Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Despre Catedrala Mantuirii Neamului si alte biserici grandioase

Creat de Arckadii, 04 Februarie 2008, 15:47:52

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Ronin

REPUBLICA ORTODOXA ROMANA

Oamenii astia nu inteleg ce-i aia libertate de constiinta...
Ei vor sa arate ca toti cei care nu cred ca ei nu pot avea identitate nationala si nu sunt romani.
O MARLANIE grosolana.
http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

melanogaster36



24. Sa-Mi ridici un altar de pamant, pe care sa-ti aduci arderile de tot si jertfele de multumire, oile si boii. In orice loc in care Imi voi aduce aminte de Numele Meu, voi veni la tine si te voi binecuvanta.

25. Daca-Mi vei ridica un altar de piatra, sa nu-l zidesti din pietre cioplite; caci cum iti vei pune dalta in piatra, o vei pangari.

26. Sa nu te sui la altarul Meu pe trepte, ca sa nu ti se descopere goliciunea inaintea lui."

Am citat putin din poruncile date de Dumnezeu lui Moise cand i s-a aratat pe muntele Sinai.Porunci pe care Biserica le incalca in mod constant si voit.Si nu sunt singurele dar as fi ex topic enumarand si altele.Nu cred sa scrie undeva in Biblie ca noi, muritorii avem nevoie de intermediari pentru a ajunge la Dumnezeu.Dar s-au gasit in decursul istoriei destui amatori la butoiul cu miere.Si cand spun "MIERE" ma refer nu numai la beneficiile pecuniare ci mai ales la la PUTERE!Biserica Ortodoxã Românã este autocefalã ºi se autofinanþeazã. ªi are ºi de unde. Gestioneazã o avere de aproape 50 de miliarde de euro. Deþine în proprietate peste 1.5 milioane de hectare de teren arabil ºi pãdure. Cred cã nu existã activitate comercialã din codul CAEN pe care Biserica sã nu o întreprindã, fiind scutitã de impozite ºi taxe. Începe sã deranjeze opulenþa afiºatã ostentativ atât de cãtre personalul clerical (vile, maºini de lux), cât ºi de înseºi lãcaºurile de cult. Într-o þarã în care oamenii mor de foame sau mor cu zile în spitalele prost dotate cu aparaturã medicalã, ne permitem anual sã cheltuim, pânã la urmã tot din banii noºtri, peste 3 miliarde de euro pentru a ridica tot mai multe biserici. O sã ajungem ca la fiecare bloc sã avem câte o bisericã. Vrem sa tãiem pensiile cu 200 de milioane de euro, dar avem în schimb 1 miliard de euro pentru Catedrala Mântuirii Neamului, sau alþi 150 milioane de euro pentru Catedrala din Voluntari. Biserica trebuie fiscalizata si adusa cu picioarele pe pamant.

rontzo

in mod sigur avem o risipa inutila de resurse care ar putea fi mult mai bine folosite ... pacat dar astea sunt vremurile

melanogaster36

Guvernul dă bani pentru Catedrala Neamului, dar închide spitale şi şcoli
"Banii par să nu fie o problemă pentru ridicarea Catedralei. Biserica şi Guvernul cheltuie împreună 600 milioane de euro pentru construcţie... Banii pe care Biserica îi primeşte de la stat sunt de două ori mai mulţi decât cei alocaţi culturii sau cercetării ştiinţifice", anunţă Deutsche Welle într-un documentar despre viitorul lăcaş care se construieşte în vecinătatea Palatului Parlamentului.


Romania - The Cathedral of National Redemption | European Journal

Nox

După principiul, ce contează câtă carte știi sau cât de sănătos ești, dacă nu te mântuieşti o să arzi în iad.

+1 la karma pentru legătura către documentar. :)
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

angellla29

Citat din: melanogaster36 din  31 Iulie 2011, 16:47:46
Guvernul dă bani pentru Catedrala Neamului, dar închide spitale şi şcoli
"Banii par să nu fie o problemă pentru ridicarea Catedralei. Biserica şi Guvernul cheltuie împreună 600 milioane de euro pentru construcţie... Banii pe care Biserica îi primeşte de la stat sunt de două ori mai mulţi decât cei alocaţi culturii sau cercetării ştiinţifice", anunţă Deutsche Welle într-un documentar despre viitorul lăcaş care se construieşte în vecinătatea Palatului Parlamentului.


