Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Teoria conspiratiei

Creat de OzN_HunteR, 12 Decembrie 2007, 13:53:05

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

OzN_HunteR

Potrivit lui Dan-Silviu Boerescu, autorul acestui articol, istoria este nu doar o inlantuire de conspiratii, ci chiar o imensa conspiratie in sine, ilustrand perfect, de la Iisus la Saddam Hussein, tocmai teoria... conspiratiei.

A avut Iisus un copil cu Maria Magdalena? Au planuit evreii sa distruga lumea? Dar masonii? L-au tradat pe Saddam tocmai rudele sale? Dar pe Jacques de Molay, marele maestru al templierilor, cel ars pe rug de regele Frantei? Stiau ameri­canii despre tsunami cu o zi inainte de producerea lui? Uraganul Katrina, cutremurul din Armenia si alte feno­mene ,,ale naturii" au fost generate de arme geologice (ex-)sovietice? A masluit Jeb Bush buletinele de vot din statul in care era guvernator anume ca sa iasa presedinte fratele sau, George W. Bush? L-au iradiat rusii pe Gheorghiu-Dej? A facut parte Nicolae Ceausescu din loja Propaganda Due? A platit Gigi Becali un milion de dolari celor de la Dinamo ca sa nu piarda meciul cu CFR Cluj? Inainte alegerilor din 1996, a incheiat Virgil Magureanu un pact cu Emil Constantinescu, acelasi Emil care-i implantase un cip in picior Ronei Hartner? Dar Basescu, este el, oare, inteles cu PSD-ul? ...Lista exemplelor poate continua la nesfarsit, indiferent de domeniul ales. In spatele fiecarui eveniment sau personaj istoric, de la Noaptea Sfantului Bartolomeu la Noaptea de Cristal, de la rasturnarea lui Salvador Allende la Revolutia Romana ori de la moartea nedovedita a lui Adolf Hitler la biletul de loterie al lui Stelian Ogica, se ascunde – presa si opinia publica o stiu prea bine – o conspiratie teribila.

Mai nou, autorii jafului secolului din Romania (peste 88 de miliarde de lei vechi) sunt pe cale sa fie eliberati din puscarie in mod straniu, la doar trei ani de la intamplare. De ce? In schimb, prede­cesorii lor din anii '50 care au jefuit un vehicul al Bancii Nationale au fost impuscati fara prea multe discutii. Ulterior, s-a spus ca acestia, de fapt, strangeau bani pentru a facilita emigrarea evreilor in Palestina. Dar Omar Hayssam pentru cine strangea bani cand a pus de marea cacealma a rapirii ziaristilor in Irak? Pentru Al-Qaeda? Si cum de a reusit sa fuga din tara, cand era considerat inamicul public numarul 1? Nu cumva anume pentru a-i da cuiva un motiv sa decapiteze conducerile serviciilor secrete? Dar Ioana Maria Vlas de ce s-a mai intors in tara? Si s-a intors chiar Ea? Iar acel presedinte delapidator de banca, revenit si el in tara, bolnav de cancer, era chiar El? Si, mai ales, unde-s banii? Cum care bani? Pai banii legionarilor, de pilda: a fugit Iosif Constantin Dragan cu ei? Sau banii din Fondul Libertatea: i-a folosit FSN-ul in campania electorala din '90?

Ca sa nu mai vorbim de banii din conturile lui Ceausescu, ajunsi ba la Dan Voiculescu, ba la Victor Athanasie Stanculescu, ba la mai cine stie cine. Ori banii de la FNI: au fost ei albiti de Sorin Ovidiu Vantu? Sau banii de la Loterie, mereu plimbati pe sub nasul telespectatorilor, pentru a ajunge in final, cica, in posesia unor oameni extrem de apropiati, cu slujba sau cu neamurile, de politie si alte alea? Dar ce sa zicem de averea lui Pacepa cel invizibil dar iute emitent de procuri pentru avocati? Sau de averea lui Marian Munteanu, despre care se zice ca e direct proportionala cu numarul de fire din barba smulse de catre securistii deghizati in mineri? Apropo de Piata Universitatii, se pare ca, prin 1998, fostul rezident – din 1990 – al CIA la Bucuresti, un anume Nicholson, cu mare priza la unii membri ai societatii civile, din corturi si din afara lor, a fost dovedit ca agent dublu, infiltrat de KGB si condamnat la ani grei de inchisoare. Si asa mai departe! Departe de lumea vulgara de azi, cu toate Bancorex-urile ei.

sursa : www.descopera.ro
A nation which has forgotten the quality of courage which in the past has been brought to public life is not as likely to insist upon or regard that quality in its chosen leaders today - and in fact we have forgotten.

John.F.Kennedy

romulus

----Conspiratii mai mici ori mai mari, au fost si vor mai fi. Unele veritabile, altele pseudo (ori parate, cum doriti) Ca regula - este obligatorie implicarea "serviciilor", ori a "stapanilor din umbra" a "ocultei" mondiale, etc..,etc,..
----Despre una mai recenta, din 1990,  acea lucratura (hai sa-i zicem conspiratie!) a asa-zisei opozitii de atunci, ideea de baza este cam asta: occidentalii n-au suportat ideea ca nea NELU si ai lui, care era/erau clar de-al rusilor, sa ia cea mai mare parte din tortul cere urma sa devana Romania ulterioara Asa ca au pos-o de o "societate civila" care normal sa fie contrapondere la nea Nelu'. Normal ca aproape in totalitate cei din societatea "civila" erau fie agenti ai celorlalti, fie "filo" (dintr-un motiv ori din altul) Si iaca'sa se nascu la noi toata tarasenia cu fenomenu' piata Universitatii, cu"opozitia democratica" (mama ce ma mai distra sintagma asta, - cu  "societatea civila", end so on ........
-----Iata deci cum se naste un mit ! Ulteriori diversi indivizi, unii bine intentionati, altii natafleti de-a dreptul, altii profund interesati in denigrare,destabilizare,..... si  alte de.... adauga diverse briz-briz- uri si iata ne trezim cu teoria conspiratiei. Cand de la inceput ideea era simpla: trebuia sa existe o contrapondere pentru ca nu numai unii sa se infrupte din viitoarea placinta : ROMANIA.
----HOWGH !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Shadowman

#2
Citat din: romulus din  09 Ianuarie 2008, 11:39:04
----Despre una mai recenta, din 1990,  acea lucratura (hai sa-i zicem conspiratie!) a asa-zisei opozitii de atunci, ideea de baza este cam asta: occidentalii n-au suportat ideea ca nea NELU si ai lui, care era/erau clar de-al rusilor, sa ia cea mai mare parte din tortul cere urma sa devana Romania ulterioara Asa ca au pos-o de o "societate civila" care normal sa fie contrapondere la nea Nelu'. Normal ca aproape in totalitate cei din societatea "civila" erau fie agenti ai celorlalti, fie "filo" (dintr-un motiv ori din altul) Si iaca'sa se nascu la noi toata tarasenia cu fenomenu' piata Universitatii, cu"opozitia democratica" (mama ce ma mai distra sintagma asta, - cu  "societatea civila", end so on ........
-----Iata deci cum se naste un mit ! Ulteriori diversi indivizi, unii bine intentionati, altii natafleti de-a dreptul, altii profund interesati in denigrare,destabilizare,..... si  alte de.... adauga diverse briz-briz- uri si iata ne trezim cu teoria conspiratiei. Cand de la inceput ideea era simpla: trebuia sa existe o contrapondere pentru ca nu numai unii sa se infrupte din viitoarea placinta : ROMANIA.

   De cealalta parte erau aia care ne impuiau capul cu lozinci de genul :"noi muncim ,noi nu gindim", "noi n-am mincat salam cu soia","lacustele hraparete" venite din Occident sa infulece din avutia tarii,"legionarii",tiparnitele de bani de la sediul PNT-CD, "golanii" din Piata Universitatii,minerii care cu o mina spargeau capete si cu alta plantau flori,denigrarea regelui Mihai,etc...
Uitindu-ma astazi la cei din cealalta tabara,observ ca au cam uitat vremurile in care tot mincau taritze despre lupta de clasa,despre burghezie si proletariat...Cit despre "infruptatul " din "placinta",destui "aplaudaci" ai vechiului sistem se regasesc in "democratia originala"...Cu conturi in banca,papion,limuzine,SRL-uri,SC-uri, etc...In citiva ani,"aplaudacii"au "agonisit" prin munca cinstita cit au strins "termitele hraparete" din Occident in citeva generatii...Si inca privesc cu invidie ca n-au reusit sa ia o bucata si mai mare din "placinta"... !
Pentru mine nu exista o "teorie a conspiratiei" ci o "teorie a dosarelor"...! :-D
A dosarelor dinainte de 1989...
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

