Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Tehnologie de 1 miliard de ani avans

Creat de Urban, 30 Noiembrie 2007, 12:20:17

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Credeti ca daca o civilizatie "superioara" ar avea fata de noi un avans de 1 miliard de ani sa zicem, ar mai folosi "ei", tehnologie "in sensul pe care il stim noi acum"...?

Da
12 (14.5%)
Nu
71 (85.5%)

Numărul total de membrii care au votat: 61

Urban

Credeti ca daca o civilizatie "superioara" ar avea fata de noi un avans de 1 miliard de ani sa zicem, ar mai folosi "ei", tehnologie "in sensul pe care il stim noi acum"...?
Daca nu, in ce mod s-ar manifesta, in ce mod ar calatori pe distante inimaginabile si cu ce anume sau cum ?

Shadowman

" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

ariel

Citat din: Urban din  30 Noiembrie 2007, 12:20:17
Credeti ca daca o civilizatie "superioara" ar avea fata de noi un avans de 1 miliard de ani sa zicem, ar mai folosi "ei", tehnologie "in sensul pe care il stim noi acum"...?
Daca nu, in ce mod s-ar manifesta, in ce mod ar calatori pe distante inimaginabile si cu ce anume sau cum ?
mai mult ca sigur folosesc tehnologia in sensul pe care il stiu ei,ca vin de foarte departe sau nu asta-i alta treaba,cred ca asta ne place noua sa credem,ca vin de hat .......poate vin de langa noi dintr-o lume paralela,poate de pe luna,poate de pe marte.....
asta-i problema cu extraterestrii astia,tot ceea ce tine de constructia ozn-urilor,locul de unde vin si unde pleaca incepe cu un mare "poate" asa ca.....orice se poate
daca ar fi sa dam crezare teoriilor conspiratiei sunt oameni care stiu si de unde vin si unde pleaca si cum si cu ce calatoresc extraterestrii dar probabil ca nu stiu tot.....
cred ca ar fi mult mai interesant de stiut de ce ne viziteaza? de ce ne studiaza? cum ne vad si ce cred ei despre noi? ce au de gand?
"Sa avem seninatatea de a accepta ceea ce nu poate fi schimbat,curajul de a schimba ceea ce poate fi schimbat si mai ales intelepciunea pentru a face deosebirea intre cele doua posibilitati" (Marc Aurelius)

Max C.

"Unde duce gândirea fãrã experimentare, ne-a arãtat Evul Mediu; însã secolul acesta e menit sã ne lase sã vedem unde duce experimentarea fãrã gândire ºi ce se alege din educaþia tineretului care se mãrgineºte la fizicã ºi chimie."

Nu avem cum sa vedem asa ceva cu ce stim acum....






lylyt_ice

 Eu cred ca, de 1 miliard de ani inaintea noastra nu poate fii vorba, cam totul cand ajunge la un anumit stadiu de evolutie, se autodistruge sau intra in regresie ca dupa un anumit timp sa o ia de la capat...poate cateva mii de ani ar putea sa fie inaintea noastra...dar 1 miliard, in nici un caz...Pentru a se dezvolta 1 miliard de ani (depinde ce ani...TERESTRI?) continuu inseamna sa fii atins perfectiunea si in perfectiune ...nu cred. Iar daca vin dintr-o dimensiune superioara unde timpul si spatiul nu exista...nu vad cum mai masoara timpul lor(?) iar pt a naviga in dimensiunea noastra clar ca au nevoe de tehnologii care se reduc la parametrii fizici ai materiei in care ne aflam noi.Poate ca o nava spatiala de-a lor in realitate nu are nici macar marimea unui foton sau poate este numai manifestatia unui gand al cuiva, atunci....totul este un gand, care emana ganduri,care emana la randul lor gandulete s.a.m.d....
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

StarDust

Sunt sigur ca o civilizatie cu un miliard de ani avans tehnologic, ar detine asemenea tehnologii incat noi pur si simplu nu le vom recunoaste.Cred fara exagerare ca le-am considera "magii" , la fel cum ar zice acum un om din neolitic daca ar putea vedea ceea ce exista acum...1 miliard de ani insa, e o distanta imensa in timp.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Dreamy

Salutare tuturor!!

