Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ghizi spirituali

Creat de Khaarsha, 27 Ianuarie 2008, 11:15:40

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

darieglobur

Citat din: Khaarsha din  05 Mai 2008, 10:44:38
  Observ ca acest subiect este greu de abordat, nu doar aici pe forum, ci in general. Multi dintre cititori stiu despre ce e vorba, in mare, dar se feresc sa spuna ceva, sa impartaseasca experiente. Care sa fie cauza acestor retineri?
 
  Ar fi interesant sa se scrie aici pareri, sa se descrie experiente, sa ne consultam unii cu altii in vederea obtinerii de informatii folositoare tuturor.

explicatia este ca viziunea noastra asupra lumii este una pozitivista, excesiv de rationala, ca sa zic asa.
totusi, de foarte multa vreme exista marturii in acest sens, doar ca ele sunt interpretate in fel si chip si li se acorda o mai mica importanta. una dintre ele, celebra deja, este cea a lui socrate. se stie ca platon vorbea la modul cel mai serios atunci cand ne povestea despre daimon-ul lui socrate. pentru noi este foarte dificil sa spunem  ce anume intelegeau exact socrate si platon prin acest termen. foarte multi au mers pe varianta traducerii daimon-ului socratic in sens figurativ, ca pe un fel de "voce a constiintei". altii au vazut acest daimon ca fiind o entitate exterioara lui socrate, un fel de "spiridus" sau "inger", cum am spune noi . altii au tradus acest daimon simplu prin "spirit", in sensul ca socrate comunica intr-o forma sau alta cu propriul lui spirit.
interesant e ca la herodot (cel putin in unele din celebrele pasaje in care aminteste de zalmoxis), daimon are sensul de duh, spirit, adica "esenta" a omului care supravietuieste mortii acestuia.
deci problema poate fi abordata din mai multe puncte de vedere...
...und Sie fliegen doch!

lylyt_ice

 Kaarsha, ai, sau ai avut tu experiente mai detailate cu ghidul sau ghizii tai spirituali? Daca da, atunci spune-ne si noua mai pe inteles, poate atunci indraznesc si altii care au astfel de trairi sa dezvaluie mai mult...
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Nox

Citat din: Khaarsha din  05 Mai 2008, 10:44:38
  Observ ca acest subiect este greu de abordat, nu doar aici pe forum, ci in general. Multi dintre cititori stiu despre ce e vorba, in mare, dar se feresc sa spuna ceva, sa impartaseasca experiente. Care sa fie cauza acestor retineri? 

  Ar fi interesant sa se scrie aici pareri, sa se descrie experiente, sa ne consultam unii cu altii in vederea obtinerii de informatii folositoare tuturor.

Întrebarea ta cred cã era retoricã, acum câteva sute de ani te ardea pe rug... acum te trimite la Belle Reve, more or less.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Khaarsha

#18
Citat din: lylyt_ice din  06 Mai 2008, 13:44:11
Kaarsha, ai, sau ai avut tu experiente mai detailate cu ghidul sau ghizii tai spirituali? Daca da, atunci spune-ne si noua mai pe inteles, poate atunci indraznesc si altii care au astfel de trairi sa dezvaluie mai mult...
Scriind, inteleg de ce nu sunt multi cei care raspund aici...
Imi e greu sa vorbesc despre asta pentru ca face parte din lucrurile pe care omul le tine pentru el insusi. Nu le dezvaluie oricand, oricui si aproape niciodata fara motiv intemeiat.
  Experienta mea personala nu are nimic spectaculos, nimic din ce se vede prin filme. Este ceva normal(asa-mi pare mie), se poate intampla oricui. Inca de cand eram copil vorbeam si cu altcineva in afara de mine insami(evident, in gand :) ). Abia acum cativa ani am fost sigura ca cel cu care comunic e o entitate diferita de mine. Ma ajuta si-mi da sfaturi in orice situatie, discuta cu mine in fiecare minut.
   Imi amintesc ca eram mica, nush exact cati ani aveam, si ma jucam pe afara. Pe vremea aia mai era cineva cu care vorbeam in gand, ale carui sfaturi erau mai mult porunci si-l percepeam ca fiind negativ. Ce zicea el trebuia sa nu fac, ca numa' tampenii ma invata. Am "auzit" cum se da o lupta intre acea entitate si cel de acum si a  trebuit sa aleg intre ei 2. Abia peste multi ani mi-am dat seama ca am ales de fapt ce cale voi urma, si asta nu se rezuma neaparat la "calea cea buna/calea cea rea"...

