Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Incursiuni in Padurea Baciu, 15 decembrie 2007

Creat de spooky, 15 Decembrie 2007, 23:01:35

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

prodcomb

Nu se poate!
Trei zile zi trei nopţi şi nimic, nimic, nimic, ...
Haideţi să vedem înregistrările cu multă atenţie!
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

alx

Citat din: fiulploii din  24 Iulie 2015, 16:48:01
Update cu poze si filmări făcute de un comando PSI  :)
https://anatolbasarab.ro/padurea-baciu-2015/


Citat din: prodcomb din  25 Iulie 2015, 08:47:31
Nu se poate!
Trei zile zi trei nopţi şi nimic, nimic, nimic, ...
Haideţi să vedem înregistrările cu multă atenţie!


Mda...am vazut filmele,si pozele...si am si un raspuns...un citat al regretatului nostru coleg Shadowman:
Citat din: Shadowman din  07 Ianuarie 2008, 09:56:10 Acum ce sa-ti spun,multi ies din padure asa cum intra...Se duc turisti si pleaca vizitatori ! Si zic ca n-au vazut ceva deosebit...!



Si ca sa explic si de ce am pus acest...raspuns,o sa mai pun un citat,al aceluiasi coleg:
Citat din: Shadowman din  07 Ianuarie 2008, 09:56:10
Nu OZN-ul fotografiat de Emil Barnea si nu fotografiile mai mult sau mai putin veridice,mai mult sau mai putin trucate m-au determinat sa revin in padurea Baciu ! Si nici "zvonurile" ori "povestile" ,mai mult sau mai putin credibile...

Si cu asta am spus tot...pentru moment!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

prodcomb

Citat din: alx din  25 Iulie 2015, 12:21:18

Si cu asta am spus tot...pentru moment![/font]

Cam puţin!

Deocamdată există foarte multe "mistere":
-fauna şi flora din pădure
-insectele din pădure
-parametrii fizici: presiune, temperatură, umiditate, temperatura punctului de rouă
-fenomene fizice specifice mediului (pădurii)
Nu prea am citit nimic despre ele aici.
În ultimele fotografii am văzut dotările tehnice, dar dotările ştiinţifice sunt nule (excluzând înregistrările video şi audio).
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

alx

Citat din: prodcomb din  25 Iulie 2015, 15:41:57
Cam puţin!
Mai multe atunci!  ;D


Despre Padurea Baciu s-ar mai putea scrie cateva carti,sau pot sa fie de ajuns 4 cuvinte: Acolo nu e nimic!
Insa nu despre asta voi incerca eu sa scriu pe acilea...pur si simplu,voi expune cateva considerente...personale,legate de aceasta padure.


Pentru inceput,o sa va spun ca de prin 2007 pana acum am facut zeci de vizite in aceasta padure...unele mai lungi,altele doar de o ora sau chiar mai putin.Am fost si singur,si insotit...atat de colegi de pe forum,cat si de alte persoane.Iar padurea m-a primit de fiecare data asa cum stia ea. La inceput,am interpretat gresit anumite...intamplari.Si am crezut ca padurea vrea sa scape de mine,ca vrea doar sa plec de acolo.Asta la inceput...pe urma mi-am dat seama.Mi-am dat seama ca padurea,asa cum e e ea,incearca,in felul ei,sa comunice.Poate chiar cu mine. Sigur,cand vorbesc despre comunicare nu ma refer la comunicarea prin vorbe sau ganduri...concrete. Facand o analogie fortata,as putea compara,din anumite puncte de vedere aceasta padure cu...Solaris. Ca sa va dau un exemplu,merg prin padure, e o liniste mormantala,si ma gandesc ca lipsesc pasarile...in secunda urmatoare,zeci de pasari incep sa cante in jurul meu.Sau ma gandesc ca e straniu sa nu vezi nici un animal prin padure,iar in urmatoarele 5-10 secunde imi trec prin fata 2 caprioare...si exemplele de tipul asta pot continua.
Ceea ce vreau sa spun e ca nu prea conteaza cu ce echipamente mai mult sau mai putin...stiintifice te duci acolo.Daca padurea vrea sa comunice...o face.Daca nu...turist>vizitator.Poti sta acolo cu zilele,si doar sa...stai.Sau poti doar sa te apropii de padure,si sa simti lucruri pe care nu le-ai mai simtit...sau le-ai simtit in alte imprejurari,in alte locuri.Oricum,senzatia ca esti urmarit/supravegheat /vegheat tot timpul nu dispare niciodata,cel putin pentru mine. Insa nu e o senzatie...deranjanta,sau,cel putin nu mai e!
   Asa ca atunci cand ii vad pe aia de la Destination TRUTH,sau pe altii...ma cam pufneste rasul.Pentru ca habar nu au ce cauta acolo.Dupa cum nici aia care faceau spirale pe acolo nu cunosteau niste...lucruri.Care,poate,i-ar fi facut sa-si ia talpasita de acolo cu viteza maxima...
 
