Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Incursiuni in Padurea Baciu, 15 decembrie 2007

Creat de spooky, 15 Decembrie 2007, 23:01:35

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alx

#30
Citat din: Kymosabe din  06 Ianuarie 2008, 19:17:35
Citeste aici cum erau trucate astfel de poze acum 30 de ani 

http://ldesign.wordpress.com/2007/01/09/on-reality-part-3a-update-famous-faked-photos-and-how-to-make-them/

Esti penibil si naiv in aceeasi masura . Si asta nu e o jignire , e o constatare facuta pe baza ultimului tau mesaj .

scuza-ma ca te intreb...tu ai si citit ce scrie acolo,sau doar ai gasit linkul si ni l-ai dat noua ''pe tava''?   sau ca sa reformulez,cunosti cat de cat limba engleza tehnica,ca sa intelegi despre ce e vorba acolo?    si sa stii ca nu m-ai lamurit de loc cum au fost trucate fotografiile de la baciu...sau poate nu am inteles eu?

  daca eu sunt penibil pt ca ti-am cerut sa argumentezi afirmatia facuta,lucru pe care tu nu il faci nici acum,ce as mai putea spune?

Citat din: Kymosabe din  06 Ianuarie 2008, 19:17:35


Eu doar mi-am prezentat punctul meu de vedere intr-un mod civilizat , iar atunci cand am fost ,,rugat'' sa prezint argumente le-am oferit .
Iar cei care le cer nu au bunul simt sa explice de ce argumentul meu este gresit . Se rezuma la a jigni . Iar cand le raspund cu aceeasi moneda sunt acuzat ca sunt nesimtit , ca provoc certuri pe forum etc .


tu nu ti-ai prezentat punctul de vedere! pur si simplu ai afirmat despre pozele astea ca sunt un fals grosolan,iar cand ti-am cerut sa argumentezi,ai aruncat initial sarcina spre Ciuciulete,iar apoi ai inceput sa dai din colt in colt si ai postat un link care arata cum pot fi trucate fotografii clasice,dar care link nu are nici o legatura cu fotografiile de care vorbim noi!   Cu alte cuvinte,TU NU AI ADUS NICI UN ARGUMENT CARE SA DEMONSTREZE CA FOTOGRAFIILE SUNT FALSE!  asa ca nu mai face pe victima si pune neuronul la treaba,ca sa te creada toata lumea cand faci o astfel de afirmatie!   sau,daca nu esti capabil sa iti sustii LOGIC opinia,mai bine taci!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Kymosabe

#31
Citat din: alx din  06 Ianuarie 2008, 19:57:06
scuza-ma ca te intreb...tu ai si citit ce scrie acolo,sau doar ai gasit linkul si ni l-ai dat noua ''pe tava''?   sau ca sa reformulez,cunosti cat de cat limba engleza tehnica,ca sa intelegi despre ce e vorba acolo?    si sa stii ca nu m-ai lamurit de loc cum au fost trucate fotografiile de la baciu...sau poate nu am inteles eu?

  daca eu sunt penibil pt ca ti-am cerut sa argumentezi afirmatia facuta,lucru pe care tu nu il faci nici acum,ce as mai putea spune?

tu nu ti-ai prezentat punctul de vedere! pur si simplu ai afirmat despre pozele astea ca sunt un fals grosolan,iar cand ti-am cerut sa argumentezi,ai aruncat initial sarcina spre Ciuciulete,iar apoi ai inceput sa dai din colt in colt si ai postat un link care arata cum pot fi trucate fotografii clasice,dar care link nu are nici o legatura cu fotografiile de care vorbim noi!   Cu alte cuvinte,TU NU AI ADUS NICI UN ARGUMENT CARE SA DEMONSTREZE CA FOTOGRAFIILE SUNT FALSE!  asa ca nu mai face pe victima si pune neuronul la treaba,ca sa te creada toata lumea cand faci o astfel de afirmatie!   sau,daca nu esti capabil sa iti sustii LOGIC opinia,mai bine taci!