Romania - The Cathedral of National Redemption | European Journal

E mai ieftin sa fii imormantat decat salvat....asta apropo de spitale....Scolile da-le incolo...nu ne trebuie prea multa carte...suntem mai usor de manipulat daca stim mai putina carte....Ete si ce? Popii nu treuie sa aiba ceva locasuri de lux??? Nu conteaza cati enoriasi mor, se "duc" mai repede la Tatal...TRIST foarte trist........sau cati prosti colecteaza la "cutia milei".... bani pe care ii ia tot POPA(parintele)....Scuzati-ma il iubesc pe Dumnezeu si pe FiUL  dar nu am incredere in  popi...sunt hoti...90% din ei....Si parca religia ortodoxa o "ia la vale" ca si toata civilizatia umana actuala...RELIGIA ASTA nu inseamna CREDINTA....


@ Daca ar fi 1% credinciosi... din cat pretind ca sunt...."Inaltele" Fetze bisericesti" ar dona de la ei pentru construirea de noi spitale si scoli si cantine ptr.saraci....Dar nu e posibil asa ceva....Mai curand trece camila prin urechile acului decat un popa de Portile Raiului"...Va amintiti aceasta replica...Stiu ..stiu era cu un om bogat....dar ce?? Popii nostri sunt saraci?! Bah....

SLEAH19

Daca esti roman , ai dreptul la o pozitie critica si chiar la actiune pro sau contra,in ce priveste, Catedrala Mantuirii Neamului, pentru ca ne stim durerile noastre.
Dar m-apuca dracii cand vad ca germanii fac astfel de reportaje.Cand si-au constrit ei catedralele ( de la Koln de ex.) ,problemele sociale erau toate rezolvate? Cand ei construiau, noi aparam Europa de muslimani .
Noi cand sa le construim pe ale noastre?
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

fiulploii

Citat din: SLEAH19 din  31 Iulie 2011, 22:56:35
Daca esti roman , ai dreptul la o pozitie critica si chiar la actiune pro sau contra,in ce priveste, Catedrala Mantuirii Neamului, pentru ca ne stim durerile noastre.
Dar m-apuca dracii cand vad ca germanii fac astfel de reportaje.Cand si-au constrit ei catedralele ( de la Koln de ex.) ,problemele sociale erau toate rezolvate? Cand ei construiau, noi aparam Europa de muslimani .
Noi cand sa le construim pe ale noastre?

Parca ei si-au construit catedralele pe banii lor iar noi construim acum cam pe bani europeni , in sensul ca eu vin la tine si iti cer bani imprumut , tu imi dai banii astia sa fac infrastructura si alte cele iar banii pe care ii am ii folosesc sa imi vopsesc mustata, de exemplu  :lol:
Tu nu te-ai revolta ca iti cer bani cand eu imi risipesc resursele ? Eu m-as revolta putin pentru ca nu mi s-ar parea corect .

Iar problemele sociale niciodata nu vor fi rezolvate , parerea mea .
Si apropo, de la revolutie si pana anul trecut in Romania se construisera 16.000 de biserici noi iar acum pregatim portofelele pentru statuia -copie a statuii de la Rio - eu cel putin asa am inteles .

Totusi, cam multe biserici si cam multe cruci in tara mea . Cat despre asistenta sociala din partea bisericii ...    :evil: 

SLEAH19

Citat din: fiulploii din  06 August 2011, 23:53:48
Parca ei si-au construit catedralele pe banii lor iar noi construim acum cam pe bani europeni.....

    Nu te lasa pacalit, contribuim la bugetul UE cu sume mult mai mari decat cele care se intorc , accesarea fondurilor europene este greoaie deliberat, datorita lor .

   De fapt dupa reorientarea noastra din 1990 spre occident si democratie , valori enorme si din Romania sau scurs catre occident, iar resursele sunt deja ale lor.  Transele de imprumuturi intra in tara si a doua zi se intorc prin bancile occidentale inapoi de unde au venit , noi ramanand cu gaura si cu datoriile de achitat. Orice se plateste , pentru orice pas trebuie sa dai bir suveranilor atunci cand esti vasal, acceptarea in NATO o platim prin contractul cu Bechtel. Acceptarea in UE cu renuntarea la productia interna de otel, carne si produse agricole, tractoare si camioane  ,ARO , nave comerciale etc.Tot ce functioneaza cat de cat in tara asta , nu e al nostru.

