Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Dumnezeu ne-a vrut a fi animale

Creat de DTJNBR, 06 Februarie 2008, 01:26:07

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Vot

Da
0 (0%)
Nu
0 (0%)

Numărul total de membrii care au votat: 0

Votare închisă: 11 Februarie 2008, 19:28:56

DTJNBR

Dumnezeu ne-a vrut a fi animale, asta e prima concluzie la care poate ajunge oricare dupa ce citeste primul capitol din Biblie si anume Facerea unde se vorbeste despre incalcarea porunci lui Dumnezeu si infaptuirea pacatului stramosesc prin faptul ca Adam si Eva au gustat din marul cunoasteri binelui si a raului, daca acestia n-ar fi gustat din acel mar acum am fi fost asemeni tuturor animalelor de pe pamant lipsiti de logica si inteligenta.

Ceea ce ma mira pe mine este cum de alti n-au observat acest lucru pana acum ? mi se pare absolut incredibil faptul ca nimeni n-a mai vorbit de acest lucru pana acum desi este atat de evident la o simpla citire a Bibliei.

DTJNBR

#1
V-ati gandit vreodata ca poate tocmai din acest motiv alte civilizatii nu ne-au contactat inca oficial fiindca acele civilizatii n-au depasit inca stadiul de animale, sunt tot in stadiul de animale lipsite de logica si inteligenta, pe acele planete n-au mai reusit sa guste din nici un mar al cunoasteri binelui si a raului fiindca poate Dumnezeu n-a mai plasat nici un astfel de fruct pe acele planete deoarece a vrut sa-i pastreze la nivel de animale.

DTJNBR

#2
Citat din: DTJNBR din  06 Februarie 2008, 01:26:07
asta e prima concluzie la care poate ajunge oricare dupa ce citeste primul capitol din Biblie si anume Facerea
Am observat ca defapt Facerea nu este numit capitol ci este numit drept intaia carte a lui Moise cu care incepe Biblia, iar in capitolul 3 din Facerea se vorbeste despre caderea in pacat si infaptuirea pacatului stramosesc, nu stiu daca pot fi numite capitole mari sau mici vroiam doar sa lamuresc situatia in cauza.

Nox

Citat din: DTJNBR din  06 Februarie 2008, 01:39:21
V-ati gandit vreodata ca poate tocmai din acest motiv alte civilizatii nu ne-au contactat inca oficial fiindca acele civilizatii n-au depasit inca stadiul de animale, sunt tot in stadiul de animale lipsite de logica si inteligenta, pe acele planete n-au mai reusit sa guste din nici un mar al cunoasteri binelui si a raului fiindca poate Dumnezeu n-a mai plasat nici un astfel de fruct pe acele planete deoarece a vrut sa-i pastreze la nivel de animale.

Iei prea literal paragraful respectiv. Crezi ca daca musti dintr-un un mar iti creste IQ-ul de la x la y, unde y>x? Eu zic ca e o metafora.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

DTJNBR

Citat din: bluemoon8520 din  06 Februarie 2008, 03:17:45
Iei prea literal paragraful respectiv. Crezi ca daca musti dintr-un un mar iti creste IQ-ul de la x la y, unde y>x? Eu zic ca e o metafora.
Da ? pai si cine zice ca e cum zici tu si nu cum zic eu ha ? Ai tu habar ce fel de fructe face Dumnezeu ?

Nox

Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

DTJNBR

Citat din: bluemoon8520 din  06 Februarie 2008, 03:33:34
Nimeni, e doar o ipoteza.
Si atunci cum iti permiti sa ma contrazici din moment ce vorbesti in necunostinta de cauza ?

Nox

Nici vorba de contrazis... eu doar am inaintat o ipoteza, iar ipoteza inseamna o presupunere care poate sa fie falsa sau adevarata. Dar tu poti sa-mi demonstrezi ca e falsa ipoteza mea?
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

DTJNBR

Citat din: bluemoon8520 din  06 Februarie 2008, 03:46:43
Iei prea literal paragraful respectiv. Crezi ca daca musti dintr-un un mar iti creste IQ-ul de la x la y, unde y>x? Eu zic ca e o metafora.
Nimeni, e doar o ipoteza.
Nici vorba de contrazis... eu doar am inaintat o ipoteza, iar ipoteza inseamna o presupunere care poate sa fie falsa sau adevarata. Dar tu poti sa-mi demonstrezi ca e falsa ipoteza mea?
Pai omule din moment ce vi si spui cum ca faza cu fructul e o metafora punand la indoiala capacitatea lui Dumnezeu de a face astfel de fructe, sa demonstrezi tu in primul rand cum ca Dumnezeu nu poate face astfel de fructe si dup-aia sa vi sa vorbim de ipotezele tale aburite, ok ?

SinapX

Citat din: DTJNBR din  06 Februarie 2008, 01:26:07
Dumnezeu ne-a vrut a fi animale, asta e prima concluzie la care poate ajunge oricare dupa ce citeste primul capitol din Biblie si anume Facerea unde se vorbeste despre incalcarea porunci lui Dumnezeu si infaptuirea pacatului stramosesc prin faptul ca Adam si Eva au gustat din marul cunoasteri binelui si a raului, daca acestia n-ar fi gustat din acel mar acum am fi fost asemeni tuturor animalelor de pe pamant lipsiti de logica si inteligenta.

Ceea ce ma mira pe mine este cum de alti n-au observat acest lucru pana acum ? mi se pare absolut incredibil faptul ca nimeni n-a mai vorbit de acest lucru pana acum desi este atat de evident la o simpla citire a Bibliei.

