Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ghizi spirituali

Creat de Khaarsha, 27 Ianuarie 2008, 11:15:40

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sevastase

Citat din: darieglobur din  12 Mai 2008, 00:30:41
asta sa i-o spui lu' mutu, ala de la fiorentina, ca el s-ar putea sa te creada...
pe pariu ca nu pierdusi nici o clipa sa te gandesti care e deosebirea dintre "suflet" si "spirit".
Corpul nostru astral, este sufletul nostru, spiritul daca vreti. Atunci cand NOI sau EU ca spirit unit cu TOTUL sau COMPLET  atunci cand ma aflu in plan astral, decid sa ma incarnez in panul acesta tri dimensional si sa invat sa traiesc si sa ma adaptez la un mediuinconjurator pe care sa il " traiesc" sau " percep "  cu ajutorul a 5 simturi primare , aleg niste parinti si ma transfer in fetus.
   Prima experienta " de viata ", este iesirea din burtica care este foarte traumatizanta pentru mine din cateva motive :

- atunci cand ma atasez derespectivul corp fizic, sufar o fragmentare a EU-lui meu intreg si unitar in TREI : fizic , emotional , mental. Astea sunt cele 3 componente prin intermediul carora interactionam cu dimensiunea fizica a spatiului, materiei, energiei si timpului. Constiinta noastra universala ( e a noastra SI universala in acelasi timp ) reprezinta corpul astral, spiritul sau sufletul, care face parte din constiintauniversala, din forta creatoare primordiala sau dumnezeu sau cum vrei tu sa ii spui ca nu are imortanta ( Apropo : dumnezeu denota o entitate de gen masculin ceea ce este fundamental gresit pentru ca constiinta universala nu are un gen aparta ci semanifesta in orice varianta posibila: o alta ideeinoculata gresit si rau voit de religie )

- ok. Atunci cand " ma nasc " este primulmoment cand simt aceasta separare si este foarte traumatizant si din cauza asta incep sa plang sau sa urlu  :| ... Cu cat suntem mai aproape de momentul nasterii, cu cat suntem mai constienti de CINE suntem cu adevarat. Cu cat crestem , cu cat se pierde legatura, pentru ca VOIT suntem fortati sa ne integram intr-o societate care este complet axata pe partea materiala si neglijeaza complet si voit dezvoltarea noastra spirituala cat si stiinta si istoria a cine suntem de unde venim etc. Din punct de vedere spiritual suntem infantili sau retardati din pacate, si nu este numai vina noastra, ci suntem incet incet crescuti si manipulati in acesta stare.

- sper ca acum ti-e mai clar cine e mutu si la ce echipa joaca  :wink:

pri3st3ss

Citat din: darieglobur din  12 Mai 2008, 00:07:41
nu e vorba de a deveni paranoici. nu-i mai face concesii lui sevastase pentru ca el si-a cam format o obisnuinta din a umbla cu jumatati de adevaruri - mai pe romaneste, cu sofisme - si, oricum, are deseori tendinta de "a pleca de-acasa".
Khaarsha  a zis ca nu ar trebui sa devenim paranoici :-D
si eu am aprobat-o


Citat din: darieglobur din  12 Mai 2008, 00:07:41
altfel, lesne se poate intampla sa confundam intuitiile cu niste raspunsuri emotionale date de catre "idolii" nostri, adica de catre acele automatisme pe care ni le asumam fie acceptand orbeste traditia fie cazand prada mirajului propriului nostru intelect.
eu nu cred ca daca "recunosti" vocea intuitiei , esti in pericol de a cadea in plasa unor raspunsuri emotionale...desi uneori raspunsurile emotionale sunt mai bune...vezi, e ceva cu dus si intors...trebuie sa fie un echilibru intre mental, emotional si intuitiv,sa  nu cadem in plasa niciuneia...


Citat din: sevastase din  12 Mai 2008, 00:10:18
gardianul tau este corpul tau astral, sau sufletul :)

nu,nu este nici trupul meu astral,nici sufletul.este gardianul meu,atat.

Citat din: darieglobur din  12 Mai 2008, 00:30:41
pe pariu ca nu pierdusi nici o clipa sa te gandesti care e deosebirea dintre "suflet" si "spirit".
de multe ori notiunea de "spirit" e consemnata ca fiind sinonimul cuvantului "suflet", deci ce te mira?! :lol:


Citat din: adakarina din  12 Mai 2008, 03:56:21
Numai ca deodata,  in fata mea a aparut un barbat imbracat in straie negre de preot, cu potcap negru si  patrafir albastru. Era bucalat, cu tenul inchis, cu parul negru si ondulat iar ochii ii erau foarte negri. Era nervos si ma certa,  iar degetul aratator il vantura in aer amenintator spre mine. Desi vorbea, nu auzeam nimic. Apoi m-a binecuvantat si a disparut. Totul a durat cateva fractiuni de secunde. Nu mai mult.  M-am speriat, am sarit de pe scaun si in  acel moment a disparut. A fost prima data cand mi-am vazut ghidul  spiritual, pentru ca banuiesc ca despre EL este vorba.

