Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Piramidele

Creat de draculasblood, 22 Ianuarie 2006, 17:36:50

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

calinahanna

@Entitate

..cu atat mai mult cred ca artrebui sa o sustinem pe pri3st3ss, macar voluntariatul ei in materie de documentatie e inegalat pana acum... asa ca... vorba unui profesor din generala, "taci si baga la cap".  :-D

@pri3st3ss

Zonele (in majoritate) desertice sunt pline de orase subterane.
Pe unele dintre ele chiar am avut norocul sa le vizitez... E uimitor cum la nici 3 m adancime, temperatura constanta este de 15 grade C, apa nu se "strica", mancarea nu se altereaza... Pot exista pana la 15 niveluri a 2.5 m - 3 m h fiecare...
Ca sa nu mai vorbim si de faptul ca se intra pe o parte si iesirile sunt la cativa km distanta... Sa te tot caute atacatorii.

Ca atare, nu vad de ce nu s-ar intampla asta si in Egipt...

pri3st3ss

 calina,de acord..toate orasele au catacombe, dar totusi, acest oras era unic.. stiam o legenda,dar nu mai stiu  unde am auzit-o  si nici nu o mai stiu exact  ( cu o poveste de dragoste ) :cry: ;orasul este dotat  cu lampi ca cele de la dendera, inca luminand, cu paza la poarta si nu portar care poate fi ucis, ci anumite chei...
si multe alte elemente picante... :|
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

calinahanna

@pri3st3ss

Fii atenta, ca am mai vb despre asta pe un alt topic...
Eu citisem un "apropos" al lui Pavel Corut, dar nu mai stiu in care dintre cele n-shpe carti ale sale... cum ca undeva in zona Buzaului ar exista un oras subteran luminat cu astfel de lampi...

Si cred ca vorbim de cel putin doua tipuri distincte de orase... cele subterane si catacombele. Orasele subterane nu au alte orase deasupra... Sunt de sine statatoare. Eventual, exista vreun satuc prin apropiere, ele dservind aceste mici grupuri de sateni. In schimb majoritatea oraselor poseda catacombe. Si asta pentru ca s-a construit foarte mult peste asezarile initiale... straturi, straturi...


pri3st3ss

ok, ms de atentionare..



Citat din: calinahanna din  19 Iulie 2007, 23:32:29
@pri3st3ss


cum ca undeva in zona Buzaului ar exista un oras subteran luminat cu astfel de lampi...



pai da,ca daca luam in calcul faptul ca se zice ca intre sfinxul nostru si al lor exista legatura,atunci este de inteles...inse legenda mea era din egipt,nu din Romania...si era vorba despre un oras in adevaratul sens al cuvantului, cu rau,lac, etc....


:x
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

calinahanna

@ pri3st3ss...

Atunci... nu mai stiu ce altceva sa spun...

Si totusi, parca in legenda Regelui Arthur aparea o padure, cu lac si multe alte elemente "decorative", unde era scoala vrajitoarelor... Dar nu mai stiu daca era in subteran sau nu.

pri3st3ss

lasa cavalerii mesei rotunde..


din cate stiu eu si sper sa imi amintesc corect, era o legenda conform careia Ankenaton provenea de pe Sirius si a initiat in perioada Amarna 300 de suflete cu constiinta inalta care s-au refugiat in orasul subteran de sub piramide si sfinx ...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

entitate

era cam greu sa fie o fiinta care a evoluat pe o stea. ia-o ca pe o gluma priestess

pri3st3ss

Citat din: entitate din  21 Iulie 2007, 21:09:18
era cam greu sa fie o fiinta care a evoluat pe o stea. ia-o ca pe o gluma priestess

cred ca nu ai citit ce am scris,altfel nu imi explic raspunsul tau...
am scris eu ca a evoluat pe o stea???
nu am de gand sa tratez ca pe o gluma  legendele,daca vrei, asta vei face tu.....
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

entitate

"provenea de pe Sirius" sunt convins ca te refereai la o planeta din sistemul solar......e o problema insa nu s-a dovedit ca Sirius ar avea un sistem solar. doar daca ne luam dupa ce spun dogonii

pri3st3ss

Citat din: pri3st3ss din  21 Iulie 2007, 22:27:24
cred ca nu ai citit ce am scris,altfel nu imi explic raspunsul tau...

