Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Dumnezeu ne-a vrut a fi animale

Creat de DTJNBR, 06 Februarie 2008, 01:26:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Vot

Da
0 (0%)
Nu
0 (0%)

Numărul total de membrii care au votat: 0

Votare închisă: 11 Februarie 2008, 19:28:56

Kymosabe

#15
Geneza asa cum este prezentata in Biblie  nu este decat o lucrare mitico-istorica ce prezinta intr-o forma alegorica etapele umanizarii speciei umane .

Apoi Domnul Dumnezeu a sãdit o grãdinã în Eden, spre rãsãrit, ºi a pus acolo pe omul pe care-l zidise.
ªi a fãcut Domnul Dumnezeu sã rãsarã din pãmânt tot soiul de pomi, plãcuþi la vedere ºi cu roade bune de mâncat;
Adam ºi femeia lui erau amândoi goi ºi nu se ruºinau.


Este interesant faptul ca Adam si Eva au caracteristicile primilor ,,oameni'' (animale cum le spune DTJNBR ) care erau vegetarieni , hranindu-se cu ceea ce le oferea pamantul ( fructe , seminte si radacini ) nu cunosteau focul , uneltele , nu isi acopereau trupurile , comunicau prin sunete nearticulate si expresii faciale .


De aceea femeia, socotind cã rodul pomului este bun de mâncat ºi plãcut ochilor la vedere ºi vrednic de dorit, pentru cã dã ºtiinþã, a luat din el ºi a mâncat ºi a dat bãrbatului sãu ºi a mâncat ºi el.
Atunci li s-au deschis ochii la amândoi ºi au cunoscut cã erau goi, ºi au cusut frunze de smochin ºi ºi-au fãcut acoperãminte.


Acest moment reprezinta unul din marile mistere ale umanitatii , deoarece acum omul incepe sa gandeasca , ratiunea devine o caracterstica fundamentala .
Omul isi construieste unelte din piatra , colibe , isi acopera trupul cu piei de animale  ,incepe sa vaneze animale ,dieta lui se diversifica devenind din vegetarian omnivor , foloseste cuvintele pentru a desemna lucrurile si pentru a se exprima .


Dupã aceea a cunoscut Adam pe Eva, femeia sa, ºi ea, zãmislind, a nãscut pe Cain ºi a zis: "Am dobândit om de la Dumnezeu".
Apoi a mai nãscut pe Abel, fratele lui Cain. Abel a fost pãstor de oi, iar Cain lucrãtor de pãmânt.


Este momentul in care omului primitiv trece de la stadiul de simplu vanator si culegator de fructe la cel de pastor si agricultor .


Opinie personala .
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Lone Ranger

Citat din: DTJNBR din  06 Februarie 2008, 14:27:58

Vezi ca vizitele alea neoficiale deocamdata raman la stadiul de povesti
Pai daca tu zici ca nu te deosebesti cu nimic fata de animale eu n-am sa sustin contrariul.

1. Vizitele extraterestrilor nu sunt doar "simple povesti", cum le etichetezi tu ex cathedra.
2. ^In a doua fraza ai fost cel putin nepoliticos. Ariel a vrut sa spuna cu totul altceva, iar tu ai deformat DELIBERAT ideea ei pentru a putea lansa un atac la persoana care nu-si poate avea locul pe acest forum.

ariel

Citat din: DTJNBR din  06 Februarie 2008, 14:27:58

Vezi ca vizitele alea neoficiale deocamdata raman la stadiul de povesti
Pai daca tu zici ca nu te deosebesti cu nimic fata de animale eu n-am sa sustin contrariul.

