Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Incursiuni în Pãdurea Baciu, 1 septembrie 2007

Creat de spooky, 30 Octombrie 2007, 10:03:34

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

spooky

Bine v-am regasit,

acum ceva timp in urma, mai precis in jurul datei de 1 septembrie 2007, echipa RUFOn a facut o deplasare in vestita Padure Hoia-Baciu. Pentru mine nu a fost nici prima si nici ultima incursiune in aceasta zona. O parte dintre noi, cei care am fost acolo, au fost pentru prima oara acolo.

Cred ca toti cei care au fost si vor merge in Padurea Hoia-Baciu au gasit-o interesanta. Aflata pe un deal exact la limita orasului Cluj Napoca, Padurea Baciu a devenit si un loc de pelerinaj pentru unii. Acolo se regasesc lucruri care ma fascineaza chiar si pe mine si se petrec fenomene care, nici chiar eu nu le pot explica rational si folosindu-ma de ceea ce am putea numi normalitate, de aceea ele cad in ceea ce numim paranormal, adica in fenomene, manifestari, poate chiar si fenomene psihice, in afara normalului.

Nu o sa incep aici sa descriu fenomenele petrecute in Padurea Baciu, dar o sa descriu mai tarziu in acest topic impactul zonei cu psihicul uman si ceea ce face din aceasta zona... fascinanta.

Initiez asadar acest nou topic, pentru a va prezenta un mic filmulet video, cu imagini culese de la aceasta ultima incursiune in padurea Baciu.

http://www.youtube.com/v/jxlX0ndboMw&rel=1
Alternativ varianta calitate mare, format WMV 768x576, 92MB

Invit pe cei ce au participat la aceasta incursiune sa-si prezinte cele mai interesante poze si o impresie personala.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

alx

si dupa cum se spune...o fotografie face mai mult decât o mie de cuvinte...aºadar,fotografii cu ºi din pãdurea baciu
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Shadowman

#2
Citat din: spooky din  30 Octombrie 2007, 10:03:34
Invit pe cei ce au participat la aceasta incursiune sa-si prezinte cele mai interesante poze si o impresie personala.

Va prezint doua filmulete care le-am realizat in urma  deplasarii noastre la padurea Baciu :

MISTERIOASA PADURE BACIU
http://www.youtube.com/v/Fcjy1X06uAY&rel=1

Imagini din calatorie : PADUREA HOIA-BACIU,Cluj,Romania
http://www.youtube.com/v/CvcVxbcLBB0&rel=1

Datorita compresiei facute de YouTube,sunetul a avut de suferit...Recomand auditia in casti. Se aude mai bine...
Vizionare placuta !
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

alx

"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

alx

"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

alx

"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

alx

"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

alx

"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

jackie28t

#8
Wow ce surpriza....nu am apucat niciodata sa vad asa multe imagini din padurea Baciu.
Va multumesc la toti cei care au participat la expunerea acestor materiale / secventze si fotografii.
Cei drept multi copaci dar asta e ca doar e vorba de o padure.

Acum inteleg de ce unii gases aceasta padure una mai speciala.Raritatea copacilor impletiti si indoiti intr-un mod ciudat face sa nasca un mister cred.Nu as spune ca ZODA HOIA BACIU are vre-un impact cu psihicul uman dar posibil ca psihicul uman sa aiba un imapact cu aceasta zona.Adica subcostientul nostru sa nasca ceva paranormal din ceva banal.Se poate sa ma insel bineteles mai ales ca nu am fost niciodata personal in aceasta padure din pacate.Deci nu ma pot pronuta sigur.Poate ca intr-o zi voi apuca sa merg la un foc de tabara alaturi de voi.
Ce vreau sa punctez defapt este ca eu personal nu vad NIMIC MISTERIOS prin acei copaci mai strambi si mai diferiti.
Poate ca acea zona a fost afectata de demult de anumite radiatzii sau alte fenomene si padurea a suferit anumite MUTATII.
Deci putem spune totusi ca misterul continue si atractia ramane.Mi-a placut clipurile pe care le-ati realizat sa stitit.Chiar si muzica a fost bine pusa.Felicitari!Se vede ca a-ti avut o excursie placuta impreuna. :wink:

alx

Citat din: jackie28t din  30 Octombrie 2007, 13:32:41
Cei drept multi copaci dar asta e ca doar e vorba de o padure.
da Jackie,sunt multi copaci...asa cum spuneai si tu,e vorba de o padure...

