Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Intâlnire de gradul III, Bâlea Lac, 23-25 septembrie 1978 (Cãlin N. Turcu)

Creat de Urban, 28 Noiembrie 2007, 16:48:26

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Shadowman

Citat din: StarDust din  01 Decembrie 2007, 11:53:25
Si apoi era armata, era suficient ca caporalul sa zica "echiparea si la baraca" sa-i intoarca. Faptul ca nu au avut autoritatea sa faca asta pentru mine denota ca atat soldatii, cat si ei erau prea speriati! Ca nu au vrut sa accepte asta ulterior (ca erau speriati) asta e o alta poveste. Am facut si eu armata, si multi dintre dvs. la fel. Cum vi se pare faptul ca o subunitate, cu sefi cu tot sa paraseasca locul unde erau detasati asa de capul lor? Cred ca asta nu se putea intampla decat daca erau cu totii f. speriati.
Va salut.

Corect. Era de ajuns sa dea ordin caporalul. Metode de "convingere" erau destule : "sectoare",planton schimbul 2 sau citeva
zile la "tambal" ... :-D Si erau destul  de izolati,putini,nu-i vedea nimeni,nu erau in ochii superiorilor...Era un loc "caldut"...De ce ar fi plecat...?
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

StarDust

Da, dar tocmai asta e, nu cred ca nivelul de cultura influenteaza curajul, si daca mai aveau si ceva la bord... Intr-adevar in legatura cu religiozitatea poate... daca unul a zis ca e satana, o fi bagat groaza si in ceilalti...Ma intriga chestia cu valea iluminata, pe atunci nu se vorbea de OZN chiar asa, de ce sa fi facut o torta ca sa ilumineze zona? sa creada soldatii ca a venit de sus???
Citat din: Shadowman din  01 Decembrie 2007, 14:07:36
  Si erau destul  de izolati,putini,nu-i vedea nimeni,nu erau in ochii superiorilor...Era un loc "caldut"...De ce ar fi plecat...?
Pot sa iti zic ca si eu am facut armata intr-o subunitate mai izolata, eram cam 15 soldati, nu am fi plecat de acolo nici in ruptul capului...  :-D ,doar nu eram tampiti eram liberi si facem cam ce vroiau "muschii nostri". Faceam doar plantoane care veneau cam 1/zi ... in rest... trai.. somn, tv, caldurica, si faceam chiar si vin la un moment dat...  :-D
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Urban

Inca una:

In schitele cazului, apar cele doua becuri aprinse....nimeni nu a specificat ca ele au fost stinse pe durata "farsei"....chiar Turcu preciza la un moment dat ca nimeni nu a pomenit ceva de treaba asta, or in conditiile in care noaptea era fara luna, adica intuneric bezna, dar becurile totusi aprinse...imi vine greu sa cred ca totusi nu se putea distinge forma "mogaldetei" sau natura texturii, "in cazul nostru patura cazona"....

Intr-o noaptea ca aia probabil becul se putea vedea de la cativa kilometri....chiar sa nu fi luminat "aratarea" deloc...?
Mai ales ca este vorba de numai cativa metri...nu vorbim aici de distante de 30-40-50 de metri.....

Urban

Un caz asemanator conform tuturor ufologilor care au anchetat Cazul Balea Lac ar fi cazul Zanfretta....
Atasez niste schite ....

Kymosabe

Citat din: Shadowman din  01 Decembrie 2007, 14:07:36
Corect. Era de ajuns sa dea ordin caporalul. Metode de "convingere" erau destule : "sectoare",planton schimbul 2 sau citeva
zile la "tambal" ... :-D Si erau destul  de izolati,putini,nu-i vedea nimeni,nu erau in ochii superiorilor...Era un loc "caldut"...De ce ar fi plecat...?



Pai una e sa se revolte un singur soldat si alta sa ti se urce in cap tot plutonul. :lol:
Dar repet , sergentul Radu Ion stia ca se vor intoarce . Drept dovada a doua zi au fost adusi inapoi de lt. Gutu .


Citat din: StarDust din  01 Decembrie 2007, 14:11:00
Da, dar tocmai asta e, nu cred ca nivelul de cultura influenteaza curajul, si daca mai aveau si ceva la bord... Intr-adevar in legatura cu religiozitatea poate... daca unul a zis ca e satana, o fi bagat groaza si in ceilalti...Ma intriga chestia cu valea iluminata, pe atunci nu se vorbea de OZN chiar asa, de ce sa fi facut o torta ca sa ilumineze zona? sa creada soldatii ca a venit de sus???Pot sa iti zic ca si eu am facut armata intr-o subunitate mai izolata, eram cam 15 soldati, nu am fi plecat de acolo nici in ruptul capului...  :-D ,doar nu eram tampiti eram liberi si facem cam ce vroiau "muschii nostri"



Lumina care s-a vazut in noaptea de sambata este posibil sa nu fi avut nicio legatura cu farsa .
Radu Ion a explicat ca a aprins o torta imbibata in motorina pe care a stins-o , dupa un timp , in zapada.
Explicatia lui se potriveste de minune daca citim declaratia soldatilor carea au vazut aceasta lumina:
.
.era destul de agitat si sustinea, nicimai mult nici mai putin, ca "arde cabana Balea-Lac".
Uitandu-se pe fereastra cladirii unde dormea (este vorba de cladirea statiei terminus de telecabina), Roth Martin a vazut prin ceata foarte deasa o luminozitate roscata la circa 5-10 metri de el.
Aceasta cuprindea tot campul vizual, parea a avea forma unui semicerc, dar lumina era relativ slaba, probabil datorita cetii, care era atat de deasa, incat nu se putea distinge solul, pietrele de pe jos sau configuratia terenului.
Aceasta lumina pierdea si crestea in intensitate, ca si cum ar fi oscilat sau ar fi fost produsul unei surse miscatoare.


Daca era o lumina verde , alba , orice alta culoare , se putea interpreta dar , asa..

Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Kymosabe

Citat din: Urban din  01 Decembrie 2007, 14:25:40
Un caz asemanator conform tuturor ufologilor care au anchetat Cazul Balea Lac ar fi cazul Zanfretta....
Atasez niste schite ....

Sunt mai multe cazuri Urban , insa in nici unul creaturile nu aveau coarne .

Citat din: Urban din  01 Decembrie 2007, 14:12:46
Inca una:

In schitele cazului, apar cele doua becuri aprinse....nimeni nu a specificat ca ele au fost stinse pe durata "farsei"....chiar Turcu preciza la un moment dat ca nimeni nu a pomenit ceva de treaba asta, or in conditiile in care noaptea era fara luna, adica intuneric bezna, dar becurile totusi aprinse...imi vine greu sa cred ca totusi nu se putea distinge forma "mogaldetei" sau natura texturii, "in cazul nostru patura cazona"....

Intr-o noaptea ca aia probabil becul se putea vedea de la cativa kilometri....chiar sa nu fi luminat "aratarea" deloc...?
Mai ales ca este vorba de numai cativa metri...nu vorbim aici de distante de 30-40-50 de metri.....

Urban ne putem da seama din schitele facute ca ,,umbra'' era intr-o pozitie in care nu putea fi luminata de becurile cabanei . In plus , in intuneric acele becuri nu cred ca lumineaza pe o raza mai mare de 10 m.
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

StarDust

Citat din: Kymosabe din  01 Decembrie 2007, 14:27:15
Pai una e sa se revolte un singur soldat si alta sa ti se urce in cap tot plutonul. :lol:

Kymosabe, tot plutonul nu putea "sa ti se urce in cap" noi eram prieteni la catarama cu Fruntasii nostri, dar ce ziceau ei era lege, erau de ciclu mai mare ca noi si nu le comentai. Chiar daca eram prieteni nu se discuta cand era vorba de indatoriri.
Iar lt. Gutu a trebuit sa vina inarmat inapoi cu soldatii "ca sa-i incurajeze" ce zici de asta? Mai trebuie sa amintesc ca pe locul unde era "aratarea" nimeni nu a gasit urme pe zapada? decat cele ale lui Radu Ion? Cred ca acesta e un amanunt care nu trebuie ignorat. Daca era o farsa soldatii nu vedeau urmele celor care se fofilau mascati pe acolo?... Cred ca trebuie sa tinem cont de aceste detalii care sunt f. importante.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Shadowman

Citat din: Kymosabe din  01 Decembrie 2007, 14:27:15
Lumina care s-a vazut in noaptea de sambata este posibil sa nu fi avut nicio legatura cu farsa .
Radu Ion a explicat ca a aprins o torta imbibata in motorina pe care a stins-o , dupa un timp , in zapada.
Explicatia lui se potriveste de minune daca citim declaratia soldatilor carea au vazut aceasta lumina:
.
.era destul de agitat si sustinea, nicimai mult nici mai putin, ca "arde cabana Balea-Lac".
Uitandu-se pe fereastra cladirii unde dormea (este vorba de cladirea statiei terminus de telecabina), Roth Martin a vazut prin ceata foarte deasa o luminozitate roscata la circa 5-10 metri de el.
Aceasta cuprindea tot campul vizual, parea a avea forma unui semicerc, dar lumina era relativ slaba, probabil datorita cetii, care era atat de deasa, incat nu se putea distinge solul, pietrele de pe jos sau configuratia terenului.
Aceasta lumina pierdea si crestea in intensitate, ca si cum ar fi oscilat sau ar fi fost produsul unei surse miscatoare.


  De la 5-10 metri distanta...? Care cuprindea tot cimpul vizual...? Forma de semicerc...? Cum facea,lega torta cu sfoara,si o invirtea deasupra capului...? O invirtea cu o prajina...? :lol:
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Kymosabe

Citat din: Shadowman din  01 Decembrie 2007, 14:37:56
  De la 5-10 metri distanta...? Care cuprindea tot cimpul vizual...? Forma de semicerc...? Cum facea,lega torta cu sfoara,si o invirtea deasupra capului...? O invirtea cu o prajina...? :lol:

Era ceata. Nu stii cum se comporta o sursa de lumina in astfel de situatii.

Citat din: StarDust din  01 Decembrie 2007, 14:36:54
Kymosabe, tot plutonul nu putea "sa ti se urce in cap" noi eram prieteni la catarama cu Fruntasii nostri, dar ce ziceau ei era lege, erau de ciclu mai mare ca noi si nu le comentai. Chiar daca eram prieteni nu se discuta cand era vorba de indatoriri.
Iar lt. Gutu a trebuit sa vina inarmat inapoi cu soldatii "ca sa-i incurajeze" ce zici de asta? Mai trebuie sa amintesc ca pe locul unde era "aratarea" nimeni nu a gasit urme pe zapada? decat cele ale lui Radu Ion? Cred ca acesta e un amanunt care nu trebuie ignorat. Daca era o farsa soldatii nu vedeau urmele celor care se fofilau mascati pe acolo?... Cred ca trebuie sa tinem cont de aceste detalii care sunt f. importante.

Soldatii din acest caz nu prea respectau ordinele sergentului . Noaptea,,evadau'' si plecau sa bea sau sa traga cate o pedala daca aveau unde .
Lt. Gutu a venir inarmat deoarece 12 soldati i-au spus ca au vazut o creatura , probabil un animal salbatic , o fiara . Vroiai sa vina cu prastia?
La intrebarea cu urmele am mai raspuns odata . Soldatii le-au cercetat abia a doua zi . 
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

StarDust

Sigur atmosfera cetoasa amplifica lumina tortei in toata valea, dar trebuia sa se urce cu torta in varful muntelui nu? ca daca era in zona cabanei, nu se poate sa nu fi fost vazut de ceilalti.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Kymosabe

Citat din: StarDust din  01 Decembrie 2007, 14:40:35
Sigur atmosfera cetoasa amplifica lumina tortei in toata valea, dar trebuia sa se urce cu torta in varful muntelui nu? ca daca era in zona cabanei, nu se poate sa nu fi fost vazut de ceilalti.

Uitandu-se pe fereastra cladirii unde dormea (este vorba de cladirea statiei terminus de telecabina), Roth Martin a vazut prin ceata foarte deasa o luminozitate roscata la circa 5-10 metri de el.

Asta inseamna ca acea lumina era in apropierea cabanei . Iar dupa modul cum se manifesta (lumina rosiatica , ce pierdea si crestea in intensitate, ca si cum ar fi oscilat) explicatia lui Radu Ion are acoperire .
Soldatii au crezut ca arde ceva. Si aveau dreptate: ardea torta aprinsa de sergent.
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Urban

Iata pozitia soldatului Dorr fata de pozitia 1 si 2 a "creaturii"...
Tinand cont de faptul ca soldatul iesise din dormitor iar becul era ori deasupra intrarii ori un pic lateral stanga...indiferent cum ar fi becul era in spatele soldatului dupa ce acesta iesise ca sa se indrepte inspre spalatorul din spatele cabanei, nu-i batea in fata sa il deranjeze ....plus ca era doar "la cativa metri de creatura"....chiar in conditii de ceata densa si tot putea observa natura "aratarii"....dar are circumstante atenuante tinand cont de gradul de cultura pe care il avea si probabil de cate paharele bause (?)....

