Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Constructie filmata de Armstrong pe Luna ...

Creat de ady73, 20 Ianuarie 2006, 12:47:52

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Rayden

a da..si era sa uit...

uite aici un site cu poze

http://www.lpi.usra.edu/resources/apollo/catalog/70mm/magazine/?38

hope this helps...   :-D


so...where's the stuff ?!

radu?muj

parerea mea este ca aselenizarea este un subiect foarte delicat, si nu ar trebui sa se faca diferite afirmati.
daca sa fost pe luna ,tinand cont de tehnologile de atunci comparativ cu cele de azi, atunci de ce nu mai merg ''americani'' sau alti , pe Marte ex. :-o :moon: :-o :moon: :-o

radu?muj

da m-am uita si eu la poze , si nu pot sa spun  ca e vorba de niste constructii, sau doar de niste cratere lunare.
Apropo am vazut un documentar pe ''descopery'', in care era prezentata aselenizarea, ba chiar mai mult era pusa la indoiala.
Tot aici am vaz un doc. in care erau prezentate obiecte care paraseau aceste cratere. CE SA CRED.

LupinThe3rd

Citat din: radu?muj din  28 Aprilie 2007, 09:06:19
parerea mea este ca aselenizarea este un subiect foarte delicat, si nu ar trebui sa se faca diferite afirmati.
daca sa fost pe luna ,tinand cont de tehnologile de atunci comparativ cu cele de azi, atunci de ce nu mai merg ''americani'' sau alti , pe Marte ex. :-o :moon: :-o :moon: :-o
Simplu, se numeste buget si este limitat ca sa nu spunem la limita de avarie... NASA e organizatie guv. mamut, la fel si ESA. Nu stiu ce meserie ai dar daca ai fi in bransa de programare(nu de web design si cele aferente ci in zona "adevarata" de embedded) si ai fi citit manualul de "cum sa scri software" al NASA, ai ramane ingrozit. Code, code review, testing, process model, samd. Toate astea costa bani... Probabil ca sa schimbi o linie de cod ai nevoie de 4, 5 saptamani spre deosebire de multinationale unde ai nevoide doar de 3....

Anna

nasa sta cam prost cu bugetul. dolarul a scazut, ultimele 2 razboaie in care s-a bagat sua papa bani destui. cu ce sa mearga pe luna? cu rablele de discovery si atlantis? sa fim seriosi. oricat ar mai inlocui la ele tot doua harburi raman. au zeci de misiuni la activ....nici nu stiu cum mai au curajul sa plece cu ele. sau probabil ca au constatat ca isi rezolva treaba mai eficient cu sondele...si bineinteles mai ieftin.

radu?muj

voi spuneti ca NASA sta prost pe plan financiar... ii adevarat,dar noi stim asta din presa, toate aceste date au fost desecretizate de guvernul de la Washintong, dar ce stim despre proiectele strict secrete;nu cele sf. pe care ni le imaginam.
Credeti ca dolarul a scazut datorita conflictelor, nu credeti ca putem afirma ca exista ''un plan al conspiratiei''?
EX:Daca spuneti ca NASA nu are bani atunci cum stam cu meteoritul care se estimeaza ca ne va lovi;doar ati auzit din presa, la fel ca informatiile financiare ale NASA.
SI TOTUSI CE SE VA INTIMPLA PANA LA URMA, ''e cumva NASA o femeie care sa ii fie frica'' nu ma asociati ca si cum as fi un misogin, dar nu cred ca Casa Alba va permite Kremlinului sa exceleze in tehnologia spatiala, sau invers.

CHIP

Razboiul rece intre cele 2 superputeri pentru cucerirea spatiului oricum va continua probabil tot la fel de infinit cit este universul.

radu?muj

nu cred ca este potrivit sa folosim , cuvinte ca Razboiul Rece, desi are acelasi iz de conflict, ci mai de graba putem folosi PUTERE ABSOLUTA .Controlul planetei, al galaxiei, cum vreti voi sai spuneti este ceva mult mai periculos decat un razboi. :martiansad:VS :martiansad:

aswotim

Citat din: Elvin din  01 Iulie 2006, 22:47:00
Oameni buni, inca ceva : dovada suprema ca au fost sau n-au fost este daca s-ar observa aparatura ramasa pe luna de la aselenizare. Din pacate distantza e prea mare si obiectele prea mici pentru a se observa cu telescopul. Stiam ca japonezii ar fi trebuit sa trimita o naveta care sa survoleze luna tocmai in acest scop. Insa n-am auzit nimic. Stiti voi ceva ?

