Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Dedublare?

Creat de StarDust, 12 Ianuarie 2008, 16:03:34

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

darieglobur

Citat din: askey din  31 Martie 2008, 12:41:47
http://psychlib.princeton.edu/links.htm
http://www.lucidity.com/LucidDreamingFAQ2.html#LD


mersi pentru link-uri. pe unele le stiam, dar oricum ele sunt utile.
daca in ceea ce priveste "visele lucide" lucrurile sa zicem ca sunt oarecum clare, in ceea ce priveste obe-ul, eu as spune ca ele nu-s chiar asa de clare, ma rog, eu nu ma impac cu multe din explicatiile "fenomenului", si de aceea am zis ca intr-o discutie pe tema asta e bine de discutat ce intelegem prin obe.
...und Sie fliegen doch!

askey

link-urile pe care le-am postat mai sus contin informatii cu caracter universitar, deci au o recunoastere in mediul stintific.
Mai practice mi se par insa 2 forumuri, unde numarul userilor ce discuta despre fenomenul OBE este impresionant (astralpulse si astraldynamics). Pe-aici nu cred OBE se bucura de acelasi interes, e si normal sa fie asa, forumul este cu specific UFO  :wink:

MrWhite

#47
Citat din: askey din  31 Martie 2008, 08:57:31... spunea cineva pe forum ca daca nu-ti vezi corpul nu este OBE. Exista si exceptii, asa se explica cele 10 secunde ale lui StarDust, daca isi vedea corpul decorporalizarea dura mult mai putin. Majoritatea celor ce experimenteaza OBE se sperie cand isi vad propriul corp.

    Exact, se poate si fara sa vada propriul corp, eu spusesem ca lucrurile ar fi fost mult mai clare daca ar fi vazut corpul sau o intamplare, ceva care putea fi verificata.

    Chestia cu "shocul de corp" iar nu este sigura, la fel reactioneaza corpul daca in timpul iesirii este agresat. Ma refer la senzatia de lovire in spate si intoarcerea brusca. Deci daca a simtit si ulterior locul  in care a primit lovitura aceasta ar fi o confirmare a unei agresiuni. Dar nu se poate nici asa afirma cu certitudine.

    Eu la modul subiectiv inclin sa cred ca a fost o dedublare putin cam atipica.

darieglobur

Citat din: askey din  31 Martie 2008, 13:19:23
link-urile pe care le-am postat mai sus contin informatii cu caracter universitar, deci au o recunoastere in mediul stintific.
Mai practice mi se par insa 2 forumuri, unde numarul userilor ce discuta despre fenomenul OBE este impresionant (astralpulse si astraldynamics). Pe-aici nu cred OBE se bucura de acelasi interes, e si normal sa fie asa, forumul este cu specific UFO  :wink:

da, forumul este cu specific ufo, insa am vazut ca se poate discuta concomitent si despre ceea ce noi in mod curent numim paranormal, cat si despre istorie, arheologie etc. si e foarte bine ca e asa (apropo, felicitari adminilor pentru asta), pentru ca, dupa mine, problema ufo trebuie vazuta volens nolens intr-un cadru cat mai larg, existand multiple conexiuni intre varii domenii.
...und Sie fliegen doch!

StarDust

Citat din: MrWhite din  31 Martie 2008, 13:55:58
Deci daca a simtit si ulterior locul  in care a primit lovitura aceasta ar fi o confirmare a unei agresiuni. Dar nu se poate nici asa afirma cu certitudine.
Nu, ulterior, dupa terminarea experientei, nu am resimtit nici un fel de efecte fizice.Acel efect de "lovitura" l-am resimtit acolo langa geam si a fost apoi precedat de acel "spasm" fizic, cand mi-am revenit.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jackie28t

#50
Citat din: askey din  31 Martie 2008, 08:57:31acum, pentru a stabili niste reguli de bun simt zic eu, cand mai faci niste afirmatii pune in fata "dupa parerea mea"

Draga askey nu cred ca trebuie sa puna in fata ''dupa parerea mea'' ca noi nu suntem aici la gradinita.Orice spun eu aici este parerea mea ca daca ar fi fost parerea altuia as fi mentionat sursa si autorul de unde a fost preluat citatul deci daca nu am mentionat inseamna ca automat este parerea mea personala.Asa ca te rog sa mai si gandesti inainte de a vorbi.


Citat din: askey din  31 Martie 2008, 08:57:31... pentru ca habar nu ai despre subiect.

askey dar ce-i cu totul asta la tine?Tu mi-ai pus o intrebare iar eu ti-am raspuns.Daca ai fi deajuns matur ai realiza faptul ca atunci cand cineva a-ti da un raspuns la o intrebare pe care o pui ar fi si de bun simtz sa spui multumesc pentru raspuns.Dar observ ca intentia ta a fost doar de a insulta nu pentru a avea nevoie de un raspuns din partea mea.Daca stiam ca vei raspunde cu un astfel de tot nu-ti mai raspundeam si te lasam singur cu intrebarea ta sa-ti raspunzi de unul singur ca un berbec.Stai linisit ca tura viitoare nu se va mai intampla.Observ ce fel de caracter esti deci pe viitor in nici un caz nu am sa-mi mai pierd timpul cu astfel de personaje ca tine.

Eu cred ca am spus destul de clar si corect.Un ''vis lucid'' inseamna un vis in care persona simte o anumita realitate.Un vis lucid dupa cum spuneam pare atat de real incat persona/subiectul crede ca se afla intr-o alta dimensiune si ca totul este adevarat si real de acea dupa trezire persoana este in soc si confuza punandusi intrebarea daca a fost vorba de ceva paranormal cand defapt totul a fost doar un simplu vis lucid.

Citat din: askey din  31 Martie 2008, 08:57:31Mai clar, special pentru tine, intr-un "vis lucid" constientizezi ca visezi si totusi visul continua.

Da,intr-un "vis lucid" constientizezi ca visezi si visul continua dar asta nu corecteza cu nimic din cea ce am spus si sa stii ca intr-un ''vis lucid'' persona care viseza nu are control 100% catre vis ca altfel ar ramane zile si zile intr-un vis placut.El doar stie ca viseaza pentru ca subconstientul ai spune ca ceva e ciudat si persona se intreba in subconstient daca este vis sau realitate de acea intra intr-o faza de costientizare realizand in vis ca viseaza.Dar din pacate dupa cateva minute persona se trezeste si deci tot vis e pana la urma indiferent ca e vis lucid sau mai putin lucid.


Citat din: askey din  31 Martie 2008, 08:57:31Fenomene interesante legate de "visul lucid" sunt prelungirea visului, OBE si Astral Projection

Care OBE?  Care Astral projection?
Poate nu stii faptul ca nu exista dovezi precum ca aceste lucruri sunt cu adevarat reale.Sunt doar povesti si relatari nimic mai mult.Toate acestea doar se studiaza dar nu exista dovezi concrete.Da,le-am studiat si eu si am discutat personal si cu multi care credeau ca au avut visuri cu astfel de experiente.De exemplu cineva spunea ca a avut o experienta de OBE si intr-un loc a facut dragoste cu alba ca zapada.Altul ca a fost pe luna si a vazut vaci cum pasc iarba albastra.Defapt ce nu poti face intr-un vis lucid?Poti fi superman sau o poti avea chiar si pe Claudia Schiffer.Totul depinde de viziunea pe care subconstientul a-l trasforma avand ca baza informatii din datele din creier.Totul tine de imaginatia personaei si alti factori.

Citat din: askey din  31 Martie 2008, 08:57:31Statistic vorbind 1/10 persoane au avut "vise lucide" ... spunea cineva pe forum ca daca nu-ti vezi corpul nu este OBE. Exista si exceptii, asa se explica cele 10 secunde ale lui StarDust,daca isi vedea corpul decorporalizarea dura mult mai putin.

askey,dar de unde stii ca asa se explica si cele 10 secunde ale lui SturDust?
Pe ce te bazezi?Care sunt dovezile care sa confirme acest lucru?Ai ghicit in cafea?Ai dat cu zarul sau doar asa este parerea ta personala fara a avea vre-o dovada verificabila?Binenteles ca este doar parerea ta ce se numeste SPECULATIE ca doar nu ai nimic cu care sa dovedesti ca asa sa intamplat cu colegul nostru SturDust in acea seara nu?Deci ca sa vezi cum reactioneaza imaginatia unei persoane cand vrea ca ceva sa fie asa cum a-si doreste.A-mi pare rau dragul meu askey dar ce spui tu acolo tot speculatie este.