ALX ca sa te citez pe tine , habar nu ai cu ce se mananca tehnica fotografiei .
Mi-ai cerut metoda folosita , iar eu ti-am oferit un link in care se prezinta intr-un limbaj tehnic , modul in care se puteau truca astfel de poze cu tehnica si materialele de acum cateva decenii .
Iar daca explicatiile de acolo nu te-au lamurit atunci imi bat capul degeaba , e ca si cum as incerca sa invat o maimuta sa pescuiasca .

Mai mult nu trebuie sa-ti dovedesc nimic tie . Eu mi-am exprimat o parere personala si am argumentat-o.
Iar daca tie nu iti plac parerile si argumentele mele ti-am zis ce sa faci : foloseste Gillette .


Cand m-am referit la Ciuciulete , am facut-o dintr-un motiv intemeiat .
Acum ceva timp Ciuciulete a postat o analiza referitoare la pozele lui Emil Barnea , in care afirma ca acestea sunt trucate . Acolo , daca nu ma insel (postul a fost sters , nu stiu din ce motiv) , Ciuciulete vorbea printre altele si despre aceasta tehnica de trucare , suprapunere de cadre , sau asa ceva .
Cand va reveni Ciuciulete pe forum il voi ruga sa iti explice el  (nu sa cofirme daca sunt sau nu trucate pozele) aceasta tehnica pentru ca vad ca niciun raspuns nu te multumeste atata timp cat vine din partea mea .

Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

alx

Citat din: Kymosabe din  05 Ianuarie 2008, 17:16:33
Insa imi pot exprima parerea referitor la fotografiile realizate in aceasta padure , si pot spune ca in multe dintre ele apar doar defecte de developare  , de expunere ,lens flare-uri , in timp ce altele sunt trucate grosolan (cum este cazul acestor poze).
Citat din: Kymosabe din  06 Ianuarie 2008, 21:11:14
Mi-ai cerut metoda folosita , iar eu ti-am oferit un link in care se prezinta intr-un limbaj tehnic , modul in care se puteau truca astfel de poze cu tehnica si materialele de acum cateva decenii .
asadar tu ti-ai exprimat parerea la aceste fotografii  ''sunt trucate grosolan'' iar eu te-am rugat sa ma lamuresti cum ai ajuns la concluzia asta,atat!   din nefericire,raspunsul tau si linkul dat nu ma multumeste,pt ca nu imi dau seama care este legatura lui cu fotografiile in cauza,adica nu explica acolo cum s-au trucat aceste fotografii,ci da niste metode cum s-ar fi putut truca alte fotografii...e ca si cum ai face pana la masina,si apoi ai afirma ca toate masinile sunt rele...
   cum am precizat,eu nu sustin sus si tare ca aceste fotografii sunt reale,sau ca nu sunt...spre deosebire de tine,care ai facut-o!
legat de Ciuciulete...el nu trebuie sa imi explice mie DE CE TU AI AFIRMAT CA ACELE FOTOGRAFII SUNT TRUCATE!  TU TREBUIE SA FACI ASTA!    sau nici acum nu ai inteles?

Citat din: Kymosabe din  06 Ianuarie 2008, 21:11:14
Mai mult nu trebuie sa-ti dovedesc nimic tie . Eu mi-am exprimat o parere personala si am argumentat-o.
adevarat! mie nu esti obligat sa imi dovedesti nimic!  dar daca ai avea putin respect fata de ceilalti membri ai forumului,ai aduce acele argumente de care amintesti si pe care eu nu le vad...si se pare ca nici altii !

PS   te hazardezi din nou cand faci anumite afirmatii ''habar nu ai cu ce se mananca tehnica fotografiei'' am o practica destul de indelungata in domeniul fotografiei,si asta din vremurile in care realizam acele fotografii in laboratorul propriu,de la cap la coada...si da,mai si trucam unele din ele!  asa ca nu veni cu texte de astea,ca nu tine!

PS2   cel mai elegant(si fair-play) ar fi sa recunosti ca ai facut acele afirmatii doar ca sa te afli in discutie...si contradictiile ar lua sfarsit aici...oricum,eu nu iti mai raspund la nici unul din posturile tale de pe acest topic,indiferent ce ai scrie!   

    o sa rog un moderator ca maine sau poimaine sa mute toate mesajele off-topic de aici acolo unde le e locul...cei care sunt interesati cu adevarat de Padurea baciu nu trebuiesc obligati sa citeasca si ce nu are legatura cu subiectul...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Kymosabe

#33
Citat din: alx din  05 Ianuarie 2008, 20:19:55
  nu faci bine sa imi explici si mie pe baza caror probe ai ajuns la concluzia ca fotografiile expuse de tine sunt false?
ca eu unul nu prea imi dau seama cum s-au trucat astea,tinand cont de anul cand au fost facute si de posibilitatile de atunci...poate ca ne expui tu metoda,eventual faci si o demonstratie!(fara adobe sau alte asemenea,please!).

Citat din: alx din  06 Ianuarie 2008, 22:02:33

PS   te hazardezi din nou cand faci anumite afirmatii ''habar nu ai cu ce se mananca tehnica fotografiei'' am o practica destul de indelungata in domeniul fotografiei,si asta din vremurile in care realizam acele fotografii in laboratorul propriu,de la cap la coada...si da,mai si trucam unele din ele!  asa ca nu veni cu texte de astea,ca nu tine!


Uite cat esti de coerent si de logic in exprimare .
Mai intai spui ca habar nu ai cum se puteau truca astfel de poze cu tehnica disponibila  de acum 30 de ani  , pentru ca apoi sa afirmi ca de fapt  esti atat de priceput in acest domeniu (oare de ce nu ma mir?) astfel incat in copilarie realizai chiar  poze trucate in laboratorul tau propriu.
Asta in termeni fotbalistici se cheam luft sau pe romaneste ti-ai dat cu stangul in dreptul .

Subiect inchis . :lol:
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Shadowman

  LA MULTI ANI !
  Si bine v-am regasit !
Am luat o mica pauza si s-au si incins spiritele pe acest topic... ! Lipsa de informatii a unora,ma refer la Kymosabe si jackie28t,au facut sa
degenereze discutiile...Lucru de inteles,intr-o anumita masura...Totusi,insistenta cu care incearca sa "banalizeze" si sa creada
ca au descifrat padurea Baciu,lasa de dorit...Kymosabe a postat 3 fotografii despre ozn-rile fotografiate de Alexandru Sift la padurea Baciu...
Kymosabe,stii povestea acestor fotografii...? Ai citit cartea "Fenomenele de la padurea Hoia-Baciu" scrisa de Adrian Patrut...? Ai citit biografia
celui care a realizat pozele...? Stii cum au fost recuperate,in ce imprejurari erau sa dispara...? Stii cine a luat arhiva Sift si-a dus-o la maculatura unde a fost topita...? Persoanele care au "ridicat" ( de fapt,FURAT...!) arhiva Sift,in februarie 1994,n-au facut-o "intimplator"...Un mod asemanator de "operare" si "volatilizare" a dovezilor l-am vazut,tot intimplator, in seara zilei de 22/23 decembrie 1989,cind incepuse Revolutia...Dar asta e alta poveste...
Putine sunt pozele care au mai ramas din arhiva Sift...
In cartea "Fenomenele de la Hoia-Baciu " apar multe fotografii cu "ozn-uri " si "bioplasme"...Nu toate au fost realizate de A.Sift ! Multe sunt discutabile,ori sunt de-a dreptul scandaloase (sau comice...) chiar si pentru un neinitiat in arta fotografica...
Din pacate,majoritatea,mai ales a celor care nu cunosc si care n-au vizitat padurea,cred ca "renumele" padurii vine de la ozn-ul fotografiat de Emil Barnea in august 1968...
  FALS !
Cit despre "copacii strimbi" care n-au  nimic straniu,despre "Mitica" si "Petrica" din povestirile lui Jackie28t ,ce sa mai spun...
Il citez pe jackie28t : "Dragii mei , sper ca ve-ti intelege esentialul din regizarea pe care am scris-o mai  sus si la fel sper ca ve-ti intelege ca nu a existat vre-odata nimic paranormal in badurea baciu ci doar s-au dat nastere de-a lungul anilor la fel si fel de povesti provenite din fel si fel de imaginatii,exagerari si banalitati trasformate in mistere.Indiferent de cate ori ve-ti vizita acea padure tot ce puteti aduce sunt imagini cu copaci,copaci si iar copaci.Ca unii copaci sunt mai mult sau mai putin strambi asta dupa natura si specia meleagului."
Incheiat citatul...
No comment,jackie28t...! Iti recomand sa mai vizionezi filmul "MISTERIOASA PADURE BACIU",care l-am realizat...! Ori sa vizitezi,cind vei avea ocazia padurea Baciu...! Poate iti vei schimba parerea !
Cum am mai spus: "Lumea e plina de lucruri limpezi pe care putini le observa"...
Acum ce sa-ti spun,multi ies din padure asa cum intra...Se duc turisti si pleaca vizitatori ! Si zic ca n-au vazut ceva deosebit...!
Poate credeai ca suntem un grup de "lunatici" care mergem la padurea Baciu sa cautam si sa pozam OZN-uri...Ca ,deh,daca a fost o farfurie zburatoare sau un castron in august 1968,n-am putea si noi,oare,sa fotografiem vreunul...?  :-D Sau,daca "ixulescu" a fotografiat aburi sau "bioplasme",n-am putea si noi sa imortalizam pe pelicula...? :-)  Sau ne crezi naivi...?  :-(
TE INSELI ! Nu OZN-ul fotografiat de Emil Barnea si nu fotografiile mai mult sau mai putin veridice,mai mult sau mai putin trucate m-au determinat sa revin in padurea Baciu ! Si nici "zvonurile" ori "povestile" ,mai mult sau mai putin credibile...
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Kymosabe

#35
Shadowman oricine de pe forum stie istoria acestor fotografii .
Recunosc ca am fost ,,fascinat'' de ele acum mai bine de 10 ani, cand eram copil . Erau pentru mine , pe langa cele ale lui Barnea celei mai ,,importante'' fotografii din colectia mea zeci de poze decupate din ziare si reviste . Insa acum , cand le privesc nu mi se  mai par la fel de interesante .Incep sa le gasesc tot felul de ,,defecte'' si ,,nepotriviri'' .

Legat de pozele lui Barnea , daca au fost trucate este imposibil sa se demonstreze acest lucru , sunt adevarate ,,capodopere de arta''. Insa nu pot spune acelasi lucru si despre fotografiile lui Sift (cele cu care defileaza unii)  care dupa parerea mea sunt niste ,,caricaturi''. 
Eu unul am privit intotdeauna cu suspiciune persoanele ,,norocoase'' gen Billy Meyer sau George Adamsky    care ,,livrau'' zeci de filme si fotografii cu OZN-uri . Iar Alexandru Sift , repet , din punctul meu de vedere , se inscrie oarecum in aceasta categorie .
Desigur vei spune ca el si-a dedicat o mare parte din timp studiind aceasta zona si asa se explica de ce toate pozele ,,ciudate'' din Padurea Baciu ii apartin . Atunci de ce in ultimii 20 de ani nu a mai aparut nici macar o singura poza in genul celor realizate de el .De ce?
Era cumva el mai deosebit , mai special ?

Desigur ca s-au nascut legende legate de aceste poze , cum exista de altfel si legenda impresionantei arhive de 25.000 de negative care a fost distrusa.Insa stie cineva ce se afla pe cele 25.000 de negative ? Nu.
Sunt doar speculatii .
Iar toate aceste  legende si speculatii au fost , parerea mea , incercari de a consolida , de a certifica autenticitatea acestor catorva poze care au ,,supravietuit''.

Dar aceste poze (in cazul in care sunt trucate desigur)  nu stirbesc cu nimic misterul acestei paduri . Dupa cum ai spus si tu exista zeci de marturii ale unor persoane , care au trait intamplari ciudate in aceasta zona . Chiar ALX a dat cateva exemple . De aceea eu cred ca astfel de marturii sunt mult mai importante decat niste poze pe care atunci cand le privesti primul lucru care iti vine in minte este cuvantul FALS .
Mai mult, astfel de fenomene inexplicabile se intampla si in alte locuri in Romania , Padurea Baciu nu este un caz singular . Chiar dl. Vasile Rudan , pentru care eu unul am o mare admiratie ,  a povestit despre intamplarile ciudate de la Intorsura Buzaului . Spre deosebire de altii el are o singura poza ,,celebra''  in care a surprins un fenomen inexplicabil  si pe care o prezinta de fiecare data cand are ocazia . Dar aceasta intamplare , deci si fotografia in cauza , poate fi probata de martori . Iar aceasta fotografie este mult mai credibila decat OZN-urile si capatana din iarba ,,fotografiate'' de Sift .

PS Opinie personala .
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

jackie28t

#36
Citat din: Shadowman din  07 Ianuarie 2008, 09:56:10
No comment,jackie28t...! Iti recomand sa mai vizionezi filmul "MISTERIOASA PADURE BACIU",care l-am realizat...! Ori sa vizitezi,cind vei avea ocazia padurea Baciu...! Poate iti vei schimba parerea !

Shadowman,
momentan ma abtin de la unele comentarii si am sa sar peste anumite precizari mai ales ca timpul nu-mi permite.
Dar vreau sa-ti spun ca am vizionat filmul  realizat de tine intitulat "MISTERIOASA PADURE BACIU" si dupa cum ti-am spus si in trecut mi-am placut sa vad un film realizat de un coleg de pe acest forum.
Va apreciez la toti munca depusa si ma bucur ca faceti cea ce faceti.
Din pacate,referitor la misterele din padurea baciu, in acel film nu vad nimic misterios sau paranormal.Tot ce vad sunt copaci,copaci si iar copaci.Dar daca ai filmat ceva misterios sau consanzene cu 3 urechi care stateau cocotate prin copaci sau altceva ce arata ca exista ceva misterios in acea padure atunci spune-mi te rog minutul si secunda si voi derula filmul uitandu-ma din nou.Daca nu exista nimic misterios atunci spunemi tu ce trebuie sa vad in acel film in afara de copaci? :roll:

Shadowman

Citat din: jackie28t din  09 Ianuarie 2008, 22:33:20
Shadowman,
momentan ma abtin de la unele comentarii si am sa sar peste anumite precizari mai ales ca timpul nu-mi permite.
Dar vreau sa-ti spun ca am vizionat filmul  realizat de tine intitulat "MISTERIOASA PADURE BACIU" si dupa cum ti-am spus si in trecut mi-am placut sa vad un film realizat de un coleg de pe acest forum.
Va apreciez la toti munca depusa si ma bucur ca faceti cea ce faceti.
Din pacate,referitor la misterele din padurea baciu, in acel film nu vad nimic misterios sau paranormal.Tot ce vad sunt copaci,copaci si iar copaci.Dar daca ai filmat ceva misterios sau consanzene cu 3 urechi care stateau cocotate prin copaci sau altceva ce arata ca exista ceva misterios in acea padure atunci spune-mi te rog minutul si secunda si voi derula filmul uitandu-ma din nou.Daca nu exista nimic misterios atunci spunemi tu ce trebuie sa vad in acel film in afara de copaci? :roll:

    In mod exceptional,pentru un mare pasionat de ufologie,o sa dau un indiciu...Poate cel mai nesemnificativ...Priveste fotografiile din 1968 realizate in Poiana Rotunda de Emil Barnea...Falsuri sau nu ,n-are importanta...Apoi priveste filmarile si fotografiile realizate de noi dupa aproape 40 de ani...
Atit.

"Lumea e plina de lucruri limpezi..."
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

jackie28t

#38
Citat din: Shadowman din  10 Ianuarie 2008, 00:43:53
    In mod exceptional,pentru un mare pasionat de ufologie,o sa dau un indiciu...Poate cel mai nesemnificativ...Priveste fotografiile din 1968 realizate in Poiana Rotunda de Emil Barnea...Falsuri sau nu ,n-are importanta...Apoi priveste filmarile si fotografiile realizate de noi dupa aproape 40 de ani...
Atit.