Citat din: Kymosabe din  01 Decembrie 2007, 14:30:25
Urban ne putem da seama din schitele facute ca ,,umbra'' era intr-o pozitie in care nu putea fi luminata de becurile cabanei . In plus , in intuneric acele becuri nu cred ca lumineaza pe o raza mai mare de 10 m.

Conform schitei, soldatul Dorr se afla fata in fata cu creatura...tocmai ca in momentul cand Dorr a iesit pe usa si a luat-o in stanga spre spalator....creatura era luminata EXACT in fata.....Dorr putea foarte bine sa distinga ce anume era....daca era o patura sau daca era "altceva"....cred ca in momentul acela erau mai putin de 5-6 metri intre ei....nu 10

StarDust

"Aceasta cuprindea tot campul vizual, parea a avea forma unui semicerc, dar lumina era relativ slaba, probabil datorita cetii, care era atat de deasa, incat nu se putea distinge solul, pietrele de pe jos sau configuratia terenului.
Aceasta lumina pierdea si crestea in intensitate, ca si cum ar fi oscilat sau ar fi fost produsul unei surse miscatoare.
Roth Martin afirma ca nu a perceput nici un fel de zgomot....fiind intuneric in camera si dorind sa observe fenomenul mai bine, el a deschis geamul si a scos capul afara, dar nu a putut vedea mai mult...nu si-a putut da seama daca sursa de lumina se afla pe sol sau deasupra capului si nici din ce directie venea...Nu s-a gandit sa se duca in spate, pe platforma telecabinei, de unde avea o vedere de ansamblu catre partea opusa geamului de la care-si facuse initial observatia....
Deci, nu stie daca in partea aceea – adica spre Valea Balii – exista aceiasi luminozitate.
Desi lumina persista inca, dupa circa zece minute Roth Martin s-a culcat din nou.....la randul lui, Cheta Victor avea sa-I declare mai tarziu lui Tischler Rudolf ca, desi el a iesit pe platforma (a telecabinei), nu a vazut nimic in plus, nu i s-a parut nimic suspect.

S-a luat in discutie ipoteza ca lumina observata ar fi putut proveni de la o lanterna de mana, aflata in posesia unui turist intarziat, care cauta cabana prin ceata deasa...
Dar, atat Roth Martin cat si Cheta Victor nu se aflau de numai cateva zile pe munte – ei lucrau la Balea Lac de mai bine de doi ani de zile.
Deci ar fi putut lesne face deosebirea intre lumina unei lanterne puternice si o alta care ar fi provenit de la eventuala incendiere a cabanei... (Sa nu uitam ca fusese observata, inca de la inceput, "o luminozitate roscata" care "cuprindea tot campul vizual".)
Pe de alta parte, e putin probabil ca un singur turist putea fi la acea ora tarzie pe drum.....iar daca ar fi fost doi sau mai multi turisti, acestia ar fi facut ceva galagie sau macar ar fi vorbit intre ei...or, era o liniste deplina in imprejurimi....
Iar poteca turistica nu se afla in directia telecabinei....
In fine, daca ar fi fost un automobil care s-ar fi deplasat pe drumul auto din imediata apropiere, zgomotul acestuia s-ar fi auzit in linistea noptii... "
-------------------------------------------
Atentie, avea forma de semicerc, si cuprindea tot campul vizual. Mai mult nu si-a putut da seama daca sursa luminii era pe sol sau in aer !!! Daca era torta aceasta se reflecta puternic pe zapada! si se vedea bine sursa luminii!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Kymosabe

Citat din: Urban din  01 Decembrie 2007, 14:56:16
Iata pozitia soldatului Dorr fata de pozitia 1 si 2 a "creaturii"...
Tinand cont de faptul ca soldatul iesise din dormitor iar becul era ori deasupra intrarii ori un pic lateral stanga...indiferent cum ar fi becul era in spatele soldatului dupa ce acesta iesise ca sa se indrepte inspre spalatorul din spatele cabanei, nu-i batea in fata sa il deranjeze ....plus ca era doar "la cativa metri de creatura"....chiar in conditii de ceata densa si tot putea observa natura "aratarii"....dar are circumstante atenuante tinand cont de gradul de cultura pe care il avea si probabil de cate paharele bause (?)....

