Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Piramidele

Creat de draculasblood, 22 Ianuarie 2006, 17:36:50

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

draculasblood

aici esti off topic cu acest mesaj deosebit...te-as ruga sa deschizi un topic nou si sa ii dai copy acolo ca sa putem discuta... :)

avramescub

Stiu ca nu are nici macar o legatura cu astronautica dar este antica si uni oameni de stiinta spun ca au fost construite de oameni dar cu ajutorul extraterestrilor.Astept pareri!

aswotim

Si cu ce trebuia sa-i ajute extraterestrii? Sa-i incurce facandu-i sa se uite in sus pe lucratori, in loc sa-si vada de treaba?
Exista toate dovezile, inclusiv tabele cu oamenii platiti angajati la lucrare. Exista locuintele facute pentru lucratori, exista dovezi cum au fost ingrijiti de medici cei care au avut accidente de munca, caci la asa lucrare sunt inevitabile...
Iar cunostiintele necesare, ele existau, erau pastrate si in Biblioteca din Alexandria pana au ars in incendii, si au fost transmise si grecilor, mai apoi, si celorlalti intelepti scoliti pe acolo, care s-au raspandit, conform scrierilor antice, in toata lumea antica. Inclusiv Deceneu e mentionat ca instruit in Egipt...

nemo

Si totusi ... Daca vine un razboi atomic, o apocalisa umana, un diluviu ... vor disparea cartile, constructiile din ciment, obiectele metalice si ... Cd-urile. Adica TOT !. Chiar in mod natural . Singurele structuri care vor dainui vor fi piramidele. Cine a avut ideea sa le faca avea un "investment plan" pe mai mult de 5.000 de ani . Cam prea destepti egiptenii acestia .   

jackie28t

Citat din: aswotim din  03 Mai 2006, 22:46:38
Si cu ce trebuia sa-i ajute extraterestrii? Sa-i incurce facandu-i sa se uite in sus pe lucratori, in loc sa-si vada de treaba?
Ei si tu de-acolo aswotim :-D LOL
Pai binenteles ca-u fost ajutati de fiinte extra-terestre si asta conclúzant tehnologia avansata pentru taierea blocurilor de piatra.Experti au lucrat la un proiect pentru a intelege modul de atunci....adica cum s-a putut taia acele blocuri mari de piatra,ata de perfect pe acea vreme!? S-a pus un asemenea bloc de piatra intr-o fabrica si cu ajutorul unei masini mari cu o lama de 5 metri plus cu racirea unui sistem cu apa..si debea debea dupa un timp indelungat s-a putut taia doar jumatate din blocul de piatra.Si sa nu uitam ca demonstratia a fost facuta cu tehnologie actuala,i-ar pe acea vreme nu exista curent electric sau fabrici cu masinarii de tot tipul 8-)

pri3st3ss

am citit intr-o revista ca blocurile au fost "lipsite de graviatie" prin puterea gandului...
de asemenea,unii cercetatori spuneau ca piramidele nu au fost de la inceput morminte,ci ca egiptenii le-au gasit acolo si li s-au parut racoroase :wink: si tocmai bune sa trimita sufletele in bratele zeitei...la inceput erau temple unde se faceau meditatii, se vorbeste de efectul vibratiilor ecoului  mantrelor asupra craniului... :?

in fine...dar despre Sfinx?
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

