Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Constructie filmata de Armstrong pe Luna ...

Creat de ady73, 20 Ianuarie 2006, 12:47:52

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ady73

Tot cautand si cercetand despre misterele privind Luna am dat peste niste filmuletze foarte interesante.
Ele fac parte dintr-un documentar (e comentat in limba spaniola!) facut in 2005 de o televiziune hispanica (spaniola sau mexicana, nu-mi dau seama prea bine, dar banuiesc ca TVE -in dreapta jos a ecranului- inseamna televiziunea spaniola).
Se pare ca e un film initial cenzurat, dar care acum a iesit de sub incidenta restrictiilor impuse de NASA (se zice ca de fapt e o scapare)... Cu toate ca e perfect posibil si probabil sa fie un "hoax" in toata regula.
Sant un calup de 6 fisiere video rm (realplayer) dintre care cea mai teribila parte e cea numita "ruinas" : se presupune ca e un excerpt din filmarea facuta pe Luna de Neil Armstrong si Edwin "Buzz" Aldrin. Se presupune ca locul aterizarii a fost special ales sa fie langa o constructie ciudata (ruine...) si scopul al misiunii a fost (pe langa scopul cel mai important de a ajunge pe Luna) sa investigheze "la fata locului" bizara entitate. Cu toata taria lui de caracter, sanatate impecabila si experienta ca pilot de vanatoare , Armstrong a fost de-a binelea speriat : ritmul cardiac se pare ca a atins valoarea incredibila de 140 batai per minut (76-80 e normal) si comunica relativ incoerent cu cei de la baza (adica se balbaia)...
Acum nu stiu ce sa cred (chiar m-a bulversat vizionarea), dar stiu cel putin ca am dat peste ceva chiar interesant.

Thanx pentru timpul si atentia acordata.

ADY Lite

PS : Adresele videoclipurilor (in format rm si wmv) :
1. http://mystery.mundoserver.org/multimedia/luna_sobresalto_hq.zip
2. http://mystery.mundoserver.org/multimedia/mirlorojo.rar

draculasblood

eu am auzit de o chestie cum ca de ce flutura steagul American daca pe Luna nu exista aer( sau oxigen ...ceva de genul asta ...nu mai stiu exact )

wlady

da exact , asta am auzit si eu , steagul se flutura , asta afirmand clar faptul ca era un mare fake , din toate astea rezulta ca rusii au fost primii care au ajuns pe luna sau cine stie , poate o fi aer pe luna  :lol:

ady73

Thanx for the answering, but...:)
...Un pic pe langa subiect : tipii chiar au ajuns pe Luna (exista dovezi, baietzii nu sant atat de fraieri...:) ).
...de curiozitate a-ti vazut "filmuletzele"?...

draculasblood

nu ... eu nu le-am vazut...deoarece scrie ca nu exista adresele alea...da eroare... :(

ady73

Am verificat adresele si ai dreptate, nu merge... acum 2 spt mergeau... da' ma rog asta e...sorry...:(
Le am pe calc, sa vad cum le uploadez aici (volume zip) : sant cam mari si rufor-ul are  restrictie parca la 500k.

PS : vad ca nu ma lasa sa uploadez o poza de 130kb , preview din film :
"Upload Error: Could not upload Attachment to ./files/mirlorojolasimagenescensuradas_256.jpg."
:(

spooky

optimizeaza pozele.
sau da-mi mie filmuelete sa le pun eu.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Necunoscutul

Armstong a fost primul om care a pasit pe Luna. Cand steagul a fost infipt in pamant cel ce l-a infipt l-a miscat in fata si in spate, creand aceasta impresie cum ca steagul ar fi batut de vant.

emil

Steagul a fost facut dintr-o folie aluminiu pentru a sta deschis . La foliile metalice exista fenomenul de flutter de placa subtire ( din Rezistenta Materialelor - inginerii stiu la ce ma refer ) de aici oscilatiile .

Necunoscutul

Ai dreptate emil, asta incercam si eu sa va spun :-)

udar

In legatura cu adevarul despre aselenizare s-au scris foarte multe lucruri si la o simpla cautare pe google sunt sigur ca va gasi destule documente demne de luat in considerare. Singurul lucru pe care vreau sa il spun este ca am citit de mult timp teoria conform careia americanii nu au fi aterizat pe luna, studiandu-se in acest sens anumite fotografii considerate "compromitatoare". Printre ele se afla si aceea cu steagul care flutura, o fotografie celebra cu urma lasata de un bocanc pe nisipul lunar, urma care nu s-ar fi putut forma in lipsa vaporilor de apa, modul in care sunt luminate anumite fotografii cu Aldrin care, avand soarele in spate, are, totusi fata luminata destul de puternic, sau o fotografie cu o roca inseamnata cu litera "c" semn ca ar face parte din o recuzita de studio, si nu in ultimul rand, modul de pozitionare a unor umbre, care, se pare erau mai lungi decat altele, ceea ce era imposibil avand la dispozitie o singura sursa de lumina - soarele.

Nu ma mai lungesc. Ceea ce doresc sa spun este ca expertii de la NASA au realizat diverse documentare in care au desfiintat, incetul cu incetul aproape toate aceste, asa numite dovezi, dovedind contrariul celor afirmate de sustinatorii ideii ca Armstrong nu a pasit pe luna. Imi pare rau ca nu pot gasi acel articol, era ceva cu niste poze cu machetele modului lunar si astronautilor.
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

Necunoscutul

Udar, am citit ce ai scris si cred ca iti pot da niste posibile explicatii:

1) Aldrin avea fata luminata deoarece lumina Soarelui era reflectata de sol.
2) Litera "C" de pe acea roca ar putea fi doar un fir de par pe negative.
  Asupra umbrei ce are lungimea diferita de alta umbra voi reveni si cu o poza.
8-)

udar

#12
Aveti dreptate in ceea ce ati zis. Dar nu am cerut explicatii, tocmai asta am spus, ca pentru fiecare asa zise dovezi ale adeptilor teoriei hoax, s-au gasit explicatii perfect logice...
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

Necunoscutul


Necunoscutul

  Poate nu toata misiunea a fost trucata, poate numai unele secvente, deoarece nu aveau timp sa filmeze atata ( fiind ocupati cu altele) iar NASA a adaugat unele secvente pt. ca filmul sa nu para de proasta calitate.  :|  nu? voi ce credeti?


8-)