   In orice caz,daca sunt doritori,propun ca pe la sfarsitul lunii august,inceputul lui septembrie,sa dam o fuga pana acolo.O sambata si o duminica.Dormit,daca se poate(cine stie...cunoaste >:D )la cort,mancat doar de la gratar,plimbari in padure,cu sau fara...echipamente,plus alte alea.A,si sa nu uit...o buna ocazie de a ne (re)intalni.Adica doar lucruri...simple.


Happy @fiulploii ?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

fiulploii

Citat din: alx din  25 Iulie 2015, 20:24:28
Mai multe atunci!  ;D


Despre Padurea Baciu
...
Happy @fiulploii ?

  Sarut-mana !

  Timp de cativa ani am trait si am lucrat in Cluj-Napoca de unde am plecat in 2009 . Pacat ca nu ni s-au intersectat drumurile  :roll:
  Am reusit sa merg in padurea Baciu doar de doua ori , vizite scurte si neplanificate. Toate vizitele programate a trebuit sa le anulez din diverse motive aparute brusc la fel ca in cazul planificarilor de a merge la Sarmi - o fi taram interzis pentru mine, cine stie, nu oi fi copt   :lol:
  Insa, de fiecare data cand am ajuns pe acolo pot sa confirm o parte din senzatiile descrise de tine : sentimentul ca esti observat.. in tacere . Eu nu m-am gandit ca lipsesc pasarile sau animalele ci pur si simplu m-am bucurat de linistea din padure.
 
  La sfarsitul lui august, mai precis in 29 voi admira padurea din avion la decolare - asta daca stau la geam  :lol: Si o sa ma uit dupa voi daca veti fi acolo atunci  :wink:


prodcomb

Citat din: alx din  25 Iulie 2015, 20:24:28
...
Facand o analogie fortata,as putea compara,din anumite puncte de vedere aceasta padure cu...Solaris. Ca sa va dau un exemplu,merg prin padure, e o liniste mormantala,si ma gandesc ca lipsesc pasarile...in secunda urmatoare,zeci de pasari incep sa cante in jurul meu.Sau ma gandesc ca e straniu sa nu vezi nici un animal prin padure,iar in urmatoarele 5-10 secunde imi trec prin fata 2 caprioare...si exemplele de tipul asta pot continua.
...

Solaris a concretizat (materializat) totuşi.
Ca să cânte, păsările trebuie să existe, să zboare, să sară pe crengi.
Pentru căprioare trebuie un simţ de observaţie mai bun.

În poze am găsit câte ceva; aştept noutăţi.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

alx

Citat din: prodcomb din  25 Iulie 2015, 21:24:04
Solaris a concretizat (materializat) totuşi.

Eu am zis ca e vorba de o analogie fortata...tu ce-ai inteles?


Citat din: prodcomb din  25 Iulie 2015, 21:24:04Ca să cânte, păsările trebuie să existe, să zboare, să sară pe crengi.

Defineste existenta intr-un anume spatiu,la un anumit moment in timp.


Citat din: prodcomb din  25 Iulie 2015, 21:24:04Pentru căprioare trebuie un simţ de observaţie mai bun.

Scuza-mi intrebarea,dar cate caprioare,capre negre,cerbi,ursi sau alte animale salbatice ai observat in salbaticie? Fara sa ti le arate cineva...
Pentru ca eu am facut asta mult timp...sunt un pasionat al muntelui,si imi place sa observ...lucruri.Si animale.