La fel eu tot o parere personala am dat dar parerea mea are o logica si se leaga de realitate nu de fantezie.Adica SturDust era in pat pentru a dormi deci sanse mari de vis,fratele lui nu a vazut nimic ci doar a presupus ca sa miscat scaunul care dovedeste logic si realistic ca era defapt zgomotul facut de SturDust din cauza socului de corp.Socuri de corp putem avea cu totii si asta se intampla deobicei cad avem un scurt vis lucid si persoana intra in stare de veghe facand acel soc de corp care nu este altceva decat o cadere in gol facut de corp.Asta este o explicatie destul de realistica ce are toate caracteristicile fata de ce a relatat SturDust.Cred ca cu totii avem visuri lucide.Unii nu le baga in seama alti sunt mai sensibili si se trezesc plangand din faptul ca a avut un asa vis placut si real altii vin pe forum si presupun ca au avut un caz de OBE si asa mai departe.

Pareri sunt dar dovezi?Asa se intampla cu astfel de cazuri de paranormal...totul se vrea a fi pentru ca e misterios dar in realitate sunt doar niste cazuri banale de vis.Am spus.

Nox

Vã rog sã reveniþi la subiect ºi sã lãsaþi la o parte alt gen de discuþii cum ar fi caracterizarea!!
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

StarDust

#52
Citat din: jackie28t din  31 Martie 2008, 22:24:00
Adica SturDust era in pat pentru a dormi deci sanse mari de vis,fratele lui nu a vazut nimic ci doar a presupus ca sa miscat scaunul care dovedeste logic si realistic ca era defapt zgomotul facut de SturDust din cauza socului de corp.

Jackie, eu iti respect expunerea, socul de corp e un fenomen real, nu contest asta, dar trebuie sa fac o mica rectificare, zgomotul scaunului, s-a auzit cu cateva sec, inainte de finalul experientei mele, si nu chiar la final. Fratele meu, auzind-ul s-a ridicat in cot si a inceput sa ma strige (asa l-am si vazut, cand mi-am revenit/trezit). A doua zi cand l-am chestionat, mi-a zis exact asa..."pai am auzit un zgomot ca si cum s-a miscat scaunul pe covor..." pentru mine  a fost evident ca el a auzit cel zgomot nu din directia patului meu, ci de la scaun, care era aproape de geam... Pe mine, acest "zgomot" auzit de fratele meu m-a bagat la idei... cum se poate explica corespondenta zgomot - experienta traita?
In fine, nu ma mai repet, cred ca am relatat destul de tetaliat ceea ce s-a intamplat...
Cele bune!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

askey

Citat din: StarDust din  01 Aprilie 2008, 00:29:48
Jackie, eu iti respect expunerea, socul de corp e un fenomen real, nu contest asta, dar trebuie sa fac o mica rectificare, zgomotul scaunului, s-a auzit cu cateva sec, inainte de finalul experientei mele, si nu chiar la final. Fratele meu, auzind-ul s-a ridicat in cot si a inceput sa ma strige (asa l-am si vazut, cand mi-am revenit/trezit). A doua zi cand l-am chestionat, mi-a zis exact asa..."pai am auzit un zgomot ca si cum s-a miscat scaunul pe covor..." pentru mine  a fost evident ca el a auzit cel zgomot nu din directia patului meu, ci de la scaun, care era aproape de geam... Pe mine, acest "zgomot" auzit de fratele meu m-a bagat la idei... cum se poate explica corespondenta zgomot - experienta traita?
In fine, nu ma mai repet, cred ca am relatat destul de tetaliat ceea ce s-a intamplat...
Cele bune!

Salut Stardust, mai important este ce crezi tu ca a fost. Si pentru a-ti face o idee cat mai exacta despre experienta prin care ai trecut citeste pe net cat mai multe despre subiect. Exista cercetari si teorii care incearca sa explice cu ajutorul mecanicii cuantice ceea ce se petrece in creierul uman. Personal consider mecanica cuantica noua "religie" a secolului XXI  :lol:. Si nu lua de bune (cred ca nici nu o faci) aberatiile mele sau ale lui Jackie28t. Sunt 2 pareri subiective, atat si nimic mai mult.

Jackie28t, cauta-te la mensa ca sa vezi ce mic esti :-D

StarDust

#54
Citat din: askey din  01 Aprilie 2008, 14:36:36
Si nu lua de bune (cred ca nici nu o faci) aberatiile mele sau ale lui Jackie28t. Sunt 2 pareri subiective, atat si nimic mai mult.

