Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Emisiuni la TV... nu ratati!

Creat de Nox, 08 Octombrie 2007, 11:16:15

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

DepthOfField

citat Lylyt_ice:
CitatDar... ce-i mai consternant, este faptul ca isi vinde cartile...

Nu mi se pare consternant deloc.

Eu am mai spus deunazi:
CitatSe fabrica informatii fictive la greu, pe toate caile: site-uri, documentare, posturi pe forumuri etc. Este o expresie a cererii enorme de inedit si senzational. Cererea genereaza oferta. Unii mai isteti isi construiesc cariere sau cel putin domenii de profit personal din a amesteca real cu fictiv, pentru ca public consumator (piata) exista din belsug.

Pe unii ii prinzi mai usor cu fofarlica, mai ales la emisiuni/interviuri, cand nu reusesc sa fie prea convingatori. Altii sunt extrem de abili, si experimentati, si reusesc sa pacaleasca pe multi, si reusesc sa te convinga cu succes ca patratul e sfera si ca rosul este verde. Acestia sunt adevarati artisti.

Lylyt, constatarea ce ai grait-o, daca ai intra la verificari detaliate, punctual, asupra spuselor unuia sau altuia, ai constata ca este chiar o regula foarte raspandita.
Doar cateva exemple am mai dat si eu uneori, ce-mi aduc aminte:
- http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,1306.msg23270.html#msg23270
- http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,257.msg12825.html#msg12825

Arta "credibilitatii" unei povesti, consta in a deturna cazul, argumentele sale, spre lucruri greu verificabile de cititorul obisnuit, si girate de "spusele" altora. Exemple: deci pozele lui Billy Meier sunt nave reale, pentru ca asa zice el si altii, si ca publicul obisnuit nu se pricepe sa discearna elementele de fals (defocalizari, profunzimi etc). Si daca se vede ceva dubios, atunci venim cu "argumentul" ca asa au hotarat extraterestrii aia, sa induca confuzie. Space debris-ul din nenumaratele documentare "misterioase" ale filmarilor NASA , nu sunt doar space debris, ci sunt nave extraterestre, pentru ca, nu-i asa, asta spun mai multi "cercetatori" (vanzatori de mister pe partea economica) si pentru ca un experiment simplist cu chei atarnate "demonstreaza" ca profunzimea de camp (alt element tehnic) al camerei NASA este foarte mare, deci nu-s particule defocalizate. etc, etc. La fel, dovezi arheologice cu schelete aparent umane dar gigantice, sau Pamantul gol si multele alte teorii, prind de minune la publicul neavizat si superficial (adica normal!), pentru ca nu pot fi verificate, si pentru ca cu cat stii mai putine, cu atat crezi mai abitir ca se poate absolut orice. Ei bine, nu se poate chiar orice. Dar pana omul obisnuit invata asta ca experienta de viata personala, se manifesta ca si consumator al produselor generate de respectivii "artisti", ceea ce le convine de minune, nu?



David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jaffa

Mi se pusese pata acum vreo luna sa fac rost de cartea "Viitor cu cap de mort" de Radu Cinamar (un pseudonim cu siguranta) si auzisem de pe atunci ca este posibil sa fie nenea Corut in spatele povestii asteia, insa dupa lecturare, eu unul am avut o mare dezamagire cu privire la calitatea si modul de prezentare al informatiilor din aceasta, si pe de alta parte chiar o convingere ca in acele pagini sunt cuvintele batranului sarlatan, care speculeaza dorinta imensa a unora de senzational.

Nox

#47
Acum pe Naþional TV cu Gen. Emil Strãinu ºi Ion Hobana la Miezul Problemei.
Titlul emisiunii: Pericolul ca asteroidul Apophis sã loveascã Pãmântul este foarte mare.

PS: Au scris greºit numele Apophis :D

PS2: S-a terminat...
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Nox

Acum pe Naþional TV, Miezul Problemei. Cu Ion Hobana ºi altii

Titlul emisiunii: Cele mai înfricoºãtoare "profeþii" ale oamenilor de ºtiinþã!
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Nox

#49
Pe B1 TV: Vaticanul admite existenþa Extratereºtrilor.
Ion Hobana, Al. Mironov, Gheorghe Cohal, Olimpian Ungherea, Marius Ioan Piso
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

spooky

"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Cautatorul

#51
Citat din: bluemoon8520 din  14 Mai 2008, 22:25:13
Pe B1 TV: Vaticanul admite existenþa Extratereºtrilor.
Ion Hobana, Al. Mironov...