Cei care au trait anii 70 in constienta -respectiv au amintiri despre acea perioada, precum si cei ce s-au interesat de programele de studii pe Luna, sunt la curent cu faptul ca atat rusii cat si americanii, inainte de a se trimite oamenii pe Luna- au trimis roboti, Lunohood de ex. ; automate care au prelevat roci si praf lunar si le-au  expediat cu module de intoarcere pe pamant. Astfel s-a studiat pe viu, aici, compozitia solului lunar,  inclusiv cercetatorii romani au primit cadou roci de pe Luna. Sunt lucruri binecunoscute...
Deasemeni s-au plasat pe luna incarcaturi explozive si seismometre prin care s-a putut experimenta modul de traversare a undelor de soc, metoda fiind folosita pe Pamant pt a determina grosimea scoartei, existenta faliilor, a diverselor tipuri de roci, etc.  Materialele rezultate au iscat un alt soi de controverse, intrucat unii au comentat rezultatele cum ca Luna ar avea numeroase "porozitati"- pesteri, grote subterane, ceea ce ar usura sarcina creeri unor baze subterane lunare.

Fara a avea vreo trimitere la cei ce au postat aici, cred ca multi oameni -mai ales americani- au o pregatire scolara si de cultura generala precara, motiv pt care tot ce nu inteleg ei tind sa le transfere intr-o zona de "asa ceva nu exista, nu poate exista si nu se poate face". Tehnica prezentului, ultimii 50 de ani de electronica si cibernetizare sunt demonstrati prin tot ce ne inconjoara, asa ca nu vad nici un motiv pt ca oamenii sa nu fi ajuns pe Luna.  Si totusi unii sustin si azi ca Pamantul este plat...

radu?muj

Ultimul comentariu face sa ne abatem de la subiect, si sa ne indreptam catre unul sociopolitic(nu am nimic de comentat la adresa persoanei), dar am vaga idee ca ne abatem de la subiect.

CHIP

Chiar daca in miile de fotografii facute pe Luna a fost descoperit ceva interesant sa fiti convinsi ca cei de la N.A.S.A nu le-a postat  pe internet si probabil ca sunt prin arhivele lor.

lylyt_ice

Bizar dar parerea mea este impartita in doua,dar totusi adoua patre este cu citeva procente mai mare decit prima...eu tind sa cred ca intradevar pe partea intunecata a Lunii sint baze militare AMERO-RUSESTI .Nu mi cereti dovezi ca nu am...!!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

CHIP

Si nici nu cred ca ar putea face cineva dovada ca pe luna exista baze militare ruso-americane.Probabil ca luna a fost declarata obiectiv strategic.

Rayden

salza,

ce ziceti de ipoteza cum ca luna ar fi goala in interior ?

dupa asa zisele expeditii americane pe luna..s-au lasat niste seismografe care sa masoare impactul pe luna al meteoritilor..si dupa ce si-au luat zborul modulele lunare..ar fi aruncat inapoi pe luna tancurile goale de combustibil..iar cand acestea au cazut pe luna..cica acele seismografe lasate ar fi inregistrat niste vibratii timp de vreo 50 minute intr-un rand si cu alta ocazie dupa ce au aruncat iarasi tancuri de combustibil..luna a vibrat vreo 1 ora si ceva...

si..cica ar fi goala daca ar fi vibrat in halul ala.....so..voi ce stiti de asta ?

alx

@Rayden
imi aduc si eu aminte de ceva similar,prin 1990,cred,era dupa revolutie si incepeau sa apara pe fata si la noi reviste straine,si am citit de un astfel de experiment,era intr-o revista scrisa in franceza,si spuneau acolo ca luna a vibrat mult timp(nu mai retin cat) dupa impactul cu un astfel de tanc,iar concluzia logica era aceea ca luna e cam goala pe dinauntru,sau cel putin are foarte multe cavitati...da asta se intampla acum 17-18 ani,iar de atunci...tacere totala...oare de ce...nu mai are luna nimic interesant?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."