Parerile, nu pot fi decat constructive :D, de aceea mi-am expus experienta aici. Am studiat intens candva paranormal-ul, cu tot ce cuprinde, dar totul a ramas la nivel de studiu, din pacate, eu sunt destul de sceptic...Am ajuns la niste concluzii personale totusi... Tind sa cred ca ceea ce mi s-a intamplat a fost un fel de dedublare "grosiera" ca sa zic asa... dar experienta nefiind repetabila, aceasta ramane doar o ipoteza.
Va salut!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jackie28t

Citat din: StarDust din  01 Aprilie 2008, 16:02:55
Parerile, nu pot fi decat constructive :D, de aceea mi-am expus experienta aici. Am studiat intens candva paranormal-ul, cu tot ce cuprinde, dar totul a ramas la nivel de studiu, din pacate

Destul de corect spus StarDust.Inca mai sunt multe de dicutat pe latura acestui subiect.Foarte multe lucruri interesante.

Cu ceva timp in urma ascultasem inregistrarea unei emisiuni radio care a fost la C2C cu Art Bell si invitatul a fost Dr Albert Taylor in care precizeaza cate putin dspre toate aceste fenomene paranormale legate de vise,proiecte astrale,dedublare,oameni invizibili si asa mai departe.El precizeaza ca a avut viziuni de la varsta de 3 ani si la fel precizeaza mai amanuntit cum sta treaba cu aceste fenomene din punctul lui de vedere.A scris chiar si carti despre subiect.

Voi expune chiar aici in acest post o bucata din interviu cam in jur de 30 de minute din cele 2 ore cat este interviul original.Interviul este in limba engleza.A-l voi atasa mai jos in acest post arhivat in format rar si daca a-ti place emisiunea sa-mi spui si voi incerca sa expunand aici intregul interviu.

Pentru mine toate aceste experiente sunt doar vise lucide sau mai putin lucide care cred eu ca sunt luate de fapt de anumite persoane ca fiind ceva real dar asta este doar din punctul meu de vedere deci cazurile raman discutabile.
Deci mai jos aveti si o parte din interviu.Sper sa fie de ajutor.Toate cele bune.


unas

buna.mai nu mai cauta puncte simple si altele cum zice stardust.asa nu o sa ajungi nikieri decat o sa adormi cam de fiecare data cadn o sa incerci sa faci decorporalizarea.si inca ceva iti zic sigur 100% ca sufeltul iti poate iesi numai prin gura nu prin alta parte nu vb prostii aici.si altceva incearca sa deosebesti visul de realitate ca se poate intampla de multe ori sa simti totul in vis si sa para foarte real iar cand te trezezti sa ai impresia ca ai facut ceva.dar nu era decat un vis.

MAGDALENA1948

Citat din: StarDust din  12 Ianuarie 2008, 16:03:34
M-am hotarat sa va relatez o experienta personala, pe care am avut-o in jurul varstei de 21-22 de ani.

Am sa relatez totul obiectiv, fara exagerari, exact asa cum am trait eu acea intamplare...
Deci, intr-o seara in jurul orei 23:30 m-am dus la culcare, dormeam in aceeasi camera cu fratele meu mai mic
(cu 11 ani), el era deja in pat, dar nu dormea. Paturile erau separate de o noptiera,iar, la capatul patului de la
perete (cel in care dormea fratele) era un birou cu un scaun, apoi cam la 50cm. de birou, era peretele cu un geam si
usa spre balcon.Deci,m-am bagat si eu in pat,am vorbit putin cu fratele meu apoi ne-am spus noapte buna... eu eram


