Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN?Cum ne documentam ? Tu stii ? Vreau sa stiu si eu !

Creat de romulus, 11 Noiembrie 2007, 20:13:33

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

romulus

-----Am vrut sa postez pe un subiect la care nu s-a mai scris de un an si trei zile. Si cum eram indemnat sa deschid un nou subiect , iata-l !
-----Subiectul la care vroiam sa scriu parca era:" OZN-Ipocrizia puterii" deschis de MAYA, care nu a mai fost pe aici de un an, iar acolo Jackie28t indemna pe cineva sa SE DOCUMENTEZE, sa INVESTIGHEZE. Eu vroiam sa-l intreb pe Jackie exact ce spun in titlu ! Cum ne documentam, si mai ales......cum face el mai ales cu investigatia?
----Iar pentru ca si Jackie - si oricine citeste- sa-si poata face o idee, spun despre mine, ca om obisnuit, cu unelte si posibilitati obisnuite ce ma consider: de zeci de ani am acumulat informatii citind - luate  cu toptanul, din carti si (mai nou)de pe net,  fara o clasificare riguroasa - referitoare la subiecte de gen: OZN, societati secrete/oculte; radistezie, parapsihologie, religie, vindecari miraculoase......... In afara de asta, am trecut prin niste experiente personale pe care le-am descris si aici; ele m-au marcat si m-au indemnat sa caut unlele explicatii....La unele caut si acum. Asa ca ar fi minunat sa primim/primesc idei de cercetare /documentare, de la altii mai priceputi ori mai perseverenti, dotati de Dumnezeu cu anumite calitati sa poata "vedea/simti/sti" ceea ce alti oameni obisnuiti nici nu viseaza (ori poate doar viseaza?). Poate parea la un moment dat o idee infantila, dar  hai sa vedem, ca nu se stie niciodata de culegi o idee care te "lumineaza" !
----Howgh !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

alx

o parte din raspunsurile pe care le vrei sunt aici:
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,752.0.html
   adica ''ghidul investigatorului ozn''
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

romulus

----Ce alx , credeai ca nu l-am vazut !? Am vazut/citit  da'......parca nu-i cine stie ce acolo... Parerea mea.
----Howgh!
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Shadowman

#3
 Romulus,citind titlul acestui topic-care l-ai deschis-am crezut ca e o gluma...!
Ma asteptam,de la un fost lucrator intr-un serviciu de informatii,sa ne tina o prelegere despre intoxicare,dezinformare,"musamalizare",culegerea de informatii,"zvonistica",cum se inoculeaza idei nastrusnice,cum se minte poporu' cu televizoru',citi bani se platesc pentru publicarea de materiale
de "ametit" cititorii (sau electoratul...),daca fosta Securitate a apelat la persoane
cu capacitati par-anormale pentru obtinerea de informatii,cum sa te feresti de "oamenii in negru" (MIB-masuri anti-filaj),daca organizatiile care studiaza fenomenele OZN sunt sub vizorul "autoritatilor","serviciilor" ori sunt finantate,mai mult sau mai putin discret de ele(care or fi ele....),daca par-anormalii sunt ceea ce spun si fac ceea ce pretind ca spun (cu ajutorul "divinitatii",al "extraterestrilor" si nu al organizatiilor bugetare...)si multe altele...
Citat din: romulus din  12 Noiembrie 2007, 19:23:52
----Ce alx , credeai ca nu l-am vazut !? Am vazut/citit  da'......parca nu-i cine stie ce acolo... Parerea mea.
----Howgh!
Am deschis topicul "Ghidul investigatorului OZN"...Dupa cum bine ai observat,te citez, "nu-i cine stie ce acolo"...Din 11 mesaje postate,7 sunt ale mele iar 3 nu se incadreaza in topic....
   Poate ne dai o mina de ajutor...
   Sa ne documentam,sa investigam...Eu m-as documenta prin arhivele armatei si serviciilor de informatii...! Dar,fiindca n-am acces,ma documentez din cartile bibliotecilor publice,anticariate,de pe Net,de pe Discovery,din ziarul "Libertatea","Evenimentul Zilei","Dracula",''CANCAN",stirile PROTV de la ora 17,ori ma duc la conferinte unde vindeca unii cu apa "bioenergizata" sau iau legatura cu entitatile extraterestre stind in cap sau in spirale...
    E greu de spus ce-ar trebui citit si cum ar trebui "investigat"...Sunt multi factori : studiile investigatorului,credinta,prejudecati,resurse financiare disponibile,coeficientul de inteligenta,temperament,vocatie...
Citat din: romulus din  11 Noiembrie 2007, 20:13:33
... In afara de asta, am trecut prin niste experiente personale pe care le-am descris si aici; ele m-au marcat si m-au indemnat sa caut unele explicatii....La unele caut si acum. Asa ca ar fi minunat sa primim/primesc idei de cercetare /documentare, de la altii mai priceputi ori mai perseverenti, dotati de Dumnezeu cu anumite calitati sa poata "vedea/simti/sti" ceea ce alti oameni obisnuiti nici nu viseaza (ori poate doar viseaza?). Poate parea la un moment dat o idee infantila, dar  hai sa vedem, ca nu se stie niciodata de culegi o idee care te "lumineaza" !
----Howgh !
Idei care lumineaza...? "Ceea ce alti oameni obisnuiti nici nu viseaza"....?
    Hmmm...Initierea in mistere...
   
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY