Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Incursiuni in Padurea Baciu, 15 decembrie 2007

Creat de spooky, 15 Decembrie 2007, 23:01:35

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

spooky

Salutare tuturor.

Cativa dintre noi, ne-am deplasat din nou la Padurea Baciu (Cluj) si profitam din plin de vreme... ninsoare si multa zapada.

In acest moment ne aflam inca aici in Cluj si vom continua aceasta noua incursiune in Padurea Baciu pana maine, inclusiv.

Va atasez cateva ilustrate luate chiar in aceasta seara in si langa padurea Baciu.

Echipa e formata din: Spooky, Alx, Shadowman si Urban
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

spooky

#1
set 2
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

spooky

#2
set3 si ultimul pe azi
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

lylyt_ice

 Asteptam cu mare nerabdare sa v-a intoarceti acasa si sa ne povestiti mult mai multe...! Aveti grija de voi si sa v-a intoarceti cu bine.........
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

alx

pun si eu 2 imagini,deocamdata...
prima e cu copacii de la baciu,iar a doua este o imagine panoramica a lizierei padurii,cu vedere inspre PLATOUL SIFT,realizata din 6 imagini individuale,luate in 16.12.2007,intre orele 04.55 si 04.59
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Shadowman

 "Commandoul" RUFOn a revenit in Padurea Baciu ...!  8-)
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Urban


ariel

"Sa avem seninatatea de a accepta ceea ce nu poate fi schimbat,curajul de a schimba ceea ce poate fi schimbat si mai ales intelepciunea pentru a face deosebirea intre cele doua posibilitati" (Marc Aurelius)

Arckadii

In afara de pozele postate de Urban in care apare ceea ce cred ca este o reflexie, nu vad nimic care sa poata veni in sprijinul povestilor arhicunoscute despre Baciu.
Oare chiar nu e nimic?


Ark

alx

Citat din: Arckadii din  02 Ianuarie 2008, 18:21:46
In afara de pozele postate de Urban in care apare ceea ce cred ca este o reflexie, nu vad nimic care sa poata veni in sprijinul povestilor arhicunoscute despre Baciu.
Oare chiar nu e nimic?


Ark

in primul rand,pozele postate de Urban nu au pretentia(din cate stiu eu) de a prezenta ceva senzational...dar el ne poate spune exact.  Cat despre povestile despre Baciu...exista acolo niste lucruri care nu au intotdeauna o explicatie...de exemplu,fiind in padure,impartiti in 2 grupuri,la un moment dat eram la o oarecare distanta,si nu ne vedeam...am inceput sa ii strigam pe ceilalti,dar nu ne raspundea nimeni...am inceput sa ne miscam in directia in care ar fi trebuit sa se afle,si am constatat ca distanta dintre noi fusese de vreo 100 metri,si ca ceilalti ne strigasera si ei,dar nu s-a auzit nimic,de parca distanta dintre noi ar fi fost foarte mare...
  un alt aspect interesant,care insa mai trebuie verificat,este imposibilitatea gps-ului meu de ia identifica pozitia in care ne aflam in padure,desi tot timpul avea semnal de la cel putin 6-7 sateliti,ºi in momentul in cre am iesit din padure mi-a dat coordonatele aproape instantaneu...sigur,e vorba de un gps din clasa medie,cu SIRF III,dar asta tot nu explica de ce nu imi arata pozitia...data viitoare o sa folosesc un gps profesional,pt a vedea daca are aceeasi reactie...
   si mai exista acolo multe lucruri care trebuie studiate...ca sa nu mai vorbim de copacii care au acolo forme ca nicaieri altundeva...si sunt foarte multi...
   o sa mai revin,cand o sa am timp,si o sa postez cateva secvente filmate noaptea,in padure,in poiana rotunda si pe langa ea...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Kymosabe

#10
Citat din: Arckadii din  02 Ianuarie 2008, 18:21:46
In afara de pozele postate de Urban in care apare ceea ce cred ca este o reflexie, nu vad nimic care sa poata veni in sprijinul povestilor arhicunoscute despre Baciu.
Oare chiar nu e nimic?


Nu cred ca o sa reusiti sa surprindeti ceva interesant atat timp cat folositi aparate foto digitale .
Cele mai ,,spectaculoase'' instantanee din Padurea Baciu , cu  obiecte  ectoplasmatice sau OZN-uri invizibile, au fost realizate cu aparate foto cu pelicula , deoarece acestea sunt ,se pare,  mult mai sensibile la radiatii si campuri electromagnetice.
O alta alternativa mult mai comoda si mai simpla ar fi aparatele Polaroid : faci o poza si o poti analiza pe loc  (am vazut ca aceasta metoda este des folosita de vanatorii de fantome ). :lol:
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Urban

Citat din: alx din  02 Ianuarie 2008, 19:17:35
in primul rand,pozele postate de Urban nu au pretentia(din cate stiu eu) de a prezenta ceva senzational...dar el ne poate spune exact....

Nu este nimic senzational...sunt fulgi de zapada....
Subscriu celor prezentate de Alx....

Arckadii

Da...eu postasem ceea ce postasem ca un raspuns al propriilor mele ganduri.
De asemenea, in anumite cercuri, fulgii respectivi ar fi facut mare valva:)

Revenind la subiect...De ce nu ati facut poze si cu film? Inca mai exista astfel de aparate...

Ark



alx

Citat din: Arckadii din  03 Ianuarie 2008, 13:43:13
Revenind la subiect...De ce nu ati facut poze si cu film? Inca mai exista astfel de aparate...
Ark

pai am facut! din nefericire,nici acestea nu au relevat o alta fata a lucrurilor...deocamdata!
   se pare ca acolo lucrurile sunt un pic mai complicate decat par...si e nevoie de foarte mult timp petrecut acolo...
asta e...pentru moment ne multumim cu ce avem,si vom continua sa mergem acolo...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

jackie28t

#14
Salutare tuturor si la multi ani pentru noul an 2008
Observand tacerea de pe forum din ultima vreme crezusem la inceput ca mi s-a sters acontul (  :lol: LOL)
Legat de ''Padurea Baciu'' as vrea sa dau o mana de ajutor argumentand cate putin pe latura acestui subiect.Defapt am si spus anul trecut in unele posturi la fel am am si specificat in topicul trecut intitulat Incursiuni in Padurea Baciu unde au fost prezentate imagini ''tot cu copaci'' si unde precizasem acolo defapt ca psihicul uman poate avea un imapact cu aceasta zona din cauza ca subcostientul nostru poate da nastere la ceva paranormal din ceva banal facand sa creeze fara voie fel si fel de povesti care mai de care mai misterioase.

Citat din: Shadowman din  17 Decembrie 2007, 11:29:38
"Commandoul" RUFOn a revenit in Padurea Baciu ...!  8-)

Misto!  :-D LOL ''Commandoul RUFOn'' mi-a placut.
Bine v-ati intors.Ma bucur ca a-ti apucat sa va cunoasteti din nou si sa aveti momente placute impreuna.Cred ca asta este si lucru cel mai important din toata intrunirea.Pacat totusi ca a-ti inceput sa faceti astfel de ''commandouri in secret'' cand poate fi defapt intrunire anuntate pentru a fi sansa de a se atasa (cine stie) si noi personaje de un mare folos.


Citat din: alx din  02 Ianuarie 2008, 19:17:35Cat despre povestile despre Baciu...exista acolo niste lucruri care nu au intotdeauna o explicatie...de exemplu,fiind in padure,impartiti in 2 grupuri,la un moment dat eram la o oarecare distanta,si nu ne vedeam...am inceput sa ii strigam pe ceilalti,dar nu ne raspundea nimeni...am inceput sa ne miscam in directia in care ar fi trebuit sa se afle,si am constatat ca distanta dintre noi fusese de vreo 100 metri,si ca ceilalti ne strigasera si ei,dar nu s-a auzit nimic,de parca distanta dintre noi ar fi fost foarte mare...

alx,ce spui tu acolo este pura speculatie ce da nastere la noi povesti misterioase legate de padurea baciu.
Defapt faptul ca nu v-ati auzit si nu v-ati vazut se datoreaza faptului ca a-ti fost la o distanta destul de mare pentru a nu va vedea si strigatul nu a fost destul de tare pentru a fi auzit sau nu i sa dat atentia necesara in acele momente.
Deci ce expui tu acolo nu are de-aface cu nimic paranormal sau cu realitatea din padurea baciu ci doar sunt elemente imaginare,exagerate de tine prin simple lucruri ce-au fost intrepretate gresit.