"Lumea e plina de lucruri limpezi..."


Shadowman,tot nu mi-ai raspuns la intrebare.Eu nu te-am intrebat nimic de fals sau nefals si nici despre fotografiile lui Emil Barnea.
Sa inteleg ca filmul realizat de tine dovedeste faptul ca in padurea baciu exista copaci.Da,stim si noi asta.Nu-i nimic nou.
Cat despre filmarile si fotografiile realizate dupa 40 de ani,da-mi voie sa-ti spun ca voi nu sunteti primii care au vizitat padurea baciu si au fotografiat copaci dupa 40 de ani.Au mai fost si altii inaintea voastra mai ales ca oricine poate indrepta un aparat de fotografiat catre copacii din padurea baciu pentru a face fotografii.Asta nu face pe nimeni mare investigator al unui comandou.Ca pe un indiciu.

Citat din: Shadowman din  10 Ianuarie 2008, 00:43:53
"Lumea e plina de lucruri limpezi..."

Corect.Pacat ca nu le vezi.

alx

Citat din: Shadowman din  10 Ianuarie 2008, 00:43:53
    In mod exceptional,pentru un mare pasionat de ufologie,o sa dau un indiciu...Poate cel mai nesemnificativ...Priveste fotografiile din 1968 realizate in Poiana Rotunda de Emil Barnea...Falsuri sau nu ,n-are importanta...Apoi priveste filmarile si fotografiile realizate de noi dupa aproape 40 de ani...
Atit.

Citat din: jackie28t din  10 Ianuarie 2008, 15:23:05
Shadowman,tot nu mi-ai raspuns la intrebare.Eu nu te-am intrebat nimic de fals sau nefals si nici despre fotografiile lui Emil Barnea.
Sa inteleg ca filmul realizat de tine dovedeste faptul ca in padurea baciu exista copaci.Da,stim si noi asta.Nu-i nimic nou.
Cat despre filmarile si fotografiile realizate dupa 40 de ani,da-mi voie sa-ti spun ca voi nu sunteti primii care au vizitat padurea baciu si au fotografiat copaci dupa 40 de ani.Au mai fost si altii inaintea voastra mai ales ca oricine poate indrepta un aparat de fotografiat catre copacii din padurea baciu pentru a face fotografii.Asta nu face pe nimeni mare investigator al unui comandou.Ca pe un indiciu.
@Jackie28t   ai perfecta dreptate!  exista copaci in padurea baciu,si noi nu am fost cei care am fotografiat prima data acei copaci! si sigur ca oricine poate indrepta un aparat foto inspre acei copaci,cu conditia sa mearga pana acolo...
      si da,a fotografia niste copaci nu te face sa fii mare investigator!
si acum o intrebare(partea a doua a indiciului) :  daca tot ne critici ca am fost acolo,de ce nu privesti copacii?  sau,ca sa fiu mai precis,poate asa vei intelege...UITA-TE LA INALTIMEA COPACILOR DIN POIANA ROTUNDA!


PS  IMI CER SCUZE IN PUBLIC PENTRU CA AM LASAT SA SE INTELEAGA CA Jackie28t AR FI INTENTIONAT SA FACA O PARODIE DESPRE PADUREA BACIU FOLOSIND MATERIALE CARE IMI APARTIN!  IN URMA UNEI DISCUTII PRIVATE CU ACESTA,M-A CONVINS CA NU VROIA SA FOLOSEASCA ASTFEL DE MATERIALE PENTRU CA IN ELE NU APAR DECAT COPACI,IAR SUSNUMITII MITICA SI PETRICA NU APAR IN ACELE FILMARI!  CU SPERANTA CA SCUZELE MELE VOR FI ACCEPTATE DE Jackie28t,NU POT DECAT SA-I UREZ ''SPOR LA TREABA!'' PENTRU CA EU TOT NU AM INTELES MESAJUL LUI SI SPER SA MA LAMUREASCA FILMUL!                 SPêIT ªI PLIN DE REMUªCÃRI    alx
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

jackie28t

#40
Citat din: alx din  10 Ianuarie 2008, 21:47:04
si acum o intrebare(partea a doua a indiciului) :  daca tot ne critici ca am fost acolo,de ce nu privesti copacii?  sau,ca sa fiu mai precis,poate asa vei intelege...UITA-TE LA INALTIMEA COPACILOR DIN POIANA ROTUNDA!

