Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Piramidele

Creat de draculasblood, 22 Ianuarie 2006, 17:36:50

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

pri3st3ss

#150
Citat din: dreamy din  14 Martie 2007, 20:38:45

CUM AU FOST CONSTRUITE!!! se stie ca greutatea unui bloc de piatra este de 2.5 tone iar inaltimea Marii Piramide este de 147 metri(pana nu de mult cea mai inalta constructie din lume)...


am vazut azi pe discovery civilisation un documentar numit  CELE 7 MINUNI ALE EGIPTULUI...
acolo,printre minuni, se afla si sfinxul...despre care am aflat ca este napadit de o multitudine de canale ,in afara celor facute de jefuitori sub el... respectivul egiptolog spune ca sfinxul l-ar reprezenta pe keops/kufu

o alta minune era chiar piramida...marea piramida...si acelasi egiptolog, afirma faptul ca blocurile aveau o greutate medie de 3 tone- 5 tone cele de la baza, si din ce in ce mai usoare spre varf...aceste  blocuri imense erau trase spre piramida  cu ajutorul sforilor,iar blocul  "rula" pe niste  trunchiuri de nu stiu ce copac extrem de rezistent...
apoi erau depozitate pe rampe externe care se ridicau pe masura ce piramida se inalta si  puse cap la cap ca intr-un joc ....
( cea mai inclinata panta pe care ar fi posibila manevrarea unui bloc de cinci tone, cu ajutorul rolelor este de 1 la 10. pentru a ajunge la nivelele superioare,  rampa ar fi trebuit sa se intinda la peste o mila in desert si sa se inalte in final la o inaltime mai mare decat cea a domului Catedralei St. Paul's din Londra.)


examinarea sectiunii in marea piramida arata imediat ca a fost supusa la cel putin trei schimbari de plan in timpul constructiei. planul , initial pare sa fi cuprins un coridor descendent, de la intrare catre camera mortuara, situata in centru si mai jos de nivelul solului.

acelasi personaj a spus ca tunelele au rol de "sustinere si distribuire a greutatii",astfel incat piramida sa nu se prabuseasca...iar sarcofagul a fost pus in piramida inainte de a se termina camera mortuara...

( reluarea o puteti urmari in seara aceasta la ora 22 )

chestia e ca nici eu nu prea cred aceasta explicatie, inclin sa fiu de acord cu  jackie si entitate
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

dedeiu

Nu vreau sa par nesimtit. Copaci importati de unde?

pri3st3ss

nu esti nesimtit dar habar nu am de unde ii aduceau, nu au specificat acest lucru...
totusi aveau barci destul de mari ( si nu numai),asa ca probabil ii aduceau din nubia,libia,siria..
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

entitate

ohohooo pai in cazul asta saracii egipteni ar fi avut nevoie de sute de ani ca sa construiasca o piramida. hai sa ne gandim cat ar fi durat si ce flota impresionanta ar fi trebuit sa aiba ca sa aduca pe ape sumedenie de copaci. plus ca pe de alta parte erau altii ocupati sa taie patra dintr-o cariera afalat la 89 de km ded locul de amplasare al piramidelor.nu zic ca nu se poate se poate dar ar fi durat enorm de mult iar faraonul nostru n-avea la dispozitie deact 20 poate 30 de ani  judecand la cat era speranta de viata atunci. Nu pot sa cred nici in ruptul capului ca piramidele reprezinta doar un mormant si-atat. le-au gasit acolo si-aui incercat sa le copieze

pri3st3ss

nu chiar entitate...
ramses a trait pana la 96 de ani daca nu ma insel...

