Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Dumnezeu ne-a vrut a fi animale

Creat de DTJNBR, 06 Februarie 2008, 01:26:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Vot

Da
0 (0%)
Nu
0 (0%)

Numărul total de membrii care au votat: 0

Votare închisă: 11 Februarie 2008, 19:28:56

lylyt_ice

 Pai atunci, aceste afirmatii betoneaza faptul ca si Dumnezeu tot o maimuta este......!!!Daca omul este facut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu....!?! Mai ramane sa credem, ca Zira si Cornelius sunt de fapt Adam si Eva...Hai ca...! Urati pui , mai face mintea omeneasca...... :evil:
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

antoniu

am o intrebare : cum puteti alatura in rationament doua notiuni care nu pot fi cuplate logic.....DUMNEZEU notiune irationala si animale -notiune rationala......??????????????????????

MrWhite

Citat din: antoniu din  15 Martie 2008, 02:05:21
am o intrebare : cum puteti alatura in rationament doua notiuni care nu pot fi cuplate logic.....DUMNEZEU notiune irationala si animale -notiune rationala......??????????????????????

Cred ca era mult mai potrivit: "DUMNEZEU notiune suprarationala"

Lone Ranger

Citat din: lylyt_ice din  14 Martie 2008, 22:12:52
Pai atunci, aceste afirmatii betoneaza faptul ca si Dumnezeu tot o maimuta este......!!!Daca omul este facut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu....!?! Mai ramane sa credem, ca Zira si Cornelius sunt de fapt Adam si Eva...Hai ca...! Urati pui , mai face mintea omeneasca...... :evil:
Chapeau bas!

askey

Citat din: DTJNBR din  06 Februarie 2008, 01:26:07
Dumnezeu ne-a vrut a fi animale, asta e prima concluzie la care poate ajunge oricare dupa ce citeste primul capitol din Biblie si anume Facerea unde se vorbeste despre incalcarea porunci lui Dumnezeu si infaptuirea pacatului stramosesc prin faptul ca Adam si Eva au gustat din marul cunoasteri binelui si a raului, daca acestia n-ar fi gustat din acel mar acum am fi fost asemeni tuturor animalelor de pe pamant lipsiti de logica si inteligenta.

Ceea ce ma mira pe mine este cum de alti n-au observat acest lucru pana acum ? mi se pare absolut incredibil faptul ca nimeni n-a mai vorbit de acest lucru pana acum desi este atat de evident la o simpla citire a Bibliei.

Nu stiu daca Dumnezeu a vrut sa fim animale, dar cu siguranta biserica da. Si nu orice animal, a vrut sa fim miei, usor de tinut in turma, si sacrificabili pentru binele Pastorului. De unde si expresia plina de adevar: Paste fericit ... mielule  :lol:

Lone Ranger

Citat din: askey din  03 Aprilie 2008, 13:55:34
Nu stiu daca Dumnezeu a vrut sa fim animale, dar cu siguranta biserica da. Si nu orice animal, a vrut sa fim miei, usor de tinut in turma, si sacrificabili pentru binele Pastorului. De unde si expresia plina de adevar: Paste fericit ... mielule  :lol:
Iote d-asta nu vreau eu sa aud de vegetarianism....

iamAJE

In primul rand trebuie sa reamintesc ca daca dumnezeu dorea sa fim niste animale nu mai puteam fi ispititi de sarpe.

Pacat biblic este de fapt " impreunarea speciilor anunaki cu oamenii ".


Arckadii

toate sunt speculatii tampesti... nu avem nimic clar. in loc sa va cautati in suflete voi cautati in stele, ape, pamant si iarba...
Adevarul e al vostru. DESCHIDETI OCHII!!!