nu am de gand sa tratez ca pe o gluma  legendele,daca vrei, asta vei face tu.....


la acea planeta ma refeream,desigur,dar chiar trebuie sa subliniez  cu caractere uriase ca e o legenda   ?! - poate acum intelegi....
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

alinutzu

Chiar e posibil in zilele noastre sa nu fi descoperit tot ce era de descoperit(referire la incaperile subterane de sub piramide+sfinx) .. imagini din satalit, ultrasunete, aparate de forari la adancime mare .. cu toata tehnologia.... poate ca au fost descoperite mai multe lucruri de cat ar vrea ei sa stim...

Pentru noi pot fi legende, pentru altii realitate  :cry:


Citat din: calinahanna din  19 Iulie 2007, 23:32:29
undeva in zona Buzaului ar exista un oras subteran luminat cu astfel de lampi...

@calinahanna
Off-topic
imi poti spune si mie cartea care face referire la acest articol ...  :?
Sau daca mai stii orice alte carti care fac referire la zona buzaului, catacombe ... daca se afla prin apropierea unor manastiri, ruine ...

can't stop the signal ...

calinahanna

@alinutzu

Cu tot respectul, insa in putinele carti pe care le mai am in biblioteca scrise de Corut nu am apucat sa ma uit, sa vad daca in vreuna din ele este mentionat ceea ce am spus legat de Buzau.

Stiu insa, sigur, ca acolo (adica intr-un text scris de el, intr-o carte publicata de el) am citit acest lucru. Si spun "sigur" pentru ca pe atunci nu eram chuir asa interesata de astfel de subiecte, tocmai de aceea am ramas oarecum uimita... nu stiam daca e vorba de fictiune sau nu...

Am sa caut cat de curand si cum am un raspuns, il postez. Daca nu gasesc, atunci... Ramane sa caut in fiecare carte publicata candva de el, pe masura ce dau de ele...

sorry..

alinutzu

@ calinahanna
ok  :-D iti multumesc mult ...  :-P
de tuneluri in zona se stie din stramosi dar tuneluri pentru bogatiile chiaburilor, unde isi adaposteau aurul ...
can't stop the signal ...

pri3st3ss

Citat din: alinutzu din  24 Iulie 2007, 01:21:25
Chiar e posibil in zilele noastre sa nu fi descoperit tot ce era de descoperit(referire la incaperile subterane de sub piramide+sfinx) .. imagini din satalit, ultrasunete, aparate de forari la adancime mare .. cu toata tehnologia.... poate ca au fost descoperite mai multe lucruri de cat ar vrea ei sa stim...

Pentru noi pot fi legende, pentru altii realitate  :cry:




as ridica aceeasi intrebare si pentru bucegi....
chiar daca s-au aflat, nu se dau publicitatii..

oricum,mai citeste si in urma,eu am postat si alte informatii despre tuneluri..

"....The popular supposition that the Sphinx is the true portal of the Great Pyramid has survived with surprising tenacity. That belief was substantiated by 100-year-old plans prepared by Masonic and Rosicrucian initiates, showing the Sphinx was the ornament surmounting a hall that communicated with all Pyramids by radiating underground passages. Those plans were compiled formation originally discovered by the supposed founder of the Order of the Rosicrucians, Christian Rosenkreuz, who allegedly penetrated a "secret chamber beneath the ground" and there found a library of books full of secret knowledge. The schematic drawings were produced from information possessed by mystery school archivists before sand-clearing commenced in 1925, and revealed hidden doors to long – forgotten reception halls, small temples and other enclosures. The knowledge of the mystery schools was strengthened by a series of remarkable discoveries in 1935 that provided proof of additional passageways and chambers interlacing the area below the Pyramids. The Giza complex showed major elements of being a purposely built, uniting structure with the Sphinx, the Great Pyramid and the Temple of the Solar-men directly related to each other, above and below the ground..."


mai multe poti citi aici : http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,161.165.html
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

antoniu

ziguratel,piramidele si templele sunt o diversitate arhitectonica reprezentand o diversitate religioasa