Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN - Mexic

Creat de alex30, 10 Decembrie 2007, 08:18:15

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alex30

Imagini ale fortelor aeriene mexicane prezentate pe FOX News si CNN.
(a doua parte a acestei video de 6min36)

http://www.youtube.com/watch?v=E4xShACrkHU


alex30

#1
Se pare ca imaginile sunt capturate in anul 2004  (si in infra-rosu)

DepthOfField

#2
Parca s-a mai vorbit undeva pe forum.. Oricum, stiu ca s-a demonstrat pe undeva (discovery?) ca toata povestea a fost o inventie "perversa" a autoritatilor mexicane, care tocmai isi dotasera avioane cu noi sisteme de vedere pe timp de noapte dela americani. Si deci voiau sa demonstreze traficantilor de droguri care misuna prin zona, noile capabilitati de supraveghere, ceva de genul "ia uitati baieti, ati incurcat-o, acum va vedem zi si noapte oriunde v-ati misca". Asa ca pilotii respectivi au filmat luminile flacarilor unor platforme petroliere aflate hat departe in largul marii, la orizont, sau/si lumini de pe tarm. Dealtfel, se vad la un moment dat reflexii pe apa ale acelor 2 lumini, cand se face zoom. Miscarea? pai cum avionul se misca, norii raman in urma, si cum suntem tentati sa luam drept reper norii, parea ca luminile din departare se misca. Dealtfel acelasi fenomen se intampla si cand mergem cu masina/tren, si ni se pare ca luna/soarele/orice sursa luminoasa departata merge cu viteza si in directia noastra fata de reperele din jur.  :wink: Sa nu veniti cu "argumentul" ca obiectul se afla deasupra norilor.  Mai ganditi-va si veti reusi poate sa va dati seama ca daca avionul zboara doar cu putin mai sus decat niste nori (si trebuie, ca sa aibe vizibilitate), e normal ca privind peste ei (dar aflati mai jos decat el, cum spuneam) sa vezi oceanul si obiectele aflate la orizont  8-)
Dar pentru cine doreste, erau de fapt nave extraterestre, si totul e o musamalizare.  :-P
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

StarDust

Asa este, filmul a fost "demolat" de cei de la Discovery care au filmat in IR acele platforme de foraj maritim in aceleasi conditii...Nu stiu pe cine au vrut sa prosteasca armata Mexicana dar ar merita sa fie facuti de kko. Eu nu am auzit ca filmul sa fie explicat maselor la fel cum a fost facut public, adica la ora de maxima audienta, a fost doar documentarul de pe Discovery... si atat...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

DepthOfField

pai nu a vrut sa prosteasca pe nimeni. A fost un semnal furnizat catre traficantii de droguri. Si s-a ales varianta ocolitoare, ca doar nu era sa spuna intr-o conferinta de presa sau sa le dea telefon traficantilor, "uite nene ce avem noi". Nu, s-a ales varianta mascata intr-o poveste exotica, care are rating si ajunge la tot omu' (traficantu') care se uita la TV sau pe net la chestii uzuale, nu la ce a mai spus guvernu' (boring stuff).
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

StarDust

In orice caz, am vazut emisiuni despre OZN care mai prezinta aceasta filmare ca reala... In acel moment, schimb canalul.  :-D
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16