Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

NEUROFONUL

Creat de dalu364, 11 Martie 2008, 19:00:51

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Nox

Citat din: dalu364 din  13 Martie 2008, 08:04:13
Daca creierul uman se afla in zona aceea , atuci acesta va actiona precum membrana unui difuzor si probabil sugestiile date vor patrunde mult mai eficient in subconstient. Dupa o documentare ceva mai seriosa , am constatat ca principiul neurofonului nu este ceva deosebit, ci se foloseste la  sistemele acustice de mare performanta , care costa bani grei !!
Am priceput... mai pe scurt un fel de mind-control... :x
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

dalu364

Citat din: bluemoon8520 din  13 Martie 2008, 11:05:21
Am priceput... mai pe scurt un fel de mind-control... :x

Pe aproape. Mai degraba auto mind-control. :-D

alx

#17
Citat din: dalu364 din  13 Martie 2008, 08:04:13
  Daca studiezi materialul pe care l-am scos in evidenta , vei observa o schema bloc , din care se poate deduce usor principiul de functionare al aparatului. In primul rand ca aici nu-i vorba de sunete binaurale si nici  de frecvente in domeniul alpha sau theta. Se moduleaza in frecventa un semnal de 15.000 hz cu vocea umana. Va rezulta o trecventa variabila in intervalul 14.700-19.000 Hz in ritmul vocii umane. Un alt oscilator, furnizeaza o sinusoida  cu frecventa fixa de 15.000  Hz. Dupa amplificarea semnalelor, acestea sant aplicate unor traductoare piezoceramice ( twettere ) care se pun pe capul ,, pacientului ) Traductoarele vor emite doua semnale ultraacustice, unul fix iar celalalt cu frecventa variabila , iar in zona unde cele doua semnale se intersecteaza , semnalele se vor scadea , iar rezultanta va fi tocmai semnalul audio corespunzand vocii umane initiale. Daca creierul uman se afla in zona aceea , atuci acesta va actiona precum membrana unui difuzor si probabil sugestiile date vor patrunde mult mai eficient in subconstient. Dupa o documentare ceva mai seriosa , am constatat ca principiul neurofonului nu este ceva deosebit, ci se foloseste la  sistemele acustice de mare performanta , care costa bani grei !!

domnule electronist!   sper sa (nu) va supere cateva comentarii de la un profan...
 
asadar:urechea umana este un traductor acustic-electric,cu alte cuvinte,transforma sunetele in semnale elctrice(din cate stiu eu,nu sunt medic...),care semnale electrice ajung mai apoi intr-o anumita parte a creierului,unde sunt ''decodificate'',iar creierul le interpreteaza...   bun!  privita prin aceasta optica,metoda ta nu face 2 bani!  si iata si de ce: tu emiti direct in creier un semnal audio cu mesaj audio!  ai cumva senzatia ca va sti acesta cum sa interpreteze corect acest mesaj?  daca ai aceasta senzatie,te inseli amarnic!  e posibil ca creierul sa reactioneze la frecventele cu care este bombardat,dar in nici un caz nu va reactiona la mesajul transmis pe aceasta cale,pt ca NU IL POATE DECODOFICA!  cand e vorba de sunete,el decodifica impulsuri electrice...
   mai mult,cele 2 traductoare piezoelectrice...cum faci sa intersectezi semnalele intr-o anumita zona din creier,si numai acolo?  sau ai cumva senzatia ca sunetele astea sunt punctiforme?  si de unde stii ca nu vei crea ''avarii permanente'' creierului cu metoda dumitale?   cine crezi ca va testa metoda asta,cu riscul de a ajunge leguma? cine crezi ca iti va permite sa produci si sa vinzi astfel de aparate,mult sub pretul ala de pe internet?  de fapt,cine iti va permite sa le vinzi?  si cum vei scoate un pret ''sub''?  folosind tweetere recuperate de la dezmembrari?  poate si ceva condensatoare cu tantal,daca se poate,gasite prin ceva scule mai de soi?  eventual si niste qurtz-uri de la ceasurile de mana,ca sunt ieftine si bune?   cum va functiona creierul ca si membrana unui difuzor?  se va misca inainte si inapoi? sau se va de cutia creniana pana saracul proprietar va vedea stele verzi?
   
