Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Intâlnire de gradul III, Bâlea Lac, 23-25 septembrie 1978 (Cãlin N. Turcu)

Creat de Urban, 28 Noiembrie 2007, 16:48:26

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

StarDust

Cine stie... putea fi chiar o creatura (ei nu trebuie sa fie neaparat umanoizi) sau un fel de robot (de-al lor  :-D ). Dar ceilalti ziceau  ca au vazut un fel de brate lungi cu gheare(la acea creatura)... oricum...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Urban

"Ca un tub gros de metal cu un diametru de 50 cm maximum, fara alte particularitati...
Era dupa expresia lui " ca o GATUITURA" (?)...poate un vortex...?


PS...Poza in sens explicativ (Cam asa ceva? )

Shadowman

Citat din: Urban din  28 Noiembrie 2007, 18:07:22
Tot din sursa citata de Shadowman

Ufologul roman Calin Turcu crede ca si in Romania exista un organism secret care se ocupa de domeniul care il pasioneaza. "De fapt sunt convins, mai ales ca exista asa ceva in toate tarile. Cerceteaza fenomenul OZN si aduna dovezi. In 1968, cand a fost incidentul din Padurea Baciului in care a fotografiat intamplator un OZN, a fost dat afara din armata, murind la Iasi intr-o mizerie crunta. Fusese chemat la primul secretar de partid al judetului, unde i s-au confiscat filmele. Norocul lui a fost ca trasese niste clisee. A fost luat la intrebari si batut. A fost o intreaga poveste."

Care ar fi organismul care se ocupa cu cercetarea fenomenului OZN in secret ?...SRI...Armata....?
Poate ajungem intr-un final la miezul problemei


  Miezul problemei...? Din cele relatate,ar trebui sa contactam conducerea de partid (nu Armata sau SRI...) din acele vremuri... :-D Se pare ca vechea conducere PCR ar stii mai multe.... :-)
Sa ne interesam cine-a fost primul secretar de partid in acea perioada la Cluj...Poate mai traieste...S-ar putea sa aflam adevarul despre OZN-uri studiind arhivele PCR.... :lol:
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Urban

Dezvaluiri in cazul Balea-Lac

Ceea ce urmeaza, este mai putin cunoscut de catre publicul larg.
La data de 3 mai 1993, ii trimiteam lui Radu Ion, pe adresa acestuia din Craiova, un colet destul de voluminos, care cuprindea o serie de articole si carti.
Printre acestea se afla si volumul "Cazuri OZN in Romania...S-a intamplat maine!", in care, asa cum se stie deja, aveam un intreg capitol dedicat numai cazului Balea-Lac.
Cartea purta urmatoarea dedicatie:...."O carte de suflet, pentru un om de suflet, din capitala Baniei...Lui Radu Ion, cu cele mai sincere sentimente prietenesti..."
Coletul mai cuprindea si o scrisoare din care redau urmatoarele fragmente:

"Cartea aceasta a avut initial cu putin peste 400 de pagini dactilografiate.
Pentru a putea fi publicata in forma actuala (320 de pagini), s-au facut multe reduceri din textul original...Au fost reduse insemnate fragmente si din acest capitol IV.
De aceea va trimit in original si textul dactilografiat (pp.236-314).
Veti putea astfel sa faceti o comparatie directa intre ceea ce am scris de fapt si ceea ce a aparut publicat in volum...."


