Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Piramidele

Creat de draculasblood, 22 Ianuarie 2006, 17:36:50

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Dreamy

CitatRidicat-am deasupra intrarii, o puternica piramida, folosind puterea ce intrece forta Pamantului (gravitatia, n.tr.). ......
Construit-am Marea Piramida, dupa modelul piramidei fortei Pamantului, arzand etern astfel ca, si ea, sa ramana de-a lungul secolelor  ............
Cautati si descoperiti in piramida pe care am construit-o. ..........
Cauta in piramida mea, adanc in coridorul ce se termina intr-un perete.Foloseste CHEIA celor SAPTE, si deschide calea. Acum tie ti-am incredintat intelepciunea mea. Acum tie ti-am incredintat calea mea. Urmeaza calea. Afla tu secretele mele. Caci tie ti-am aratat drumul. .............
Sa stiti ca in piramida pe care am construit-o sunt Cheile ce va vor arata Calea spre viata.
Da, trageti o linie de la marele chip pe care l-am construit,  Catre varful piramidei, construita ca o poarta. Trageti inca o linie, opusa la acelati unghi si directie. Sapati si veti gasi ce am ascuns.
Acolo veti gasi intrarea subpamanteana  Catre secretele ascunse .................

Cam ce ar trebui sa intelegem din asta???
O concluzie s-ar putea trage......stiti cum e vorba, cine are ochi s vada si urechi sa auda :-D

pri3st3ss

de acord,dreamy, dar ce este cheia celor 7?
ai citit in continuare textul,in care se spune despre ea?

in plus,s-au vehiculat destule idei preconcepute si  retineri pe baza textului chiar si la noi in forum..cine crezi ca va merge sa sape,sub ce motiv si cand va obtine aprobare????

mm,uneori imi pare rau ca nu m-am facut arheolog :roll:
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

entitate

totul este ciclic pe acest pamant si in general in univers. sunt convins ca a mai existat o civilizatie umana inainte de Sumer. dar in ceea ce priveste tablitele lui Toth....vrajeli

pri3st3ss

Citat din: entitate din  12 Martie 2007, 20:33:51
dar in ceea ce priveste tablitele lui Toth....vrajeli

ceea ce era de demonstrat, dreamy  :-D

entitate ..conform celor spuse de tine, egiptenii au preluat de la acea civilizatie tot..deci mai existau supravietuitori...de ce acei supravietuitori nu au povestit nimic despre civilizatia de care apartineau??
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Unidentified

Piramidele sunt f interesante d p d v constructiv.Sunt atatea teorii ce se vehiculeaza in legatura cu scopul lor sau cum au fost realizate.Nimeni nu stie cu exactitate cine le-a facut si pt ce ...fiecare isi alege teoria care ii surade.
Si eu tind sa cred ca au fost facute cu ajutorul unor fiinte superioare dar pana la urma cine poate sa stie.
Mi se pare credibila si teoria precum careia piramidele au fost facute numai de oameni.Daca constructia lor s-a intins pe parcursul a 100 de ani sau 200 ,un proiect care s-a transmis din generatie in generatie , mi se pare un lucru realizabil chiar si de catre acei oameni de atunci.Orice este posibil si pana nu vine nimeni ( pamantean sau et :-D ) cu dovezi clare si irefutabile, noi putem doar specula. va pup

entitate

supravietuitori...poate sau poate nici unul si doar constructiile lor au ramas niciodata intelese si de neimitat. stiati ca a fost facut un studiu daca omenirea ar putea realiza o singura piramida cum e cea a lui Hufu. concluzia... se poate numai ca, costurile ar fi imense iar justificatia economica zero

Dreamy

pri3st3ss daca te refereai la asta ..
CitatTu esti cheia intregii intelepciunii. In tine se afla tot timpul si spatiul.

ai mare dreptate, cum defapt pot sa-i dau dreptate si lui entitate cand spune
Citat din: entitate din  12 Martie 2007, 20:33:51
totul este ciclic pe acest pamant si in general in univers. sunt convins ca a mai existat o civilizatie umana inainte de Sumer. dar in ceea ce priveste tablitele lui Toth....vrajeli