Era intuneric si ceata, dar becul de deasupra usii dormitorului meu ardea.....cand am iesit din camera, am observat la o distanta de circa 6-8 metri de mine, in dreptul geamului de la camera gradatilor, pe trotuar, la circa 1-1,5 metri departare de zid (sau poate chiar pe scarile de acces pe trotuar), o silueta intunecata, neagra, care se distingea clar de imprejurimi.(vezi schita de la figura 3, pozitia 1).

Soldatul a vazut o silueta intunecata neagra , asta insemna ca a vazut ceva in intuneric .
Deci lumina becului nu ajungea pana la ,,umbra''.


Peste vreo cinci minute, am iesit din nou, pentru ca imi era sete...am observat din nou silueta, dar de aceasta data era lipita de geam (pozitia 2)

Din nou vede doar o silueta neagra in intuneric .
Daca aceasta ,,umbra'' ar fi fost vazuta de aproape , la lumina becului , cu siguranta soldatii ar fi dat mai multe detalii .


Citat din: StarDust din  01 Decembrie 2007, 14:57:59
"Aceasta cuprindea tot campul vizual, parea a avea forma unui semicerc, dar lumina era relativ slaba, probabil datorita cetii, care era atat de deasa, incat nu se putea distinge solul, pietrele de pe jos sau configuratia terenului.
Aceasta lumina pierdea si crestea in intensitate, ca si cum ar fi oscilat sau ar fi fost produsul unei surse miscatoare.
Roth Martin afirma ca nu a perceput nici un fel de zgomot....fiind intuneric in camera si dorind sa observe fenomenul mai bine, el a deschis geamul si a scos capul afara, dar nu a putut vedea mai mult...nu si-a putut da seama daca sursa de lumina se afla pe sol sau deasupra capului si nici din ce directie venea...Nu s-a gandit sa se duca in spate, pe platforma telecabinei, de unde avea o vedere de ansamblu catre partea opusa geamului de la care-si facuse initial observatia....
Deci, nu stie daca in partea aceea – adica spre Valea Balii – exista aceiasi luminozitate.
Desi lumina persista inca, dupa circa zece minute Roth Martin s-a culcat din nou.....la randul lui, Cheta Victor avea sa-I declare mai tarziu lui Tischler Rudolf ca, desi el a iesit pe platforma (a telecabinei), nu a vazut nimic in plus, nu i s-a parut nimic suspect.

S-a luat in discutie ipoteza ca lumina observata ar fi putut proveni de la o lanterna de mana, aflata in posesia unui turist intarziat, care cauta cabana prin ceata deasa...
Dar, atat Roth Martin cat si Cheta Victor nu se aflau de numai cateva zile pe munte – ei lucrau la Balea Lac de mai bine de doi ani de zile.
Deci ar fi putut lesne face deosebirea intre lumina unei lanterne puternice si o alta care ar fi provenit de la eventuala incendiere a cabanei... (Sa nu uitam ca fusese observata, inca de la inceput, "o luminozitate roscata" care "cuprindea tot campul vizual".)
Pe de alta parte, e putin probabil ca un singur turist putea fi la acea ora tarzie pe drum.....iar daca ar fi fost doi sau mai multi turisti, acestia ar fi facut ceva galagie sau macar ar fi vorbit intre ei...or, era o liniste deplina in imprejurimi....
Iar poteca turistica nu se afla in directia telecabinei....
In fine, daca ar fi fost un automobil care s-ar fi deplasat pe drumul auto din imediata apropiere, zgomotul acestuia s-ar fi auzit in linistea noptii... "
-------------------------------------------
Atentie, avea forma de semicerc, si cuprindea tot campul vizual. Mai mult nu si-a putut da seama daca sursa luminii era pe sol sau in aer !!! Daca era torta aceasta se reflecta puternic pe zapada! si se vedea bine sursa luminii!

Normal ca acea lumina cuprindea tot campul vizual a celui care o privea devreme ce sursa de lumina se afla la  5-10 metri de el.

Daca era ceata, cum sa-ti dai seama care era pozitia exacta si sursa acelei lumini ?
Iar cand spun ca era ceata insemna ca nu vedeai citez ,,pietrele de pe jos'' .
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

StarDust

Kymosabe, chiar daca era ceata, in zona sursei de lumina aceasta se vedea mai concentrata, si din acel loc radia lumina, mai ales cu zapada care o reflecta de jos in sus, asta presupunand ca sursa era la nivelul solului, deci o torta tinuta de un om.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16