Ion Hobana, Al. Mironov... si manipulatorul sef al masonilor Olimpian Ungherea.
Oricum e util ca sa vedem in ce directie vrea sa duca discutia.

Urban

Poate ati uitat de Mironov cand facea ode si canta la flautul lu' Ceasca.....
Mironov e vax....si atat....din toate punctele de vedere...iar restul e....rating.

antoniu

ma intreb cate sute de ani ar trebui sa invatati la scolile terestre ca sa ajungeti la nivelul lui Ungherea?

Cautatorul

Citat din: antoniu din  15 Mai 2008, 00:43:46
ma intreb cate sute de ani ar trebui sa invatati la scolile terestre ca sa ajungeti la nivelul lui Ungherea?

Ma intreb daca Ungherea stie sa faca site-uri, stie programare, linux, etc.
Pariez ca nu stie. Nu cred ca stie nici sa faca ceva tehnic, nu cred ca are performante sportive.
Dar e tare pe felia lui. Foarte bine si felicitari dansului. Asta nu inseamna ca noi ceilalti suntem niste prosti.
Pur si simplu am ales sa facem altceva. Sau viata ne-a impins pe multi dintre noi spre altceva.
Daca toti ar alege sa se faca scriitori cum ar mai functiona societatea?
Nimeni nu poate fi expert in orice, dar multi au pretentia asta.

Dar deja deviem de la subiect.

Urban

Citat din: antoniu din  15 Mai 2008, 00:43:46
ma intreb cate sute de ani ar trebui sa invatati la scolile terestre ca sa ajungeti la nivelul lui Ungherea?

Daca peste 80 la suta din informatia din ultimii 3000 de ani sau poate chiar mai mult, a fost in mod voit ascunsa sau refacuta pentru a fi servita unor mase de cioflingari sclavi, buni hamali si buni platitori de tribut, inseamna ca marea majoritate a informatiei acumulate de catre unii pe care matale ii ridici in slavi poate doar pentru ca au fost colegi de "p.ulan" cu matale, e eronata...
Asa ca deocamdata eu as zice sa nu mai arunci pastile de astea de securist ca vremea lu' matale a cam trecut....nu ai nici un p.ulan de indoit pe spinarea vreunuia care nu a platit ratele la vreo banca sau ceva....?...da fi sincer...

Eu cred in instinctul meu care imi zice ca esti pe forum doar ca sa arunci pastile la guvizi...da fara suparare ca e caldura mare....

Serban M

Citat din: Cautatorul din  15 Mai 2008, 01:00:20
Ma intreb daca Ungherea stie sa faca site-uri, stie programare, linux, etc.
Pariez ca nu stie. Nu cred ca stie nici sa faca ceva tehnic, nu cred ca are performante sportive.
Dar e tare pe felia lui. Foarte bine si felicitari dansului. Asta nu inseamna ca noi ceilalti suntem niste prosti.
Pur si simplu am ales sa facem altceva. Sau viata ne-a impins pe multi dintre noi spre altceva.
Daca toti ar alege sa se faca scriitori cum ar mai functiona societatea?
Nimeni nu poate fi expert in orice, dar multi au pretentia asta.

Dar deja deviem de la subiect.

subscriu.

Nox

#57
Revenind la subiect...

Vaticanul recunoaºte cã existã extratereºtri pentru cã se creeazã o nouã paradigmã, aºa cã [religiile] încearcã sã-ºi facã loc în ea [în noua paradigmã] altfel vor rãmâne pe dinafarã...

P.S. Ce am scris mai sus s-a zis în emisiune (formulat altfel).
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Urban

Poate chiar Biserica "creeaza" aceasta noua paradigma....si de ce nu ?

Cautatorul

#59
Citat din: bluemoon8520 din  14 Mai 2008, 22:25:13
Pe B1 TV: Vaticanul admite existenþa Extratereºtrilor.
Ion Hobana, Al. Mironov, Gheorghe Cohal, Olimpian Ungherea, Marius Ioan Piso

Cine n-a vazut emisiunea, o poate vedea inregistrata accesand link-ul:

http://www.live-tv-radio.com/radio/vaticanul_si_extraterestrii.asx

Pentru download folositi:

http://www.infoastronomy.com/Vaticanul_Si_Extraterestrii.wmv

Atentie are aproape 170 MB.

Am uploadat-o si la video.google.com dar inca se proceseaza.
Cand o sa fie procesata o sa pun link-ul unde poate fi vizionata.