vai,scumpo,dar ce ganduri negre!!! cum sa faci asa ceva? :?
...ma mira modul in care ti-a aparut gardianul- preot- din moment ce nu incluzi prelatii in relatia ta cu dzeu.
ar trebui doar sa te intrebi de ce ti-a aparut sub acea forma,de ce avea acea culoare..ce semnifica pentru tine?un mesaj tot ti-a transmis numai folosind aceste 2 elemente....fa legatura intre aparitia lui ,evenimente, starea ta si
 
Citat din: adakarina din  12 Mai 2008, 03:56:21
multe din lucrurile ciudate, evenimentele  dureroase si obstacolele inexplicabile ce au dus la multe neimpliniri in viata mea.
nu uita ca totul trebuie "tradus" integral,nu luat pe bucatele.


Citat din: adakarina din  12 Mai 2008, 03:56:21
  Nici vorba de acel inger frumos si diafan  care sa te farmece cu aparitia lui angelica. Era un preot cu o privire dura, aspra si implacabila.

nici ghidul meu nu este un inger frumos,diafan buclat etc... :-D
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Khaarsha

Citatnici ghidul meu nu este un inger frumos,diafan buclat etc...
Imi amintesc cat de mult imi doream sa-i vad adevarata forma ingerului meu...Mi-a aratat doar o parte si efectiv nu am stiut sa ma comport.Am avut reactii ciudate si am inteles de ce nu arata el ce vroiam sa vad. Am stabilit amandoi o forma a lui cu care sa ma familiarizez, pe care mi-o arata si care-l reprezinta oarecum.
   Aviz amatorilor, stiu ca multi dintre noi cauta la inceput sa afle cum arata, cum il cheama, de unde vine, ce scop are. E bine sa punem intrebari, insa nu e indicat sa fortam aparitia raspunsurilor...

pri3st3ss

Citat din: Khaarsha din  12 Mai 2008, 21:18:59
    Imi amintesc cat de mult imi doream sa-i vad adevarata forma ingerului meu...Mi-a aratat doar o parte si efectiv nu am stiut sa ma comport.Am avut reactii ciudate si am inteles de ce nu arata el ce vroiam sa vad. Am stabilit amandoi o forma a lui cu care sa ma familiarizez, pe care mi-o arata si care-l reprezinta oarecum.
nu a aratat ce trebuia sa vezi,adica forma lui adevarata...

Citat din: Khaarsha din  12 Mai 2008, 21:18:59
       Aviz amatorilor, stiu ca multi dintre noi cauta la inceput sa afle cum arata, cum il cheama, de unde vine, ce scop are. E bine sa punem intrebari, insa nu e indicat sa fortam aparitia raspunsurilor...

de parca ai putea verifica ce spune el sau vine cu o scrisoare de recomandare la tine :-D

tot pentru inceput: nu puneti intrebari aiurea.de genul "din ce cauza s-a scufundat titanicul", din moment ce stiti  ca era un reptilian pe vas :-D, sau "in ce zona e atlantida"...
multumiti-va la prezentul vostru macar pana se realizeaza legatura intre voi si aveti incredere ca e ok...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

adipop


multumiti-va la prezentul vostru macar pana se realizeaza legatura intre voi si aveti incredere ca e ok...

[/quote]

Relatia de prietenie dintre tine si sinele tau, este definitorie in evolutie. Cu multi ani in urma am observat ca reprezinti ingerul pazitor al sinelui tau si invers, el reprezinta ingerul tau pazitor.
Cu alte cuvinte, ai grija de el...
adi

darieglobur

#35
Citat din: pri3st3ss din  12 Mai 2008, 21:07:21


nici ghidul meu nu este un inger frumos,diafan buclat etc... :-D


eu nu vreau "ghid", eu vreau "ghida". si vreau...dar ce spun eu ca vreau? sunt aproape convins ca ghida mea e un "inger" frumos si diafan! :-D
...und Sie fliegen doch!

pri3st3ss

Citat din: darieglobur din  12 Mai 2008, 22:24:48
sunt aproape convins ca ghida mea e un "inger" frumos si diafan! :-D

frumos si diafan pt cine?!
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

darieglobur

Citat din: lylyt_ice din  12 Mai 2008, 00:55:03
  Eu nu sunt nici "mutu" si nici "ala" de la...fiorentina...si nu am nici tendinta de a crede pe cineva....dar si eu sunt de aceeasi parere cu sevastase...! Si... care-i deferenta intre suflet si spirit(dupa parerea ta) ca oricum "stiintific" nu au fost aduse dovezi inca pe aceasta tema?!?
bine-nteles ca nu esti "mutu". tu esti lylyt_ice si ai o personalitate bine definita :-D
stiintific, sigur ca nu au fost aduse dovezi! de altfel, cred ca este evident ca notiunile de "suflet", "spirit", precum si sintagme de genul "ghizi spirituali", "viata dupa moarte", apartin metafizicii si nu fizicii sau stiintei :-D.




Citat din: sevastase
Corpul nostru astral, este sufletul nostru, spiritul daca vreti...