Salut!!Eu consider ca Biblia e o scriere simbolica si metaforica,care trebuie interpretata,nu inteleasa literal.Dar sa presupunem ca trebuie interpretata literal si sa analizam Geneza din punctul tau de vedere.Spui ca omul era lipsit de logica si de inteligenta inainte sa guste din fructul interzis(nu se specifica faptu ca e mar).Atunci cum ar fi conceput omul ca nu trebuie sa manance din fructul interzis daca nu avea ratiune si inteligenta??

Nox

Citat din: DTJNBR din  06 Februarie 2008, 04:27:03
Pai omule din moment ce vi si spui cum ca faza cu fructul e o metafora punand la indoiala capacitatea lui Dumnezeu de a face astfel de fructe, sa demonstrezi tu in primul rand cum ca Dumnezeu nu poate face astfel de fructe si dup-aia sa vi sa vorbim de ipotezele tale aburite, ok ?

Domnu' meu, eu nu pun la indoiala capacitatea lui Dumnezeu, ci pun altceva la indoiala si iti dau un indiciu: vezi cuvintele subliniate cu rosu!!
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

ariel

Citat din: DTJNBR din  06 Februarie 2008, 01:39:21
V-ati gandit vreodata ca poate tocmai din acest motiv alte civilizatii nu ne-au contactat inca oficial fiindca acele civilizatii n-au depasit inca stadiul de animale, sunt tot in stadiul de animale lipsite de logica si inteligenta, pe acele planete n-au mai reusit sa guste din nici un mar al cunoasteri binelui si a raului fiindca poate Dumnezeu n-a mai plasat nici un astfel de fruct pe acele planete deoarece a vrut sa-i pastreze la nivel de animale.

si daca tot au ramas la stadiul de animale,adica au fost cuminti si n-au mancat "mere",Dumnezeu le-a facut cadou  :ufo: ca sa se plimbe prin spatiu si sa poata veni neoficial sa ne viziteze 

ai avut vreodata un animal pe care sa-l cresti ?? (caine,pisica,papagal,etc)
sa nu te superi dar n-ai nici o logica cand afirmi ca animalele n-au inteligenta,ca nu pot vorbi e alta problema......
"Sa avem seninatatea de a accepta ceea ce nu poate fi schimbat,curajul de a schimba ceea ce poate fi schimbat si mai ales intelepciunea pentru a face deosebirea intre cele doua posibilitati" (Marc Aurelius)

Protector

#12
Citat din: DTJNBR din  06 Februarie 2008, 01:39:21
V-ati gandit vreodata ca poate tocmai din acest motiv alte civilizatii nu ne-au contactat inca oficial fiindca acele civilizatii n-au depasit inca stadiul de animale, sunt tot in stadiul de animale lipsite de logica si inteligenta, pe acele planete n-au mai reusit sa guste din nici un mar al cunoasteri binelui si a raului fiindca poate Dumnezeu n-a mai plasat nici un astfel de fruct pe acele planete deoarece a vrut sa-i pastreze la nivel de animale.

Este o teorie de-a ta si eu consider ca este o abureala ce vrei sa o dovedesti fortat. In biblie scrie : " mai sunt si alte lumi care nu cunosc pacatul "... Pacatul = biblic moarte. deci este posibil ca acestia sa nu cunosca moartea.
Daca D-zeu dorea sa fim animale ne-ar fii facut de mult . ........... Se pierde timpul cu teoria chibritului.... mai bine dicutam de teme intergalactice .. :wink:

Arckadii

Stau si ma minunez cum interpreteaza unii BIBLIA...
De unde ai tras tu concluzia DTJNBR ca suntem animale? Tot nu am inteles...
Eu am pretentia de a fi citit de mai multe ori primul capitol la care te referi si tot nu am gasit ce spui tu...
Imi poti explica ce vrei sa spui? Cred ca faci o eroare grava.


Ark

DTJNBR

Citat din: SinapX din  06 Februarie 2008, 08:46:46
Eu consider ca Biblia e o scriere simbolica si metaforica,care trebuie interpretata,nu inteleasa literal.
Si daca tu consideri acest lucru inseamna ca si ceilalti trebuie sa considere la fel ?


Citat din: ariel din  06 Februarie 2008, 10:37:06
si daca tot au ramas la stadiul de animale,adica au fost cuminti si n-au mancat "mere",Dumnezeu le-a facut cadou  :ufo: ca sa se plimbe prin spatiu si sa poata veni neoficial sa ne viziteze 

ai avut vreodata un animal pe care sa-l cresti ?? (caine,pisica,papagal,etc)
sa nu te superi dar n-ai nici o logica cand afirmi ca animalele n-au inteligenta,ca nu pot vorbi e alta problema......
Vezi ca vizitele alea neoficiale deocamdata raman la stadiul de povesti
Pai daca tu zici ca nu te deosebesti cu nimic fata de animale eu n-am sa sustin contrariul.


Citat din: Protector din  06 Februarie 2008, 13:02:58
Este o teorie de-a ta si eu consider ca este o abureala ce vrei sa o dovedesti fortat. In biblie scrie : " mai sunt si alte lumi care nu cunosc pacatul "... Pacatul = biblic moarte. deci este posibil ca acestia sa nu cunosca moartea.
Exact ce am zis si eu aceia n-au mai apucat sa guste din nici un fruct oprit si sa savarseasca pacatul stramosesc.


Citat din: Arckadii din  06 Februarie 2008, 13:53:36
Stau si ma minunez cum interpreteaza unii BIBLIA...
De unde ai tras tu concluzia DTJNBR ca suntem animale? Tot nu am inteles...
Eu am pretentia de a fi citit de mai multe ori primul capitol la care te referi si tot nu am gasit ce spui tu...
Imi poti explica ce vrei sa spui? Cred ca faci o eroare grava.
Mai citeste odata ce am scris de la inceput vad ca ai inteles gresit.