Citat din: Kymosabe din  02 Ianuarie 2008, 22:11:00
Nu cred ca o sa reusiti sa surprindeti ceva interesant atat timp cat folositi aparate foto digitale .
Cele mai ,,spectaculoase'' instantanee din Padurea Baciu , cu  obiecte  ectoplasmatice sau OZN-uri invizibile, au fost realizate cu aparate foto cu pelicula , deoarece acestea sunt ,se pare,  mult mai sensibile la radiatii si campuri electromagnetice.
O alta alternativa mult mai comoda si mai simpla ar fi aparatele Polaroid : faci o poza si o poti analiza pe loc  (am vazut ca aceasta metoda este des folosita de vanatorii de fantome ). :lol:

Sa stii ''Kymosabe'' ca mi-a placut la nebunie ironia/parodia cu ''polaroidul'' 
Din nefericire cred ca putini cititori au inteles ce ai vrut sa spui defapt asa ca sunt nevoit sa adaug si eu cate putin. :lol: LOL

Intr-o zi Mitica i-a spus lui Petrica ca daca vrea sa aiba garantat fantome,consanzene si OZNuri invizibile in fotografiile luate prin inprejurimile padurei Baciu,Petrica trebuie sa aiba neaparat un aparat de fotografiat cu film.Pentru ca pe negativ/film dupa ce trece prin procesul de developare in laborator pot aparea foarte usor fel de fel de pete cu diferite forme,care mai decare mai ciudate care pot fi pe urma foarte usor botezate cu nume diferite pentru fiecare OZN sau sanzeana in parte iesita pe fotografie ca printr-o minune.  :lol: LOL

Care OZN'uri invizibile intreaba Petrica?
Mitica optimist a-i raspunde ca nu exista OZnuri invizibile pentru ca fiind invizibile nu pot fi vazute ci doar observate de imaginatia unor asa numiti UFOlogi romani care spun ei in cartile lor ca in unele fotografii alb negru,in trecut, s-au putut observa unele OZNuri invizibile si ''consanziene'' care nu au putut fi vazute in realitate ci doar dupa developare.
Al-dracului sunt aceste OZNuri invizibile si foarte Al-padrine sunt aceste sexy consanziene ce bantuie zona hoia baciu fara sa fie vazute raspunde Petrica.YEP incheie Mitica. :-D

Dragii mei , sper ca ve-ti intelege esentialul din regizarea pe care am scris-o mai  sus si la fel sper ca ve-ti intelege ca nu a existat vre-odata nimic paranormal in badurea baciu ci doar s-au dat nastere de-a lungul anilor la fel si fel de povesti provenite din fel si fel de imaginatii,exagerari si banalitati trasformate in mistere.Indiferent de cate ori ve-ti vizita acea padure tot ce puteti aduce sunt imagini cu copaci,copaci si iar copaci.Ca unii copaci sunt mai mult sau mai putin strambi asta dupa natura si specia meleagului.

Ce-ar fi daca Mitica ar trage un ''partz'' in padurea baciu si a doua zi Mitica a-i desvaluie lui Petrica ca ''partz'ul'' respectiv ia rupt pantalonii sustinand ca defapt pantalonii lui au fost cusuti foarte bine si ca de vina este puterea misterioasa a padurei baciu?Sigur Petrica va face a doua zi o vizita in badurea baciu pentru deslusirea misterului si pentru ca are la el tot timpul un aparat foto cu film sigur se va intoarece cu imagini imbibate cu fel si fel de paranormale din cauza misterioasei paduea baciu.
Sper ca se vaintelege mesajul din cele spuse mai sus iar daca nu va rog sa-mi spuneti pentru ca voi face si un film despre padurea baciu mai ales ca sunt titluri bestial de potrivite.
Sper sa fie de ajutor si va doresc o seara placuta in continuare.