Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Piramidele

Creat de draculasblood, 22 Ianuarie 2006, 17:36:50

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Anna

Citat din: antoniu din  07 Martie 2008, 02:02:13
ziguratel,piramidele si templele sunt o diversitate arhitectonica reprezentand o diversitate religioasa

Mã nene...de abia mai pot urmari subiectele care ma intereseazã din cauza spam-ului pe care il faci. Eºti penibil.
Dute ia o cafea, uita-te la un film ,gaseºte-þi o ocupaþie ceva...ca nu mai gasesc mesajele importante din cauza posturilor tale. Ce naiba...chiar nu te poþi abþine sa tastezi 3 vorbe la pleznealã la fiecare topic? Chiar toþi ciudaþii tre' sa aibã conexiune la internet ºi tastaturã în faþã in ziua de azi?

spooky

OFF-TOPIC

Buna Anna!

Bine ai revenit!

Antoniu era moderat pana ieri, cand a expirat perioada de moderare. Din pacate a ajuns sa posteze aproximativ 50 de mesaje peste noapte. Am eliminat 25 de mesaje care erau complet abstracte, scurte si fara nimic de substanta. De aceea l-am pus pe antoniu in modul moderare pe termen nelimitat.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

angellla29

http://www.stiintasitehnica.ro/index.php?menu=8&id=129

Cred ca Piramidele au fost construite de oameni cu ajutorul tehnologiei extraterestre....Sau de o civilizatie disparuta care a existat inaintea civilizatiei egiptene :-D Si in orice caz nu au fost morminte!!!! Asta e o chestie sa ne induca in eroare.

pri3st3ss

nu a spus nimeni ca au fost morminte...ca s-au gasit sarcofage inauntru,da,nu contest, dar in 98% din cazuri singurele mumii din piramide au fost ale animalelor sacrificate.
... au fost doar niste zvonuri ale presei din acea perioada;s-a vehiculat existenta unor blesteme asupra celor care vor profana aceste locuri : la fel,doar zvonuri...ca au murit destui la deschiderea "mormintelor"?adevarat,dar nu tine de blesteme,tot mass-media a lansat gratuit acest zvon...

adevarat,la inceput de tot,cand piramidele erau in stadiu de mastaba, au adapostit trupurile regilor...dar cand au ajuns in acest ultim stadiu, de teama hotilor si profanatorilor,faraonii au fost inmormantati simbolic in piramide....
.... si fizic in...Valea Regilor....

Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

antoniu

unde ati gasit vocaliza asta ancestrala ,in traducere "fara na",ce nu stie sa faca deosebirea semantico-semiotica ,intre notiuni al aceleasi categorii si pe deasupra nu stie sa scrie corect romaneste,...... se scrie du-te.....ciudata esti tu fetico, daca esti....piramidalo ,ca de temple si zigurate nu ai auzit ....ca de citit nu citesti decat etichetele de pe produsele alimentare ...(PROST OBICEI MANCATUL ASTA)..si la scoala ai tot lipsit fiind pe la cafelele unde ma tot imbiai.

antoniu

multumesc pentru moderare tip "ostinato" ....dar pana cand catilina...(CICERO)

angellla29

Ciudara atitudine pentru un moderator intr-un forum dedicat stiintei si misterelor omenirii.Antoniu ma intreb daca chiar esti pasionat de asa ceva cum declari sau doar e...pierdere de timp.Pacat ca ti se permite asemenea "iesiri"....Fi sigur ca la varsta de 40 de ani am citit si altceva in afara de etichetele produselor alimentare....Daca am postat aici a fost sa imi exprim parerea despre aceste minunate creatii si nu sa ma contrazic sau sa fiu jignita de tine. Pentru ca eu de mica am fost atrasa de aceste mistere si acest "mic defect" nu mi-l vei "corecta" tu in nici un caz.

P.S Imi cer scuze tuturor celorlalti ptr aceste randuri....