Citat din: pri3st3ss
de multe ori notiunea de "spirit" e consemnata ca fiind sinonimul cuvantului "suflet", deci ce te mira?!

de multe ori, da, notiunile de suflet si spirit sunt considerate a fi sinonime, insa eu consider ca nu-i asa. am observat ca cei care sunt atrasi, sa spunem, de cultura orientala, au tendinta de a considera ca "sufletul" si "spiritul" ar insemna acelasi lucru. nu am timp acum, insa cu prima ocazie o sa incerc sa-mi exprim punctul de vedere mai pe larg...




...und Sie fliegen doch!

darieglobur

Citat din: pri3st3ss din  12 Mai 2008, 22:26:06
frumos si diafan pt cine?!

frumos si diafan, asa, la modul absolut. si, in particular, bine-nteles ca pentru mine! :-D
...und Sie fliegen doch!

adipop

au tendinta de a considera ca "sufletul" si "spiritul" ar insemna acelasi lucru.
[/quote]

Imi placea sa afirm, ca spiritul, este copilul sufletului...
Putini au " jonglat " corect cu acesti termeni : constient, inconstient si subconstient.
adi

Nox

Spirit - real / energie / hardware
Suflet - virtual / informatie / software
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

valmigliore

poate ca ati uitat un lucru esential: suntem cununa creatiei a Lui Dumnezeu. Mare onoare a fost data pe capul omenirii ca  apoi mai tarziu Dzeu sa se  intrupeasca in om ca sa-l mantuiasca, datorita pierzaniei indusa de ingerii decazuti, transformati in elieni ,ghizi spirituali, samd. nici unde in acest univers, nici o alta specie nu a avut aceasta binecuvantare, e normal sa atragem furii ale altor fiinte inteligente sau mai putin inteligente din universul asta, boala pe care o au pe noi sunt spiritele decazute, cele care inca mai pot manipula materia si se pot transforma in fiinte de lumina, multi sunt coplesiti de aparitia acestor fiinte nestiind ca astefel sunt pacaliti si se simt mandrii de aceste intalniri( lipsa smereniei), alt pacat mare, si tot asa, suntem martori in fiecare sec la degradarea omului ptr ca nu credem in cel care ne-a facut si ne-a dat o libertate...

Khaarsha

#42
   Lipsa de smerenie e si sa ne credem superiori ca rasa, ca si fiinte inteligente. Nu suntem mai buni sau mai rai ca oricare alta creatura din univers, fie ea insecta, umanoid etc....
   Acceptarea unei pareri diferite de a noastra e un pas inainte. Unii credem in existenta entitatilor care ajuta si indruma, altii nu. Diferenta de opinii nu ne urca sau coboara, nu ne face mai speciali sau mai evoluati.  Daca cineva crede in existenta acestor gardieni, nu ii da dreptul sa ii desconsidere pe cei care nu cred, sa se creada superior lor ori sa-i contrazica. Valabil si invers.

  "Though there are many paths
   At the foot of the mountain.
   All those who reach the top
   See the same moon."   
                 Morihei Ueshiba

jean

CitatMare onoare a fost data pe capul omenirii ca  apoi mai tarziu Dzeu sa se  intrupeasca in om ca sa-l mantuiasca. Nici o alta specie nu a avut aceasta binecuvantare, e normal sa atragem furii ale altor fiinte inteligente sau mai putin inteligente din universul asta
valmigliore, ce te face sa crezi ca omul este buricul cosmosului?...oare nu ingerii domnului a ajutat oamenii?...sunt diverse cazuri chiar in cartea sfanta. Deci, rezulta ca Domnul are inteligente mult superioare noua in apropierea sa (ingerii). Acestia au intervenit in viata oamenilor pe pamant dea lungul timpului. Ei pot fi extraterestri sau terestri (eterici), pot fi materiali sau imateriali, se pot materializa la nevoie, pot crea materie. Sunt fii ai lui Dumnezeu si executa ordinele sale, noi suntem in grija lor. Nu vor lasa fiintele decazute din univers sa faca ce vor cu noi.
  Nu cred ca este vorba de degradarea omului in incercarea de a intelege anumite lucruri. Isus a zis ca putem ajunge la el numai prin cunoastere, nu cum spune biserica ,,crede si nu cerceta". Daca noi suntem cununa lui Dumnezeu, cum ramane cu semeni nostri pacatosi, cu preotii si calugarii care savarsesc pacate inclusiv in casa Domnului?...daca ne asemanam Domnului oare asa sa fie si Dumnezeul nostru, ca noi?...
   E nu pot sa cred asa ceva si sunt de acord cu Khaarsha.
Adevarul este dincolo de noi

antoniu

ai dat-o-n bara rau de tot 8520 cu analogia hard,soft la spirit si suflet. Constructia sistrelica ternara cosmica contine structuri de 1)constitutie,2)totalitate,3)invariant, adica structuri 1)concrete,2)mixte,3)abstracte, adica structuri de1)substanta,2)energie,3)informatie.    .....ia vezi si tu cu cine se asociaza acum spiritul si sufletul, ca energia este doar informaterie dupa ultimele acceptiuni.....8520!