Citat din: jackie28t din  30 Octombrie 2007, 13:32:41
Acum inteleg de ce unii gases aceasta padure una mai speciala.Raritatea copacilor impletiti si indoiti intr-un mod ciudat face sa nasca un mister cred.Nu as spune ca ZODA HOIA BACIU are vre-un impact cu psihicul uman dar posibil ca psihicul uman sa aiba un imapact cu aceasta zona.Adica subcostientul nostru sa nasca ceva paranormal din ceva banal.
stii care e problema?  ca acei copaci impletiti NU SUNT DELOC RARI,in aceasta padure...adica sunt foarte multi copaci cu forme ciudate,mult peste medie...sunt obisnuit cu padurile,dar nicaieri nu am vazut o astfel de aglomerare de copaci ciudati...
   cat despre impactul asupra subconstientului...aici lucrurile sunt mai complicate...probabil ca exista si aceasta posibilitate...dar in urma experientelor personale pe care le-am avut acolo,as indrazni sa afirm ca e mai mult decat autosugestie...

Citat din: jackie28t din  30 Octombrie 2007, 13:32:41
Ce vreau sa punctez defapt este ca eu personal nu vad NIMIC MISTERIOS prin acei copaci mai strambi si mai diferiti.
daca ar fi vorba de 1,2,10,20 de copaci,as avea aceeasi parere cu tine...acolo sunt sute de astfel de copaci...si par atat de chinuiti...apoi trebuie sa vorbim de atmosfera din padure...cu totul diferita de atmosfera pe care te-ai astepta sa o gasesti intr-o padure de foioase la inceputul lunii septembrie...plus ca in aceeasi padure,sunt zone in care copacii strambi sunt foarte multi,iar 200 de metri mai incolo ai senzatia ca te afli intr-o padure APROAPE normala...


Citat din: jackie28t din  30 Octombrie 2007, 13:32:41
Poate ca acea zona a fost afectata de demult de anumite radiatzii sau alte fenomene si padurea a suferit anumite MUTATII.
cauzele care au dus la aparitia acestor copaci nu sunt cunoscute,ÎNCÃ!  personal,am o teorie,dar care trebuie sa fie verificata si confirmata,asa ca pana cand voi obtine aceasta confirmare sau infirmare a teoriei,ma abtin...

Citat din: jackie28t din  30 Octombrie 2007, 13:32:41
Deci putem spune totusi ca misterul continue si atractia ramane.Mi-a placut clipurile pe care le-ati realizat sa stitit.Chiar si muzica a fost bine pusa.Felicitari!Se vede ca a-ti avut o excursie placuta impreuna. :wink:
Sigur ca misterul ramane...si foarte multi oameni vor dori sa mearga acolo...pana la urma,doar vazand cu ochii tai acei copaci poti sa-ti faci o ideea despre ceea ce e acolo...sau la fel de bine poti sa fii dezamagit...
     multumim pentru aprecierile tale la adresa clipurilor postate pe forum,primul facut de mine si celelate 2 de Shadowman...
 
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

jackie28t

#10
Multumesc pentru detalii alx.Dupa cum am spus.Mi-ar place o mica excursie alaturi de voi in padurea HOIA BACIU pe langa un foc de tabara ,mititei si bere rece.Hmmm,parca a-mi si imaginez colegii ametiti si Jackie cu camera de filmat pe faza. :lol: LOL

Citat din: alx din  30 Octombrie 2007, 15:12:30
     multumim pentru aprecierile tale la adresa clipurilor postate pe forum,primul facut de mine si celelate 2 de Shadowman...
 

Cu placere.Mi-am dat seama cine le-a facut dupa felul editarii.
In primul clip se observa o mana mai cu experietza dupa felul cum a fost facut clipul.Efectele sunt reusite.
Filmele lui shadowman sunt dragutze foc.Mi-a placut foarte mult prima imagine cu ''CALATORUL PRIN UMBRA''
O imagine bine pusa ca la inceput pentru o padure misterioasa.Mai ales ca ''shadowman'' este fan PADUREA HOIA BACIU dupa cate stiu din posturile lui mai vechi.Cu permisiunea lui ''shadowman'' daca-mi va permite voi expune o imagine din clipul editat de el,ca pe o amintire. :wink:



Arckadii

Atunci, pentru o amintire frumoasa, sa contrastam putin:)

Ark

Shadowman

Citat din: jackie28t din  30 Octombrie 2007, 15:31:51
O imagine bine pusa ca la inceput pentru o padure misterioasa.Mai ales ca ''shadowman'' este fan PADUREA HOIA BACIU dupa cate stiu din posturile lui mai vechi.Cu permisiunea lui ''shadowman'' daca-mi va permite voi expune o imagine din clipul editat de el,ca pe o amintire. :wink:

Multumesc ,jackie28t ! O sa-ti trimit poza originala cu dedicatie !  :-)
Incerc sa gasec un spatiu unde sa postez filmele in formatul original (640x480,wma ), ca sa le vedeti mai bine...Sunetul,ca si imaginea,au suferit compresii care-au afectat calitatea "montajelor"....Nu ma consider realizator de film... :wink:
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Shadowman

Atasez citeva fotografii facute in  calatoria noastra la padurea  Baciu ...Pozele le-am redimensionat.Cele originale au fost facute la rezolutie mare... ( 8 MP )
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

scka