are la baza o evolutie biologica, punctul de inceput este cel care din punctul meu de vedere este mult mai interesant. Daca o fi fost o intamplare...asta e:) Mie imi place insa totusi ideea Biblica pe care insa o interpretez acum un pic mai personal

O seara buna,
Ark

Niciodata nu e prea tarziu.
O seara excelenta

Urban