romulus

CitatPentru mine nu exista o "teorie a conspiratiei" ci o "teorie a dosarelor"...!
----OK, shadow pot sa inteleg asta. Pana la urma e dreptul tau !
----Totusi, in viziunea mea, esti - si tu, alaturi de multi altii - o victima a celor care au actionat si actioneaza inca, ostil in Romania - informativ si faptic , in teren - pentru a ne tine la pamant si - eventual - a ne ingropa (ca natie, ca popor)si mai mult in propria noastra mocirla.
----In anii 90, orice idee  revarsarda,revizionista,razbunatoare, restauratoare a vechilor structuri/organisme/oranduieli , etc.  a fost sustinuta si amplificata mediatic, astfel incat sa devina " o problema nationala, de viata si de moarte, de importanta capitala, fara lamurirea careia societatea nu putea merge inaine........" !
---- Aiurea !
----Orice folosea pentru invrajbire era bun: idee, situatie, imprejurare, aniversare,sarbatoare, comemorare, orice......!!!Se punea intrebarea (ca la dativ/acuzativ): foloseste sa-i invrajbim pe fraierii de romani ??:Raspuns : DA ! Atunci era o idee buna !!!!

---Priveste  ACUM in urma si gandeste cu mintea de acum ! Nu vezi , nici macar acum manipularea? Marea manipulare facuta in scopul expus de mine mai sus? Si chestia aia a ta cu " teoria dosarelor" se incadreaza perfect in planul manipularii.
----Cum ziceam si mai sus, in exemplul cu mascaradele "opozitiei democratice " si " societatii civile",  putem sa-i zicem si conspiratie. Insa nu impotriva nimicurilor reprezentate de mine, tine,si altii din "prostime"! Nu.
------Impotriva entitatii care se numea si se mai numeste :  Romania !
----Howgh !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

LP

Am fost in piata Universitatii in '90 cu parintii mei din convingere ca putem sa schimbam si noi ceva, acolo, cat de cat. Am participat la toate demonstratiile de strada pana in 1996... Dupa care, am mai crescut si eu si mi-am dat seama ca suntem manipulati grosolan si nu suntem decat carne de tun pt interesele altora. Traim intr-un sistem caruia nu poti sa te impotrivesti cu greve si demonstratii. Totul se aranjeaza de sus in jos. Nimica nu e intamplator pe pamantul asta, poate nici faptul ca scriem pe acest forum  :-D

Cand inca se mai facea televiziune cu ziaristi competenti, a fost un documentar pe BBC (prin '95-'96) despre serviciile secrete... Mi s-a ridicat parul pe mine cand am descoperit ca sunt doar o furnicuta neimportanta...

Cam asta

Lone Ranger

Citat din: romulus din  26 Ianuarie 2008, 13:42:30
----Cum ziceam si mai sus, in exemplul cu mascaradele "opozitiei democratice " si " societatii civile",  putem sa-i zicem si conspiratie. Insa nu impotriva nimicurilor reprezentate de mine, tine,si altii din "prostime"! Nu.
------Impotriva entitatii care se numea si se mai numeste :  Romania !
----Howgh !

Bubulii lui Pavel Corut mai lipsesc din tabloul tau... Chiar crezi ca, la scara planetara, Romania reprezinta mare lucru? Scumpele noastre plaiuri mioritice sunt interesante doar sub aspect geopolitic, ca pozitie pe o harta de Stat-Major.

For the record, golan de Piatza Universitatzii am fost shi eu. Shtiam înca de pe atunci ca "societatea civila" este în mare parte finantzata de Occident, dar, dintre doua rele, îl prefer pecel mai mic, iar acesta este Occidentul, nu Rusia. Revenirea la situatzia de "status quo ad ante" (ante 30 decembrie 1947) ar fi fost o solutzie care, daca nu ne-ar fi salvat, macar ne-ar fi permis sa micsoram pierderile. Din nefericire, nu s-a putut din cauza eficientzei malefice a jigodiei KGB-iste numite Iliescu.