pri3st3ss

Mutare Stancilor:
Dupa ce un bloc de piatra era taiat,el era asezat,cu ajutorul unei"masini"din lemn pe o sanie,tot din lemn,cu care era impins afara din cariera.Modul cel mai eficient de a folosi o sanie era acela de a o face sa alunece prin niste santuri de lemn,uleioase,pline de grasimi,un mecanism asemanator cu tramvaiele de astazi.Aceasta este cea mai eficienta metoda de mutare a unor blocuri enorme de piatra care se mai foloseste inca si astazi in locurile unde masinile nu pot ajunge,pentru ca este mult mai usoara fata de cea in care blocurile de piatra ar fi trase sau impinse.Cand sania avea in calea ei un deal,atunci un grup de barbati o legau de o funie si incepeau sa o traga in sus,iar cand sania in fata ei avea o vale,atunci barbatii o tineau din spate ca sa nu prinda viteza prea mare si astfel sa "deraieze".
Prima data se curata si se nivela locul. Tot ceea ce era nevoie era de o acuratete a corzii si a tarusului. Coarda trebuia sa fie cat mai fixa posibil. Trebuia decis unde sa se afle centrul piramidei si insemnat locul. Sa fie fixat un tarus inalt in centru si cu un fir de plumb sa I se afle verticalitatea. Acum trebuia masurata densitatea umbrei la baza pietrei in plina zi. Dupa aceea cu ajutorul unei corzi trebuia aflata distanta cea mai mica a conului de umbra si se obtinea indicarea punctelor nord/sud. Acum era nevoie de lungimea corzii din centru la coltul piramidei si desenat un cerc in jurul tarusului din centru. Se tinea coarda la aceeasi intindere si cercul iesea cu o acuratete desavarsita. Dupa aceea trebuiau extinse punctele nord si sud pana ce atingeau marginile cercului. Apoi era nevoie de o dreapta prin centru de 90 de grade catre prima, se lua o franghie mai lunga din locul unde linia nordica taia cercul desenand cercuri catre est si vest. Acelasi luru se proceda si in cazul liniei sudice. Astfel, o linie dreapta din centru ne indica estul si vestul.Cu alta funie se impareau cele patru sferturi in doua. Din nou, doar desanand cercurile cu o sfoara rigida se obtinea cu o acuratete deosebita, cele patru colturi ale piramidei.Pentru a se asigura ca piramida era construita sinmetric,ce-a mai sigura metoda de verificare era aceea de a lasa un fir cu greutate in centrul piramidei, pe parcursul intregii constructii si astfel se stia tot timpul unde se afla centrul si nu puteau gresi.Fiecare bloc este adus la locul constructie legat de o sanie. Bucata de piatra se poate acum da jos de pe sanie,dar trebuie tinut cont de faptul ca ea inca mai trebuie manevrata pana la locul unde ea se potriveste perfect in structura piramidei.Fetele acestor blocuri de piatra sunt foarte plate,incat dupa ce ele au fost date cu grasimi si pe urma date jos de pe sanie,ele,practic lunecau foarte usor pana la locul unde trebuiau amplasate.Grasimile s-au oxidat,de-a lungul timpului,dar tot au mai ramas inca niste urme chimice.Exista o teorie conform careia piramida la,finele constructiei,precum si muncitorii miroseau foarte puternic a grasime rancezita.Pe masura piramida se inalta,scheletul de lemn era si el dezmembrat de la nivelul acela si inaltat mai sus.Primele doua sau trei nivele nu necesitau o rampa prea sofisticata,dra incepand de la nivelele mai superioare era nevoie de o rampa mai inalta dar si de un mecanism de ridicare a blocurilor de piatra.
Mecanismul de ridicare:
Herodot a descris o masinarie de ridicat blocurile de piatra.El sustinea ca de fapt este un schelet foarte simplu din lemn care ii ajuta pe oameni sa ridice blocurile de piatra de la un nivel la altul. Drumul pana la nievelul corespunzator se facea cu ajutorul unor traverse care urcau pana la nivelul dorit.Saniile trebuiau sa aiba o multime de carlige lemnoase care aveau rolul de nu lasa sania sa alunece inapoi. De obicei de fiecare parte a saniei erau cate trei barbati,fiecare cu cate un tarus in mana ,cu care invarteau,in acelasi timp,o roata care propulsa sania in sus.Pentru o mai buna intelegere,mai jos este redata o asemenea masinarie de ridicat blocurile de piatra.

Unele rampe erau folosite pentrua aduce din nou jos saniile goale,fara nici o paguba.
Dupa ce piramida a fost terminata de ridicat,ea era tencuita cu un amestec cu piatra de calcar,care avea atat un rol de protectie cat si de majestuozitate..


cu asta se ridicau blocurile de piatra...cica
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

udar

Ideea e ca nu trebuie mereu sa ne inchipuim oamenii antici sub forma unor ametiti si amarati care statea toata ziua in chiloti si se holbau la soare.  :mrgreen:

