Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Piramidele

Creat de draculasblood, 22 Ianuarie 2006, 17:36:50

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ryn

In privinta creierului ca greutate, volum forma pot sa va reamintesc si faptul ca nu utilizam decat o mica parte din el si e normal ca partile nefoosite de mii de ani sa isi micsoreze volumul si sa faca loc acelora folosite. procentual parca 20% e maxim si asta in cazul unor genii...

pri3st3ss

ia priviti...

pai da,Ionut,ai zis bine "practica actuala"...dar atunci practica si scopul era alungirea craniului...si nu aevau creier mai mare doar pt ca era craniul; mai mare....
cand l-ai ales pe Toth,ai dat un exemplu prost...Toth era deja la un nivel spiritual mult mai inalt....un alt nivel de constiinta....era un initiat....
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

IONUT

Citat din: pri3st3ss din  18 Iunie 2006, 20:09:26
i...si nu aveau creier mai mare doar pt ca era craniul; mai mare....

Da ce ce nu continui ??? de ce aveau capul mai mare, raportat la proporţia de azi cap/corp...  De fapt e invers craniul e mai mare ptr că creierul e mai mare. Fii sigură când se dezvoltă creierul se dezvoltăşi craniul după el, chiar dacă ca duritate sunt invers proporţionale. Ex : hai sa operăm un om mărindu-i cavitatea craniană , să zicem de 2 ori, ia sa vedem daca creierul umple restul golului ??, Nu cred ! Referitor la acele timpuri noi numai tragem ipoteze... pripite.

Referitor la imag 2 nu pare a fi om, doar umanoid. După ochi pare imagine de ET , sau imaginea futurista a omului ajuns la un nivel de percepţie ff avansat.

pri3st3ss

uite,Ionut, o sa ma intorc in timp special pt tine ca sa aflu de ce erau asa :-D
te-ai gandit ca poate erau si hiperbolizate anumite lucruri ca sa sublinieze faptul ca erau "intruparea zeului"?
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

IONUT

pri3st3ss , merci că te-ai întors în timp ptr mine special.

Noi discutam subiectul sub latura sa reală,tu şi Ryn aveţi, întradevăr,  ipăoteze juste - în Tăbliţele lui Tot se afirmă că în vechea Atlantidă "oamenii trăiau şi mureau altfel decât în zilele noastre" - probabil că aveau şi capul sub altă formă ca cea din desene. La fel de posibil este ca acea formă să fie hiperbolizată, sau să reprezinte fiinţe umanoide aflate în alt stadiu de evoluţie/alte proporţii biologice.

lory

Ionut,mi se pare ca nu vezi padurea de copacul din fata ta....fa un pas mai la stanga pls

pri3st3ss

Ionut, nu ai cum discuta subiectul sub natura sa reala, pentru ca nu stii ce s-a intamplat de fapt,sau ce se voia sa se induca prin acele desene....noi acum doar ne dam cu parerea si emitem ipoteze care au fost emise si de altii ( egiptologi - deci, asa cum bine zice si lory, nu sunt in totalitate pareri proprii, ci studii de egiptologie,antropologie, biologie etc...)
zici de  Toth din nou si din nou iti reamintesc sa te duci cu gandul la acea vreme si chiar la biblie,ca tot  o aminteai,desi biblia nu a fost trimisa prin fax din ceruri,din rai sau mai stiu eu de unde,ci  e scrisa de oameni care au tradus-o si retradus-o si interpretat-o si uite asa anumite cuvinte au fost traduse gresit sau deloc...eu una nu cred o iota din ce spune biblia...dar asta e o parere personala.
daca ar fi sa credem ca intr-adevar biblia nu a fost interpretata,ajustata, cosmetizata de biserica si de interesele preotilor , te invit sa iti amintesti ca noe a trait nu stiu cate sute de ani...si e normal sa se fi trait/murit altfel,nu trebuie sa iti spuna Toth asta...
de asemenea,daca bine iti aduci aminte, si in biblie se specifica cate ceva despre uriasi...
acum,in cazul egiptenilor nu stiu ce sa spun ce a fost...aberatii cromozomiale?rase diferite?hiperbolizarea in special a faraonului pt a-i sublinia importanta si natura divina?simple greseli de desen?sau operatii normale de modificare a craniului....care au fot motivele?nu am idee; probabil criterii estetice,poate doreau sa semene cu zeii,poate - asa cum ai specificat si tu - erau chiar ET...cine stie?!!!
mi-am amintit ca ei purtau si peruci....poate recurgeau la artificii estetice.....