DA, pana nu se va afirma cu certitudine si pana nu vor aparea expuse in adevarata lor splendoare, palcutele lui TOTH sunt doar pure speculatii, insa sa nu uitam ca cel care le-a scris in forma citita de noi, a construit intreaga poveste pe o structura bine cunoscuta si adanc mestesugita, din acest motiv am spus "cine are ochi sa vad si urechi sa auda"
Ar mai fi un mic amanunt, daca aceste placute au fost descoperite si traduse, inseamna ca SECRETUL Marii Piramide a fost descoperit....tunelele secrete au fost deschise, calea spre lumea de jos dibuita....iar in cazul asta am putea sa ne asteptam la soarta ATLANTIDEI???

Si ca sa nu va las doar cu o singura dilema.....cate piramide impresionante se gasesc in Giza??
Trei, de cate ori se vorbeste ca s-ar fi incarnat TOTH??
De Trei Ori.... :-o....deci speculatii sa fie ca material exista :-D


pri3st3ss

Citat din: entitate din  12 Martie 2007, 23:20:03
supravietuitori...poate sau poate nici unul si doar constructiile lor au ramas niciodata intelese si de neimitat.

pai e imposibil ce spui tu... piramidele sunt intesate cu hieroglife, deci au existat supravietuitori pt a le "preda"  cunostintele  ( scris, medicina - adu-ti aminte ca egiptenii faceau super operatii pe creier!!! - astronomie, matematica etc )..un "tata" dornic sa  le ofere cunostinte...se spune ca unul dintre primii faraooni, a venit de peste "7mari si 7 tari" in egipt...
e imposibil ca un popor sa explodeze asa brusc pe toate planurile...


Citat din: entitate din  12 Martie 2007, 23:20:03
stiati ca a fost facut un studiu daca omenirea ar putea realiza o singura piramida cum e cea a lui Hufu. concluzia... se poate numai ca, costurile ar fi imense iar justificatia economica zero

te inseli iar...pentru tine si pentru noi in general justificarea economica este zero..
pentru egipteni o piramida era mormantul faraonului, care era fiul zeului, care trebui sa se incarneze si sa traiasca viata vesnica alaturi de tatal ceresc ,intr-un rai verde!

nu era justificare zero!!

versiunea eshatologica predominanta, insa, in tot egiptul a fost cea osiriana;intr-un text din sarcofage se spune: "Eu traiesc, eu mor, eu sunt Osiris ... Eu traiesc, eu mor, eu sunt orzul; eu nu dispar". dupa cum osiris, dupa moartea sa, a fost declarat drept si a primit demnitatea sa de rege in lumea subpamanteana, tot la fel regele defunct este "justificat", "indreptat", iar urmasul sau apare ca mostenitorul sau de drept al lui Horus. ulterior, fiecare defunct devine un osiris si primeste epitetul de "justificat": "Tu esti pe tronul lui Osiris, ca reprezentant al Celui dintai intre cei aflati la Apus (respectiv Osiris). Impartaseste-te din puterea lui, primeste coroana lui.". eshatologia era o arta

...in plus,imi imaginez ca era angajat in lucrari tot regatul ( asta daca le-au construit egiptenii cu "scripeti" si "roti " )..iar la acel; santier veneau de peste tot si contribuiau cu mancare,apa,haine,machiaj ( nu uita ca egiptenii muncitori au facut greva pt ca nu li se dadea ulei de corp si machiaj!! ) ...



Citat din: dreamy din  13 Martie 2007, 08:42:46
pri3st3ss daca te refereai la asta ..
ai mare dreptate,

da,la asta ma refeream,dreamy..dar omul e prea orgolios..cauta in stele si in pamant...