  Numai dari platim de cand existam: 125 de zile au chefuit romanii dupa ce au pus mana pe aurul Daciei, cea mai lunga fiesta din istorie , am platit tribut  secole la otomani , hapsburgi, taristi, nazisti , rusi bolsevici, UE , SUA......  si ei vin sa ne spuna acum ,, Ce faceti ? Construiti Catedrale ?.. n-aveti caracter''

  Catedrala din Bucuresti se va construi pe banii babelor pe care Patriarhul Daniel le sensibilizeaza mereu pe Trinitas spunandu-le pilda cu femeia care a dat tot avutul ei , 2 banuti . Cele 16.000 de biserici au fost construite de catre comunitati cu banii lor .Hotararea construirii unei biserici intr-o localitate nu o ia patriarhia ci oamenii acelei localitati , care au simtit  dupa revolutie nevoia sa aiba si ei o biserica in satul lor si nu au facut decat sa recupereze ce nu sa construit  in perioada comunista. Patriarhia chiar intampina dificultati pentru ca localitati mici isi fac biserici si nu sunt in stare sa intretina un preot cu casa parohiala si venituri pentru un trai decent.

   Sunt de acord ca multi popi sunt mercantili , nehaliti si pacatosi , dar astea fac parte din vremurile din urma, din apostazie.             

                                           La final raspunde , fiecare pentru el.
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Xanadron

Hai sa fiu si eu un pic circotas: Catedrala Mintuirii Popilor :-D mi s-ar parea o investitie mai potrivita (fiindca atributul "utila" nu poate fi totusi asociat abstractului domeniu al Credintzei).

In Romanica-s totusi mult prea multe biserici:

http://www.cotidianul.ro/in_romania_sunt_18300_de_biserici_si_doar_425_de_spitale-121172/

Numarul de preoti ar fi fost (in 2009) de 17.000 (plus 20.000 personal non-clerical), dar ma-ndoiesc sa fie doar atitia... la atitea biserici. :| Si cu peste 10.000 de studenti la teologie scosi "in foc continuu" de 30 facultati (11 mari, ortodoxe).

http://www.ziare.com/social/capitala/inflatie-de-preoti-in-romania-936616

In conditiile astea, fostul ministru al sanatatii Bazac (ala cu Ferrari-urile) spunea ca tre'sa ramina max. 150 spitale - chestie aproape dusa la indeplinire-n prezent.
http://www.gandul.info/news/bazac-romania-are-nevoie-de-cel-mult-150-de-spitale-iar-numarul-lor-este-de-trei-ori-mai-mare-4759827
In rest, problema reducerii numarului de medici si asistente e ca si rezolvata, prin emigrarea lor masiva. :x

...Ai 'reaku :evil: nemtii astia, ar trebui sa-si vada d-ale lor - sau mai bine ne-ar ajuta cu dotarea fiecarei biserici cu cite-o sectie de Reanimare - cu angajati germani, evident. :-D
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

SLEAH19

   Pista asta este falsa , dranjeaza 17.000 de biserici si 30.000 de popi . Cele 200.000 de mii de carciumi nu deranjeaza? Dar sutele de mii de functionari inmultiti prin inmugurire , sotii, amante , nepoate, pile , cunostinte  care au parazitat sistemul si bugetul sunt acceptate si sunt de incriminat doar bisericile . Ar trebui sa incriminam direct proportional  importanta institutiilor.
Daca in ziua de azi primesti de la medicul de familie o trimitere la un spital de stat  , de acolo esti redirectionat imediat catre clinica privata a medicului la care tocmai ai apelat , acolo consultatia costa doar daca iti arunca o privire 80 de lei si de acolo la fiecare pas decartezi din suta in suta. Fiti seriosi , medicii nu pleaca , doar falimenteaza spitalele de stat pentru a le infiinta pe cele private, si casa de sanatate e cireasa de pe tort pentru importatorii de madicamente ( vezi demisia ministrului sanatatii din cauza rectificarii de buget unde bugetul pentru Casa de asigurari pentru sanatate sa facut peste capul lui , deci interesul scuza mijloacele). Mai parasiti televizoarele si mergeti un  pic prin viata reala.
        Si biserica papa de la buget , dar mai pe la coada!
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Xanadron

1. Nu ma mai uit la tembelizor de citiva ani buni. :-P
2. BOR e totusi (legal, ce-i drept) de departe cea mai "fiscal evazionista" structura - si inca una lucrativa, nu gluma :-D - a statului roman.
3. Datele oficiale contrazic total teoria deturnarii asistentzei medicale spre clinicile particulare si de-aici a existentzei unei false crize in sistemul medical public - dezvoltarea clinicilor private e o situatie reala, dar care nu poate motiva exodul efectiv al medicilor si asistentelor din Romania:

http://www.ziare.com/stiri/spitale/4-000-de-cadre-medicale-se-pregatesc-sa-plece-din-tara-1074010
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Nox

SLEAH19, cred că habar nu ai care este realitatea...

