Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Dumnezeu ne-a vrut a fi animale

Creat de DTJNBR, 06 Februarie 2008, 01:26:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Vot

Da
0 (0%)
Nu
0 (0%)

Numărul total de membrii care au votat: 0

Votare închisă: 11 Februarie 2008, 19:28:56

Kymosabe

#30
Citat din: Arckadii din  06 Februarie 2008, 19:27:49
In niciun caz nu ignor stiinta. Are partile ei bune. Datorita evolutiei stiintifice putem sa discutam noi acum spre exemplu, desi sunt n KM intre noi.
Te contrazici singur in afirmatii . Nu poti accepta si Creationismul si Evolutionismul in acelasi timp . Deci una logic se exclude , iar in cazul tau  evolutionismul (antropologia ) . Acum , care dintre cele doua sunt considerate stiinte ?

Citat din: Arckadii din  06 Februarie 2008, 19:27:49
Citat
Ark , degeaba esti un absolvent eminent al unei facultati cu profil tehnic
Citat
Daca erai absolvent de teologie te intelegeam , dar asa...

Ei, iata aici doua constructii mai interesante decat fraza mea. As putea chiar sa iti construiesc un mini profil psihologic pe baza acestor doua fraze.

Eu nu inteleg ce este gresit in cele doua fraze .
Insa te invit sa te joci de-a profiler-ul cu mine . :wink:
Incearca sa analizezi din punct de vedere literar propria ta fraza pe care ti-am dat-o eu ca exemplu , sa vezi ce este gresit la ea . Are acea fraza logica sau nu?

Citat din: Arckadii din  06 Februarie 2008, 19:27:49
Totusi nu am sa o fac. Ceea ce iti pot spune in schimb, este ca nu trebuie sa ai studii ca sa poti intelege sau simti ceva. Iisus nu a avut studii superioare. O oare care instruire este necesara, intr-adevar insa faza cu facultatile, studiile, chiar nu are nici o relevanta.

Esti infantil Ark. Incearca sa ii explici unui taran  Big-Bang-ul sau Evolutionismul   si vei fi surprins de ,,inteligenta'' care sclipeste in ochii lui. Este adevarat ca nu e obligatoriu sa urmezi studii superioare , poti fi un bun auto-didact , insa unde nu e stiinta cu siguranta e nestiinta .

Citat din: Arckadii din  06 Februarie 2008, 19:27:49
Da, cred in Dumnezeu, dar asta nu inseamna ca nu imi pun intrebari. Cred in povestea Biblica si o si resping pe alocuri. Spre exemplu, eu consider FRUCTUL (pentru ca nicaieri nu zice ca e mar) cunoasterii binelui si raului, o sursa de informatii care era accesibila insa nu trebuia utilizata.
Aveti grija ce/cum si cat cititi. Pot da n exemple de lucruri pe care lumea le considera ca facand parte din anumite zone si totusi nu este adevarat.

Ar fi fost ridicol sa accepti ad litteram tot ce scrie in Geneza .
Probabil iti pui intrebari dar nu prea te intereseaza sa gasesti raspunsuri logice la ele .
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Shadowman

Nimic nu se creeaza,nimic nu dispare,totul se transforma...! Universul si Viata au existat dintotdeauna...
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

pri3st3ss

probabil ca dzeu - daca exista cu adevarat- fiind un spirit superior, a vrut sa vada ce i s-ar fi intamplat daca ar fi fost ca noi,plin de slabiciuni...probabil fiecare dintre noi este o noua incercare a lui de a ajunge la perfectiune ...?!
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

lylyt_ice

 Atunci daca Dumnezeu se probeaza pe el insusi, de ce suntem noi pedepsiti pt. greselile Lui? Inseamna ca liberul arbitru este tot el iar noi suntem de fapt; nimic...!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

CHIP

Iata parerea Papei Benedict al XVI-lea

,,Nu suntem un produs intamplator si fara sens al evolutiei.Prin ratiunea creatiei ,Dumnezeu insusi se uita la noi.Stiintele naturale ne-au oferit o relatare noua si nemaiauzita a creatiei.,,