Nu cred ca din punct de vedere intelectual ne erau inferiori. Ei posedau tehnologii proprii, dezvoltate dupa propriile lor cercetari, care noua astazi poate ni se par rudimentare, dar asta nu inseamna ca ele nu erau eficiente. Am vazut numeroase documentare in care cercetatori de altfel bine intentionati, ba vor sa creeze niste barci antice sau barje, sau tot felul de mecanisme primitive, orientandu-se doar dupa niste schite. Si eu cred ca tocmai asta este problema. Degeaba incercam noi astazi sa replicam conditiile tehnologice (daca se poate vorbi de o tehnologie) antice, pentur ca pur si simplu nu avem destul amanunte privitoare la cunostiintele lor. Poti cunoaste de exemplu intrumentele cu care olmecii sculptau atat de perfect piatra, sa cunosti unghiul exact la care trebuie lovita dalta, tehnica ce implica apa pentru inmuierea zonei, sau stiu eu ce alte detalii, dar sa nu cunosti faptul ca olmecii foloseau un anumit tip de piatra. Si acest detaliu mic este definitoriu si conduce spre esec. Asta nu inseamna ca olmecii fusesera ajutati de cine stie ce forta pentur a le crea, ci inseamna doar ca ei aveau anumite cunostiinte care s-au pierdut in timp si noi nu le mai putem recupera astfel incat sa intregim puzzelul. Ca exemplu clar stau toate inventiile din trecut care au fost uitate in decursul timpului si "reinventate" in epoca moderna (cimentul este unul dintre ele, daca nu ma insel...)
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

assiris

Piramidele prin grandoarea lor pun inca multe intrebari civilizatiei de azi.

nemo

#24
Udar,
Problema nu este a inteligentei pure data de IQ . Aici aveau acelasi nivel cu noi . Problema este a alocarii resurselor . Astazi cu mijloace moderne, un stat care si-ar propune sa construiasca o piramida ( nu din ciment ci din piatra) respectind volumele de material prelucrat , ar avea serioase probleme. De ordin financiar si tehnic . Eu refuz sa cred ca o societate eminamete rurala, adica bazata pe agricultura isi putea permite alocarea unor resurse materiale, financiare, umane intr-o astfel de aventura . Mai ales pentru satisfacerea capriciilor unui despot local . Altceva ia determinat si altele au fost tehnologiile folosite . Eu nu cred ca aceste cunostiinte vin de pe pamant . Daca lucrurile ar sta cum spui tu, exista o memorie colectiva a speciei ... lucrurile nu se pot uita in asemenea masura .

avramescub

Citat din: aswotim din  03 Mai 2006, 22:46:38
Si cu ce trebuia sa-i ajute extraterestrii? Sa-i incurce facandu-i sa se uite in sus pe lucratori, in loc sa-si vada de treaba?
La vremea accea oameni vedeau extraterestri ca pe niste Zei care ii ajutau in tot ceea ce faceau. Crezi ca se uitau in sus? Eu cred ca se rugau si se inchinau fiintelor superioare. Si eu am zis ca le ofereau aparatura necesara nu ce ai zis u asa ca No-Comment eu cred ca u incerci sa postezi cat mai mult si degeaba :x NO OFFENCE

avramescub

Citat din: nemo din  04 Mai 2006, 12:20:28
Si totusi ... Daca vine un razboi atomic, o apocalisa umana, un diluviu ... vor disparea cartile, constructiile din ciment, obiectele metalice si ... Cd-urile. Adica TOT !. Chiar in mod natural . Singurele structuri care vor dainui vor fi piramidele. Cine a avut ideea sa le faca avea un "investment plan" pe mai mult de 5.000 de ani . Cam prea destepti egiptenii acestia .   
Super pusa problema...pentru asta ai +1 karma de la mine;)

IONUT

Se pare ca Piramida lui Keops a fost construită de THOTH în trei zile si nicidecum doar de oameni.

În general piramidele atât egiptane cât şi mayaşe sunt perfect aliniate la anumite stele ori constelaţii, rămâne de văzut dacă şi cele descoperite în apă lângă Japonia. Oricum sunt construcţii de o grandoare aparte. Şi nu cred că au fost aliniate aşa la întâmplare sau pur şi simplu ca să cheme spiritele dinspre o anumită stea/constelaţie, fără să se ştie ceva de acolo(contactg cu cei de acolo, sau ei au iniţiat aceste construcţii,...)

Skywalker

Se poate sa ai dreptate, IONUT, oricum Marea Piramida si Sfinxul sunt mult mai vechi decat stim noi. Eu am auzit o parare(cred ca Daniken a enuntat-o), cum ca in spatiul dintre piramide se afla o baza de aterizare pentru OZN-urile "zeilor". Asta ramane de vazut.

IONUT

Skywalker, eu nu am auyit această părere, ci că ozn-urile ar fi putut ateriza pe vârful piramidelor, scrie asta şi în Tăbliţele lui THOTH. Spun că puteau ateriza ptr că faţadele piramidelor au cam fot distruse de intemperiile mileniilor.