"...Va rog sa cititi (si sa recititi daca este nevoie, de mai multe ori) cu mare atentie textul dactilografiat...Exista acolo, fara indoiala, numeroase omisiuni....Poate ca adevarul nu este in concordanta cu acest text, poate ca trebuiau spuse mult mai multe lucruri despre acele intamplari...Va rog sa faceti apel la memorie si la tot ceea ce va mai amintiti despre toamna lui 1978.
Orice amanunt, oricat de neinsemnat in aparenta, poate avea importanta lui.
Aveti deplina libertate de a face orice corectie textului in cauza.
Va rog sa puneti pe hartie tot ceea ce va amintiti despre "cazul Balea-Lac".
Nu va grabiti si mai ales, incercati sa fiti cat mai obiectiv, facand abstractie de orice parere mai mult sau mai putin subiectiva pe care dvs. insiva o puteti avea despre acele
evenimente....Trimiteti-mi acele eventuale pagini, oricat de multe ar fi ele...Eu sper sa primesc de la dvs. o descriere cat mai detaliata si mai veridica a evenimentelor al carui erou principal ati fost.....
Nu stiu daca voi mai scrie vreodata ceva despre "Cazul Balea-Lac"...poate voi scrie odata o carte numai despre acele intamplari, dar lucrul acesta nu se afla deocamdata in preocuparile mele imediate.
Dar e bine ca o marturie cat mai amanuntita, a dvs, sa fie adaugata dosarului acestui caz, pentru a ramane peste timp un document aflat in atentia celor ce se vor ocupa in viitor, fara doar si poate, de probleme de acest fel.
Va rog sa fiti convins ca marturia dvs. va fi folosita strict in scopuri stiintifice si nu veti avea de suferit nici un fel de repercursiuni..."


La 16 septembrie 1993, ii trimiteam lui Radu Ion o noua scrisoare, de data aceasta scurta, in care spuneam:

"...Sper ca ati citit cu atentie ceea ce v-am trimis prin colet postal, cele ce se refereau la povestea de la Lacul Balea....Sper, de asemenea, ca ati avut timpul necesar sa imi intocmiti un raspuns cat mai cuprinzator si mai amplu, asa cum va rugam in scrisoarea mea care insotea coletul din 3 mai 1993...Va rog asadar, sa-mi expediati tot prin serviciile postale acest raspuns..."

Si acum, este momentul sa amintesc de doua veritabile "bombe", care au cazut in cutia mea postala la un interval de aproape o luna una de alta.
La 28 septembrie 1993 primeam o prima scrisoare interesanta de la Radu Ion, iar la 25 octombrie, cea de-a doua.
Voi reda in continuare, in intregime, continutul acestor doua scrisori.

   Scrisoarea din 28 septembrie 1993 (Radu Ion catre Calin Turcu)

Domnule Calin Turcu
Va rog sa ma scuzati ca nu v-am scris pana acum, dar am avut motive intemeiate sa nu va raspund.
Dupa ce am primit coletul postal, mi-am dat seama ca ati fost sincer cu mine si nu sunteti de la Securitate...Deci acum am incredere in dvs. si va pot spune adevarul, pe care nu il stiu decat eu si inca un caporal despre care vad ca nimeni nu stie nimic despre el.
Totul a fost o inscenare pusa la cale de mine si caporalul respectiv, care nu-i mai stiu numele si cu care am jurat ca, orice s-ar intampla, sa nu spunem nimic.
Va dati seama ce consecinte am fi avut daca s-ar fi aflat.
Soldatii nu stiu nimic...Ei au trait evenimentele asa cum le-am relatat.
Atunci cand ati venit la Craiova, daca nu ati fi inventat povestea cu disparitia d-voastra cred ca v-as fi spus adevarul.
Nu am crezut nici o clipa ca veti publica ceva.
Imi pare foarte rau ca v-am dezamagit, dar simteam nevoia sa va spun adevarul, adevar pe care nu il stie nimeni, nici chiar sotia mea.
Ea cunoaste varianta pe care o stiati dvs....Atunci cand a venit colegul dvs. M.T la Catane si a vorbit cu taica-meu, se afla acolo si finul nostru de la Petrosani...Nu stiu de ce, dar acesta, ca sa-si dea importanta, i-a spus lui taica-meu ca il cunoaste si ca este de la securitate...Imediat am primit telefon la Craiova si de aceea nu m-a gasit M.T.
Deci tot timpul eu m-am ascuns sa nu mi se ia declaratie, atat in armata cat si dupa ce m-am lasat la vatra.
Noi am vrut, adica eu si caporalul, sa-i speriem putin pe soldati ca sa nu mai plece noaptea la cabana turistilor, dar a iesit asa cum stiti si daca s-ar fi aflat nu se stie cata armata mai faceam in alta parte.
Intamplarea luase o amploare destul de mare si am fost nevoit sa las aceasta versiune.
Deci, in consecinta, sunteti primul care cunoaste adevarul si va rog ca si dvs, dupa ce cititi aceasta scrisoare sa o rupeti...
Nu trebuie sa mai stie nimeni, despre ce a fost acolo.
Va stimez prea mult ca sa va las sa cercetati pe o pista gresita.
Cu mult respect si prietenie


                                                   (De mentionat ca nu apare nici un fel de iscalitura !!)