Citat din: dalu364 din  13 Martie 2008, 08:04:13
Sper ca v-am lamurit cum vad eu functionarea acestui aparat. :roll:
pe mine m-ai lamurit...important e ca ai precizat ca asa vezi TU functionarea acestui aparat...

...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

antoniu

cred ca aici avem niste notiuni cheie ,ca neuron + fonic+fiziologia creierului ,care trebuie corect definite....ca sa transformi un sunet in impuls electric ar trebui sa cunoastem functiile urechii,calitatile si proprietatile sunetului precum si modalitatile de transfer dintre axon si neuron prin sinapsa cu ajutorul unui neuromoderator chimic a informatiei bioenergetice, pentru a produce rezonanta de care vorbim. ...bine inteles ca un creier normal poate decodifica si recodifica orice prin operatiile gandirii..
   orice compozitor ar in cap un neurofon cu care reprezinta mental sunete....neurofonul natural.... asa ca hai sa construim neurofonul fizic.........el exista deja si este un instrument destul de periculos si se numeste altfel...????

LupinThe3rd

Citat din: adipop din  12 Martie 2008, 14:43:17
Nu, decat purtatoarea se auzea, cand il miscai. Cand echipa noastra de cercetare a studiat forma acestor copotei din lut ( lut luat de langa Izvorul Muresului ), am urmarit ce efect aparea asupra persoanelor care-l aveau pus pe birou sau in casa. Ma refer la efectul static, adica fara sa-l misti. Am comandat mii de astfel de clopotei si i-am daruit pe toti. Sriam pe ei " Desteapta-te Romane " si " Speranta ". Am inscriptionat cu acest cuvant Speranta clopotei de lut, in zeci de limbi straine si i-am daruit Ambasadelor tarilor respective.
La Madrid, am dat clopotei cu Desteapta-te Romane, la ziaristi, cand s-a pus problema intrarii noastre in NATO. Clinton cand a venit la Bucuresti, la cateva zile, asta a spus pe romaneste...Si-a schimbat complet discursul. Pacat ca la sugestia colonelului Garz, Emil Constantinescu i-a oferit un cadou. Un tablou cu Dracula. Consecintele s-au vazut imediat, in sensul ca mari corporatii americane si-au retras investitiile din Romania, ca sa nu mai vorbim de intrarea noastra NATO.
Era o prostie care a actionat la nivel subtil, pe care i-am reprosat-o d-lui colonel. Noroc ca era total in necunostinta de cauza, neavand idee de Legea cauzalitatii.
Acesta este motivul de care spun de " bun simt "....
adi
Cand a fost Clinton la Bucuresti? :)

Lone Ranger

Citat din: LupinThe3rd din  27 Martie 2008, 17:07:28
Cand a fost Clinton la Bucuresti? :)
Daca nu ma-nsheala memoria, în '97, pe vremea lui Nea' Milutza...

LupinThe3rd

Citat din: Lone Ranger din  27 Martie 2008, 17:22:42
Daca nu ma-nsheala memoria, în '97, pe vremea lui Nea' Milutza...
A fost. Eu aveam impresia ca primul dupa 89 a fost Bush... Dar ai dreptate. A fost :) Mersi.

Lone Ranger

Citat din: LupinThe3rd din  27 Martie 2008, 17:29:33
A fost. Eu aveam impresia ca primul dupa 89 a fost Bush... Dar ai dreptate. A fost :) Mersi.
Chiar a fost. Ca sa ne spuna "Nu înca!"

LupinThe3rd

Citat din: Lone Ranger din  27 Martie 2008, 18:04:06
Chiar a fost. Ca sa ne spuna "Nu înca!"
Am vazut. Vremuri tulburi?Cred ca a fost de vina clopotula aia de lut a lui user-ul adipop... AU dat cloptole de lut pana s-au enervat aia de la NATO si au zis Pas!. Cand au uitat de clopotele ne-au bagat in NATO... :D

Nox

LupinThe3rd, Lone Ranger reveniþi la subiect, vã rog!
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

antoniu

cand nu stapanesti subiectul, deviezi de la el.