-daca "vizitele" extraterestrilor ptr tine sunt doar simple povesti ......cred ca ai gresit forumul
-daca nu stii sau nu poti sa intelegi o fraza de la cap la coada e problema ta,eu am afirmat doar ca animalele sunt inteligente,mai uita-te si tu pe Animal Planet,Discovery
-daca vrei sa ne convingi ca ai dreptate vino cu argumente
-daca vei continua sa jignesti..........in curand vei vorbi singur  :-D

multumesc ptr sustinere Lone Ranger

@Kymosabe
"dieta lui se diversifica devenind din vegetarian omnivor"

cred ca ai vrut sa spui carnivor,nu de alta dar .......cine stie ce vor mai scrie altii






"Sa avem seninatatea de a accepta ceea ce nu poate fi schimbat,curajul de a schimba ceea ce poate fi schimbat si mai ales intelepciunea pentru a face deosebirea intre cele doua posibilitati" (Marc Aurelius)

lylyt_ice

 Da...Lone Ranger, exact ce ai scris tu, m-a pregateam si eu sa scriu acum...! In plus as mai fii avut de adaugat faptul ca asa cum reise din relatarile "FACERII" (Vechiul Testament), acel DUMNEZEU(ZEII), care ne-au creeat, imediat cum au remarcat ca omul a ajuns la stadiul de a diferentia binele de rau, s-au grabit sa-l indeparteze de "pomul vietii" si asta de teama ca omul poate ajunge sa concureze cu ei(ZEII), daca ar fii avut o viata deajuns de lunga...!!! Dupa cum se vede, aceasta teama se amplifica pe zii ce trece...de aceea suntem permanent intoxicati cu tot ce-i posibil; boli. ura. razboaie, informatii care n-e pastreaza in dobitocie...etc...! Daca urmarim cu atentie, este clar ca cei din umbra, incearca din raspureri sa ne transforme in "animale" care executa cu sau fara voie ceea ce sunt coordonate sa execute...!!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Kymosabe

Citat din: ariel din  06 Februarie 2008, 16:33:56
@Kymosabe
"dieta lui se diversifica devenind din vegetarian omnivor"

cred ca ai vrut sa spui carnivor,nu de alta dar .......cine stie ce vor mai scrie altii


Nu Ariel . Am folosit corect termenul de omnivor . :wink:

OMNIVÓR, -Ã adj. 1. (despre organisme) care se hrãneºte atât cu substanþe animale cât ºi vegetale. 2. (despre un regim alimentar) din elemente animale ºi vegetale. (< fr. omnivore)

Daca omul primitiv devenea din vegetarian carnivor  risca sa se imbolnaveasca de scorbut din cauza lipsei din alimentatie a  vitaminei C  care se gaseste in legume si fructe   :lol:
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

ariel

"Sa avem seninatatea de a accepta ceea ce nu poate fi schimbat,curajul de a schimba ceea ce poate fi schimbat si mai ales intelepciunea pentru a face deosebirea intre cele doua posibilitati" (Marc Aurelius)

Kymosabe

#21
Citat din: lylyt_ice din  06 Februarie 2008, 16:36:21
In plus as mai fii avut de adaugat faptul ca asa cum reise din relatarile "FACERII" (Vechiul Testament), acel DUMNEZEU(ZEII), care ne-au creeat, imediat cum au remarcat ca omul a ajuns la stadiul de a diferentia binele de rau, s-au grabit sa-l indeparteze de "pomul vietii" si asta de teama ca omul poate ajunge sa concureze cu ei(ZEII), daca ar fii avut o viata deajuns de lunga...!!!

Lylyt , Dumnezeu este sinonim cu Creator .
Simplu fapt ca oameni au inceput sa cultive plante , sa domesticeasca sau sa ucida animale , sa construiasca adaposturi pentru locuit , unelte , arme , haine , etc , toate aceste le-au conferit calitatea de Creatori , de zei pe pamant .
Ca si Dumnezeu , oamenii au dobandit puterea de a crea .


Citat din: ariel din  06 Februarie 2008, 16:52:14
@Kymo

e ok !
sorry

e ok! :wink:
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Arckadii

#22
Ce conceptie gresita Kymosabe. Te rog, du-te afara in curte, ia niste pamant, pune niste apa, modeleaza-l si apoi sufla asupra lui. Ia vezi, se face om?
Omul nu poate crea viata, omul este doar un utilizator al celor date de Dumnezeu. Nu poti face nimic de la zero. Teoria ta e foarte slaba. Iarta-ma daca ti-am spulberat visul tau de a fi Dumnezeu...



