Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Despre Catedrala Mantuirii Neamului si alte biserici grandioase

Creat de Arckadii, 04 Februarie 2008, 15:47:52

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

arckadii

@horia2008

Intr-adevar, activitatea stewarzilor era destul de deranjanta, mai cu seama ca au cam limitat accesul in special in zonele in care mi-ar fi placut sa ajung (ii inteleg pe de-o parte. cand ai de-a face cu cateva mii de oameni zilnic, nu prea iti da mana sa ii lasi sa zburde peste tot. In Musei Vaticani, unele picturi erau scrijelite cu texte de genul "Gigi+Maria=Love". Foarte suparator, mai ales ca sunt picturi celebre). Totusi, am reusit sa fac abstractie de ei, si de lume (intr-adevar multa) si m-am "refugiat" in mintea mea, cu fotografiile si rugaciunile mele.
Ca tot ai vorbit de manastirile din Moldova, si eu prefer locuri mai intime cand e vorba de mersul la biserica, insa stiu totodata ca preferintele difera de la individ la individ. Din aceasta cauza am ramas surprins ca m-am simtit atat de linistit in San Pietro. Este o cladire enorma...dar totusi am avut parte de intimitatea aceea spirituala pe care o cautam. Am cam deviat de la subiect, dar macar am ramas in tema :)
"Om trai si om vedea".

Ark

SLEAH19

Cei mai periculoşi oameni sunt cei ce apar ca foarte religioşi, în
special atunci când sunt organizaţi şi au o autoritate. Ei se bucură de un
respect adânc din partea celor ignoranţi, care nu văd dorinţa lor necurată
de putere.
Aceşti oameni religioşi, care pretind că-L iubesc pe Dumnezeu, vor
recurge la crimă, vor incita la revoluţii şi războaie dacă este în sprijinul
cauzei lor. Sunt şireţi, inteligenţi, politicieni religioşi şlefuiţi care trăiesc în
lumea secretelor, a intrigii şi a falsei sfinţenii.


,,Sunt tot mai puțini oameni care cred în biserică.
Și din cei ce sunt, unii pleacă.
Alții mai vin, însă tot mai rar.
Mai apatic.
Și biserica încearcă să găsească soluții.
Oferte.
Promoții.
Spectacole.
Consiliere.
Cursuri (gratuite) de gătit, de sănătate, de limbi străine...
Ajutoare umanitare.
Săli de cult moderne.
Tehnologie.
Școli și grădinițe.
Programe de toate tipurile, pentru toate categoriile.
Licurici. Pentru cei foarte mici.
Exploratori. Pentru cei puțin mai mari.
Companioni. Pentru adolescenți
Amicus. Pentru studenți.
Rebeca. Adică ne ocupăm și de matrimoniale.
Am face orice, numai să vină oamenii în biserică.
Dar oamenii nu vin.
Iar cei ce încă mai sunt, nu se știe cât mai rămân.
Ce oferea Isus?
O invitație. Atât.
"Veniți la Mine!"
Și oamenii veneau.
Biserica lui Isus nu avea clădire.
Se adunau prin crânguri, pe lângă lac, pe unde și când puteau.
Nu era cor.
Nici soliști.
Nici orchestră.
Nu dădeau spectacole.
Nu aveau nici școli sau grădinițe.
Nu primeau ajutoare, oricât de săraci erau sau oricât de aproape stăteau de Isus.
Petru era desculț când a venit la Isus. Și a rămas desculț.
Nimeni nu primea nimic.
Și nimeni nu cerea ceva.
Pentru că știau că în biserica lui Isus nu se oferă nimic.
Adică, ceva se oferea.
Pentru toți.
Cruci.
Pentru fiecare zi.
Și oamenii veneau.
Dintr-un singur motiv.
Pentru că în biserica aceea, fără clădire,fără cor, fără programe, fără oferte și promoții, era El, Isus.
Asta înțelegem noi foarte greu.
Că tot ceea ce avem nevoie în biserică este Isus.
Atunci vor veni oameni în biserică. Și vor rămâne.
Vor plăti să vină.
Orice preț.
Pentru că nevoia lumii este Isus.,,
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Xanadron