PS: Daca doriti sa va relatez intamplarea asa cum s-a petrecut, eu sunt de acord.

Aceasta a fost prima scrisoare.............

alx

oare de ce nu cred versiunea ''finala a povestii''?
   poate pentru ca finalul asta da prea bine?   sau poate ca nu da bine deloc...tinand cont ca acolo au fost si alti martori...care nu aveau de unde sa stie de ''farsa'' pusa la cale de sergent?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Urban

            Scrisoarea din 25 octombrie 1993 (Radu Ion catre Calin Turcu)

Domnule Calin Turcu
Asa cum v-am scris, acum in aceasta scrisoare va voi relata faptele asa cum s-au petrecut la Balea-Lac.
Deci, eu am fost detasat pentru lucrari cu doua grupe de soldati si doi caporali, in total 24 de oameni.
Intr-o sambata seara, eu am iesit din camera mea si voiam sa fac un control in dormitoare.
Afara era intuneric.
Fruntasul Dior cu alti doi soldati erau in fata unui dormitor.
Dior a intrebat:..."Care esti mai acolo?"
Eu nu am zis nimic si am plecat la mine in camera.
Dupa ora 20.00 a venit Dior cu cativa soldati la mine, sa ma intrebe daca am vazut pe cineva la fereastra...eu i-am spus ca nu am vazut pe nimeni.
Atunci ei au inceput sa zica ca a fost cineva inalt de vreo 2,5 metri si negru.
Deja la cativa soldati le era teama.
Numai fruntasul Turcitu zicea ca daca era el, baga cutitul in el, ca lui nu-i este frica.
Duminica mi-a zis caporalul Nica sa facem o masca de carton, cu coarne, si sa-i speriem seara, ca sa nu se mai duca sa bea la cabana turistilor.
Asa ca el a confectionat masca si seara si-a pus-o pe fata si s-a invaluit cu o patura.
El s-a dus prin spatele cabanei la motocompresoare, iar eu prin fata cabanei la soldati.
Nu mai retin cine era afara, dar erau trei si cand am ajuns la ei, caporalul s-a aratat intre motocompresoare si a inceput sa urle incet.
Va dati seama ce panica s-a creat....
Au fugit in dormitor si au inchis usa, lasandu-ma pe afara.
In timpul panicii care s-a creat, caporalul s-a dus la mine in camera si s-a dezbracat...
Totusi, caporalul Turcitu care nu vazuse nimic, zicea ca lui nu-I este frica....
Asta se intampla pe la ora 21.00.
Dupa care s-au mai linistit lucrurile....
Am hotarat ca la ora 24.00 sa-i mai speriem o data...
Acum totul s-a intamplat cum au povestit soldatii, numai ca "dracul" era caporalul Nica.
Cand m-am dus sa dau in el, asa cum vorbisem, el a suflat peste mine si eu am cazut jos.
Acum panica se tranformase in groaza.....
Dimineata la ora 7.00 soldatii impreuna cu fruntasii au plecat la un alt punct de lucru numit "Glajerie", unde era si comandantul lt-major Gutu.
Dupa aceea au inceput sa vina comisii dupa comisii si intamplarea luase o amploare prea mare ca sa mai spunem adevarul.
Oamenii de la telecabina au spus ca au vazut o flacara mare si ca luase foc cabana noastra....
De fapt, ce s-a intamplat?...Eu am facut o torta mare, am bagat-o in motorina si i-am dat foc...Flacara a luminat toata valea...dupa aceea am bagat-o in zapada si am stins-o brusc.
Deci toate au o explicatie...
Asa cum v-am rugat si in cealalta scrisoare, va rog dupa ce o cititi si pe aceasta sa o rupeti...
Acelasi Radu.