Citat din: dreamy din  13 Martie 2007, 08:42:46
Si ca sa nu va las doar cu o singura dilema.....cate piramide impresionante se gasesc in Giza??
Trei, de cate ori se vorbeste ca s-ar fi incarnat TOTH??
De Trei Ori.... :-o....deci speculatii sa fie ca material exista :-D


magicul numar 3.... :roll:
cel de 3 ori nascutul....
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

entitate

eu vorbeam ca in prezent justificatia economica nu ar putea costurile unei asemenea lucrari. intr-adevar in timpurile alea dorinta faraonului era lege pentru ca era considerat zeu.

pri3st3ss

pai la ce iti mai trebuie acum piramida....acum investesti in cimitire... :-D


bun,lasand acest lucreu deoparte... si revenind la acele canale...care crezi ca e explicatia?
nu sunt canale de aerisire...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Dreamy

Citat din: pri3st3ss din  14 Martie 2007, 19:53:52
pai la ce iti mai trebuie acum piramida....acum investesti in cimitire... :-D

De-a lungul istoriei s-au tot vehiculat ipoteze ca piramidele erau construite ca morminte ale faraonilor, cu toate astea in nici una din cele trei mari piramide nu a fost descoperite ramasite umane!!!
Singurele ramasite au fost descoperite in sancofagul din piramida lui Kefren, a doua piramida, insa s-au dovedit a fi ale unui taur. Astfel de dovezi au mai fost gasite si in alte piramide, de exp in piramida Inclinata de la Dashur ....s-au gasit intr-o cutie ramasitele unei bufnite si a cinci lilieci insa nimic de origine umana!!
Se poate argumenta ca este din cauza jefuitorilor de morminte, fapt insa nerelevant...
Un exemplu concludent ar fi piramida neterminata de la Saqqara, unde a fost descoperit sarcofagul intact si sigilat, insa spre uimirea tuturor era gol!!
Intrebari firesti ar fi, de ce au fost construite, daca destinatia nu era de a fi morminte, si cea mai interesanta:
CUM AU FOST CONSTRUITE!!! se stie ca greutatea unui bloc de piatra este de 2.5 tone iar inaltimea Marii Piramide este de 147 metri(pana nu de mult cea mai inalta constructie din lume)...

Necunoscutul

Va invit sa vizionati aceste documentare despre piramidele egiptene:

Piramidele egiptene - facute de oameni sau extraterestrii?

Part I

http://www.youtube.com/watch?v=3t2HSeXPIss&mode=related&search=
Part II

http://www.youtube.com/watch?v=YkSw9MPvIRI&NR

Part III

http://www.youtube.com/watch?v=nsIv1S04PQA&mode=related&search=

8-)


jackie28t

#147
Seeker,
am urmarit cu placere documentarul indicat de tine si a-ti multumesc foarte mult pentru expunerea acelor linkuri.
A fost o vizionare placuta.A-i indrum si pe ceilalti membrii sa urmareasca acest documentar.
Multi poate nu ma vor crede dar asa cum se spune si in acel documentar ca pana in prezent nu exista evidente solide precum ca piramidele au fost construite pentru faraoni.Greu de crezut dar total deacord. :wink:
Daca ar exista evidente si s-ar arata clar as spune ca piramidele au fost construite pe timpul faraonilor,dar asa....nu pot decat specula sau sa ghicesc dupa plac cum si de catre cine au fost construite acele piramide.

Parerea mea personala despre acele piramide binenteles fara a avea evidente,as spune ca acele piramide au fost facute de o alta generatie de oameni care au existat pe planeta noastra inainte de potop,iar faraonii doar le-au folosit.Tot ce e posibil. 8-)

Interesent

Buna Dimineata,
linkurile lui Seeker nu functioneaza la mine (lucrez cu Browserul Firefox2).
Eu vad numai text-hieroglife daca folosesc linkurile lui ...
Daca merg la pagina youtube, ce trebuie cautat ca string de film?
Are cineva un alt link mai potrivit?
Multumesc si va urez o zi buna - Interesent

Dreamy

Citat din: pri3st3ss din  13 Martie 2007, 21:15:04
magicul numar 3.... :roll:
cel de 3 ori nascutul....

Ca tot vorbeai de magicul 3...
Piatra din Rosetta are 3 inscriptii cu 3 scrieri diferite.... hieroglifica, demotica si greaca!!!
Textul grecesc specifica ca este vorba despre acelasi text, în toate cele 3 versiuni.
:ufo: