Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ghizi spirituali

Creat de Khaarsha, 27 Ianuarie 2008, 11:15:40

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

valmigliore

Jean, sunt de acord cu tine, dar sa stii cam putea fi buricul universului vizibil, deocamdata nu avem dovada unor fiinte mai complexe ca noi, aici ma refer la contopirea dintre trup si suflet cu tot ceea ce tine de corpurile eterice,samd.din punctul asta de vedere suntem o creatie speciala a lui Dzeu si nu ne putem asemana cu nici un animal de pe pamant luat ca fiinta, ptr ca Dzeu ne-a pus peste tot ceea ce tine de regn fie ca emineral, vegetal sau animal. In cartile sfintilor parinti sunt trecute multe astfel de idei destul de complexe dealtfel sa nu ne imaginam ca un calugar sihastru are cunostinte doar legate de biblie si atat. Sunt acei care cunosc asceza si multe altele relevate de catre Duhul Sfant, Sfintilor care s-au nascut si au trait dupa Hristos. Iar in noul testament Iisus spune ca ni se vor ierta toate, chiar acele pacate indrepate atat lui Iisus cat si lui Dumnezeu, dar mai putin un singur pacat care nu va putea fi iertat:pacatul impotriva Duhului Sfant. Cred ca stii despre ce pacat e vorba

valmigliore

In ceea ce priveste ghidul spiritual, e greu sa discernem intre un ghid de lumina si un ghid intunecat, pentru ca si cel intunecat poate deveni de lumina,pojghita e foarte subtire aici, si putini pot discerne despre ce fel de ghid e vorba, in mare parte suntem mintiti, pentru ca decele mai multe ori nu urmam calea luminii adica sa infaptuim acele lucruri care duc catre mantuire, iar in acest caznu vom avea parte de ghizi astrali benefici noua, vorba aia ne duc cu zaharelu' pana cand iti fac buba. aici cei mai multi patiti sunt yoghini, yoghini care de altfel se mandresc cu pozitia lor avansata in cunoastere,e greu sa fii smerit, iar acel guru care ii calauzesc rar recunosc ca au de a face cu un demon.sunt cazuri credeti-ma, sunt in anturaje, de guru si yoghini.yoga e buna dar doar  in stadiile incipiente

contemplatorul

#47
Citat din: antoniu din  07 Iunie 2008, 21:02:47
ai dat-o-n bara rau de tot 8520 cu analogia hard,soft la spirit si suflet. Constructia sistrelica ternara cosmica contine structuri de 1)constitutie,2)totalitate,3)invariant, adica structuri 1)concrete,2)mixte,3)abstracte, adica structuri de1)substanta,2)energie,3)informatie.    .....ia vezi si tu cu cine se asociaza acum spiritul si sufletul, ca energia este doar informaterie dupa ultimele acceptiuni.....8520!

Antoniule,

Brrrr, dar "rece sange" mai ai, precum tabla unui robot (ca sa nu zic inca "sange de reptila" ca ar fi degradant, si inca nu am ajuns ca sa te cunosc mai bine):

" constructia sistrelica ...... invarianti ........ energia este doar infomaterie ........... ", din partea mea, dar`ar toti dreacii in ele sa dea pe veci, in cazul asta  !

Pastrati-va voi lumea aia sistrelica si invarianta, ca eu imi fac una mai mica si mai umana, numai pentru mine.

Va mai mirati ca nu vi se supune plebea !

Pai  daca nu-i vorbiti limba, e cat se poate de normal efectul asta !

contemplatorul

Valmigliore,

Ai perfecta dreptate. Iti trebuie o forta extraordinara de stapanire de sine, la catva timp dupa ce ai avut o revelatie majora.

Daca te straduiesti prea mult ca sa-ti depasesti conditia, este extrem de greu sa redevii in cea mai mare parte - mai ales pentru semenii tai - omul care ai fost inainte.
Unora le este imposibil ca sa restabileasca echilibrul de_ generat prin intermediul revelatiei, si pierd nu doar ceea ce au castigat, ci si tot ceea ce au avut inainte de revelatie. 

valmigliore

da, asa este! e foarte adevarat ce ai spus!

contemplatorul

Antoniule,

Imi cer scuze pentru izbucnire=impuls, dar consider ca sunt deja mult prea multe taine=mistere=secrete pe lumea asta, si ca un vocabular  super_specializat pana aproape de criptare, va mentine marea masa=omenirea in aceeasi stare de zoombie - adica: crede si nu cerceta - in care au varat-o si religiile de-a lungul a mii de ani.

Nu pot sa-ti explic - desi stiu clar ca unici cum suntem fiecare dintre noi, si in consecinta pe deplin responsabili de propria noastra evolutie spirituala, care trebuie in mod automat ca sa includa la fiecare dintre noi dorinta asidua spre auto_perfectionare - de unde imi vine mie acest impuls=imbold, despre care pot sa va spun in mod clar ca ma face de cativa ani buni, de ne_recunoscut in proprii mei ochi, si anume: aceea de a critica vehement lipsa de preocupare suficienta a unora dintre noi, pentru ridicarea inclusiv a nivelului spiritual=de cunoastere al semenilor nostri, si nu doar pe al nostru personal.

valmigliore

E adevarat ,in mare parte sunt copiii care percep aceste aparitii pentru ca sunt curati sufleteste, si nu pangariti de nu stiu ce alta viata anterioara si manjiti de pacatele trecutului cum cred unii impatimiti ai acestui crez al reancarnarii,la botez ni se iarta pacatul stramosesc si atat, daca murim dupa acest botez, e clar ca nu putem pacatuii fiind deja foarte mici, intram direct in acea imparatie de care se pomeneste, altfel va fi destul de dificil pe parcursul vietii, avand nevoie de o marturisire si o curatire chiar perfecta ptr a accede in acel plan.Mai ales ca va fi vorba de o imparatie destul de cernuta si purificata.
  Acum sincer, cred ca sunt destui care vin si spun ca la un anumit punct in viitorul nostru va veni un mantuitor (nu se specifica exact cine) si ne va incarca intr-o nava uriasa apoi vom fi deportati pe planeta x!!! Sunt ghizi spirituali care trimit asemenea mesaje sau e doar imaginatia noastra teribilista?
  Chiar daca toti oamenii, de la Adan si Eva si pana la sfarsitul lumii ar putea fi mincinosi,Dumnezeu nu poate sa minta, ci totdeauna este adevarat dupa spusa apostolului:"Ci sa fie Dumnezeu adevarat si tot omul mincinos".Deci nu trebuie sa se indoiasca cei ce asculta invatatura Domnului nici macar asupra unei slove.

adipop


Relatia de prietenie dintre tine si sinele tau, este definitorie in evolutie. Cu multi ani in urma am observat ca reprezinti ingerul pazitor al sinelui tau si invers, el reprezinta ingerul tau pazitor.
Cu alte cuvinte, ai grija de el...
adi
[/quote]

Sunt multi ghizi spirituali. Ii simti cand apar. Poti sa stii si ce nivel de pregatire au. Apar unii care sunt mult peste nivelul tau de pregatire si este o incantare sa comunici cu ei, referitor la Scopul pe care ti l-ai propus.
M-am intrebat cine sunt acestea si daca nu cumva sunt proiectiile tale in Timp. Tind mult sa cred ca asa este.
adi

valmigliore

 Sevastase,

    Cultura hindusa, cu toate credintele ei, ca hindusii inca mai cred in idoli, in zeitati cu cate patru maini, sau cu cate doua capete, elefanti, vaci sau chiar sobolani, dar aici difera de la religie la religie fiinta care este idolatrizata, sunt animale care sunt considerate sacre!! Poate ca e o cultura frumoasa si plina de imaginatie, intradevar s-au pastrat multe obiceiuri de cand lumea si pamantu', numai ca astea au trecut, Dumnezeul Sionului spune sa nu credem in idoli si in sfaturile lor ca sunt zei falsi, ca si zeii din vechiul Egipt dealtfel.
   Uite , pentru curiozitatea ta iti las un link sa citesti experienta unui tanar grec sedus de mirajul Indiei si al hinduismului:

   http://www.sfaturiortodoxe.ro/marii-initiati-india-parintele-paisie/26-calatoria-catre-babaji-zeul-intrupat.htm

   povestea e mai lunga si poti sa o citesti de la capat daca ai rabdare...

darieglobur

Citat din: adipop din  13 Iunie 2008, 00:43:39

Sunt multi ghizi spirituali. Ii simti cand apar. Poti sa stii si ce nivel de pregatire au. Apar unii care sunt mult peste nivelul tau de pregatire si este o incantare sa comunici cu ei, referitor la Scopul pe care ti l-ai propus.
M-am intrebat cine sunt acestea si daca nu cumva sunt proiectiile tale in Timp. Tind mult sa cred ca asa este.
adi

pai, daca sunt cu mult peste nivelul tau de pregatire, cum poti sa comunici cu ei? :?



Citat din: adipop din  13 Iunie 2008, 00:43:39
Imi placea sa afirm, ca spiritul, este copilul sufletului...
Putini au " jonglat " corect cu acesti termeni : constient, inconstient si subconstient

tu cum ai jongla corect cu acesti termeni? :lol:
...und Sie fliegen doch!

adipop

Citat din: darieglobur din  13 Iunie 2008, 10:52:30
pai, daca sunt cu mult peste nivelul tau de pregatire, cum poti sa comunici cu ei? :?

Ra di : Trebuie sa devii constient de nivelul de pregatire pe care-l ai intr-o anumita Clipa T0. Tu cum ai comunica cu un copil ? Te faci inteles, daca-ti doresti asa ceva.



tu cum ai jongla corect cu acesti termeni? :lol:

Ra di : N-am prea vazut multi care sa inteleaga acesti termeni. Ai vazut de ce fel de memorii (RAM, EPROM si HDD) are nevoie si cum functioneaza un calculator. Si pentru ca oamenii dorm, amesteca cum vor aceste  " informatii " luate din aceste memorii ( termenii de mai sus ), si astfel reusesc sa iti explice ceva, de te apuca durerea de cap.

adi