(Ramses al II-lea sau Ramses cel Mare a fost un faraon egiptean din dinastia 19 (1304-1237i.Hr) .Domnia sa de 67 ani reprezintã o epocã de prosperitate ºi înflorire culturalã. Ramses a urcat pe tron la o vârstã fragedã, co-regent al tatãlui sãu Seti I. A domnit pânã când a murit, la vârsta de 96 de ani.Ramses cel Mare a avut 200 de neveste si concubine, femei care i-au zamislit 96 de fii si 60 de fiice. Dintre numeroasele sale consoarte, patru au jucat roluri importante in viata lui. ) ; si nu uita ca egiptenii care nu erau in aristocratie traiau putin...

iar viitorii faraoni,daca aveau noroc si nu era otraviti, ajutati sa se sinucida, impinsi pe scari,daca erau ok dpdv fizic , nu faceau vreo inflamatie ( masea sau alte boli pe care egiptenii le "vindecau" cu cocaina  ),  sau reuseau cu brio sa faca fata a peste 200 de femei din harem :lol:, traiau destul timp...

din cate vedeam pe la discovery, o piramida se ridica in maxim 30 de ani...


Citat din: entitate din  22 Martie 2007, 19:36:17
le-au gasit acolo si-aui incercat sa le copieze

scuza-ma,dar nu inteleg la ce te referi.poti detalia te rog?
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Nox

#155
Citat din: pri3st3ss

Citat din: entitate
le-au gasit acolo si-aui incercat sa le copieze


scuza-ma,dar nu inteleg la ce te referi.poti detalia te rog?

entitate se refera la cele trei piramide de pe platoul de la Gizeh:

1) Piramida lui Khufu sau Marea Piramida/Piramida lui Keops/Cheops
2) Piramida lui Khafre/Chephren
3) Piramida lui Menkaure


Potrivit lui Robert Bauval si Adrian Gilbert in cartea intitulata "Misterul Constelatiei Orion" aparuta in limba romana la Editura Aquila93 (2004) se avanseaza teoria conform ca cele trei piramide sunt imaginea proiectata de stelele din centura constelatiei Orion. Asadar folosind un program de calculator care simuleaza miscarile stelelor au determinat ca acestea au fost contruite in jurul anului 10,450 inainte de Hristos.

Celelalte piramide sunt copii nereusite si la scara redusa a celor 3 si care se presupune pe buna dreptate ca au fost construite de faraoni.

Va recomand sa cititi cartea mai sus numita: "Robert Bauval si Adrian Gilbert - Misterul Constelatiei Orion"

si vizitati urmatoarele linkuri:

http://en.wikipedia.org/wiki/Pyramids_of_Giza

http://en.wikipedia.org/wiki/Orion_%28constellation%29

http://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Bauval

http://www.robertbauval.co.uk/



P.S. Daca o sa continuam sa aducem informatii fara sa precizam sursa lor riscam sa transformam acest forum intr-un fel de ...forum ºanþ. Asadar va rog sa precizati bibliografia care sta la baza informatiilor. Acesta e un lucru elementar care se invata in clasele 1-12.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Dreamy

bluemoon8520

cred ca te cam grabesti cu concluziile, "Misterul Constelatiei Orion" scrisa de Robert Bauval, Adrian Gilbert este deja contestata in legatura cu sustinerea teoriei conform careia cele trei piramide de la Giza au fost construite ca o imagine in oglinda a constelatiei Orion.
Imaginea asta este perfecta doar pe hartie, in realitate ce-a de a treia piramida nu pica deloc pe constelatie.
Un site interesant unde se dezbate constructia piramidelor ar fi :
http://www.world-mysteries.com/mpl_2_1.htm

Iar pentru o alta opinie in legatura cu misterele civilizatiei egiptene, precum si a constructiei piramidelor, iti recomand  cartea scrisa de Lynn Picknett, Clive Prince - Conspiratia Stargate, o carte foarte documentata si cu o bibliografie impresionanta.


Nox

#157
Citat din: dreamy din  23 Martie 2007, 10:28:07
Imaginea asta este perfecta doar pe hartie, in realitate ce-a de a treia piramida nu pica deloc pe constelatie.

poti preciza sursa informatiei?