In urma cu 2 zile la bine cunoscuta emisiune, Miezul Problemei a fost invitat generalul Stainu, printre multele discutii despre tema emisiuni, dl Srainu a fost nevoit sa raspunda la o intrebare foare interesanta care suna ceva de genul:
"Este posibil sa fie adevarat ca in anul 1986 imediat dupa producerea catastrofei de la Cernobal a fost observata deasupra reactorului explodat o sfera mare luminoasa care se zice ca ar fi absorbit o mare parte din cantitatea de radiati emanate, acestea in alt caz putand decima mare parte din populatia Europei?"

Raspunsul generalului m-a lasat cu gura cascata, nu numai ca a fost unul foarte promt, dar a sunat de genul:

"De ce v-ar mira lucrul acesta, atata timp cat se pare ca impartim aceasta planeta cu cel putin o alta civilizatie"...daca citatele nu sunt tocmai exacte imi cer scuze...insa esenta este cea care conteaza...


StarDust

Citat din: Dreamy din  30 Noiembrie 2007, 19:09:17
"De ce v-ar mira lucrul acesta, atata timp cat se pare ca impartim aceasta planeta cu cel putin o alta civilizatie"...

Eu cred ca nu s-a intamplat asta (sfera de lumina)... Dar cred ca raspunsul dat este cel mai important, cred ca Dl. Strainu nu vorbeste tocmai in necunostinta de cauza.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

CHIP

In orice caz tehnologia lor ramane o mare necunoscuta pentru noi.In rest doar presupuneri.

prometeus

In urma cu citiva ani un tinar care aparea la t.v.cind "dimineata devreme",cind "noaptea tirziu",face urmatoarea afirmatie[citand dintr-un ziar sau o revista]:"inlaturi electronii si phui! levitatie!"Abia deschisesem tv-ul si nu a mai revenit asupra subiectului.Poate sa ne dea cineva niste detalii tehnice?

StarDust

Citat din: prometeus din  17 Decembrie 2007, 20:21:53
"inlaturi electronii ..."
De unde? din jurul nucleului? Din modestele mele cunostinte de fizica nucleara, nu am auzit sa fie posibil sa indepartezi  electronii din jurul unui nucleu atomic...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

StarDust

Rectificare... :

De unde? din jurul nucleului? Din modestele mele cunostinte de fizica nucleara, nu am auzit sa fie posibil sa indepartezi  toti electronii din jurul unui nucleu atomic...

Va salut!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

prometeus

Acelasi lucru ma intrebam si eu,de aceea am cerut niste lamuriri,oricui ar putea sa mi le dea.Multumesc.

geutzu

se pot inlatura TOTI electronii din jurul unui nucleu, chiar se poate nenoroci si nucleul .. da nu asta-i problema ... problema ca  materia in acest stadiu nu e deloc stabila si de levitatie ... o sa leviteze orasul intr-o mare ciuperca probabil;
- cat despre reacorul de la Cernobil ... aia nu a fost o explozie NUCLEARA in adevaratul sens al cuvantului si o explozie din cauza temperaturii si a presiunii reactorului .. daca ar fi fost nucleara ar fi ras centrala aia de acolo.

- cat despre 1 miliard de ani in viitor ... nu cred ca o civilizatie de 1 miliard de ani vechime are nevoie de tehnologie ( vezi Stargate SG1 - Ascension - primii care au inteles ca o civilizatie foarte veche nu neaparat se bazeaza pe tehnologie)
"The difference between the impossible and the possible is merely a measure of man's determination." - Cap. James Thain

StarDust

Sursa, Wikipedia:
The name "atom" (from the Greek word atomos, which means "indivisible"[1]) was attributed to the basic particle that constituted a chemical element, because the chemists of the era believed that these were the fundamental particles of matter. However, around the turn of the 20th century, through various experiments with electromagnetism and radioactivity, physicists discovered that the so-called "indivisible atom" was actually a conglomerate of various subatomic particles (chiefly, electrons, protons and neutrons) which can exist separately from each other. In fact, in certain extreme environments such as neutron stars, extreme temperature and pressure prevents atoms from existing at all. The field of science which studies subatomic particles is particle physics, and it is in this field that physicists hope to discover the true fundamental nature of matter.

Clar ca particulele pot exista separat, in stele neutronice. De nuclei atomici care sa stea stabili in natura, eu nu am auzit, dar, poate gresesc (ma indoiesc).
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16