Nox

#202
Angellla29, antoniu nu e moderator. El e doar "moderated", adica moderat (de moderatori). Iar mesajul lui cred cã era adresat Annei.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Urban

Dom' profesor...cu respectele de rigoare.
Poate pana la summit-ul viitor, veti posta si un text complet sau o analiza serioasa asupra unui subiect si nu doar franturi si cioburi de fraze...Pax Vobiscum.

darieglobur

angellla, una peste alta nu mai pune si tu la suflet orice interventie, sa-i spunem, umoristica :-D

pese: sa stii ca in linii mari eu iti impartasesc opiniile cu privire la piramide...
...und Sie fliegen doch!

Kymosabe

Citat din: Urban din  13 Aprilie 2008, 13:29:28
Dom' profesor...cu respectele de rigoare.
Poate pana la summit-ul viitor, veti posta si un text complet sau o analiza serioasa asupra unui subiect si nu doar franturi si cioburi de fraze...Pax Vobiscum.

Urban , tu ai fi un bun regizor  . Ai talent. :lol:
Asta e mai tare dacât aia cu ,,Ce avem noi aici ? Chiar? Ce avem noi aici?'' :lol:
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

antoniu

Citat din: Urban din  13 Aprilie 2008, 13:29:28
Dom' profesor...cu respectele de rigoare.
Poate pana la summit-ul viitor, veti posta si un text complet sau o analiza serioasa asupra unui subiect si nu doar franturi si cioburi de fraze...Pax Vobiscum.
[/simate domn stii ca asupra unui subiect poti face cel putin 62 de analize diferite pe sistem fuzzy...... ar fi pierdere de timp si nu stiu cati ar intelege asa ca prefer tipul de postare "verset" care este mai condensat....de fiecare notiune trebuie mestecata semantico -semiotic...sa stii mata ca cu trei notiuni pivot poti construi o teorie sau o stiinta........dar ???????

antoniu

ANGELLLA29 ...ai putea defini notiunea de DEMOCRATIE....ca dupa tine ma mir cum mi se mai "PERMITE" sa mai traiesc....ca dupa moderatori si presedintele CAPO de mult.........INCHIZITIA RUFON

angellla29

Uite Antoniu imi cer scuze pentru aceasta altercatie si tuturor celorlalti.Intentia mea atunci cand mi-am facut cont pe acest forum a fost sa impartasesc cu alti pasionati de stiinta diferite pareri.Eu as zice sa incheiem aici orice discutie in contradictoriu (o putem continua doar pe tema piramidelor nu pe cea a educatiei personale dobandite) si iti intind cu bucurie o mana prietenoasa (fie ea si virtuala) ....Nu am nimic cu tine  dar ar fi bine sa ne respectam reciproc unii pe altii.Altfel acest forum va deveni un "camp de batalie " fara rost.
Sunt deosebit de impresionata de subiectele dezbatute pe acest forum si pot sa spun ca este cel mai complex forum romanesc dedicat fenomenelor paranormale.Buna treaba oameni buni. :-D


adipop

Citat din: angellla29 din  13 Aprilie 2008, 17:44:36
Uite Antoniu imi cer scuze pentru aceasta altercatie si tuturor celorlalti.Intentia mea atunci cand mi-am facut cont pe acest forum a fost sa impartasesc cu alti pasionati de stiinta diferite pareri.Eu as zice sa incheiem aici orice discutie in contradictoriu (o putem continua doar pe tema piramidelor nu pe cea a educatiei personale dobandite) si iti intind cu bucurie o mana prietenoasa (fie ea si virtuala) ....Nu am nimic cu tine  dar ar fi bine sa ne respectam reciproc unii pe altii.Altfel acest forum va deveni un "camp de batalie " fara rost.
Sunt deosebit de impresionata de subiectele dezbatute pe acest forum si pot sa spun ca este cel mai complex forum romanesc dedicat fenomenelor paranormale.Buna treaba oameni buni. :-D



S-a demonstrat ca la colturi, piramida pierde energie. Din acest motiv, in loc de piramida, unele civilizatii foloseau clopotul.
Pana si sfera, pierde energie.
adi