iata o poezie care mie imi place la nebunie...si suna asa..."cunoscut"...dedicatie pt omul de taina:

"...Dorm zeii care-n piramide haladuira mai 'nainte
Mumii si duhuri dorm de-a valma in bezna mutelor morminte.
Urechea mea fu martor spusei lui Inhotep si Hardedef
Si adevarul lor pluteste acum pe buza tuturor.
Maretele zidiri 'naltate candva de ei cu-atata rost
Ruini si mucegai sunt azi ,de parca-n veac nici n-ar fi fost.
Si nimeni,nimeni nu revine de-acolo,sa ne deie veste
De traiul lor,sa ne-nsenine duruta inimii poveste....
De-aceea,pana nu pasi-vei pe urma stersilor lor pasi,
Uitarii de-ntrebarea asta,de ea robit sa nu te lasi.
Indemnul inimii,in viata cat esti,in voie tu-l urmeaza,
Pe cap presara-ti smirna,mintea de-a pururi ti-o pastreaza treaza,
Invesmanteaza-ti in straie subtiri ca panza de paing
Si trupul tot cu minunate miresme ce aleanul sting
Asemeni zeilor ti-l unge.Da desfatarii slobod frau,
Zagaz in inima-ti zideste,oprind al intristarii riu,
Iti cata binele 'tutindeni,dorinta-n veci nu ti-o lasa
Neimplinita,doar un sfetnic aici sa ai : inima ta.
Nu plange pan' nu-ti suna ceasul in care va sa fii jelit !
Caci nu-ti asculta tanguirea o inima ce nu mai bate
Si plansul-n veci de veci pe nime din groapa-afara nu-l mai scoate..
Cinsteste ziua fericita,cu praznic mare o adasta,
Caci nimeni n-a luat cu sine nici avutie,nici nevasta
Si dintre cei plecati acolo,pe drumul vesnicei taceri,
In veci nu s-a intors nici unul,in veci,nici astazi si nici ieri........


minunata poezie egipteana antica... :roll:
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

IONUT

Citat din: lory din  22 Iunie 2006, 13:09:10
Ionut,mi se pare ca nu vezi padurea de copacul din fata ta....fa un pas mai la stanga pls
ce să-i faci.. dacă le-am vedea toţi pe toate am avea alte sub la ALT nivel de discuţie.


pri3st3ss

poezia e preluata din Ovdiu Drimba - Istoria Culturii si Civilizatiei
dar dedicatia ramane :-D
Ionut, am intrebat pe cineva care se pricepe mai bine decat mine la egipt si mi-a zis ca personajele au capul alungit DOAR  in perioada AMARNA,pt ca faraonul suferea de o boala genetica.si pt ca erau imagini idealizate...deci numai in acea perioada  faraonii si sotiile lor au fost pictati in acel fel...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

pri3st3ss

iata cateva fotografii
primele 3 sunt din perioada tinita 3000-2660 i.C

iar a 4a din perioada Amarna
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

IONUT

Bun s-a lămurit cu forma mărită a craniului, graţie lui Pri3st3ss.

Haideţi să vedem ce-i cu tunelurile de sub piramide ? Exist ? Unde duc ? Le-a cercetat cineva ?

Necunoscutul

Tuneleurile de sub Piramide, hmmm... Am auzit cate ceva despre ele pe Discovery Science. Am auzit ca ele se afla pe sub platoul Giza si ca ar duce spre o arhiva, arhiva ce contine toate cunoasterile egiptenilor, chiar si cateva date despre extraterestrii.

Daca exista, nu se stie, nu au fost inca descoperite, cel putin oficial...


8-)

Elvin

Despre tunele gaseshti ceva apetisant in prima carte a lui Radu Cinamar [Viitor cu cap de mort]. Zice ca o echipa de la Pentagon si de la Departamentul 0 de la Sri au descoperit sub Bucegi o arhiva extraterestra [2003], si nishte tunele, din care 3 duceau : unu sub Tibet, unu sub platoul Gizeh, si al treilea pe sub ocean dedesuptul piramidelor sud americane

2012

deci tunele in bucegi ? :)
spre 3 statiuni  :lol:.....pana aici sa ajuns .... :|

pri3st3ss

astea le-am citit acum 3 ani pe net,in declaratia unui mason...dar ceva nou?
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.