Ceva nu era in regula...lucrurile nu se mai legau cum trebuie, isi pierdusera o anume logica fireasca....Incercand sa le pun din nou in ordine si sa le readuc pe fagasul bunului simt elementar, cautam sa judec "la rece" toate amanuntele intamplarilor de la Balea-Lac.
Oricum le rasuceam insa, tot nu reuseam sa le mai inteleg....

Va urma....

alx

Citat din: Urban din  28 Noiembrie 2007, 21:47:09
                                                   (De mentionat ca nu apare nici un fel de iscalitura !!)


adica e cam asa:o iscalim bre! o dam anonima!

"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

alx

tinand cont ca scrisorile nu au o semnatura,CARE SA LE ATESTE VERIDICITATEA,nu cumva exista posibilitatea ca ADEVARATELE scrisori ale sergentului sa se odihneasca bine-mersi intr-un dosar,la care publicul nu are acces?

ps.   ideea mea cu conspiratia e de vina pt postul asta...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Urban


Kymosabe

Nu inteleg de ce era important ca aceste scrisori sa fie semnate , ca doar se stia expeditorul.
Probabil Radu Ion era satul de cate declaratii a dat si semnat la Securitate referitor la acest caz .
Probabil atunci a fost prima data cand a simtit ca poate spune adevarul fara a se teme de eventuale repercursiuni .
Daca dl. Calin Turcu ar fi avut si alte scrisori de la Radu Ion prin care sa se dovedeasca faptul ca acesta obisnuia sa se semneze la sfarsitul scrisorilor altfel se pune problema .Daca nu ,restul comentariilor referitoare la autenticitatea acestor scrisori sunt pure speculatii .
Explicatia data de Radu Ion mi se pare una veridica . Probabil asa se explica faptul de ce a incercat sa se ascunda  , refuzand sa dea orice declaratie referitor la cele intamplate .
De cand am auzit de acest caz am fost intrigat de faptul ca ,,aratarea'' avea coarne . Asta imi aducea aminte de desenele cu diavoli , din biblie , unde Satana are coarnele date pe spate cu gel . :lol:

Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Shadowman

" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Kymosabe

Sincer nu stiam despre aceste scrisori , chiar daca aceasta carte a aparut acum mai bine de 10 ani .
Insa nu inteleg un lucru : acest caz a fost prezentat de mai multe ori la TV , insa nimeni nu a spus nimic de faptul ca exista niste scrisori  expediate ,,se pare'' de Radu Ion in care acesta recunoaste ca totul a fost o farsa care a degenerat intr-un caz national .
In ultima emisiune in care au fost invitati Ion Hobana si Emil Streinu , acestia au fost rugati sa realizeze un top 3 cu cele mai spectaculoase cazuri UFO de pe teritoriul Romaniei . Nici unul dintre ei nu a inclus in topul lor acest caz .
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Kymosabe

Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Shadowman

Citat din: Kymosabe din  28 Noiembrie 2007, 22:35:05
Nu inteleg de ce era important ca aceste scrisori sa fie semnate , ca doar se stia expeditorul.
Probabil Radu Ion era satul de cate declaratii a dat si semnat la Securitate referitor la acest caz .
Probabil atunci a fost prima data cand a simtit ca poate spune adevarul fara a se teme de eventuale repercursiuni .
Daca dl. Calin Turcu ar fi avut si alte scrisori de la Radu Ion prin care sa se dovedeasca faptul ca acesta obisnuia sa se semneze la sfarsitul scrisorilor altfel se pune problema .Daca nu ,restul comentariilor referitoare la autenticitatea acestor scrisori sunt pure speculatii .
Explicatia data de Radu Ion mi se pare una veridica . Probabil asa se explica faptul de ce a incercat sa se ascunda  , refuzand sa dea orice declaratie referitor la cele intamplate .
De cand am auzit de acest caz am fost intrigat de faptul ca ,,aratarea'' avea coarne . Asta imi aducea aminte de desenele cu diavoli , din biblie , unde Satana are coarnele date pe spate cu gel . :lol:

