Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Piramidele

Creat de draculasblood, 22 Ianuarie 2006, 17:36:50

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

pri3st3ss

"(..)Ridicat-am spre LUMINA, pe copii lui KHEM.

Adanc sub stanci mi-am ingropat nava, asteptand vremea cand omul va fi liber.
Deasupra navei, am ridicat un semn sub forma unui leu cu cap de om.
Acolo sub acel chip se odihneste nava mea,
Spre a fi scoasa cand nevoia o va cere.
Afla, omule, ca departe, in viitor, invadatori vor veni din adancul spatiului.
Atunci sa va treziti voi, cei ce aveti intelepciune.
Scoateti nava mea si invingeti-i cu usurinta.
Adanc ingropat sub acel chip se afla secretul meu.
Cautati si descoperiti in piramida pe care am construit-o.
Fiecare e pentru ceilalti cheia de bolta;
Fiecare e poarta ce duce spre VIATA.
Urmeaza CHEIA pe care am lasat-o in urma mea.
Cauta iar poarta spre VIATA iti va apartine.
Cauta in piramida mea, adanc in coridorul ce se termina intr-un perete." - tablita nr 5 a lui Toth

Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

paleoastronaut

Va salut dragi prieteni!Si va felicit pentru ideile interesante pe care le dezbateti pe site.....In legatura cu craniile alungite ale faraonilor vreau sa mentionez ca nu este o trasatura unica,doar a lor si sub nici o vorba nu se facea acea alungire datorita unei boli genetice a lui AKENATHON ,datorata eventual consangvinizarii!!!!Aceasta ONOARE de a fi supus operatiei de alungire a craniului era rezervata doar clasei conducatoare si protilor!Iar acest obicei era o LEGE nu doar in Egipt ci mai ales in America de sud la incasi,mayasi,etc.Craniul moale al nou nascutilor era prins intre doua placi de lemn si era progresiv comprimat prin strangere cu niste cureluse de piele>Dupa cum arata dovezile arheologice multi copii mureau in urma acestei operatiuni deoarece creierul incepea sa preseze asupra ochilor facandu-i sa iasa din orbitele bietilor copii!Cei care rezistau supliciului dezvoltau un craniu alungit in sus cu o frunte imensa..ACEASTA SE FACEA PENTRU CA POPORUL SA-I IDENTIFICE PE CEI DIN CLASA CONDUCATOARE SI PE PREOTI CA FIIND EGALII ZEILOR!!!!

paleoastronaut

Alte cranii descoperite in America de sud,unul poarta urmele unei trepanatii,operatie dificila chiar si azi,in neurochirurgie,prin care se indeparteaza  o parte din osul craniului .Se observa ca subiectul nostru a supravietuit operatiei mult timp de vreme ce in jurul inciziei initiale in osul craniului a aparut tesut osos nou!!!!Urmariti cu atentie linia inciziei!Astept comentarii!!!!

paleoastronaut

MAI VRETI CEVA MATERIAL>>>POFTIM>>>>

pri3st3ss

multumim, paleoastronaut,dar in mare parte ideile acestea au fost deja amintite,te rog sa citesti  mai atent...
Ionut,iata inca o dovada ca totusi craniul copilului se putea alungi dupa bunul plac,fara sa insemne ca aveau un creier mai mare...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

pri3st3ss

operatii de acest fel se faceau si in egipt si  pacientii supravietuiau cativa ani buni....
in plus,paleoastronaut, noi am enumerat tot ce am stiut,inclusiv boala faraonului si a familiei sale,daca AI FI CITIT CU ATENTIE, ai fi vazut ca fiecare membru care a participat la discutii,a adus in calcul o anumita ipoteza care a fost dezbatuta si indepartata ca fiind nefondata,sau care a fost aplaudata....
asa ca te rog inca o data sa citesti de la inceput cu atentie...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Protector

 In Egipt am stat cu mai multi ghizi egipteni de vorba ,si aparuse tema " Faraonii cu capul lung" :-D..
Dupa acestia, Faraonii isi faceau capul tuguiat cu intentie, de-a se personifica mai bine ca o creatura divina. Cand se nastea, copilului se punea un fel de proteza de cupru pe cap ca o caciulita si periodic o strangeau. La cateva lunii, capul copilului se lungea si abia atuncea era aratat poporului...Deci de pe vremea aceea stiau sa-si prosteasca poporul....
Si noi mai suflam in ciorba rece despre aceasta tema.. :lol:
                                                     Cu stima si respect
                                                           Protector

pri3st3ss

multumim, protector..
problema cu capul alungit era doar o intrebare/nelamurire a unui membru,insa deja ne-am lungit prea mult cu capetele lor,asa ca va rog sa revenim la topic...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

paleoastronaut

Protector....Egiptenii nu prosteu pe nimeni...Alungirea craniului era o obligatie ritualica,prin care elita conducatoare si preotimea trebuia sa-si arate supunerea fata de zeii care descinsesera  din "vulturii lor de fier si foc" si care ii civilizasera....Din regnul animal de pe terra cine mai are o forma similara cu "mitrele "fusiforme pe care le purtau faraonii?CALMARII....Ati vazut acele aripioare ciudate cu striuri pe ele care flancheaza si sunt atasate de ambele parti ale "mitrei" faraonilor?Sa bage cineva o foto care sa ilustreze ce spun...Eu momentan caut...Faceti legatura si cu acea rasa acvatica care ne-a vizitat impreuna cu annunaki...

lory

#69
cu ce anume vrei fotografii? cu calmari? sau coroana faraonilor?
din cate stiu, de fapt sunt 2 coroane, una pt egiptul de sus,alta pt egiptul de jos...
iata cateva poze ...

paleoastronaut

multumesc lorry dar sa stii ca nici una din fotografiile cu faraoni nu descrie o "mitra" cu aripioare striate...voio cauta si voi posta..insa calmarul de sus are cele doua aripioare,cam asa ceva trebuie sa cauti....cat despre cele doua regate nu au nici o legatura cu forma "mitrei" ori a"aripioarele" anexate ei....

pri3st3ss

lory are dreptate cu mitra regatului de sus si de jos... apoi, dupa ce s-au unit si au devenit un singur imperiu, si coroanele s-au "unit"..prima poza arata formele mitrelor...cea conica era pt egiptul de sus
in rest, nici eu nu stiu la ce te referi..poti fi mai explicit, paleoastronaut?
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

paleoastronaut

#72
da priestess..striatiile de pe acoperamantul acela de cap al faraonului sunt pe aproape...si totusi nu gasesc acea foto unde coroanei fusiforme ii erau atasate si doua aripioare longitudinale  pe laterale....sory..dar ti le poti imagina cred..seamana cu cele ale calmarului 1 trimis de lorry...

...40 de veacuri ne privesc de la inaltimea acestor piramide...a zis napoleon...intrebare...cat trebuia de fapt sa zica?

paleoastronaut

acum vei crede ca sunt un mitoman notoriu...dar nu le-am gasit..deoarece am uitat adresa siteului original.......asta e ...ma dau batut................. :-( :-( :-(

lory