Ark

Kymosabe

Citat din: Arckadii din  06 Februarie 2008, 17:27:19
Ce conceptie gresita Kymosabe. Te rog, du-te afara in curte, ia niste pamant, pune niste apa, modeleaza-l si apoi sufla asupra lui. Ia vezi, se face om?
Omul nu poate crea viata, omul este doar un utilizator al celor date de Dumnezeu. Nu poti face nimic de la zero. Teoria ta e foarte slaba. Iarta-ma daca ti-am spulberat visul tau de a fi Dumnezeu...

Ark

Ark , daca tu nu poti face diferenta intre stiinta si imaginatie e problema ta .
Este important felul in care ti-a fost explicata geneza in scoala , asta daca Religia mai este obiect de studiu .
In scoala generala  am avut un profesor (preot) care a incercat sa ne explice logic si rational Geneza . Daca tu chiar crezi ca Pamantul a fost creat in 7 zile , ca am fost modelati din lut , ca am mancat mere contaminate cu inteligenta s.a.m.d atunci gandesti infantil  sau ai o gandire demna de sec al XIX-lea .
Daca ti-as cere sa aduci o singura proba in sprijinul afirmatiilor tale sunt sigur ca vei veni cu alte si alte povesti , nimic concret . De aceea ma abtin .





 



Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Arckadii

#24
Din fericire prietene Kymosabe eu traiesc si gandesc lucrurile pe care ti le "povestesc". Diferenta dintre imaginatie si stiinta o fac foarte bine. Dupa cum am precizat si in alte randuri, urmez o facultate cu profil tehnic, deci am parte de stiinta pana peste cap. Imaginatie, din cat ma cunosc eu, si in urma introspectiilor pe care obisnuiesc sa mi le fac, am. Altfel ce as cauta pe un forum dedicat fenomenului OZN, si intr-o organizatie care vorbeste despre extraterestri, nave, si tot felul de alte lucruri pe care religia le cam respinge.
Totusi, nu pot nega existenta unei forte divine, mai complexa si mult mai puternica decat orice om de pe pamant. Nu pot nega existenta unei forte pe care o simt doar pentru ca nu iti pot demonstra prin formule matematice ca exista.
In cazul asta tu esti cel care se poate mandri ca are o gandire infantila. Nu poti accepta ceva ce nu poti demonstra chiar si in conditiile in care STI si toata lumea stie FOARTE BINE ca stiinta are lipsuri mari, ca fizica scartaie, ca matematica poate fi rasturnata.
Eu nu sunt animal, prietene, nici pe departe. Am fost creat ca o fiinta care sa pastoreasca acest pamant, o treapta mai jos de ingeri si totusi atat de special in ochii lui Dumnezeu.


Ark

Lone Ranger

Citat din: ariel din  06 Februarie 2008, 16:33:56
-
multumesc ptr sustinere Lone Ranger


You're welcome, My Lady. I just thought it was my duty to do what I did...

Arckadii

Am atasat un sondaj acestui topic. Sunt curios de rezultat.


Ark

Kymosabe

#27
Citat din: Arckadii din  06 Februarie 2008, 18:28:28
Din fericire prietene Kymosabe eu traiesc si gandesc lucrurile pe care ti le "povestesc". Diferenta dintre imaginatie si stiinta o fac foarte bine. Dupa cum am precizat si in alte randuri, urmez o facultate cu profil tehnic, deci am parte de stiinta pana peste cap. Imaginatie, din cat ma cunosc eu, si in urma introspectiilor pe care obisnuiesc sa mi le fac, am. Altfel ce as cauta pe un forum dedicat fenomenului OZN, si intr-o organizatie care vorbeste despre extraterestri, nave, si tot felul de alte lucruri pe care religia le cam respinge.
Ark

Ark , degeaba esti un absolvent eminent al unei facultati cu profil tehnic , daca tu ignori stiinta si accepti drept adevar absolut o poveste metaforica de acum 3000-4000 de ani . 
Esti un tip foarte ciudat . Esti un adept convins al teoriei Creationiste , dar in acelasi timp accepti posibilitatea dezvoltarii vietii si pe alte planete.
Am sa intreb si eu ca si DTJNBR  : daca exista si alte civilizatii in Univers atunci aceste fiinte  au fost si ele create  din lut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu  ?   Au muscat si ele din ,,metafora''?