DTJNBR

Citat din: lylyt_ice din  05 Martie 2008, 02:27:56
Atunci daca Dumnezeu se probeaza pe el insusi, de ce suntem noi pedepsiti pt. greselile Lui?
lylyt_ice a very good point

CHIP

Atunci cum se poate explica ordinea actuala din univers ,creata din dezordinea totala existenta dupa Big-Bang?Acest fapt contrazice flagrant principiul al-II-lea al legii termodinamicii,principiu dupa care dezordinea ar fi trebuit sa creasca (pe masura scurgerii timpului),nu sa descreasca ,cum s-a petrecut in realitate.

Nox

Citat din: CHIP din  07 Martie 2008, 18:38:08
Atunci cum se poate explica ordinea actuala din univers ,creata din dezordinea totala existenta dupa Big-Bang?Acest fapt contrazice flagrant principiul al-II-lea al legii termodinamicii,principiu dupa care dezordinea ar fi trebuit sa creasca (pe masura scurgerii timpului),nu sa descreasca ,cum s-a petrecut in realitate.

Poate! Sau poate nu! Legea a 2-a a termodinamicii zice cã "într-un sistem izolat" entropia creºte în timp! Întrebarea care se pune este: sistemul nostru pe marginea cãruia aplicãm definiþia ºi anume universul este izolat sau nu?  (un sistem izolat se defineºte ca un sistem ce nu face schimb de materie ºi energie cu exteriorul)
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

antoniu

cred ca universul nostru este deschis.... si printr-un miracol noi ne aflam la jumatatea distantei dintre atomi si stele.

Lone Ranger

Citat din: lylyt_ice din  05 Martie 2008, 02:27:56
Atunci daca Dumnezeu se probeaza pe el insusi, de ce suntem noi pedepsiti pt. greselile Lui? Inseamna ca liberul arbitru este tot el iar noi suntem de fapt; nimic...!
Corect! Mai ales prima parte, iar de asta ne izbim în fiecare zi.

Arckadii

#40
ce conceptii gresite. am cateva explicatii referitoare la Dumnezeu. [...]
blogul e updatat aproape zilnic asa ca mai verificati din cand in cand. s-ar putea sa aveti o surpriza.
cititi cateva articole de acolo. primul ar fi bun (ultimul de pe pagina, primul publicat.)+ reveniti la topic



Ark

lylyt_ice

Spunand;"ce conceptii gresite", la cine te-ai referit? Sper ca ai dedus din mesajul meu anterior ca eu nu accept teoria unora care sustin ca Dumnezeu a creeat oamenii, pentru a se proba pe el insusi...dupa parerea mea, asta este o mare aberatie nascocita de persoane cu un bogat bagaj de fantezie bolnava...
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Lone Ranger

Ark, nu pot accesa chestia aia... Cît despre faptul ca suferim din cauza greshelilor divinitatzii, ei bine, ASTA ramîne! Eu unul nu-mi schimb parerea, si gata!

Shadowman

 Cugetarea saptaminii : "Eu cred ca omul se trage din maimuta,dar este creat de Dumnezeu "
                                                                                     Adrian Iorgulescu,ministrul Culturii
:lol: :lol: :lol:
         http://www.stirilocale.ro/A_n_coli_ar_trebui_predat_istoria_religiilor_IDN412433.html
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

alx

Citat din: Arckadii din  14 Martie 2008, 16:32:15
ce conceptii gresite. am cateva explicatii referitoare la Dumnezeu. http://minutdeliniste.blogspot.com
blogul e updatat aproape zilnic asa ca mai verificati din cand in cand. s-ar putea sa aveti o surpriza.
cititi cateva articole de acolo. primul ar fi bun (ultimul de pe pagina, primul publicat.)+ reveniti la topic



Ark

@ Ark
  ceea ce ai facut aici se cheama RECLAMA la un  site personal!  propun sa iti modifici singur postul,si sa scoti reclama asta afara din topic!
  ps  revin singur la topic!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."