lylyt_ice

 Da, e un dar minunat sa ai pe cineva cu care poti vorbii numai tu despre toate cite ai de trait in viata de zi cu zi...!!! poti vobbii cu acel cineva tot timpul, sau numai cind crede el ca ai nevoie de sfatul lui? Vosbeste cu aceeasi voce ca si tine sau are alt ton(timbru)? Ai citeodata senzatia ca esti pe punctul de ai raspunde cu voce tare?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

romulus

CitatImi e greu sa vorbesc despre asta pentru ca face parte din lucrurile pe care omul le tine pentru el insusi.
-----Kaarsha draga , afla ca nu ti se intampla nimic " spectaculos" ! Chestia cu cealalta voce din capul tau, cu care te "conversezi " in fiece secunda o are orice individ ! Unii au denumit-o " alter ego" ! Ai citit despre asta ? Poate nu ai avut suficient timp.... din cauza varstei.... Fii pe pace ! Nu esti "defecta" ! Toti avem acea "voce" in cap.
----Cat despre cealalta voce, care te indemna la rele, ma mir ca te-a lasat!  Pe mine inca ma indeamna la prostii si "ranjeste".... Si stii de ce ? Pentru ca nu mai crede ca voi face ce ma indeamna ! Nu crede, dar persista sa ma indemne " fa asa, fa altfel, .....da-i la cap, .... rupe-i nasul......!!!" Ha , ha .... distractiv nu ?
-----Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

pri3st3ss

Citat din: romulus din  11 Mai 2008, 20:29:53
-----Kaarsha draga , afla ca nu ti se intampla nimic " spectaculos" ! Chestia cu cealalta voce din capul tau, cu care te "conversezi " in fiece secunda o are orice individ ! Unii au denumit-o " alter ego" ! Ai citit despre asta ? Poate nu ai avut suficient timp.... din cauza varstei.... Fii pe pace ! Nu esti "defecta" ! Toti avem acea "voce" in cap.

sau intuitie,al x-lea simt etc...important este sa ai o masura si sa stii cat si pana unde sa asculti acea "voce".nu te lasa in totalitate pe "mana" ei! analizeaza si ia decizia care ti se pare adecvata situatiei!
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

sevastase

Ghidul meu spiritual e propria mea intuitie. Cu cat analizez si gandesc mai mult impulsurile initiale cu atat am mai multe sanse sa ratez solutia optima. Funny catot veni vorba, atletii folosesc acelasi principiu cand vorbesc de "a fi in zona" : atata timp cat iti inchizi mintea analitica complet, esti intr-o transa in care corpul e miscat de altceva parca. Iti da impulsurile si solutiile (implicit) ideale ; cu cat gandesti mai mult cu atat merge mai anapoda : asta e zona. Intrebati orice atlet bun si o sa va descrie ceva asemanator. Tehnica cea mai comuna pentru a intrA in transa sau zona sau mai pe simplu " concentrare ", este vizualizarea, uneori cuplata cu muzica ritmica. Atletii la nivel ridicat se chinuie sa intre si sa se mentina intr-o zona din asta in care nu gandesti ci reactionezi doar. Poezia iti vine, nu o scoti cu patentul.

Khaarsha

Citat din: romulus din  11 Mai 2008, 20:29:53
-----Kaarsha draga , afla ca nu ti se intampla nimic " spectaculos" ! Chestia cu cealalta voce din capul tau, cu care te "conversezi " in fiece secunda o are orice individ ! Unii au denumit-o " alter ego" ! Ai citit despre asta ? Poate nu ai avut suficient timp.... din cauza varstei.... Fii pe pace ! Nu esti "defecta" ! Toti avem acea "voce" in cap.
----Cat despre cealalta voce, care te indemna la rele, ma mir ca te-a lasat!  Pe mine inca ma indeamna la prostii si "ranjeste".... Si stii de ce ? Pentru ca nu mai crede ca voi face ce ma indeamna ! Nu crede, dar persista sa ma indemne " fa asa, fa altfel, .....da-i la cap, .... rupe-i nasul......!!!" Ha , ha .... distractiv nu ?
-----Am zis !

   Stiu ca ce mi se intampla nu este "spectaculos", nu ma cred defecta sau alte asemenea. Mai stiu ca orice om are un gardian al lui, motiv pentru care am deschis acest subiect, pentru a atrage atentia celor care inca nu si-au dat seama in mod constient si pentru a ne ajuta unii pe altii. Am citit despre asta destul , dar, ca orice om, mai am multe de invatat.

Citatsau intuitie,al x-lea simt etc...important este sa ai o masura si sa stii cat si pana unde sa asculti acea "voce".nu te lasa in totalitate pe "mana" ei! analizeaza si ia decizia care ti se pare adecvata situatiei!
E important sa ai incredere in indrumatorul tau, dar, asa cum atrage atentia pri3stess, e indicat sa existe mici rezerve. Uneori oamenii sunt pacaliti si atrasi in capcane din care cu greu pot iesi. Sunt manipulati de altcineva decat ghidul lor...Asta nu inseamna ca trebuie sa devenim paranoici...

pri3st3ss

da,ai dreptate. sa nu devenim paranoici.
si sevastase are dreptate;nici gandirea excesiva nu e buna,uneori intuitia te ajuta sa iesi din toate situatiile.
e vorba de o "simpla" reactie chimica in creierul nostru...de amigdala,experienta etc


si eu ma bazez pe intuitia si gardianul meu.
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

darieglobur

Citat din: pri3st3ss din  11 Mai 2008, 21:24:13
da,ai dreptate. sa nu devenim paranoici.
si sevastase are dreptate;nici gandirea excesiva nu e buna,uneori intuitia te ajuta sa iesi din toate situatiile.
e vorba de o "simpla" reactie chimica in creierul nostru...de amigdala,experienta etc


si eu ma bazez pe intuitia si gardianul meu.

nu e vorba de a deveni paranoici. nu-i mai face concesii lui sevastase pentru ca el si-a cam format o obisnuinta din a umbla cu jumatati de adevaruri - mai pe romaneste, cu sofisme - si, oricum, are deseori tendinta de "a pleca de-acasa".
ai punctat extrem de bine cand ai afirmat: "important este sa ai o masura si sa stii cat si pana unde sa asculti acea <<voce>>. nu te lasa in totalitate pe <<mana>> ei! analizeaza si ia decizia care ti se pare adecvata situatiei!".
sigur ca intuitia sau, ma rog, ceea ce intelegem noi prin aceasta, e un factor deosebit de important de care e de dorit sa tinem cont. poate ca deciziile cele mai importante din viata noastra le luam in urma unor asemenea intuitii. insa, in permanenta, in procesul de cunoastere, tre' sa echilibram aceste intuitii cu analiza si sinteza si, mai ales, sa vedem daca acestea se verifica experimental. altfel, lesne se poate intampla sa confundam intuitiile cu niste raspunsuri emotionale date de catre "idolii" nostri, adica de catre acele automatisme pe care ni le asumam fie acceptand orbeste traditia fie cazand prada mirajului propriului nostru intelect.
...und Sie fliegen doch!

sevastase

gardianul tau este corpul tau astral, sau sufletul :)

darieglobur

Citat din: sevastase din  12 Mai 2008, 00:10:18
gardianul tau este corpul tau astral, sau sufletul :)

asta sa i-o spui lu' mutu, ala de la fiorentina, ca el s-ar putea sa te creada...
pe pariu ca nu pierdusi nici o clipa sa te gandesti care e deosebirea dintre "suflet" si "spirit".
...und Sie fliegen doch!

lylyt_ice

  Eu nu sunt nici "mutu" si nici "ala" de la...fiorentina...si nu am nici tendinta de a crede pe cineva....dar si eu sunt de aceeasi parere cu sevastase...! Si... care-i deferenta intre suflet si spirit(dupa parerea ta) ca oricum "stiintific" nu au fost aduse dovezi inca pe aceasta tema?!?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

adakarina

Buna noapte.
Am citit toate postarile din acest topic si m-am gandit ca poate experienta mea v-ar putea aduce putina lumina in privinta ghizilor spirituali. Am mai scris in acest forum, la un subiect tangential cu ceea ce se discuta aici. Topicul deschis de mine: "Exista viata dincolo de moarte!"  Dupa cum vedeti este o afirmatie cu convingere  si nu o intrebare. Si acum sa va spun pe scurt ce mi s-a intamplat. Ca fiecare om, am avut si eu momente dificile in viata mea insa unul m-a indurerat atat de mult incat in mintea mea (pentru prima data si ultima) incoltise dorinta de a pleca din aceasta lume. Va asigur ca nu dormeam, stateam la biroul meu, pe scaun si priveam in gol. Atunci, in disperarea mea, ma gandeam cum sa fac acest pas. Numai ca deodata,  in fata mea a aparut un barbat imbracat in straie negre de preot, cu potcap negru si  patrafir albastru. Era bucalat, cu tenul inchis, cu parul negru si ondulat iar ochii ii erau foarte negri. Era nervos si ma certa,  iar degetul aratator il vantura in aer amenintator spre mine. Desi vorbea, nu auzeam nimic. Apoi m-a binecuvantat si a disparut. Totul a durat cateva fractiuni de secunde. Nu mai mult.  M-am speriat, am sarit de pe scaun si in  acel moment a disparut. A fost prima data cand mi-am vazut ghidul  spiritual, pentru ca banuiesc ca despre EL este vorba. Nici vorba de acel inger frumos si diafan  care sa te farmece cu aparitia lui angelica. Era un preot cu o privire dura, aspra si implacabila. Acum imi explic multe din lucrurile ciudate, evenimentele  dureroase si obstacolele inexplicabile ce au dus la multe neimpliniri in viata mea.
Mai trebuie sa va precizez ceva. In privinta religiei nu sunt deloc habotnica, iar pentru mine biserica este un loc de refugiu, liniste, meditatie dar si de dialog (de fapt monolog) cu cel care ne-a creat si pe care-l numim DUMNEZEU si nu un loc de spovedanie in fata vreunui preot. Sper ca nu v-am plicitisit. O saptamana buna cu multe realizari va doresc!