alx,
am sa privesc copacii.Multumesc pentru indiciu iar cand am sa consider ca este necesar si important am sa ma uit la inaltimea copacilor din poiana rotunda.Eu nu v-am criticat ci din contra am si preciza in postul meu,citez:

Citat din: jackie28t din  05 Ianuarie 2008, 00:19:34
Ma bucur ca a-ti apucat sa va cunoasteti din nou si sa aveti momente placute impreuna.Cred ca asta este si lucru cel mai important din toata intrunirea.

Citat din: jackie28t din  09 Ianuarie 2008, 22:33:20
Va apreciez la toti munca depusa si ma bucur ca faceti cea ce faceti.

Cat despre materialele voastre nu am spus nimic de rau.Apreciez faptul ca a-ti fost acolo si ca a-ti prezentat aici imagini din padurea baciu.
Defapt a-ti aratat cum arata in realitate,in prezent Padurea Baciu cea ce este foarte bine.Datorita voua am apucat si eu sa vad multe imagini in rezolutie mare si claritate buna despre aceasta faimoasa padure.Multumesc la toti pentru timpul acordat si expunerea acestor materiale.

Citat din: alx din  10 Ianuarie 2008, 21:47:04IN URMA UNEI DISCUTII PRIVATE CU ACESTA,M-A CONVINS CA NU VROIA SA FOLOSEASCA ASTFEL DE MATERIALE PENTRU CA IN ELE NU APAR DECAT COPACI,IAR SUSNUMITII MITICA SI PETRICA NU APAR IN ACELE FILMARI!

alx,
eu nu am precizat nici-decum ca voi face un film gen parodie.Asta ai spus-o tu nu eu.La fel nu ti-am spus ca nu voi folosi materialele tale doar pentru ca nu exista ''Mitica'' si ''Petrica''. Ti-am spus ca in filmul in care l-as fi facut ar fi fost vorba de cazuri de OZN si paranormale din trecut nici decum nu avea legatura cu copacii din padurea baciu.Asta nu inseamna ca am spus ceva de rau fata de materialele voastre.Din contra a-mi plac si ma bucura sa vad orice munca fascinanta depusa aici de membrii acestui forum.Aveti fotografii frumoase si a-ti realizat niste filme placute.

In acest topic ma refeream SPECIFIC doar la ''MISTERELE'' din padurea baciu in nici un caz la criticarea materialelor voastre.

In primul meu post din acest topic eu doar am precizat ca voi face un film daca nu se intelege si doriti acest lucru.
Cand am spus asta,tinand cont ca textul respectiv se afla ''sub'' scenariul cu ''Mitica si ''Petrica'' reda de inteles ca ma refeream la ce spuneam acolo despre OZNurile invizibile si alte povesti cu fenomene paranormale care au aparut in trecut in fotografiile alb negru facand ca unele cazuri sa ajunga faimoase doar prin simplu fapt al unor erori de developare sau alte anomalii.La asta m-am referit dar se pare ca voi ati privit postul meu cu ochi rai si a-ti intrepretat-o gresit facandu-ma sa simt chiar si topoare in urma mea.

Iar din cate stiu nici unul din voi nu a prezentat in acest topic fotografii alb negru cu anomalii.Deci scenariul cu ''Mitica si ''Petrica'' NU ARE nici o legatura cu nici un membru care a fost in padurea baciu sau care a prezentat aici materiale personale.
REPET,nu avea legatura cu voi ci doar cu misterele din padurea baciu.Nu inteleg de ce v-ati suparat cu totii.