îți spun eu care este... în aproape fiecare sat exista o biserică, dar un medic găsești doar în comune, la fel și școala care e vai de mama ei, nu mai spun de cămin cultural sau altceva.. și să dea naiba să ai vreo urgentă medicală că drumurile sunt adevărate cratere. Şi pe mine personal ca simplu cetățean ce plătesc impozite și taxe la buget și n-am legătură cu biserica vreau ca banii mei să se ducă unde vreau eu. Iar aia cu sensibilizatul babelor e o gogoașă.

P.S. BTW, eşti vreun popă ceva de faci apologia bisericii?
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Xanadron

Citat din: Nox din  07 August 2011, 16:44:40
SLEAH19, cred că habar nu ai care este realitatea...

îți spun eu care este... în aproape fiecare sat exista o biserică, dar un medic găsești doar în comune, la fel și școala care e vai de mama ei, nu mai spun de cămin cultural sau altceva.. și să dea naiba să ai vreo urgentă medicală că drumurile sunt adevărate cratere. Şi pe mine personal ca simplu cetățean ce plătesc impozite și taxe la buget și n-am legătură cu biserica vreau ca banii mei să se ducă unde vreau eu. Iar aia cu sensibilizatul babelor e o gogoașă.

P.S. BTW, eşti vreun popă ceva de faci apologia bisericii?

Subscriu - cu precizarea ca medici nu mai gasesti in ultima vreme nici macar in comune... :|

P.S. Se poate scrie oare "Biserica" si mai mic? :-D
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Casiopeea

Citat din: SLEAH19 din  07 August 2011, 15:49:45
Daca in ziua de azi primesti de la medicul de familie o trimitere la un spital de stat  , de acolo esti redirectionat imediat catre clinica privata a medicului la care tocmai ai apelat , acolo consultatia costa doar daca iti arunca o privire 80 de lei si de acolo la fiecare pas decartezi din suta in suta. Fiti seriosi , medicii nu pleaca , doar falimenteaza spitalele de stat pentru a le infiinta pe cele private, si casa de sanatate e cireasa de pe tort pentru importatorii de madicamente ( vezi demisia ministrului sanatatii din cauza rectificarii de buget unde bugetul pentru Casa de asigurari pentru sanatate sa facut peste capul lui , deci interesul scuza mijloacele). Mai parasiti televizoarele si mergeti un  pic prin viata reala.
        Si biserica papa de la buget , dar mai pe la coada!

  SLEAH19 draga, eu iti sugerez sa te documentezi inainte sa faci astfel de afirmatii. Fac parte din sistemul medical si adevarul trist e ca doctorii chiar parasesc tara si iti pot da si o sumedenie de motive. Cele mai importante din ele sunt chiar simple: salarii mici (de nici decenta nu ti-o permiti) si conditii mizere. Iar cei care au cabinet particular au incercat saracii (bineinteles ca nu toti sunt saraci  :-P) sa-si creeze propriile conditii si sa mai aduca un plus la salarul mizer de la stat. Pt ca genul asta de medici au familii sau pur si simplu sunt in varsta. Si stai linistit ca nici sa ai cabinet particular nu e usor. Uita-te la preturile ecografelor...pe care doctorii cu cabinet particular si le iau in rate. Ma rog...asta e alta treaba. Iar tinerii doctori (inlusiv eu) se pregatesc sa plece! Asta e adevarul SLEAH 19! Nu au nici dupa ce bea apa...d'apoi sa-si mai cumpere o casa sau sa-si faca o familie... Si uitati-va la majoritatea lenesilor din Romania cum o duc bine nefacand nimic...aduc referinte printre altele si la cei din armata si la popi (sunt multi peste limita acceptata cu un salar si un acoperis deasupra capului asigurat)-parerea mea! Asta e tristul adevar! :-(