"Teoria Dosarelor", cum i-a spus Shadowman, nu face decît sa completeze teoria (teoriile) conspiratziei. Ramîn la parerea mea ca istoria nu este decît un lung sir de conspiratzii. ^Invingatorii (cei ale caror conspiratzii au reushit) i-au pus pe cei aflatzi în solda lor sa se ocupe de istoriografie si sa-i demonizeze pe învinsi - cei ale caror conspiratzii au dat gres sau care au avut naivitatea de a juca cinstit, neconspirînd.

ariel

"dezbina si conduce"
adevarat .........a dat roade in Romania
"Sa avem seninatatea de a accepta ceea ce nu poate fi schimbat,curajul de a schimba ceea ce poate fi schimbat si mai ales intelepciunea pentru a face deosebirea intre cele doua posibilitati" (Marc Aurelius)

Lone Ranger

"Divide et impera" a dat roade peste tot - si nu de ieri, de azi... Din nefericire, avem o singura certitudine: va continua sa dea acelasi gen de roade amare.

romulus

CitatChiar crezi ca, la scara planetara, Romania reprezinta mare lucru?
----Poate nu chiar la "scara planetara" ci doar regionala . Si ce, chiar si asa fiind, nu-i suficient? N-ar fi normal sa cascam bine ochii , sa stim pe unde pasim, sa nu ne prosteasca cine vrea si cine nu vrea?
---Parerea mea este ca nici n-ar trebui sa ne temem prea mult de faptul ca pe plan regional ori global, unul ori altul ne ia in vizor. Conteaza ca sa ne dam noi importanta, sa tinem de noi , sa fim apropiati unul de altul, pentru a ne fi noua bine. Atat! Daca din orice incaierare ori bulibaseala am fi iesit noi, romanii castigati, cu fata curata, ar fi fost suprema multumire.
----Ar trebui ca nici in cot sa nu ne doara de faptul ca unii ca "Aliosa" "unchiul Sam" " Fritz" ori nush care altii nu ne au la inima! Ne dau ei o palma dupa ceafa? Nu-i nimic, le dam si noi un sut in ... locurile sensibile si ..... suntem chit! Cat om fi ! Dar asa, daca  le tot incasam in bot runda dupa runda, parca ti-e necaz ! Mai ales cand ai putina glagorie si stii ca nu-i cine stie ce de capu' lor !Ca n-au trei, si noi doua !
----Si apropo: chiar daca ce scria Pavel Corut prin cartile lui este pura fictiune, pot sa pun prinsoare cu cine vrea, ca daca un ruman impartial (cat poate fi un ruman impartial !!) ar lua la puricat chiar si numai unele arhive oficiale (din vest ori/si din est)si ar citi cateva carti de memorii ale unora implicati in actiuni de spionaj/contraspionaj ar cam ramane pe ganduri de cum de se potrivesc multe din chestiile spuse de el cu " bubulii"... Dar bine'nteles, sunt numai "pure coincidente, iar orice asemanare cu fapte, persoane ori intamplari din viata reala, este pur intamplatoare"
---Howgh !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Lone Ranger

Stai linistit, nu cred nici eu in coincidentze... Dar la scara planetara, miza este cu totul alta - si mult mai mare. Iar cît priveste "bulibashelile" (hm, de ce-mi vine oare sa vîr o cratima în cuvîntul asta?), nu prea am ieshit noi cei de-aici cu fatza curata. Mai degraba suntem încadrabili în categoria "batutzi si cu banii luatzi". Printre altele, si pentru ca nu am shtiut sa speculam putzinele atu-uri pe care le-am avut.

CHIP

@romulus
Chiar crezi ca tot ce a scris Pavel Corut in cartile sale sunt simple speculatii?

romulus

CitatChiar crezi ca tot ce a scris Pavel Corut in cartile sale sunt simple speculatii?
---Monsher nu-l cunosc personal pe Corut si nici nu am procent din castigurile lui din cartile scrise. Ceea ce-ti pot spune cu certitudine este faptul ca , fiind si eu din aceeasi bransa, cunosc faptul ca unele din actiunile descrise de el, s-ar fi putut derula(pana la un punct) chiar asa cum scrie el. Dar de aci si pana la a considera ca "adevarat" ce scrie omu' e cale lunga.
----Tot asa pot sa spun cu certitudine ca in finalul unor carti ale sale , are si unele comentarii corecte, pertinente , referitoare la persoane& evenimente &conjuncturi politice din Romania momentului respectiv.Nici nu-i de mirare faptul ca are o viziune corecta asupra unor evenimente trecute/prezente/viitoare ! Asta deoarece detine informatii de care - poate -multi dintre noi n-avem habar.
----Howgh !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David