In primul meu post doar mi-am prezentat puncul meu de vedere fata de ''misterele'' repet,''MISTERELE'' din paurea baciu la modul GENERAL.
Nu am insultat pe nimeni si mi-am spus intr-un mod civilizat parerea adica concluzia pe care am trasa-o din punctul meu de vedere despre intaplarea relatata de alx (acolo incercand sa ajut privind povestea dintr-un alt unghi) si cazurile vechi din padurea baciu.
Daca v-a  deranjat acel post si credeti ca am fost cam dur cu voi atunci ami pare rau mai ales ca atunci cand eu folosesc cuvantul ''CAPRA'' unii inteleg ''VARZA''.Tinand cont ca noi ne cunoastem de atata timp pe forum iar discutiile pro si contra se pot discuta foarte simplu si intr-un mod linistit.Daca mai este ceva ce nu s-a inteles va stau la dispozitie dragi colegi.Va doresc zile placute in continuare.

spooky

"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

alx

Citat din: jackie28t din  11 Ianuarie 2008, 17:05:54
alx,
am sa privesc copacii.Multumesc pentru indiciu iar cand am sa consider ca este necesar si important am sa ma uit la inaltimea copacilor din poiana rotunda.

   imi pare rau sa vad ca ai aceasta atitudine...pe care as putea sa o calific drept obtuza si partinitoare...
daca ti-am dat acest indiciu,puteai macar sa te obosesti sa analizezi dimensiunile copacilor in fotografiile lui barnea din 68 si cele de acum...dar se pare ca tu esti interesat doar de zane sau alte asemenea...daca de astea nu sunt,atunci nu are importanta!   pacat!
   sigur,ai si o scuza:cum nu ai fost acolo,nu stii ce fel de copaci sunt aceia,deci nu stii nici cam cat ar fi trebuit sa aiba inaltimea dupa 40 de ani...deci te iert!
      bineinteles ca acest mesaj nu este doar pt Jackie28t...cine are urechi de auzit si ochi de vazut pricepe...
                                     
                              alx
            (cam off-topic,dar ce sa-i faci...)
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

jackie28t

#43
Citat din: alx din  11 Ianuarie 2008, 21:53:55
   imi pare rau sa vad ca ai aceasta atitudine...pe care as putea sa o calific drept obtuza si partinitoare...
daca ti-am dat acest indiciu,puteai macar sa te obosesti sa analizezi dimensiunile copacilor in fotografiile lui barnea din 68 si cele de acum...dar se pare ca tu esti interesat doar de zane sau alte asemenea...daca de astea nu sunt,atunci nu are importanta!   pacat!
   sigur,ai si o scuza:cum nu ai fost acolo,nu stii ce fel de copaci sunt aceia,deci nu stii nici cam cat ar fi trebuit sa aiba inaltimea dupa 40 de ani...deci te iert!
      bineinteles ca acest mesaj nu este doar pt Jackie28t...cine are urechi de auzit si ochi de vazut pricepe...
                                     
                              alx
            (cam off-topic,dar ce sa-i faci...)


alx,dragul meu.
Eu astazi am avut alte lucruri mai importante de facut decat masurat copaci de acea si ti-am spus in postul meu anterior ca:
cand am sa consider ca este necesar si important am sa ma uit si la inaltimea copacilor din poiana rotunda.
Deci alx,cand am sa gasesc timp am sa ma uit ca doar nor fugi copacii de acolo si nici nu vreau sa ma indop prea mult cu copaci mai ales ca sunt atatea lucruri mai importante de rezolvat.Cat despre zane si alte fenomene paranormale din padurea Hoia-Baciu,scuza-ma dar eu nu cred nici in fantome si nici in spiridusi dar m-ar bucura sa demolez cateva cazuri care au intocsicat de-a lungul timpului oameni inocenti si superstitiosi.

PS: Hai ca nu mai spun nimic in acest topic despre ''Incursiuni in Padurea Baciu'' ca nu vreau sa va stric POEZIA.

extrateresru_ro

#44
ce spuneti ...........http://www.spiritelenaturii.go.ro/intalniri/rapadiavolului.htm.......... facem o excursie in vara asta,pare bbrrrrr interesant.
am incrededere in fiecare OM,dar nu am incredere in diavolul din el.