Ark

jean

CitatDumnezeu ne-a vrut a fi animale 
Suna foarte stupid, nu sunt de acord cu asa ceva. Omul are un spirit superior animalelor, iar Dumnezeu a zis:
,,Am facut omul sa fie stapan peste Pamant si peste toate vietatile sale". Deci duceti la indeplinire misiunea data de Dumnezeu noua. Aveti grija de voi si semeni vostri, de Pamant, si de vietatile ce traiesc aici.
Adevarul este dincolo de noi

CHIP

Oamenii bat maimuþele doar la viaþa socialã :

Pana la urma tot ne diferentiaza ceva de animale

http://www.cotidianul.ro/oamenii_bat_maimutele_doar_la_viata_sociala-46949.html

jean

CitatOamenii bat maimuþele doar la viaþa socialã
Nu sunt de acord cu afirmatia de mai sus...si am sa dau cateva exemple. Maimutele nu au construit diverse masini pt. o deplasare mult mai rapida, inclusiv spatiul cosmic. Nu au dezvoltat un sistem de comunicatie la distanta (mondiala). Nu pot interveni si produce schimbari majore in mediul inconjurator pt. folosul lor, inclusiv distrugerea mediului. Nu sunt interesate de imbunatatirea conditiilor de viata etc.
Sunt si alte vietati la fel de inteligente ca maimutele, poate chiar mai mult (delfinii, anumite caracatite). 
Adevarul este dincolo de noi

CHIP


jean

   Am sa raspund la postul de mai sus cu un citat din articolul respectiv.
CitatUn element esential in evolutia speciilor il constituie capacitatea de comunicare. Privitor la primate, cunostintele sunt inca destul de reduse
Rezulta ca nivelul de cunoastere si comunicare al omului este net superior maimutelor.
   Asa cum am mai spus, este posibil ca omul sa fie o maimuta modificata genetic de anumite inteligente nonumane. Poate modificarea continua si astazi... Vezi diverse fiinte civilizatoare aparute in timp si actualele cazuri de rapiri cu interventiile medicale  care se fac.
Adevarul este dincolo de noi