Citat din: prodcomb din  25 Iulie 2015, 21:24:04În poze am găsit câte ceva; aştept noutăţi.

Spor la...pescuit!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

prodcomb

Doar este vorba de o pădurice ... în care n-ai observat nimic deosebit.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

jean

Vineri 28.09.2018 împreuna cu doi colegi am organizat o excursie la Cluj în pădurea Hoia.
Ajutați logistic de domnul S.C. din Cluj, căruia ii mulțumim, am ajuns la pădure și în poiana rotunda când încă mai era soarele pe cer. Am stat în pădure pana după miezul nopții.
Mai multe informatii si poze gasiti pe: https://www.facebook.com/asfanufo/posts/2016405578421406?__xts__
Adevarul este dincolo de noi

alx

@jean
Am citit pe FB...totuși, nu credeți că v-ați pripit cu concluziile? Până la urmă, ați fost acolo o singură dată...
   Pădurea aia e mult mai...complexă decât pare...și nu se rezumă totul la Poiana Rotundă...dar, desigur, probabil că voi știați toate astea...


Oricum, vă felicit pentru plimbare...până la urmă, sănătatea e cea mai importantă...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

jean

Nu am fost numai in poiana rotunda, am spus ca ne-am plimbat pe cararile din padure pe pe lumina dar si pe intuneric.
In poiana ne-am odihnit o mare parte din timp in jurul focului.
Baiatul care ne-a fost ghid este din Cluj, cunoaste foarte bine padurea, cu el am ajuns in punctele cheie.
Adevarul este dincolo de noi

alx

#131
@jean
Ma bucur când văd că oamenii merg la Baciu...orice informație nouă care apare despre această pădure e binevenită...chiar și lipsa unei informații noi aduce foarte multă...informație, pentru mine cel puțin. Așadar, faptul că nu ați văzut/simțit nimic, este o informație...și se adaugă la tabloul general.
  Cât despre faptul că...cineva v-a dus în punctele cheie, dă-mi voie să te dezamăgesc: nu există așa ceva acolo, cel puțin nu...stabile și vizitabile în mod repetat. Alea sunt...legende. Nici măcar platoul Sift nu e ceea ce cred unii, iar Poiana Rotundă...o cacialma! Cât despre orice alte puncte STABILE din pădure...vrăjeală! Din acest punct de vedere, pădurea aceasta e unică: ceea ce e astăzi nu mai e și mâine...ceea ce ai simțit undeva/cândva e aproape sigur că nu se va repeta, ceea ce ai văzut s-a schimbat, ceea ce ai fotografiat e uneori de negăsit, și contează foarte mult cine și de ce merge acolo... Si PENTRU CE! Prietenii știu de ce...
   Așa că rămâne o singură întrebare: nu v-ați pripit trăgând acea concluzie, atât de...categorică?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

jean

Nu m-am pripit, eu am spus exact ce am simtit si am vazut, parere pur personala.

O stire mai noua despre padurea Baciu.
Un incendiu de pădure a zbucnit în luni seara în Pădurea Hoia
http://www.monitorulcj.ro/actualitate/66544-arde-padurea-hoia-foto#sthash.qGZHocz6.xkoKOHsZ.dpbs
Adevarul este dincolo de noi

alx

Citat din: jean din  16 Octombrie 2018, 20:04:00
Nu m-am pripit, eu am spus exact ce am simtit si am vazut, parere pur personala.


Cu toate acestea, din postarea de pe FB nu se deduce că ar fi o părere personală, mai ales că s-a postat cu contul ASFAN, iar concluzia e cât se poate de categorică! A se vedea captura de ecran atașată...   Și din această cauză am spus că nu e tocmai corect ca după o singură vizită acolo să...impui o părere ca și adevăr verificat! Nu mai vorbesc de lipsa semnalului GPS...mie mi s-a întamplat de mai multe ori ca un GPS (mai multe modele, unele chiar profesionale) să vadă 11-13 sateliți, și cu toate acestea să nu poată CALCULA poziția...și nu doar in Poiana Rotundă... 
  Și sunt mult mai multe de spus despre ce (NU) se întâmplă în pădurea aia...dar se pare că toate acestea sunt...istorie, după vizita ASFAN acolo.   Așa că o să tac...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."