Faptul ca era trecut expeditorul mi se pare irelevant...Putea sa le transmita altcineva...Sergentul putea sa-l contacteze pe Calin Turcu si sa-i spuna "face to face"...Scrisorile se mai (si) interceptau in vremurile de trista amintire...Nu stiu daca obiceiul se pastreaza si astazi... :-D Ce- i drept,sergentul nu putea fi acuzat in lipsa semnaturii sau a unei analize grafologice,presupunind ca declaratiile mincinoase date organelor de ancheta il puteau invinovati de fapte care nu s-ar fi prescris dupa Revolutie...Mi se pare trasa de par  povestea ...Hai sa ne jucam de-a dracusorul cu "bibanii" ,cu riscul ajungerii in batalionul disciplinar... :-P
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

alx

Citat din: Kymosabe din  28 Noiembrie 2007, 22:35:05
Nu inteleg de ce era important ca aceste scrisori sa fie semnate , ca doar se stia expeditorul.
Probabil Radu Ion era satul de cate declaratii a dat si semnat la Securitate referitor la acest caz .

pai tocmai din obisnuinta ar fi trebuit sa le semneze!

si da,e important sa fie semnate...tocmai de aceea scrisorile pot sa nu fie cele adevarate!

Citat din: Kymosabe din  28 Noiembrie 2007, 22:35:05
Probabil atunci a fost prima data cand a simtit ca poate spune adevarul fara a se teme de eventuale repercursiuni .

serios?
drept dovada ca s-a inselat sta faptul ca acele scrisori au fost publicate...desi el nu dorea asta!

Citat din: Kymosabe din  28 Noiembrie 2007, 22:35:05
Daca dl. Calin Turcu ar fi avut si alte scrisori de la Radu Ion prin care sa se dovedeasca faptul ca acesta obisnuia sa se semneze la sfarsitul scrisorilor altfel se pune problema .Daca nu ,restul comentariilor referitoare la autenticitatea acestor scrisori sunt pure speculatii .
pai tocmai aici e buba!  daca AR FI AVUT?  atunci ar fi fost vizibil falsul...nu-i asa?  iar o solutie posibila ar fi sa fie NESEMNATE...redactarea lor putand fi facuta de oricine,mai ales ca sergentul avea doar 4 clase...

Citat din: Kymosabe din  28 Noiembrie 2007, 22:35:05
Explicatia data de Radu Ion mi se pare una veridica . Probabil asa se explica faptul de ce a incercat sa se ascunda  , refuzand sa dea orice declaratie referitor la cele intamplate .
mie mi se pare mult prea convenabila!   uite asa poti camufla adevarul...cu explicatii veridice si cu oameni care le iau de bune!

Citat din: Kymosabe din  28 Noiembrie 2007, 22:35:05
De cand am auzit de acest caz am fost intrigat de faptul ca ,,aratarea'' avea coarne . Asta imi aducea aminte de desenele cu diavoli , din biblie , unde Satana are coarnele date pe spate cu gel . :lol:

  tot asa intrigat esti si de cazul amintit mai sus,cel din Hopkinsville,Kentucky?   ca din relatarile martorilor...ceea ce i-a atacat avea urechi mari,care ar puteau fi confundate,in anumite conditii,cu niste coarne...

 si nicaieri nu se spune ca diavolii din biblie nu ar putea fi extraterestrii...de fapt discutam de ingeri decazuti,nu-i asa?(vezi materiale semnate Paleoastronaut)

Citat din: Kymosabe din  28 Noiembrie 2007, 22:47:57
Sincer nu stiam despre aceste scrisori , chiar daca aceasta carte a aparut acum mai bine de 10 ani .
Insa nu inteleg un lucru : acest caz a fost prezentat de mai multe ori la TV , insa nimeni nu a spus nimic de faptul ca exista niste scrisori  expediate ,,se pare'' de Radu Ion in care acesta recunoaste ca totul a fost o farsa care a degenerat intr-un caz national .
In ultima emisiune in care au fost invitati Ion Hobana si Emil Streinu , acestia au fost rugati sa realizeze un top 3 cu cele mai spectaculoase cazuri UFO de pe teritoriul Romaniei . Nici unul dintre ei nu a inclus in topul lor acest caz .


poate ca tocmai de aceea nu au spus nimic...fie ca ei cred ca scrisorile sunt reale,si atunci cazul balea lac nu exista...fie stiu mai multe decat spun,si atunci nu au riscat sa atraga atentia asupra lor...


"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."