Citat din: Arckadii din  06 Februarie 2008, 18:28:28
Totusi, nu pot nega existenta unei forte divine, mai complexa si mult mai puternica decat orice om de pe pamant. Nu pot nega existenta unei forte pe care o simt doar pentru ca nu iti pot demonstra prin formule matematice ca exista.
Ark
Am scris eu vreodata pe acest forum ca sunt un ateu , ca nu cred intr-o Forta Divina ?
E dreptul meu sa imi imaginez cum vreau sa ,,arate'' Dumnezeul . Tu accepti parerea despre Dumnezeu a unor oameni de acum 4.000 de ani . Daca erai absolvent de teologie te intelegeam , dar asa...


Citat din: Arckadii din  06 Februarie 2008, 18:28:28
Gandirea infantila in cazul asta tu esti cel care se poate mandri ca o are.
Ark
o fraza cu o constructie interesanta . :lol:

Citat din: Arckadii din  06 Februarie 2008, 18:28:28
Nu poti accepta ceva ce nu poti demonstra chiar si in conditiile in care STI si toata lumea stie FOARTE BINE ca stiinta are lipsuri mari, ca fizica scartaie, ca matematica poate fi rasturnata.
Ark
Ark eu accept o stiinta care se numeste antropologie , si care este in proportie de 90% demonstrata. Tu o respingi si oferi drept explicatii 3 pagini de metafore dintr-o carte de povesti .
   

Citat din: Arckadii din  06 Februarie 2008, 18:28:28
Eu nu sunt animal, prietene, nici pe departe. Am fost creat ca o fiinta care sa pastoreasca acest pamant, o treapta mai jos de ingeri si totusi atat de special in ochii lui Dumnezeu.

Ark

Ai fost un animal , care a evoluat . Stiinta a demonstrat asta nu eu .
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Kymosabe

#28
Citat din: Arckadii din  06 Februarie 2008, 18:53:05
Am atasat un sondaj acestui topic. Sunt curios de rezultat.


Ark

Ai formulat intrebarea pentru a-ti servi propriului argument .
Corect ar fi fost : Omul la origini a fost sau nu un animal?
Asta daca tot vrei sa folosesti acest cuvant .  :lol:

Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Arckadii

In niciun caz nu ignor stiinta. Are partile ei bune. Datorita evolutiei stiintifice putem sa discutam noi acum spre exemplu, desi sunt n KM intre noi.
CitatArk , degeaba esti un absolvent eminent al unei facultati cu profil tehnic
CitatDaca erai absolvent de teologie te intelegeam , dar asa...
Ei, iata aici doua constructii mai interesante decat fraza mea. As putea chiar sa iti construiesc un mini profil psihologic pe baza acestor doua fraze. Totusi nu am sa o fac. Ceea ce iti pot spune in schimb, este ca nu trebuie sa ai studii ca sa poti intelege sau simti ceva. Iisus nu a avut studii superioare. O oare care instruire este necesara, intr-adevar insa faza cu facultatile, studiile, chiar nu are nici o relevanta.
Da, cred in Dumnezeu, dar asta nu inseamna ca nu imi pun intrebari. Cred in povestea Biblica si o si resping pe alocuri. Spre exemplu, eu consider FRUCTUL (pentru ca nicaieri nu zice ca e mar) cunoasterii binelui si raului, o sursa de informatii care era accesibila insa nu trebuia utilizata.
Aveti grija ce/cum si cat cititi. Pot da n exemple de lucruri pe care lumea le considera ca facand parte din anumite zone si totusi nu este adevarat.
Te astept la Sesiunea de Iarna sa discutam fata in fata. Promit sa aduc si o Biblie cu mine.


Ark