Later Edit: sursa este: Lynn Picknett, Clive Prince - Conspiratia Stargate.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

pri3st3ss

#158
 bluemoon8520, eu cred ca nici tu nu ai inteles de fapt ce a vrut sa spuna entitate..
el a zis:
Citat din: entitate din  22 Martie 2007, 19:36:17
le-au gasit acolo si-aui incercat sa le copieze

deci,daca e sa o luam  cuvant cu cuvant, entitate nu se refera la ceea ce ai spus tu acum...
le-au gasit acolo si au incercat sa le copieze...eu nu stiu ce inseamna asta si as vrea sa ma lamureasca inainte sa imi expun ideea mai departe

cat despre copierea lor de pe bolta , am scris si eu despre asta aici : http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,161.90.html.    am prezentat si imagini si darkness a prezentat  ideea....
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

entitate

deci, dupa cum se stie originea egiptenilor nu se gaseste in Egipt. Se presupune ca acestia au sosit in Egipt acum vreo 7000 de ani de pe undeva de prin Africa de Nord - Est. Teoria mea(si nu numai) e ca piramidele deja erau deja pe platoul de la Giseh iar acestia au fost fascinati de ele si fara a incerca sa le inteleaga simbolistica au incercat sa le copieze(mai bine spus faraonii le-au ordonat muncitorilor sa le construiasca). Nu exclud nici faptul ca egiptenii sa fi priceput o parte din secretele pe care constructiiile de ascund. Acestea au fost insa pastrate pentru elita conducatoare. 

pri3st3ss

bun, in mare parte am intuit teoria ta..
dar spune-mi care piramide au fost gasite acolo gata construite si care au fost ridicate de egipteni?!
te rog sa rescrii istoria lor,ca sa ma pot incadra eu in timpul istoric la care tu te referi.poti oferi date istorice macar aproximative?stai linistit,nu merg sa caut in cartea de istorie,dar vreau sa imi fac o idee despre ceea ce crezi tu....
sa iti dau un exemplu... egiptenii au ajuns in egipt in anul 15.000i,h. ...corect??sau nu?


oricum ar fi...chiar daca teoria ta e cea adevarata, ai nevoie de cunostinte solide ca se construiesti ceva asemanator unei piramide...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

entitate

data sosirii nu prea e corecta. ce ai avansat tu corespunde perioadei ultimei glacaiatiuni. si apropo de ce vrei sa ma descosi atat. la urmatoarea intalnire a membrilor rufon putem sa discutam cat vrei

pri3st3ss

pai stiu ca data spusa de mine e incorecta :-D ;
... entitate, poate nu voi fi  disponibila la urmatoarea intalnire,cel putin vara asta va fi criminala pentru mine....si, in al doilea rand, nu e secret,nu?? pot afla toti...
la o intalnire oficiala incerci sa ii cunosti pe ceilalti...

in primul rand, conform  teoriilor, piramidele au fost construite in 10.500 i.h. ...
deci te rog sa iti expui teoria, voi fi extrem de atenta la ceea ce vei spune,sunt interesata si curioasa in privinta ideilor tale.
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

entitate

deja mi-am expus teoria. uita-te mai sus


ce-ar mai  fi interesant e unde naiba au disparut vechii egipteni si cat a durat procesul?pt ca e clar ca egiptenii de azi nu sunt cei antici. sa se fi diluat atat de mult rasa prin numeroasele incrucisari cu cei de neam arabic?

pri3st3ss

total ambiguu....
ai putea oferi mai multe date te rog? pretty please :lol:
nu mi-ai spus de exemplu care piramide sunt copiate...

Citat din: entitate din  26 Martie 2007, 20:48:31

pt ca e clar ca egiptenii de azi nu sunt cei antici. sa se fi diluat atat de mult rasa prin numeroasele incrucisari cu cei de neam arabic?

nici noi nu mai suntem aceiasi,si noi ne-am diluat sangele ( "noi" ca popor )...evolutia si miscarea populatiei.... :roll:
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.