Foarte frumoasă (deşi... încă superficială zic eu, gnostic-virusatu' :wink:) apologia pro-domo a colegului SLEAH19 întru Credinţă - şi nu spre ghemu' de superstiţii cu care-i confundată credinţa de majoritatea Turmei liturgofile, ortodoxe sau nu (suficient de urmărit "interviurile" luate de ştiristele abulice hoardelor pupătorilor de moaşte, în care fervoarea aşa-zis religioasă se rezumă la aşteptarea unor recompense imediate post-pupare - egal dacă-i vorba de sănătate ori noroc chior la Loto; portofelele :-D plimbate peste moaşte-s elocvente).

Tema ocolirii tentaţiilor jos-vibratorii induse de intermediarii Cer-Lume, meseriaşi redutabili în vînzarea de frică (şi nu vorbesc doar de popime aici ci mai ales de îngeri, demoni sau arhonţi - cam... tot un drac :evil: toţi, în umila mea opinie) merită reluată însă mai pe larg pe topicul cu evadarea din Matrix, unde-i momentul să venim şi cu soluţii mai concrete...

Fiindcă scurtcircuitarea personală a drumului spre Sursa Primă :star: pare să fie soluţia Eliberării - relativă şi ea, evident, da' mai bună decît nimic.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

tractorbeam

NU pot decat sa ma bucur cand vad cat beton se ingroapa acolo pe dealul parlamentului. Ma gandesc sa fac o propunere: sa se sape un tunel intre casa poporului si catedrala, astfel parlamentarii vor putea ajunge la catedrala pe o cale separata sa nu dea nas in nas cu boboru'.  :evil:

Xanadron

Propunerea ta cred ca-i demult inclusa-n proiectu' magaoaiei, tractorbeam...

Fiindca milenara simbioza mafiota (si luciferica zic io) :evil: Stat/Biserica trebuie sa aiba si infrastructura necesara.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

SLEAH19


 
Citat din: tractorbeam din  25 Octombrie 2013, 10:44:45
NU pot decat sa ma bucur cand vad cat beton se ingroapa acolo pe dealul parlamentului. Ma gandesc sa fac o propunere: sa se sape un tunel intre casa poporului si catedrala, astfel parlamentarii vor putea ajunge la catedrala pe o cale separata sa nu dea nas in nas cu boboru'.  :evil:

Citat din: Xanadron din  25 Octombrie 2013, 10:50:09
Propunerea ta cred ca-i demult inclusa-n proiectu' magaoaiei, tractorbeam...

Fiindca milenara simbioza mafiota (si luciferica zic io) :evil: Stat/Biserica trebuie sa aiba si infrastructura necesara.


Fiindcă urmeză un pelerinaj la Capitală acum,  cu Sfântu Mitică eu cred că s-ar impune un pic de organizare nu ca la provincie, la Ieşi, ar trebui separate moaştele măcar în două părţi,  o parte să fie alocate pentru un Drive In unde politicienii, gherţoii şi alţi manelişti să potă pupa moaştele direct din maşină şi nu i-ar mai perturba pe cei care stau de trei zile la coadă, iar ca altă  formă de organizare ar trebui ca grupurile anunţate din provincie să aibă din start acces la o distanţă de maxim trei kilometrii faţă de moaşte chiar dacă coada are zece! 

Ce breaking news- uri se vor mai transmite zile în şir de la Drive-In!! ..... -  acum in direct limuzina lu ...escu penelescu  care surprinzător s-a trezit pentru prima oară înaintea lu  .. escu pedelescu crezând că va pupa moaştele lu ... escu pesedescu !!

  Da mărite Zen, vom reveni pe topicul cu evadarea din Matrix, să analizăm dacă există vreo ieşire din el înafară de cea ,,cu picioarele înainte,,  da e greu, că uite sistemul mă cravaşează , scriu de pe genunchi în timpul orelor de program şi constat că îmi fac griji pentru ziua următoare şi nu prea am timp să îmi fac griji pentru viaţa următoare!!
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

andrei

  Stie cineva ce politicieni au sustinut proiectul Catedralei? Nu de alta, dar sa stim si noi pe cine vom vedea pictati in chip de sfinti la intrare. :-D
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.