pe spate, cu capul pe perina putin ridicat si priveam spre geam afara... aici a inceput totul. Brusc m-am vazut intre
cele doua paturi, stand in picioare,apoi am inceput sa inaintez catre geam,(in aceasta situatie nu mi se parea nimic
anormal, pur si simplu vroiam sa ajung la geam) dar cu cat ma indepartam de patul meu, cu atat depuneam un efort tot
mai mare ca sa inaintez. In fortarea mea de a ajunge la geam, m-am ajutat de scaunul de la birou (parca m-am prins si tras de spatarul lui) iar in final am ajuns la geam.
Primul lucru care l-am facut, am privit in jos, si eram exact deasupra florilor de pe pervaz, apoi m-am uitat afara unde totul se vedea intr-o lumina alburie, si clar.Toata observatia mea, din momentul in care a ajuns la geam a durat max. 10 sec. Si nu stiu cum as mai fi continuat daca nu se petreceau doua lucruri care le-am perceput extrem de rapid, poate chiar simultan.Brusc am simtit o ceva ca o lovitura in "spate" si instantaneu m-am trezit in pat, cu un spasm destul de violent, corpul arcuindu-se in
sus...Fratele meu, statea ridicat in cot,si ma striga pe nume, cand m-a strigat a doua oara, eu complet buimacit in
urma socului l-am intrebat ce vrea, la care, el m-a intrebat "ce s-a auzit?". Complet ravasit de aceasta experienta,
abia puteam sa vorbesc, si i-am zis ceva de genul: "...nimic culca-te". Inutil sa va spun ca eram cam socat, nu
intelegeam ce se intamplase, si imi tot ziceam ca "asa ceva nu se poate".Cu acest gand am adormit si cu el m-am
trezit... dimineata inca nu puteam sa cred, si sa inteleg...Amintirile erau deosebit de clare, la fel ca si acum,
cand va relatez acestea. Cand fratele meu s-a trezit, de curiozitate, l-am intrebat de ce strigase la
mine...Raspuns: "pai mi s-a parut ca s-a miscat scaunul de la birou"... Am incremenit, imi amintesc clar,ca eu m-am
agatat de el ca sa pot ajunge la geam...Oare putem cumva sa provoc si miscarea lui? Oare a fost intr-adevar vestitul fenomen de dedublare? Nu stiu, poate va dati voi cu parerea.
Inca o precizare, intamplarea mi-o amintesc deosebit de clar, fara nici un element de ambiguitate(ma repet, dar e important).
Nu am mai povestit nimanui aceasta patanie, a fost singulara si nu s-a mai repetat. V-am relatat-o exact cum am trait-o, fara
"inflorituri" si adaugiri.



DECI: DORMEAI PE SPATE,CIRCULATIA SANGUINA NU MAI AJUNGEA  CORECT LA CREIER(DIN CAUZA PERNEI) CREIERUL NU ERA OXIGENAT.
CIND ESTI OBOSIT,SI ESTI GATA SA TE DUCI IN SOMN..AI POSIBILITATEA DE A INTRA INTR-O ALTA DIMENSIUNE.UN ZGOMOT A FOST IN MOD SIGUR , EL TE-A INTORS LA REALITATE.MI S-A INTIMPLAT CA IN ACELE MOMENTE SA SIMT CA MA RIDIC CU PATUL SI M-AM SPERIAT.PENTRU ACESTE LUCRURI TREBUIE SA FII PREGATIT SI SA AI UN INDRUMATOR FOARTE POZITIV..ALTFEL...CINE STIE UNDE PUTEM INTRA SI RAMINEM ACOLO.EU EVIT DORMITUL PE SPATE. CU BINE!

loreley


        Bine  ai  venit!
   Poate  iei  o pauza...una  mica? :-D

EMIL_48

Citat din: loreley din  15 Septembrie 2008, 17:20:03
        Bine  ai  venit!
   Poate  iei  o pauza...una  mica? :-D
.........am  luat  o  pauza   si pot  sa-ti   mai  spun,,,,
......buna..... revin   cu  cateva  detalii  ale  sferei   pe  care  eu  am  pus  mana  stanga  ...
.deci  avea  un  diametru  de  1,5m  si era  din  piatra  <  asa  o  vedeam  eu>  am  comunicat  telepatic  cu <ea>    de vazut  in  jurul  ei   nu  am  vazut pe  nimeni  ...
...dupa  ce am primit comanda de  a  pune  mana  pe  ea  am   simtit  ceva  furnicaturi in  tot  corpul....ma  incalzeam  asa  simteam  ....
..la  cateva  zile  dupa intanlirea  avuta  , am  incercat  din  nou  ,in  acelasi  loc  dar  ....nimic  nu  mai  era  ...
..dupa  aceasta  intanlire am  fost  in  stare  de  dedublare  in  CHINA ...de   2  ori  in   cateva  locuri  foarte  frumoase  si  benefice  .
  ...este  foarte  frumos  si  placut sa   calatoresti asa  ...numai  cine  a  calatorit  poate sa  inteleaga,  o stare  de   beatitudine  si  de  multumire  te   copleseste  ,greu  de explicat...
     Am  mai  condus  eu   alte  persoane  in  transa  fiind  la  piramide si in  alte locuri unde  se  fac pregatiri spirituale   de un  anume nivel ,  nu  putem  patrunde  undeva  daca  nu  esti   pregatit  nu  ai  o   anume  vibratie  si poate    o  anume  karma...
....o  sa  mai  revin  ....