CHIP

Care este dovada ca omul si maimuta sunt diferite?
Exista diferentele psihologice dintre om si maimuta.
1 - Cunostiinta reflexiva -- adica omul stie ca "el insusi exista" si stie ca stie asta! Are capacitatea sa se gandeasca -- sa se mire. Nici o maimuta nu are aceasta capacitate.
2 - Omul are abilitatea sa se gandeasca despre trecutul sau; sa-si studieze originea; asadar, sa speculeze despre viata si scopul ei. Nici o maimuta n-a nascocit o "teorie a evolutiei". Nici o maimuta n-a scris sau n-a citit o carte de istorie.
3 - Omul are capacitatea sa faca scopuri, sa-si planifice viitorul si dupa aceea, sa lucreze ca sa-si implineasca aceste aspiratii. Maimutele nu-si fac planuri pentru viitor. Nu au nici o speranta dupa viata nici o teama a mormantului. Omul doreste imortalitate.
4 - Desi maimute pot fi "dresate", nu pot fi "educate". Pot fi dresate sa reactioneaza la "semne", asa cum cimpanzeul este dresat cu limbaj al semnelor. Dar nu pot comunica "idei" si notiuni abstracte si astfel sa se bucure de comunicatia mentala adevarata. Pe de alta parte, omul poate comunica atat oral cat si prin scriere, folosind "simboluri" adevarate. Animalul are capacitatea sa gandeasca perceptual pe cand omul poate gandi conceptual. Animalul nu poate rationa sau hotari. Nici o maimuta nu poate rationa 'daca asta, atunci asta'. Nu exista o explicatie evolutiva pentru asta!
De fapt, fiecare cimpanzeu trebuie sa fie "dresat" de un om. Nu au o regiune in creier pentru limba. Le lipsesc anatomia pentru a vorbi cuvinte care ar gandi. Cimpanzeii nu au o abilitatea care este innascuta, inzidita pentru a dobandi si a comunica limba complexa (chiar mai mult decat una!) de la momentul nasterei. Omul o are.
5 - Omul poate acumula stiinta de-a lungul secolelor. Poate zidi pe realizari de generatii trecute. Pe de alte parte, maimutele au acelasi instinct basic ca predecesorii lor. O maimuta in secolul al douazecelea si unu nu are un mult mai mare rezervor stiintific decat o maimuta de acum o mie de ani!
6 - Exista o mare diferinta dintre oameni si maimute in sfera estetica. Omul scrie poezii, deseneaza o capodopera, compune simfonii si se bucura la teatru. Daca evolutia este adevarata, de ce au evoluat capacitatile artistice in om? Nu au valoare evolutiva. Nici o maimuta nu-si pune machiaj!
7 - Omul este inventiv. Animalele nu sunt. Numai omul poate face instrumente adevarate. Chiar daca un cimpanzeu ar folosi ramuri pentru a aduna insecte, aceasta nu implica "inventivitate" sau "ingeniozitate". Nu este nici o comparatie dintre o ramura si cleste!
8 - Fiecare om are un tip de moralitate. Omul are o cunostiinta ca exista un concept ca "moralitate". Exista drept si rau, adevar si fals, "a trebui" si "a nu trebui". Moralitatea ar fi diferita de la om la om (depinde cit de aproape este omul lui Dumnezeu) dar nevoia de moralitate este universala. Animalele nu au nici un concept de etic. De fapt, daca omul este "o maimuta goala", de ce nu putem sa ne purtam ca maimutele?
In cele din urma, religia pentru oameni este universala si deosebita de oameni. Se spune ca omul este religios fara speranta de "vindecare". De fapt, omul este singura creatura de pe pamant care se inchina la cineva sau la ceva. Daca un om nu se inchina la Dumnezeu, se inchina la el insusi. Pavel vorbeste despre oameni care sunt: "iubitori de sine, iubitori de bani, ...iubitori mai mult de placeri decat iubitori de Dumnezeu". (2 Timtoei 3:2-3). Nici o maimuta nu a construit un altar, nu a oferit o jertfa, nu s-a rugat, nu a cantat un imn Creatorului. Suntem de acord cu anumiti filosofi greci care au spus: "...Suntem din neamul lui..." . Asta ne face sa fim speciali!
Acum...daca animalele nu au un suflet care traiesc pentru totdeanua ce spune Biblia despre tratamentul animalelor dat de oameni? Ce spune Biblia despre metoda in care omul trebuie sa trateze animalele?
1.) Pentru ca Dumnezeu este Creatorul tuturor, El are autoritatea sa faca ce vrea. El a poruncit jerta animalelor in Vechiul Testament. Astfel, viata animalului nu este sacrosancta.
2.) Domnul i-a dat omului stapanirea peste animale (Geneza 1:28).
3.) Animale ar fi folosi pentru mancare (Geneza 9:3), hainele (Geneza 3:21) si in aparare (1 Samuel 17:34-37). Aceasta categorie ar include scopurile medicale -- ca sa scapa viata umana. Se pare ca tortura animalelor nu este potrivita cu aceste principii.
Deci, se pune valoare pe viata animalelor. Nu este datorita faptului ca animalele o sa traiasca pentru totdeauna. Nu este datorita faptului ca animalele sunt facute dupa chipul lui Dumnezeu. Nu este datorita faptului ca Isus le-a omorit. Este datorita faptului ca omul are functia de steward peste pamant si tot ce este pe pamant.


Fr0styan

Citat din: CHIP din  02 Iunie 2008, 06:35:54
Omul este o maimuta oarecare:

http://www.revistamagazin.ro/content/view/6208/20/

" [...] De altfel, noi avem in comun cu aceasta specie 98,6 din patrimoniul genetic. "

eu cred ca maimutele sunt niste rebuturi de laborator care au ramas in viata dupa un scandal intre cel care ne-a creat si alte entitati :roll: